Muhle R41 2013 **Current

Άβαταρ μέλους
gkarave
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1545
Εγγραφή: 06 Οκτ 2020, 19:45
3
Τοποθεσία: Thessaloniki
Has thanked: 12968 times
Been thanked: 13612 times
Ηλικία: 42
Επικοινωνία:

Η καλύτερη λαβή που έχω βρει για την κεφαλή της R41, είναι εκείνη της Razorock lupo : κοντή, στιβαρή, με το κέντρο βάρους χαμηλά, όχι στην κεφαλή. Με την κατασκευαστική της λαβή, είχα περισσότερους ερεθισμούς, ειδικά στο λαιμο.
Άβαταρ μέλους
babkoug
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2128
Εγγραφή: 22 Μαρ 2016, 16:32
8
Τοποθεσία: Περιστέρι Αττικής
Has thanked: 8566 times
Been thanked: 11590 times
Ηλικία: 55

Και εγώ έχω κουμπώσει την HD πάνω στην κεφαλή της R41 και είμαι έτοιμος για τη δοκιμή κανά μήνα τώρα, μετά από τη φωτογραφική πλύση εγκεφάλου του Γιάννη @Algebar :D . Απλά περιμένω να έχω γένια τριών ημερών, που δεν το βλέπω να έρχεται σύντομα 8) .
Μπάμπης
Άβαταρ μέλους
Algebar
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1686
Εγγραφή: 25 Οκτ 2020, 20:03
3
Τοποθεσία: Παλλήνη
Has thanked: 13438 times
Been thanked: 14369 times
Ηλικία: 54

Η Razorock HD έχει ιδανικό μήκος και βάρος και ταιριάζει τέλεια με την R41 αλλά και τις iKon Tech και Standard, περιμένω και τις δικές σου εντυπώσεις Μπάμπη.
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
zamc
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 942
Εγγραφή: 11 Οκτ 2010, 09:19
13
Τοποθεσία: Βριλήσσια - Αττική
Has thanked: 17 times
Been thanked: 37 times
Ηλικία: 47

Καλησπέρα σε όλους, εχει δοκιμάσει κανείς την R41 GS (Stainless steel) να μας πει απόψεις? Κάπου πήρε το αυτί μου οτι ίσως είναι ελάχιστα λιγότερο επιθετική από την κλασική r41
OTI KAI NA KANEIΣ ΕΙΝΑΙ ΑΣΗΜΑΝΤΟ,
ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΑ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ.
M.GANDHI
Άβαταρ μέλους
foxtrot
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3117
Εγγραφή: 07 Μάι 2015, 12:39
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 28076 times
Been thanked: 29344 times
Ηλικία: 64

Καλησπέρα . @zamc Έχω και χρησιμοποιώ και τις δυο.
Η ατσάλινη Muhle είναι ένα κλικ πιο επιθετική από την κλασική R41 (2013).
H ατσάλινη είναι πιο βαριά και με μεγαλύτερο handle όπως αυτό της Grande.
Οποίος έχει εμπειρία με την κλασική R41 δεν θα δυσκολευτεί με την ατσάλινη.
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
zamc
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 942
Εγγραφή: 11 Οκτ 2010, 09:19
13
Τοποθεσία: Βριλήσσια - Αττική
Has thanked: 17 times
Been thanked: 37 times
Ηλικία: 47

@foxtrot Σ ευχαριστώ για την απάντηση καταρχήν!
Εχω την κλασική r41 και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος και βασικά έχει γίνει η μοναδική μου πια μηχανή χρόνια τώρα.
Απλά ήδη μου έχει σπάσει η πρώτη κεφαλή (στο σημείο που βιδώνει στη λαβή, οπότε πήρα μια σκέτη κεφαλή.
Οπότε και σκεφτόμουν μήπως επενδύσω στην ατσάλινη πιθανολογώντας πως λογικά θα είναι πιο ανθεκτική σε τέτοιες ζημιές.
Απλά σε κάποιο βιντεάκι (δε θυμάμαι που) άκουσα πως του φάνηκε λίγο λιγότερο επιθετική η ατσάλινη απο την "κλασική" γι αυτό και η ερώτηση.

