Επιλογή σαπουνιού

Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5904
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27399 times
Been thanked: 38926 times
Ηλικία: 54

Μάκη, το κεφάλαιο 'σαπούνι ξυρίσματος' είναι κι αυτό τεράστιο. Ο καθένας μας θα σου προτείνει από 5-6, αυτά που προτιμά ο ίδιος φυσικά. Κι ως γνωστόν το σκουπίδι ενός μπορεί να είναι το διαμάντι άλλου και τούμπαλιν. Ξυρισματάρα βγάζεις και με σαπουνάκι σούπερ μάρκετ των 3 ευρώ αλλά και με MDC των 50.

Δώσε μας κι άλλες παραμέτρους, εκτός από το δυνατό άρωμα, θες π.χ. αποκλειστικά βιολογικά συστατικά;

Αν θες Ελληνικό Προϊόν με τα παραπάνω χαρακτηριστικά, πολύ καλά είναι τα 'Κερκίνη' και τα 'Φαένα'.

Το Fisika έχει σαν πρώτο συστατικό το ελαιόλαδο σε ποσοστό 55%. Τα σαπούνια με ελαιόλαδο δεν αφρίζουν (lather) εύκολα, αν όμως δεν το δοκιμάσουμε πώς θα έχουμε άποψη;
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
makhs.
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 30 Μάι 2020, 19:50
3
Has thanked: 30 times
Been thanked: 9 times

Γεια σου φίλε μου και σε εσένα! Σωστός σε όλα σου.

Να πω ότι γενικά ψάχνω για καθαρά προϊόντα, χρησιμοποιώ πράσινο σαπούνι σε μαλλιά και σώμα. Το να είναι βιολογικό, θεωρώ πως είναι ένα επιπλέον + . Ξυριζομαι κάθε 5 μέρες περίπου με την μηχανή που κουρευομαι, τούς μοντέρνους αφρούς δεν τους συμπαθώ. Για να μην σας κουράζω, θεωρώ πως για αρχή, τα προϊόντα την haslinger έχουν ότι ζητάω και λέω να ξεκινήσω με αυτά. Λογικά θα πάρω και κανά αφρολουτρο-σαμπουαν τους, γιατί καλό το πράσινο σαπούνι αλλά δεν έχει άρωμα. Ίσως δώσω και μια ευκαιρία και στο fisika, βγάζει και μικρή ποσότητα των 3€ και αργότερα κοιτάζω σε κάτι πιο ακριβό (φαενα, Κερκίνη, meisner κτλ.). Ευχαριστώ όλους για την βοήθεια!!
Άβαταρ μέλους
ΜανοςT
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: 29 Απρ 2020, 11:02
3
Has thanked: 38 times
Been thanked: 29 times

Καλησπέρα σε ολους. Δεν ξερω αν ειναι εδω το σωστο μερος να ρωτησω οποτε ζητω συγνωμη προκαταβολικα . Ηρθε ο καιρός κ τελείωσε μετά από 7 μήνες σχεδόν το πολύ καλό Mitchell’s Wool Fat κ αποφάσισα να δω κάτι διαφορετικο.Καταρχην να πω ότι μου αρέσουν τα tallow based οπότε δίνω προτεραιότητα εκεί αρχικά κ μετά δεν θα πω όχι εάν κάτι μου τραβηξει την προσοχή σε απόδοση αίσθηση και φυσικά αρωμα. Εχω καταληξει στα παρακάτω εκτός κ αν κάποιος έχει να μου προτεινη κάτι value for money γιατί το budget δεν είναι απεριοριστο.

Taylor of Old Bond Street cedarwood
Taylor Of Old Bond Street Royal Forest
Taylor of Old Bond Street Grapefruit
Via Barberia Omega Fructi
RazoRock Emperor shaving soap
RazoRock Nomad shaving soap

Τα ΤΟΒS τα γνωρίζω σαν φίρμα τα υπόλοιπα δεν ξέρω αν είναι αξιοπιστα. Οπως έγραψα πριν είμαι ανοιχτός σε προτασεις. Σας ευχαριστώ προκαταβολικά όπως κ αυτό το υπέροχο φόρουμ.
Άβαταρ μέλους
NYC1920
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1401
Εγγραφή: 15 Ιαν 2019, 19:42
5
Τοποθεσία: Βόλος
Has thanked: 11522 times
Been thanked: 9173 times
Ηλικία: 47

Mudder Focker και καθάρισες ,
αν τυχόν προτιμήσεις κάτι από tallow της Razorock .
Μακράν το καλύτερο tallow σαπούνι
της RR.Όλα τα υπόλοιπα είναι
καλούτσικα σε γενικές γραμμές ,
τίμια και κλασικά ιταλικά croaps .

