Τι έχουν τα έρμα και δεν στρώνουν; (Semogue)

frastgr
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 12 Δεκ 2020, 20:17
3
Has thanked: 6 times
Been thanked: 22 times

Καλησπέρα και χρόνια πολλά, θα συμφωνήσω και γω ότι τα semoque δεν μου πολύ πάνε... σε σύγκριση τουλάχιστον με τα omega που οι περισσότεροι θεωρούν ότι είναι κατώτερα. Τα omega έσπασαν σε 1-2 μήνες καθημερινό (λόγω δουλειάς) ξύρισμα ενώ τα semogue με την ίδια χρήση 3-4 μήνες και δεν έχουνε σπάσει καλά όπως τα προηγούμενα. Τεσπα κουβέντα να γίνεται, το ανέφερα έτσι από εμπειρία μήπως και βοηθηθεί κάποιος. Καλή χρονιά!!!!
Άβαταρ μέλους
Theodoros
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 384
Εγγραφή: 08 Φεβ 2015, 12:14
9
Has thanked: 366 times
Been thanked: 545 times

24 ωρες στο ψυγειο και μετα εντονο σκουπισμα στην πετσετα για 10 λεπτα ακατεβατα.
Αυτη την διαδικασια την κανεις τρεις φορες.
Επιπονη δουλεια αλλα ετσι εστρωσα το κοντοτριχο 10097 του Γαλαξια και εγινε βελουδο.
Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2146
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2479 times
Been thanked: 4530 times
Ηλικία: 47

Τελικό review για το Semoque taj premium (LOL) boar
Not f*** recommended.
2/10 λόγω ποιότητας τρίχας και λάθος ύψος θυσανου.
VFM 0/10
Τραχύτητα άκρης τρίχας 5/10 για χοίρο
Flow/springyness 2/10 για χοίρο
Πιτσιλάει νερά και αφρό παντού.

Έχει φάει τουλάχιστον 30 κανονικά ξυρίσματα και πάνω από 100 μπάνια με αφρό και σβουρισμα σε πετσέτα για πολλη ώρα. 4 βουτιές σε ξύδι για ώρες.
Οι τρίχες άνοιξαν και ο θύσανος ειναι ελατήριο.
Ούτε για τους αρμούς στο μπάνιο δεν κάνει.

Άλλος ένας κατασκευαστής, μετά την Vielong και την Shavemack, που δεν ξέρει, δεν μπορεί και δεν "νιώθει", όπως λεν στο χωριό μου, να σετάρει σωστά το ύψος του θυσάνου

Omega premium boar αν θέλει κανείς σωστό χοίρο.-
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
Άβαταρ μέλους
gkarave
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1551
Εγγραφή: 06 Οκτ 2020, 19:45
3
Τοποθεσία: Thessaloniki
Has thanked: 13039 times
Been thanked: 13707 times
Ηλικία: 42
Επικοινωνία:

Από την μικρή μου εμπειρία με τα πινέλα, μπορώ να πω οτι πράγματι τα χοίρου είναι δύσκολα στο να "στρώσουν" και να σε ικανοποιήσουν "αρκετά"'. Έχω το Semogue 830 ,όμως, και θα έλεγα ότι είμαι ευχαριστημένος. Αντίθετα με το Omega 10098, το βρίσκω αρκετά τραχύ πινέλο και δύσκολο στο face lathering...Βέβαια, πάντα υπάρχει η πιθανότητα κατασκευαστικού σφάλματος...
Άβαταρ μέλους
babkoug
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2140
Εγγραφή: 22 Μαρ 2016, 16:32
8
Τοποθεσία: Περιστέρι Αττικής
Has thanked: 8628 times
Been thanked: 11676 times
Ηλικία: 55

@gkarave . Μπα δε νομίζω. Και το δικό μου 1305 είναι απογοητευτικό. Ίσως έχει να κάνει με την επεξεργασία τους που κάνει αυτή τη διχρωμία, καθώς δεν έχω δοκιμάσει τα semogue με τη μονόχρωμη τρίχα. Νομίζω πως τα Omega δεν συγκρίνονται στους χοίρους με τα Semogue. Με πέντε ευρώ παίρνεις καλύτερο σε τρίχα. ΟΚ υπάρχει και το αισθητικό κομμάτι που πάλι δεν υπάρχει σύγκριση, αντίστοφα όμως. Οπότε λες υπομονή θα στρώσει, αυθυποβάλεσαι και λίγο και ίσως με το καιρό να φτάσεις στο επίπεδό μου. Δλδ να στρώσεις εσύ και όχι το πινέλο, αλλά να το βρίσκεις και ωραίο μια στις τόσες. Άβυσσος η ψυχή.
Μπάμπης
Άβαταρ μέλους
vstromini
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 435
Εγγραφή: 17 Φεβ 2020, 11:12
4
Τοποθεσία: thessaloniki
Has thanked: 5178 times
Been thanked: 2489 times
Ηλικία: 52

Το πρόβλημα για μένα με τα omega χοίρου είναι η φτωχή πυκνότητα του θυσανου. Με τη συνεχή χρήση σίγουρα μαλακώνουν αλλά χάνουν τρίχες εύκολα
Kalomoiris
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: 10 Μαρ 2023, 21:48
1
Been thanked: 96 times

Τελικά είδατε φως στο στρώσιμο του πινελου εγώ έχω το 830 και πιο πολύ στο ότι δεν κρατάει αφρό για 2 πέρασμα με το yaqi rock 28 θα είχα αφρό για 5 περασματα με τέτοιο φόρτωμα που του έκανα αλλά και πάλι στο 2 δεν είχε τίποτα
Άβαταρ μέλους
stakyr
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 633
Εγγραφή: 28 Ιουν 2022, 12:31
1
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 3581 times
Been thanked: 3401 times
Ηλικία: 42

Τα ζωικής προέλευσης πινέλα, δεν κρατάνε αφρό όπως τα συνθετικά. Προσωπικά με κουράζουν, γι αυτο και προτιμώ 90% των φορών τα συνθετικά. Εξαίρεση τα σκληρά σαπούνια
Σταύρος
:text-nocomment:
Kalomoiris
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: 10 Μαρ 2023, 21:48
1
Been thanked: 96 times

Έχω και άλλο χοίρου αλλά και ασβου κάτι τέτοιο δεν έχω συναντήσει
Άβαταρ μέλους
maetsos
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 180
Εγγραφή: 19 Ιούλ 2020, 00:11
3
Τοποθεσία: Βανκούβερ
Has thanked: 3655 times
Been thanked: 2119 times

Τα χοίρου θέλουν στρώσιμο. Κανένα από τα 4 που έχω στην κατοχή μου δεν κρατούσε αφρό στα πρώτα ξυρίσματα.
Μόνο το Semogue Torga-C5, με τη λευκή την τρίχα, ήταν λίγο πιο έτοιμο. Αλλά και πάλι το στρώσιμό του το ήθελε.

Υπομονή. Γενικά υπομονή, όλα θα έρθουν ;)
Δημήτρης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το πινέλο”