Yaqi shaving brushes !

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
babkoug
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2146
Εγγραφή: 22 Μαρ 2016, 16:32
8
Τοποθεσία: Περιστέρι Αττικής
Has thanked: 8690 times
Been thanked: 11719 times
Ηλικία: 55

Two Band Yaqi Sagrada Familia R1730-B2 Knot 22mm.
Σκέφτομαι να αγοράσω το παραπάνω πινέλο, απλά είμαι λίγο διστακτικός λόγω μικρού knot. Το έχει δοκιμάσει κάποιος ώστε να έχει άποψη;
Μπάμπης
Άβαταρ μέλους
gkarave
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1559
Εγγραφή: 06 Οκτ 2020, 19:45
3
Τοποθεσία: Thessaloniki
Has thanked: 13140 times
Been thanked: 13822 times
Ηλικία: 42
Επικοινωνία:

@babkoug θεωρώ από την μικρή μου εμπειρία ότι θα σου φανεί καλύτερο στο πρόσωπο, ως αποτέλεσμα και συμπεριφορά ένα Two Band Badger με Knot 26mm, εφόσον το κόστος δεν είναι μεγάλο πρόβλημα.... καλή συνέχεια.
Άβαταρ μέλους
babkoug
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2146
Εγγραφή: 22 Μαρ 2016, 16:32
8
Τοποθεσία: Περιστέρι Αττικής
Has thanked: 8690 times
Been thanked: 11719 times
Ηλικία: 55

Two Badger που να με ικανοποιεί απόλυτα, έχω ήδη το Semogue Two Badger Owner's Club. Αυτό με τραβάει αισθητικά, αλλά μην είναι κ τελείως απογοητευτικό. Αν κ αυτό που θα με ενδιέφερε περισσότερο, είναι το backbone του κ οχι το knot του.
Μπάμπης
Άβαταρ μέλους
gkarave
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1559
Εγγραφή: 06 Οκτ 2020, 19:45
3
Τοποθεσία: Thessaloniki
Has thanked: 13140 times
Been thanked: 13822 times
Ηλικία: 42
Επικοινωνία:

@babkoug ... και εγώ αυτό έχω. Το βρίσκω πολύ ικανοποιητικό σε γενικές γραμμές και με υπέραρκετό backbone για ασβό. Εάν θέλεις περισσότερο , τότε ίσως θα πρέπει να κινηθείς προς πινέλο χοίρου ή πινέλο με μείγμα από τρίχες αλόγου και ασβού.. Εάν ψάξεις στο φόρουμ θα βρεις πολλές σχετικές αναφορές....κατά τα άλλα όπως λένε και οι εμπειρότεροι στο φόρουμ, μόνο με δοκιμή θα καταλήξεις τί ακριβώς σου ταιριάζει προσωπικά....
Άβαταρ μέλους
babkoug
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2146
Εγγραφή: 22 Μαρ 2016, 16:32
8
Τοποθεσία: Περιστέρι Αττικής
Has thanked: 8690 times
Been thanked: 11719 times
Ηλικία: 55

Η γνώμη ενός γοητευτικού άγνωστου ποτέ δεν έβλαψε κανέναν. Εξ ου κ η ερώτηξις.
🥳
Μπάμπης
Άβαταρ μέλους
Βασίλης Τ
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1260
Εγγραφή: 13 Απρ 2019, 14:32
5
Τοποθεσία: SALONICA CITY
Has thanked: 6781 times
Been thanked: 11042 times
Ηλικία: 24

Σήμερα χρησιμοποιήθηκε για πρώτη φορά πινέλο Cashmere.
Η αίσθηση του μοναδική και πρωτόγνωρη για εμένα, απίστευτα μαλακό παρόλο που ήταν σφουγγαρίστρα.
Το πινέλο ήταν της APShaceCo, δυστυχώς λόγω μεγάλων χρόνων παράδοσης, τελωνείων και την περίπτωση να χαθεί το πινέλο μέχρι να έρθει δεν θα ήθελα να παραγγείλω από Καναδά.
Για να μην μακρυγορώ βλέπω ότι στην εγχώρια αγορά υπάρχουν 2 Yaqi πινέλα με τρίχα Cashmere.
Θα μπορούσε κάποιος να μου πει 2 λόγια για αυτά και αν η ποιότητα είναι αντίστοιχη των APShaveCo.
Ευχαριστώ.
Δεν υπάρχει τίποτα πιο άνισο από την ίση μεταχείριση άνισων ανθρώπων.
panos2
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 11 Ιαν 2021, 01:17
3
Has thanked: 1 time
Been thanked: 15 times
Ηλικία: 53