Και μιας και τις εχεις και τις δυο ας το εκμεταλλευτώ! Τελικά πιστεύεις αξίζει να την αγοράσεις? Καθώς δεν τη λες και φτηνή, σε συνδυασμό πάντα με το ότι όπως σου είπα είναι η μηχανή που χρησιμοποιώ και θα χρησιμοποιώ αποκλειστικά..

Σ ευχαριστώ και πάλι
OTI KAI NA KANEIΣ ΕΙΝΑΙ ΑΣΗΜΑΝΤΟ,
ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΑ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ.
M.GANDHI
Άβαταρ μέλους
foxtrot
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3117
Εγγραφή: 07 Μάι 2015, 12:39
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 28076 times
Been thanked: 29344 times
Ηλικία: 64

Η ατσάλινη R41 σίγουρα είναι πιό ανθεκτική από την κλασική, δεν χωράει αμφιβολία.
Επιπλέον έχει το τέλειο φινίρισμα. Μεγαλίτερο handle στα 97mm και πιό παχύ. Βάρος στα 114gr, ενώ η κλασική είναι στα 68.

Από την στιγμή που η R41 είναι η αποκλειστική σου μηχανή, νομίζω πως αξίζει να την αγοράσεις, αν και είναι ακριβή.
Σίγουρα θα κρατήσει μιά ζωή. Ιδιαίτερα στιβαρή κατασκευή και ξύρισμα λίγο πιό επιθετικό (αποτελεσματικό) από την κλασική, για μένα τουλάχιστον.
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10568
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26489 times
Been thanked: 25959 times

Χρήστο, θα συμφωνήσω ως προς την ανθεκτικότητα με τον Γιάννη. Και αφού είναι μια μηχανή που σου αρέσει (εδώ και χρόνια που θυμάμαι), δεν θα το μετανιώσεις. Ως προς την συμπεριφορά, είναι παρόμοια κατά την γνώμη μου, οπότε μην περιμένεις εκπλήξεις. Βέβαια έχει μακρύτερη και πιο χοντρή λαβή από την απλή και είναι σαφώς πιο βαριά.
Άβαταρ μέλους
zamc
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 942
Εγγραφή: 11 Οκτ 2010, 09:19
13
Τοποθεσία: Βριλήσσια - Αττική
Has thanked: 17 times
Been thanked: 37 times
Ηλικία: 47

Νομίζω με πείσατε!!!

Ευχαριστώ πολύ και τους δύο
OTI KAI NA KANEIΣ ΕΙΝΑΙ ΑΣΗΜΑΝΤΟ,
ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΑ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ.
M.GANDHI
Άβαταρ μέλους
babkoug
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2128
Εγγραφή: 22 Μαρ 2016, 16:32
8
Τοποθεσία: Περιστέρι Αττικής
Has thanked: 8566 times
Been thanked: 11590 times
Ηλικία: 55

zamc έγραψε: 08 Δεκ 2022, 22:26
Απλά ήδη μου έχει σπάσει η πρώτη κεφαλή (στο σημείο που βιδώνει στη λαβή, οπότε πήρα μια σκέτη κεφαλή.
Οπότε και σκεφτόμουν μήπως επενδύσω στην ατσάλινη πιθανολογώντας πως λογικά θα είναι πιο ανθεκτική σε τέτοιες ζημιές.

Σ ευχαριστώ και πάλι
Από περιέργεια, έσπασε χωρίς κάποια πτώση; Εγώ το έχω κατορθώσει μετά από πτώση ολόκληρης μηχανής στο πάτωμα, οπότε κ κόπηκε η βίδα μέσα στη λαβή. Ευτυχώς ήταν μία οικονομική μηχανή, που όμως ήταν σχετικά βαριά.
Μπάμπης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Double edge razors”