Συμβουλές και προτάσεις αγοράς

Καλατζος
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 968
Εγγραφή: 07 Φεβ 2019, 17:41
5
Τοποθεσία: Αχαρνές Αττικής
Has thanked: 17384 times
Been thanked: 7037 times

Για πιο λόγο το φοβάσαι δεν έχει διαφορά στην τεχνική στο μόνο που θα δεις διαφορά είναι στον ήχο που κάνει όταν ξυρίζεσαι για το συγκεκριμένο wedge μιλάμε πάντα
Γιώργος
Άβαταρ μέλους
Sotiris_A
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 158
Εγγραφή: 15 Οκτ 2020, 16:30
3
Has thanked: 2774 times
Been thanked: 1935 times

Συμφωνώ με τον Γιώργο. Από άποψη τεχνικής σε σχέση με ένα ιδίου μεγέθους full hollow είναι τα ίδια. Άντε αν έχεις συνηθίσει να χρησιμοποιείς πολύ κλειστή γωνία να χρειαστεί να την ανοίξεις λίγο.

Εγώ τα 1/4 και τα wedge τα βρίσκω λίγο πιο άνετα και "μαλακά" σε σχέση με τα full hollow. Λιγότερος θόρυβος αλλά και λιγότερη ταλάντωση του ξυραφιού κατά το ξύρισμα.

Το μόνο θέμα με το συγκεκριμένο Dovo είναι αν σε βολεύει το μέγεθος. Εμένα θα με δυσκόλευε περισσότερο το ότι είναι 4/8, παρά η διαμόρφωση.
Σωτήρης
Φιλαλήθης
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 19 Φεβ 2022, 08:50
2
Has thanked: 8 times
Been thanked: 52 times

Θέλω να πω και εγώ την άποψη μου από την εμπειρία που είχα με τα ξυράφια.
Στην αρχή δεν έδωσα πολλά χρήματα, γύρω στα 60€ - 100€.
Τα ξυράφια δεν ήταν καλά ακονισμένα, αγόρασα πέτρες, αλλά τότε δεν είχα αρκετή εμπειρία, αλλά το μόνο θετικό που κρατάω είναι ότι έμαθα.
Μέτα αφού και οι πέτρες δεν ήταν οι καλύτερες, αγόρασα άλλες όπου μέχρι και σήμερα ακονίζω τα ξυράφια μου. Θέλω να τονίσω εδώ, για να μάθετε την τεχνική στις πέτρες αγοράστε ένα ξυράφι με 30€ και κάντε το κοφτερό (δηλαδή πειραματιστείτε). Μόνο έτσι θα μάθετε την τεχνική !

Τα ξυράφια λοιπόν μετά από λάθος τεχνική (ακόνισμα στις πέτρες) έκαναν "κοιλιά" και τα πέταξα. Αλλά όπως είπα και παραπάνω, τουλάχιστον έμαθα την τεχνική.
Ένα πολύ σημαντικό θέμα είναι το λουρί. Πρέπει πριν το ξύρισμα οπωσδήποτε να περαστεί από του λουρί. Στην αρχή δεν είχα καλά λουριά μετά αγόρασα ένα-δύο το καθένα με τιμή 60€-70€.

Θέλω να πω ότι τα ξυράφια από 120€ και πάνω κάνουν δουλειά. Εγώ έχω ακόμη ένα που είχα αγοράσει με 140€ και μετά από ακόνισμα έφτασε την ποιότητα περίπου των Aust ή Koraat.
Aπλά μην ξεχνάτε, πρίν κάθε ξύρισμα το πέρασμα στο λουρί.

