Lambda razors

Απάντηση
Thodoris2403
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: 27 Μάι 2019, 15:30
4
Has thanked: 287 times
Been thanked: 411 times
Ηλικία: 42

Καλησπέρα σε όλους και ευχαριστώ για τη φιλοξενία.

Ασχολούμαι με το παραδοσιακό ξύρισμα εδώ και 1 χρόνο, ενώ παράλληλα είμαι και μηχανολόγος/σχεδιαστής τα τελευταία 15 χρόνια. Οπότε η ιδέα δεν άργησε να έρθει και αποφάσισα να ξεκινήσω το σχεδιασμό μιας DE ξυριστικής μηχανής. Βρήκα ό,τι πληροφορία μπορούσα από το net σχετικά με γεωμετρίες για να αποκτήσω μία βάση γνώσεων. Ένας ακόμη λόγος που πήρα την απόφαση ήταν και το πόσο με ενθουσίασε η R41 όταν την δοκίμασα. Ήταν η τέλεια μηχανή για μένα, πολύ αποτελεσματική και όχι τραγικά επιθετική όπως έλεγαν οι περισσότεροι. Ταίριαξε με το πρόσωπό μου και με τα γένια μου απόλυτα. Σε σημείο που οι υπόλοιπες μηχανές μου να αρχίσουν να συλλέγουν σκόνη. Η R41 αποτέλεσε για μένα ένα είδους έμπνευσης, αφού θέλησα να προσπαθήσω να φτιάξω κάτι ανάλογα αποτελεσματικό αλλά λιγότερο επιθετικό. Επίσης να σβήσω το μόνο ίσως αρνητικό της R41 που είναι το τράβηγμα σε σκληρά γένια. Τα βήματα που ακολούθησα ήταν αφενός να αυξήσω την καμπυλότητα του ξυραφιού και αφετέρου να στηρίξω το ξυραφάκι πιο αποτελεσματικά ώστε να γίνει πιο στιβαρό. Όπως μπορείτε να δείτε το cap πατάει στο ξυραφάκι έξω έξω και όχι εσωτερικά όπως στη R41 και σε άλλες. Κάτι σαν την Fatip, με την οποία όμως δεν κατάφερα ποτέ να ξυριστώ σωστά. Ερεθισμοί και ξύρισμα κάτω του μετρίου. Το απέδωσα στο σχεδόν μηδενικό blade gap το οποίο μείωνε το efficiency και σε ανάγκαζε να κάνεις περισσότερα περάσματα, ίσως και αυξάνοντας την πίεση.
Επομένως πήρα τα θετικά από R41 και Fatip και προσπάθησα να φτιάξω κάτι καινούργιο που θα συνδύαζε αυτά τα θετικά.

Η κατασκευή της μηχανής γίνεται εξ' ολοκλήρου σε μηχανές CNC, κάτι που σημαίνει π.χ. ότι το top cap είναι μασίφ κομμάτι και δεν αποτελείται από συγκολλητά εξαρτήματα. Το υλικό κατασκευής είναι ειδικός μπρούτζος (κράμα χαλκού) ο οποίος χρησιμοποιείται σε ναυτικές εφαρμογές και σε επαφή με το θαλασσινό νερό. Έχει τα πλεονεκτήματα της υψηλής αντοχής σε θραύση, καθώς και της υψηλής αντοχής σε διάβρωση ακόμη και σε χημικά περιβάλλοντα. Η τελική επιφάνεια έγινε με λείανση στο χέρι αφού όλες οι μηχανές CNC πάντα αφήνουν σημάδια κατεργασίας.
Συνολικό μήκος: 97mm
Μήκος λαβής: 82mm
Βάρος: 72gr

