Το αγόρασα τωρα τί ?

mrkaza
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 289
Εγγραφή: 11 Οκτ 2019, 10:11
4
Has thanked: 97 times
Been thanked: 1443 times
Ηλικία: 44
Επικοινωνία:

Καλημέρα, ονομάζομαι Παναγιώτης είμαι 39 ετών και από hobby εχω ασχοληθεί με Espresso, aeromodelling, ποδηλασία και ως επάγγελμα ασχολούμαι με Η/Υ .

Καθώς χάζευα στον γνωστό αλιμπαμπα με τους 40 κλέφτες βλέπω μια φαλτσέτα σε τιμη Bic μιας χρήσης, θυμάμαι το πόσο τέλειο μου έκανε το λαιμό η κομμώτρια με μια τέτοια και πατάω αλλα κατι με χαλαγε.
Επόμενη κίνηση “straight razor” στο search καπως μπαίνω στο μαγαζί της ΤΙΤΑΝ βλέπω διάφορες στο μαγαζί και διάλεξα μια στα 21,87 για λόγους τελωνείου με σκοπό να δοκιμάσω παραθέτω στοιχεία μετα το κείμενο .

Κάπου μετά αρχίζω το διάβασμα και βρέθηκα εδώ μήπως τελικά έκανα μια τελείως λάθος αγορά και να μην δοκιμάσω καν όταν έρθει ή όχι?
Ευχαριστώ

PS Συγνώμη για το τρόπο γραφείς μου ως δυσλεκτικός …


Titan shaving staight razor
Brand: TITAN
Knife steel: VG10HZ
Knife hardness:59-61 HRC( The high hardness could sharping sharp)
Package:Black zipper box.
Blande: Already sharping by hand made ,very sharping .
Weight:68g
Free sent strop and wax as gift:
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Καλως ηρθες στο φορουμ. Καλη παραμονη και καλα ξυρισματα. Επισης, συνεχισε το διαβασμα ;)
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Καλώς ήρθες Παναγιώτη!
Επειδή δεν κατάλαβα, πέρασες στα straight χωρίς προηγούμενη εμπειρία στο παραδοσιακό ξύρισμα?
Αυτό θα σε δυσκολέψει, αλλά όλα είναι συνήθεια υποθέτω.
Τώρα για τα Titan κλπ θα σε ενημερώσουν άλλοι φίλοι έμπειροι "μαχαιραδες" γιατί εγώ δεν ξέρω από straight τίποτε!
Καλη αρχή!
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
mrkaza
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 289
Εγγραφή: 11 Οκτ 2019, 10:11
4
Has thanked: 97 times
Been thanked: 1443 times
Ηλικία: 44
Επικοινωνία:

@ Akiw_peiraias Απο Mach3 και Fusion σε Straight ^^

Ξέχασα να αναφέρω τα εξεις σχετικά με της συνηθιες μου
1)συνήθως ,ξυρίζομαι κάθε μέρα αλλά μια φορα την εβδομάδα λιγο ποιο προσεχτικά κτλ κτλ αυτή την φορά λέω να την κάνω με το STraight
2)μακραίνουν γρήγορα δλδ με ενα πέρασμα το πρωί μεσημερι στο χαιδεμα νιωθω αξυριστος και βραδάκι φαίνομαι αξύριστος .
3)εχω σκληρή τρίχα
4)δεν ερεθίζομαι με τπτ ακόμα και με σαπούνι για χέρια μια φορά που ειχα ξυριστεί χωρίς After shave δεν ερεθίστηκα με ξυραφάκι που είχε 8-10 ξυρίσματα.
Αλλάζω ξυραφάκι συνήθως στης 15 ημέρες γιατί απλά δεν γλιστράει και δεν το απολαμβάνω με την Mach θυμάμαι και μηνα με το ιδιο .
5)εδω θα εχω μάλλον θέμα δεν μου αρέσει το ζεστό νερό θελω χλιαρό ουτε κρύο ούτε ζεστό.


edit

** χρησιμοποιώ για αφρο Nivea Fresh Active Shaving Gel
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Καλώς ήρθες Παναγιώτη!
Αν δεν έχεις προηγούμενη εμπειρία με το παραδοσιακό ξύρισμα, βάλε το μαχαίρι στην άκρη για αργότερα και ξεκίνα διαφορετικά.
Γιατί εκτός του ότι δεν πρόκειται να σε ξυρίσει (εκτός αν πήρες μαζί πέτρες, strop και ξέρεις να τα δουλεύεις), παίζει να κοπείς και άσχημα.
Ειδικά αν χρησιμοποιείς αφρό ξυρίσματος από μπουκάλι, που προστασία και γλίστρημα είναι μάλλον άγνωστες λέξεις για αυτούς.