Συμβουλή μου είναι, όσο ακονισμένο και αν είναι το ξυράφι, αν δεν περαστεί στο λουρί πριν το ξύρισμα δεν θα κόβει ή το αποτέλεσμα δεν θα είναι καλό ή θα "μαγκώνει". Και πολλοί που ξεκίνησαν και δεν γνώριζαν αυτές τις λεπτομέρειες το αποτέλεσμα ήταν να τα παρατήσουν σχετικά εύκολα από την αρχή.
Άβαταρ μέλους
SrTv
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 568
Εγγραφή: 13 Οκτ 2020, 20:30
3
Has thanked: 3680 times
Been thanked: 3400 times

Βλέποντας ότι το θέμα ξυράφια έχει ενεργοποιηθεί ξανά στο forum θα έχει και μάλιστα από νέους χρήστες, θα ήταν ίσως καλό να αναφερθούν μερικές προτάσεις αγοράς.
Βέβαια, διαβάζοντας κάποιος το forum θα καταλήξει σίγουρα σε μερικά συμπεράσματα και θα κινηθεί σε σωστές αγορές.
Θα ήταν όμως καλό να υπάρχουν κάπου συγκεντρωμένα τα βασικά, με τιμές κατά προσέγγιση, ώστε να μην υπάρχουν παλινωδίες (αγοράζοντας πχ φθηνές πέτρες και στο τέλος να καταλήγουν σε αυτές που πρέπει).
Από την άλλη, έχοντας και προσωπική εμπειρία με ένα δύο γνωστούς μου, υπάρχουν πολλοί που δεν θέλουν ή δεν μπορούν να προβούν σε αγορές από το εξωτερικό (όσο απλό και αν είναι). Για αυτούς καλό θα ήταν να υπάρχουν προτάσεις για εξοπλισμό που υπάρχει αποκλειστικά στην Ελλάδα. Aν κάποιος ή κάποιοι μπορούν να προσθέσουν στη συζήτηση εδώ σχετικές πληροφορίες θα ήταν ίσως βοηθητικό.

@Φιλαλήθης Όσα έκαναν "κοιλιά – ανάποδο χαμόγελο" νομίζω ότι κακώς τα πέταξες. Με μία μικρή προσπάθεια νομίζω ότι μπορεί κάποιος να επαναφέρει ένα ξυράφι που έχει αυτό το πρόβλημα. Προφανώς και το λουρί είναι απαραίτητο για κάποιον που έχει ξυράφι. Εκτός κάποια ακριβά (δεν έχω εμπειρία με κάποιο τέτοιο) ευρέος χρησιμοποιούμενα είναι αυτά της Herold με διάφορες παραλλαγές (Dovo, Boker κτλ.). Δεν ξέρω αν υπάρχουν ποιοτικές διαφορές μεταξύ τους. Εγώ έχω μερικά Dovo Russian Type Leather (XL, tensioning strop κλπ.) από κει και κάτω τα φθηνότερα νομίζω δεν κάνουν δουλειά.
Γενικά, αυτό το ξέρουν καλύτερα αυτοί που έχουν ασχοληθεί αρκετά εδώ, είναι μία μέθοδος που απαιτεί ένα minimum χρηματικό ποσό. Υπάρχουν φθηνές λύσεις (βλέπε lapping film στο ακόνισμα) αλλά κάποια πράγματα είναι απαραίτητα.
Φιλαλήθης
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 19 Φεβ 2022, 08:50
2
Has thanked: 8 times
Been thanked: 52 times

Θέλω να προσθέσω κάτι και για τους καινούργιους, για να γνωρίζουν περίπου πόσα χρήματα πρέπει να διαθέσουν.