Στην αρχή το άρωμά του
ίσως σου φανεί κάπως
περίεργο .Αλλά μόλις γίνει αφρός ...
“Εμπνευσμένο» από Boellis.
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5904
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27399 times
Been thanked: 38926 times
Ηλικία: 54

Σαπούνια με tallow που προτιμώ και τα βρίσκεις στα Ελληνικά ξυριστομάγαζα είναι τα :
Tabac
Faena
Fine

Για φθηνότερες επιλογές πας σε Razorock, δεν ξέρω όμως αν όλα έχουν tallow. Για πολύ φθηνότερα: Arko, Lea, Speick αλλά είναι downgrade συγκριτικά με το MWF.
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
NYC1920
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1401
Εγγραφή: 15 Ιαν 2019, 19:42
5
Τοποθεσία: Βόλος
Has thanked: 11522 times
Been thanked: 9173 times
Ηλικία: 47

Δεν έχουν όλα ζωικό στέαρ ,Ανδρέα .
Τα Blue Barbershop και Plague Doctor
λόγου χάρη είναι με φυτικό στέαρ .
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Τα σαπούνια της Toobs είναι ίσως ελάχιστα καλύτερα από τις κρέμες, αλλά για την τιμή τους συνεχίζουν να είναι meh...
Έχουν και διαφορετικό άρωμα από την κρέμα.
Για μένα, Tabac (αν δεν σε πειράζουν τα συστατικά του), Faena (αν και θα έλεγα να περιμένεις κανένα μήνα για αυτό) και το σκληρό σαπούνι της Cyril R Salter.
Το τελευταίο, στα 5€ βάζει κάτω σαπούνια των 20 και 30€ εύκολα.
Μιχάλης
Άβαταρ μέλους
ΜανοςT
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: 29 Απρ 2020, 11:02
3
Has thanked: 38 times
Been thanked: 29 times

Tzimisce τι εννοεις για το Tabac τι εχουν τα συστατικα του?
Άβαταρ μέλους
theo's
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 679
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2015, 21:51
8
Has thanked: 8873 times
Been thanked: 8903 times
Ηλικία: 61

Μάλλον για τα παρακάτω
"Ύποπτες" ουσίες σε κρέμες ξυρίσματος"? και
όρα τα συστατικά του
;)
Θεόδωρος
Τάς τε λεωφόρους μή βαδίζειν - Aut viam inveniam aut faciam
FSword
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 596
Εγγραφή: 24 Μαρ 2017, 11:46
7
Has thanked: 301 times
Been thanked: 808 times

Η κρέμα Tabac αν θυμάμαι καλά έχει διαφορές σε σχέση με το σαπούνι (προς το χειρότερο). Για μένα ψήφος σε Tabac και δη stick. Απ' τα πολύ αγαπημένα (θέλει face lathering όμως αναγκαστικά). Αν θες να φορτώνεις υπάρχει και σε μπάρα.

Ως προς τα συστατικά ο Μιχάλης φαντάζομαι ότι εννοεί πως σε ορισμένους ίσως προκαλέσουν ερεθισμό. Όπως σε όλα σχεδόν τα προϊόντα έτσι κι εδώ μπορεί σε κάποιους να κάνουν φοβερή επιδερμίδα και άλλοι να βγάζουν κοκκινίλες. Εδώ πάντως οι ερεθισμοί είναι οι εξαιρέσεις (υπάρχουν όμως σε ορισμένα άτομα). Ένα θέμα ίσως να έχεις με το άρωμά του, είναι βαρύ και κάπως παλαιικό. Σε άλλους αρέσει, άλλοι το συνηθίζουν και άλλοι όχι. Δεν υπάρχει όμως λόγος να πιεστείς αν δε σ αρέσει, τόσα σαπούνια κυκλοφορούν.


Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις αρχαρίων”