Muhle R41 2013 **Current

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5903
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27393 times
Been thanked: 38925 times
Ηλικία: 54

Έτσι, όπως Μπάμπης.

Δεν υπάρχουν καλές και κακές λεπίδες.

Υπάρχουν γλυκιές/τραχιές, κοφτερές/λιγότερο κοφτερές, ακριβές/φθηνές, με μεγάλη διάρκεια ζωής/με μικρότερη διάρκεια ζωής.
Επίσης παίζει ρόλο ο τύπος του δέρματος, η θερμοκρασία του περιβάλλοντος και του νερού, η τεχνική και το πόση προστασία και γλίστρα προσφέρει το σαπούνι.

Γενικεύσεις και ταμπέλες δε χωράνε στο ΠΞ.

Δοκιμάζεις. Και ότι δεν σου κάνει, το βάζεις στην άκρη και το ξαναδοκιμάζεις μετά από καιρό.

:btt
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Kostas Mylo
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 28 Ιαν 2022, 11:25
2
Has thanked: 4 times
Been thanked: 72 times
Ηλικία: 22

Και κατι ακομα σχετικα με την r41 και γενικοτερα με τις oc. Ισχυει οτι αποδιδουν καλα σε γενια πολλων ημερων παρα σε μικροτερη τριχα?
Άβαταρ μέλους
babkoug
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2127
Εγγραφή: 22 Μαρ 2016, 16:32
8
Τοποθεσία: Περιστέρι Αττικής
Has thanked: 8560 times
Been thanked: 11588 times
Ηλικία: 55

"Γενικά" δεν υπάρχει τπτ στο ΠΞ. Όλα ειναι γιούζερ ντιπέντεντ κ τάιμ ντιπέντεντ. Νόμος, ίσως ο μοναδικός. Εγώ, ο ένας και ο άλλος εδώ μέσα θα σου πούμε αυτό που έχουμε περάσει εμείς, αλλά μπορεί τπτ να μην ισχύει σε σένα . Τώρα ειδικά για την R41 καλό είναι να ξεκινήσεις με κάπως αραιό ξύρισμα, που εξαρτάται από τα γένια σου κ το δέρμα σου. Με γένια 3 ημερών ας πούμε κ βλέπεις. Όταν ξυρίζεσαι δεν παίρνεις μόνο γένια, παίρνεις κ δέρμα. Οταν είσαι νέος στο άθλημα το δέρμα σου έχει μεγαλύτερη ευαισθησία κ μικρότερη ανθεκτικότητα στην ταλαιπωρία του ξυραφιού. Όσο πιο βαθύ το ξύρισμα κ όσο πιο ελλειπής η η τεχνική σου και και και, τόσο πιο πολύ το δέρμα. Με την R41 ακόμα πιο πολύ δέρμα. Οπότε καλό είναι να αφήνεις χρονο στο δέρμα να ισιώσει. Αυτά Γενικά, που όπως είπα δεν υπάρχει Γενικά. 🤔 :confusion-seeingstars:
Μπάμπης
Άβαταρ μέλους
SrTv
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 567
Εγγραφή: 13 Οκτ 2020, 20:30
3
Has thanked: 3675 times
Been thanked: 3399 times

Όπως λέει ο @babkoug δεν υπάρχουν γενικοί κανόνες αλλά εδώ μοιραζόμαστε εμπειρίες που πιθανότατα μπορούν να βοηθήσουν ή να συμβάλουν στην γενικότερη εικόνα.
Στα της R41, προσωπικά δεν μπόρεσα να έχω απροβλημάτιστο ξύρισμα με γενιά μιας μέρας. Αντίθετα σε γένια περισσότερων ημερών διαπρέπει.
Αντίστοιχα έχω την ίδια εικόνα και με τα ξυράφια. Με γένια λίγων ημερών τα πράγματα δεν πάνε καλά, αντίθετα με γενιά 4,5 ή και λίγο παραπάνω ημερών είναι εξαιρετική επιλογή.
Η R41 νομίζω σχεδιαστικά είναι φτιαγμένη για περιπτώσεις ύπαρξης σχετικά αρκετής τριχοφυΐας. Θα δουλέψει και σε διαφορετικές περιπτώσεις άλλα θεωρώ όχι τόσο ευχάριστα και απροβλημάτιστα.
Για μένα είναι μια πολύ καλή μηχανή και οικονομική. Διαβάζω ή βλέπω κριτικές για καλύτερες στο στιλ της αλλά με πολλαπλάσιες τιμές. Αυτό που πρέπει για κάποιον που θα την είναι να μην απογοητευτεί με τις πρώτες χρήσεις. Θέλει πολλά ξυρίσματα για να την μάθει.
Άβαταρ μέλους
Algebar
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1686
Εγγραφή: 25 Οκτ 2020, 20:03
3
Τοποθεσία: Παλλήνη
Has thanked: 13438 times
Been thanked: 14361 times
Ηλικία: 54