Είχα γράψει ότι:
Eδώ θέλω να πω οτι αν έχεις και τις πέτρες (από 1000 μέχρι 12000), λουρί δέρματος, πινέλο κ.τ.λ να υπολογίζεις ότι δεν είναι ένα φτηνό.
Δηλαδή πέτρες 150€, φαλτσέτα (μια καλή) 200€ - 250€, πινέλο 20€, λουρί 40€, σαπούνι καλό 20€, Aftershave 20€. Σύνολο περίπου 400€.
Βέβαι υπάρχουν και φτηνότερες λύσεις (π.χ. φτηνά λουριά, αλλά το αποτέλεσμα δεν θα σας αφήσει ικανοποιημένους, το ίδιο ισχύει και για τα ξυράφια, επαναλαμβάνω ένα με 120€-140€ είναι μια καλή αρχή), αλλά επειδή τα δοκίμασα όλα, τελικά κατέληξα στα ακριβότερα προϊόντα, έχοντας ξοδέψει άδικα τα αρχικά ποσά σε φτηνές λύσεις που δεν είχαν αποτέλεσμα.
Ένα καλό για αρχή και φτηνό είναι το PUMA carbon κάπου στα 80€. Το συγκεκριμένο το είχα αγοράσει και μετά από ακόνισμα έχει γίνει ένα από τα αγαπημένα μου.
(Επαναλαμβάνω, αν το ξυράφι δεν κόβει καλά, πολλοί όπως και εγώ στην αρχή θα τα παρατήσετε, θέλει κόπο στην αρχή και επιμονή, μετά όμως δεν φεύγεις από το ξυράφι, όπου εδώ να πω ότι έχω και safety razors τα οποία μόνο τα συντηρώ, δεν τα χρησιμοποιώ πλέον).

Τέλος να αναφέρω το ξυράφι θέλει "ησυχία" και ξεκούραση μετά το ξύρισμα, για αυτό και έχω στην κατοχή μου πάνω από δύο. Δηλαδή μετά από ένα ξύρισμα καλό είναι μετά να το ξεπλύνετα πολύ καλά, να το στεγνώσετε (μην το περάσετε από το δέρμα), και να το αφήσετε 48 ώρες πριν το άλλο σας ξύρισμα. Αν χρειάζεται να ξυρίζεστε συχνά, τότε 2 ξυράφια.

Καλά ξυρίσματα !

@SrTv είμαι τελειομανής, και όταν είδα την κοιλιά ήμουν με ηρεμιστικά...δεν υπήρχε περίπτωση να τα ξαναδουλέψω. Μετά χάνεις πολύ υλικό μέχρι να το ξαναφέρεις εκεί που πρέπει και αν μετά χρειαστεί ακόνισμα χάνεις σε απόδοση. Το ακόνισμα το κάνουμε ανάλογα το ξύρισμα και την ποιότητα δέρματος-τρίχας από πρόσωπο σε πρόσωπο από μια φορά τους 6 μήνες ή μια φορά τον χρόνο και αυτό ΑΝ χρειαστεί, αλλιώς δεν κάνουμε ακόνισμα και χρησιμοποιούμε μόνο το λουρί πριν το ξύρισμα.
SrTv έγραψε: 26 Μαρ 2022, 12:30 Για αυτούς καλό θα ήταν να υπάρχουν προτάσεις για εξοπλισμό που υπάρχει αποκλειστικά στην Ελλάδα. Aν κάποιος ή κάποιοι μπορούν να προσθέσουν στη συζήτηση εδώ σχετικές πληροφορίες θα ήταν ίσως βοηθητικό.
Δυστυχώς τα ξυράφια που υπάρχουν στην Ελλάδα δεν είναι τα καλύτερα (Βöcker και Dovo).
Για όσους όμως ενδιαέρονται παρακάτω μερικές σελίδες από ξυράφια καινούργια και old stock:

https://www.revisor-solingen.de/index.p ... azors/puma
Φιλαλήθης
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 19 Φεβ 2022, 08:50
2
Has thanked: 8 times
Been thanked: 52 times

Θέλω να μιήσω για την ποιότητα των ξυραφιών.
Σήμερα το μόνο ξυράφι από τα καινούργια που παράγονται που πλησιάζει την ποιότητα όσον αφορά και την σκληρότητα είναι μόνο το Koraat και μερικά γερμανικά (Aust και
Παλιά χρησιμοποιούσαν το 1.2516, το οποίο αντικαταστήθηκε από το 1.221o γιατί ήταν φτηνότερο.
Στην Αγγλία και στην Γαλλία χρησιμοποιούν το 1.251o (όπως και στην Γερμανία).
Για παράδειγμα το DOVO παράγεται σήμερτα με 1.221ο και σκληρότητα 61 HRC. Δεν μπορεί το σημερινό DOVO να φτάσει την ποιότητα των παλιών DOVO.