Μετά από την 1η δοκιμή (με Astra SP) που έκανα για να είμαι ειλικρινής στην αρχή φοβήθηκα. Ξεκινάω πάντα κάτω από τη φαβορίτα όπου είναι και οι πιο σκληρές τρίχες εκεί. Κατέβασα τη μηχανή, ακούστηκε ένα χρρρρρ.... και δεν ήξερα αν είχα πάρει και δέρμα μαζί με τις τρίχες. Πάντως οι τρίχες έφυγαν σχεδόν 90%. Συνεχίζοντας το ξύρισμα μπορώ να πω ότι ενθουσιάστηκα ευχάριστα, δεν περίμενα τόσο καλό αποτέλεσμα. Και κυρίως το τράβηγμα σε μουστάκι και σαγόνι δεν υπήρχε καν. Στο τέλος του πρώτου πάσου αυτό που μου έκανε εντύπωση ήταν ότι ήμουν σχεδόν έτοιμος. Μπορώ να πω ότι σαν απόδοση αν τη συγκρίνουμε με τη R41, η δική μου θέλει -1 πάσο. Αν με τη R41 θες 2 πάσα και 1 διόρθωση, με τη δική μου θες 1 πάσο και 1 διόρθωση. Ερεθισμοί ΕΝΤΕΛΩΣ ΜΗΔΕΝΙΚΟΙ, με μεγάλη προσοχή και σύνεση πάντα.
Στην περιοχή του λαιμού είχα ΠΑΝΤΑ μικρο τσουξίματα και μικρο ερεθισμούς. Εδώ στο τέλος του ξυρίσματος νόμιζα ότι δεν είχα ξυριστεί καν.
Αυτά ήταν αυτά που είδα και ένιωσα εγώ, με κάθε ειλικρίνεια.
Στο πρόσωπο ενός άλλου ανθρώπου ίσως να συμπεριφερθεί διαφορετικά, ίσως και χειρότερα. Αυτό δεν μπορώ να το πω με σιγουριά.

Επισυνάπτω για το αρχείο και μερικές καλής ποιότητας φωτογραφίες.
Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
FSword
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 596
Εγγραφή: 24 Μαρ 2017, 11:46
7
Has thanked: 301 times
Been thanked: 808 times

Πολύ όμορφη μηχανή, μπράβο για την προσπάθεια! Έχεις πλάνα να χρησιμοποιήσεις κι άλλα υλικά, π.χ. ανοξείδωτο χάλυβα ή τιτανίο;
Thodoris2403
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: 27 Μάι 2019, 15:30
4
Has thanked: 287 times
Been thanked: 411 times
Ηλικία: 42

Σε ευχαριστώ, ναι σκέφτομαι και μια έκδοση με SS κεφαλή και λαβή τιτανίου.
FSword
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 596
Εγγραφή: 24 Μαρ 2017, 11:46
7
Has thanked: 301 times
Been thanked: 808 times

Θα την περιμένω μ' ενδιαφέρον. Όταν έχεις χρόνο ψάξου και με καμιά single edge, εκεί κι αν υπάρχουν είδη μηχανών που μπορείς ν' ασχοληθείς.
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Το μήκος της λαβής ποιο είναι Θοδωρή? Θα διατίθεται με επιλογή μακριάς ή κοντής λαβής?
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Το αναφερει Ακη. Ειναι 82mm.
Εικόνα
Thodoris2403
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: 27 Μάι 2019, 15:30
4
Has thanked: 287 times
Been thanked: 411 times
Ηλικία: 42

akis_peiraias έγραψε: 06 Δεκ 2019, 20:43 Το μήκος της λαβής ποιο είναι Θοδωρή? Θα διατίθεται με επιλογή μακριάς ή κοντής λαβής?
Το μήκος της λαβής είναι 82mm.
Έχω σκεφτεί για πιο κοντή λαβή αλλά θεωρώ πως σε αυτό το μήκος και τη διάμετρο είναι αρκετά "elegant" και ίσως χαλάσει με μια κοντύτερη. Δεν το αποκλείω όμως.
Άβαταρ μέλους
Βασίλης Τ
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1258
Εγγραφή: 13 Απρ 2019, 14:32
5
Τοποθεσία: SALONICA CITY
Has thanked: 6781 times
Been thanked: 11010 times
Ηλικία: 24

Τιμούλες και release date ; 8)
Δεν υπάρχει τίποτα πιο άνισο από την ίση μεταχείριση άνισων ανθρώπων.
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5903
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27390 times
Been thanked: 38925 times
Ηλικία: 54

Και μια φωτό με φορτωμένη λεπίδα παρακαλούμε.
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Thodoris2403
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: 27 Μάι 2019, 15:30
4
Has thanked: 287 times
Been thanked: 411 times
Ηλικία: 42

Παιδιά, συγχωρήστε μου την ποιότητα των φωτογραφιών, καθώς τώρα βγάζω με το κινητό μου, ενώ οι αρχικές ήταν με επαγγελματική φωτογραφική φίλου. Για πείτε μου τις διαγνώσεις σας! :D

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Double edge razors”