Στη δική μου φάτσα με ξύρισμα ανά δύο μέρες η R41 δίνει πολύ άνετα και απολαυστικά BBS.
Καθημερινό δεν κάνω με καμία μηχανή γιατί πάω σε πολύ βαθιά ξυρίσματα και αφενός την επόμενη μέρα δεν υπάρχει σχεδόν τίποτα να ξυρίσεις, αφετέρου δίνω χρόνο στην επιδερμίδα να επανέλθει.
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
andreop
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1516
Εγγραφή: 28 Οκτ 2020, 19:08
3
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα
Has thanked: 11679 times
Been thanked: 11999 times
Ηλικία: 48

Αν κάποιος δεν έχει ευαίσθητη επιδερμίδα και έχει πυκνά και σκληρά γένια, νομίζω με την R41 δεν θα έχει πρόβλημα να ξυρίζει και δυο ημερών τρίχα.
Παναγιώτης
Άβαταρ μέλους
SrTv
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 567
Εγγραφή: 13 Οκτ 2020, 20:30
3
Has thanked: 3675 times
Been thanked: 3399 times

Συμφωνώ και εγώ με τα παραπάνω. Για δύο ημερών γενιά και παραπάνω είναι εξαιρετική, τα 5-6 και τα λοιπά που ανέφερα ήταν για τα ξυράφια (όχι ότι και η R41 έχει πρόβλημα για τόσων ημερών γένια).
Βέβαια νομίζω ότι η χρήση της πρέπει να συνδυάζεται με ένα καλό ή αξιοπρεπές σαπούνι. Με σαπούνια ή κρέμες που δεν παρέχουν καλή προστασία και γλίστρημα δεν είναι και η καλύτερη εμπειρία.
Άβαταρ μέλους
amakod
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: 05 Σεπ 2021, 13:20
2
Τοποθεσία: Kozani
Has thanked: 59 times
Been thanked: 62 times
Ηλικία: 60

Δε θελω να σας στεναχωρήσω , εγω παλι την R41 τη χρησιμοποιώ για καθαρισμα του σβέρκου. Κάνει πολυ αποτελεσματικό καθαρισμό, στο πρόσωπο μου είναι εντελώς αγαρμπη... αλλα πάλι γούστα είναι αυτά....
Νάφε και μέμνασο απιστείν
Άβαταρ μέλους
Kritikos
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 167
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2021, 18:29
2
Has thanked: 3155 times
Been thanked: 1267 times
Ηλικία: 54

Εκτιμώ ότι από άποψη εργονομίας η R41 είναι άψογη.Δηλαδή η ευκολία χειρισμού από το χρήστη.Τώρα για το ότι είναι “επιθετική” μηχανή συμφωνώ.Με τη κατάλληλη λεπίδα δίνει τέλειο αποτέλεσμα.Αυτό όμως είναι υποκειμενικό.Σαν μηχανή πάντως είναι καταξιωμένη επαρκώς…
Άβαταρ μέλους
qsplan
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1344
Εγγραφή: 08 Φεβ 2022, 19:21
2
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 6401 times
Been thanked: 5274 times
Ηλικία: 57

Από τα πιο ενδιαφέροντα νήματα...

Η μηχανή αυτή, ήταν η πρώτη που είχα σταμπαρει και είχε μπει στο καλάθι... Μετα από πολλές συζητήσεις με τον Γιώργο, από το κατάστημα, μου είπε να την αφήσω για τώρα, δεν θα σου κάνει και με προέτρεψε να πάρω την Mercur 23c, από την οποία είμαι αρκετά ικανοποιημένος, παρ' όλο που στο μεταξύ απέκτησε κι άλλη παρέα...

Σίγουρα θα είναι η επόμενη και τελευταία μου μηχανή (ελπίζω να μπορέσω να συγκρατηθώ), κάνοντας δώρο στον εαυτό μου μια ημέρα γιορτης (μια φορά τη βδομάδα ξύρισμα, με καλό σαπούνι, κλπ κλπ)...

Νομίζω, αντλώντας όλες τις πληροφορίες κι εμπειρίες από το παρόν νήμα, αποκτάς ένα κλικ παραπάνω ασφαλείας σε πιθανό μακελεμα από την μηχανη...
:ty .'. Κώστας .'. ένας vintage έφηβος :thankyou
Visita Interiora Terrae Rectificando Invenies Occultum Lapidem
Απάντηση

Επιστροφή στο “Double edge razors”