Για αυτό λέω αν βρείτε παλιά ξυράφια σε καλή ποιότητα να τα προτιμήσετε από τα καινούργια. Στα λεφτά είναι σχεδόν το ίδιο αλλά στην ποιότητα τα παλιά ακόμη καλύτερα.

Eδώ για παράδειγμα ο τύπος αυτός πρέπει να έχει πολύ καλά ξυράφια (είχε πει σε ένα video έχει μερικά από την Σουηδία και μερικά με Sheffield steel) τα οποία βέβαια είναι παλιά αλλά σε ποιότηα κορυφαία.

Άβαταρ μέλους
SrTv
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 568
Εγγραφή: 13 Οκτ 2020, 20:30
3
Has thanked: 3680 times
Been thanked: 3400 times

Αγαπητέ @Φιλαλήθης κάναμε μια κουβέντα χθες - προχθές με τούς @Καλατζος και @Akist για τις νέες παραγωγές αλλά είναι κάπου στη σούπα. Προσωπικά θα ήθελα να πάρω ένα καινούριο αλλά με αυτά που έχω ακούσει απογοητεύτηκα (από forum και παλιούς πωλητές). Είχα προκρίνει τα boker, TI και revizor (έχω boker και revizor παλιά και είναι πραγματικά καλά ξυράφια) αλλά για τα revizor εδώ άκουσα διάφορα. Μένουν boker και ΤΙ από τους "μεγάλους" κατασκευαστές.
Εκεί που εθελοτυφλούσα για τα Koraat (για προσωπικά αισθητικούς λόγους) διαβάζω παντού εξαιρετικές γνώμες. Αυτές κυμαίνονται από ισάξια παλιών καλών μέχρι καλύτερα. Φαίνεται ότι είναι η ασφαλέστερη επιλογή, αν και ακριβή. Στα 300 υπάρχουν και εξαιρετικά vintage nos και ταυτόχρονα αντικείμενα που φέρουν μια ιστορία. Είναι καλύτερα από ένα σουηδικό nos, ένα puma κτλ;
Τέλος, σε κάτι που πρέπει να σταθεί κάποιος στο βίντεο με τον γερμανό παραπάνω δεν είναι η ευκολία ξυρίσματος με το ξυράφι του αλλά τα δερμάτινα λουριά του. Αποδεικνύεται (και εδώ) πως δεν χρειάζονται λουριά από δέρμα καγκουρό που έχει χτυπήσει κάποιος ιθαγενής με παραδοσιακό τόξο και κάποιος αριζάνος το επεξεργάστηκε με αγάπη, μέριμνα για την ανάπαυση της ψυχής του άτυχου ζώου και τεχνικές που έχει ανακαλύψει και θα βγάζει κάθε τρείς και λίγο kangaroo leather razor strop 2.0, 2.1, 2.1.1 και πάει λέγοντας.
Φιλαλήθης
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 19 Φεβ 2022, 08:50
2
Has thanked: 8 times
Been thanked: 52 times

Αγαπητοί μου φίλοι,

μετά από ψάξιμο και εγώ στα καινούργια πήγα στο koraat-knives και rasiermesser-manufaktur.

Για μενα το Koraat είναι το καλύτερο για καινούργιο και φτάνει ή ίσως υπερβαίνει τα παλαιότερα ξυράφια.

Tα Βöker δεν τα προτιμώ, τα Revisor είναι καλά και αυτά που κυνηγούν σε ποιότητα το Koraat είναι αυτά

Revisor είναι καλά.