Για να μην ξεκινήσεις απότομα, θα έλεγα, την επόμενη φορά που θα πας σε super market για να πάρεις ξυριστικά, να προτιμήσεις μία κρέμα ξυρίσματος, όποια βρεις μπροστά σου και ένα πινέλο της Omega.
Αυτά θα σου πάνε κάπου στα 6-7€ σύνολο.
Μετά, μία Lord L6, Wilkinson, Feather popular, μηχανές που κοστίζουν από 10-15€ και 2-3 πακέτα με διαφορετικές λεπίδες και είσαι έτοιμος να ξεκινήσεις το ταξίδι σου στο παραδοσιακό ξύρισμα.
Με προσοχή γιατί η κουνελότρυπα δεν έχει πάτο! :)
Μιχάλης
mrkaza
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 289
Εγγραφή: 11 Οκτ 2019, 10:11
4
Has thanked: 97 times
Been thanked: 1443 times
Ηλικία: 44
Επικοινωνία:

Scrop και Wax δίνει και καλά δώρο μαζί με το μαχαίρι πράγμα που με κανει να ανησυχώ περισσότερο για την ποιότητα της λεπιδας και ας γράφει HRC 59-61 που πιστεύω είναι αποδεκτό ώστε να ακονίζετε εύκολα και ας θέλει ποιο συχνά ακόμα και με οικονομικές πέτρες .
Αν και για να πω την αλήθεια μου με μια 400/1500 που έχω δε κατάφερα να ακονίσω μαχαίρι σωστά (paper cut test ) αλλα δε προσπάθησα και πολύ !! καθώς τι δουλειά μου την έκανα .

Θα έβαζα Link αλλα καθώς ειναι απο εξωτερικό δε γνωρίζω το Policy του Forum και γενικότερα αποφεύγω να ποντάρω links καταστημάτων εξωτερικού
Άβαταρ μέλους
Dr.Takero
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1436
Εγγραφή: 16 Οκτ 2016, 08:04
7
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 6884 times
Been thanked: 7515 times
Ηλικία: 52

Για να μην σφαχτεις και βαρεθεις, παρε μια ωραια κρεμα ,ενα πινελο και μια σχετικα φθηνη μηχανη (EJ89 κλπ) οπως ειπε ο Μιχαλης και ξεκινα. Στην πορεια πειραματιζεσαι με το μαχαιρι. Ειναι δυσκολο το περασμα απο bic, gillette στις λεπιδες και στα μαχαιρια. Εχει σφαχτει κοσμος και κοσμακης! Καλως ηρθες!
Let the music play
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Δεν υπαρχει policy για links στο φορουμ μας. Βαλε οτι θελεις. Προσπαθησε ομως να τα βαζεις μεσα σε καποια λεξη και οχι χυμα. πχ ετσι
Εικόνα
mrkaza
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 289
Εγγραφή: 11 Οκτ 2019, 10:11
4
Has thanked: 97 times
Been thanked: 1443 times
Ηλικία: 44
Επικοινωνία:

Οπότε λοιπόν βάζω και το λινκ αν και μάλλον θα ακούσω τους προλαλήσαντες αλλά μια δοκιμή θα την κανω γνωρίζοντας οτι δεν θα προσμένω πολλά.
η φαλτσετούλα
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Τα 1500 grit δεν κάνουν ούτε για να ξεκινήσεις με την φαλτσέτα Παναγιώτη.
Υπάρχουν πολλά νήματα για τις φαλτσέτες, ξεκίνα να διαβάζεις από εκεί και θα καταλάβεις :)
Μιχάλης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά για τα straight razors”