Τα παλιά ξυράφια λόγω ποιότητας είναι πάντα καλύτερα με εξαίρεση τα καινούργια παραπάνω. Tα παλιά Thiers-Issard είναι πολύ καλά. Μιλάμε για ξυράφια που έχω βρει και με 1000€.
Ο τύπος του video έχει ξυράφια όπως είπα από Σουηδία και μερικά με Sheffield steel. Έχει πει ότι τα ακονίζει μια φορά το χρόνο (αλλά από ότι βλέπω δεν ξυρίζεται πάρα πολύ συχνά).
Επίσης εγώ προσωπικά πιστεύω παίζει ρόλο η συχνότητα ξυρίσματος και τα γένια και φυσικά η ποιότητα του ξυραφιού.

Για να ολοκληρώσω, από τα καινούργια:

1. Koraat
2. Wacker και Aust
3. Revisor και Thiers-Issard

Οτιδήποτε παλιό από Dovo ή Puma ή κάτι άλλο απλά θερίζουν... (εδώ σελίδα με παλιά ξυράφια σε πολλούς τα ονόματα θα είναι άγνωστα).
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Antonis την 27 Αύγ 2022, 16:50, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Σε παρακαλώ να ενσωματώνεις τα link σε κάποια λέξη. Το πως γίνεται αυτό μπορείς να το δεις στις συχνές ερωτήσεις στην υπογραφή μου. Φιλικά, Αντώνης.
Άβαταρ μέλους
Akist
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 871
Εγγραφή: 27 Σεπ 2017, 15:34
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 4193 times
Been thanked: 2854 times
Ηλικία: 49

Φιλαλήθης έγραψε: 27 Αύγ 2022, 14:57 σε πολλούς τα ονόματα θα είναι άγνωστα
Τουναντίον -μη μας υποτιμάτε αγαπητέ :blanco :hellas3 - νομίζω πως οι "μαχαιράδες" εδώ μέσα ξέρουν τα περισσότερα ονόματα :blanco
πχ ένα Plüco Solingen 6/8 Full Hollow το έχω και είναι από τα αγαπημένα μου μαχαίρια , γλυκός αιθέρας που κοιτάζει στα ίσα τα εγγλέζικα ατσάλια, αν κάνεις σωστό ακόνισμα μπορεί να κρατήσει για πάνω από 2 χρόνια μόνο με πέρασμα από λουρί.


Εικόνα
Θα πάρω πενταλέπιδο αν το φτιάξουν σαν του avatar μου ...
Άβαταρ μέλους
Bill the butcher
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 870
Εγγραφή: 17 Μαρ 2020, 13:30
4
Has thanked: 7683 times
Been thanked: 8234 times

@Φιλαλήθης έχεις δοκιμάσει να ξυρίστεις και να ακονισεις κάποιο από τα Wacker, Korat, R. Aust ;
Τι σε κάνεις να πιστεύεις ότι ένα μοντέρνο Boker 14αρι θα κάνει χειρότερο ξύρισμα, δυσκολότερο ακονισμα και κακή διάρκεια στην κόψη από ένα filarmonica τελευταίας γενιάς;
Αναφέρω τα παραπάνω, καθώς έχουν ίδια γεωμετρία και τιμή.
Όσοι έχουν δοκιμάσει τα παραπάνω μοντέρνα που ανέφερες, βάζουν τα Wacker στην πρώτη θέση προτίμησης λόγω κατασκευής.
Πέρσι το χειμώνα, είχα δύο κομμάτια
στο μάτι ένα "Sheffield" κι ένα square point τύπου 14αρι ,αλλά το ανέβαλα συνεχώς λόγω εξόδων κλπ.
Κάποια στιγμή πρίν τα Χριστούγεννα ελπίζω να τα δοκιμάσω.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά για τα straight razors”