Έχοντας πινέλα ασβού της yaqi θεωρώ ότι είναι εξαιρετικά για την τιμή τους. Σε λίγες μέρες περιμένω να παραλάβω από aliexpress το συνθετικό 30άρι με την λαβή barber pole. Ελπίζω να είναι εξίσου καλό. Πάντως μακριά από πινέλα χοίρου εντελώς απαράδεκτα χονδρή τρίχα που δεν στρώνει με τίποτα βασικά κάνει βουρτσιές στον αφρό στο πρόσωπο σαν να οργώνει. Το είχα σχεδόν ένα μήνα συνεχόμενα σε νερό με μαλακτική κρέμα χωρίς να βελτιωθεί καθόλου. Χάνει 20 και παραπάνω ολόκληρες τρίχες σε κάθε ξύρισμα και πάρα πολλές τρίχες σπάνε. Το συγκεκριμένο η yaqi το σταμάτησε. Βλέπω πάντως αντίστοιχο με barber pole λαβή από την dscosmetic. Νομίζω κάποια σχέση πρέπει να έχουν οι εταιρείες, γιατί τα πινέλα και των δύο μοιάζουν παρά πολύ μεταξύ τους.
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Τα Yaqi είναι μία χαρά σε γενικές γραμμές και για την τιμή τους, αλλά έχουν και θεματάκια τους, κάποια είναι μια χαρά, και κάποια δεν...

Το όλο θέμα είναι πως δεν υπάρχει καθόλου QC Βασίλη, έτσι δεν μπορώ/είς να προτείνεις κάποιο σε κάποιον,
διότι δεν ξέρεις τι θα σου έρθει, από διαστάσεις καμία σχέση, ότι σου κάτσει φίλε, εκτός και αν πας ο ίδιος να τα δεις (εγχώρια).

Τώρα για την APShaveCo τα έχουμε πει, είναι εγγύηση, ίδιος ο προμηθευτής, αλλά πολύ καλύτερη ποιότητα για τον Καναδό,
και low grades για την Yaqi, και ειδικά για τους Cashmere θυσάνους που έχουν πολύ ψιλή ίνα, και διαφορετικά δεσίματα.

Η ποιότητα των Yaqi δεν είναι αντίστοιχη των APShaveCo, αυτό είναι γνωστό και τσεκαρισμένο, θα σου πρότεινα αν θέλεις να πάρεις
έναν καλό Cashmere, τότε πάρε από τον Καναδό, αλλά δώσε και ιδιαίτερη έμφαση στο knot του, αυτό να είναι πάνω από 26mm τουλάχιστον.

Αλλιώς όπως είπες θα είναι... :chores-mop:
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5914
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27526 times
Been thanked: 38999 times
Ηλικία: 54

@Βασίλης Τ Βασίλη, ακριβώς όπως τα λέει ο Αντώνης. APShave και ας έρθει μετά 3 μήνες. Είχα και τα cashmere της Γιάκι αλλά μιλάμε για πατσουροδουλειά, glue bumb στο Θεό και βγάζαν μια πλαστικούρα, άθλια αίσθηση στο χέρι και στο πρόσωπο. Η φτήνια τρώει τον παρά.
Αβλεπί Cashmere από Καναδό για γκαραντί QC και με μεγάλο knot. Μικρό κασμήρ δεν λέει τίποτε.
Θα σου φέρω το 30άρι στον επόμενο καφέ να καταλάβεις.
Αυτό το μπλε που χρησιμοποίησες μου φαίνεται δικό μου ήταν κάποτε.
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
DomieMic65
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: 26 Μάι 2021, 13:21
2
Has thanked: 87 times
Been thanked: 596 times

το πρώτο μου Yaqοασβίδιο... :) 24αρι Silvertip
η πρώτη αίσθηση μετά από πλύσιμο μπόλικες φορές με σαμπουάν και με prorasso :) είναι πως όντως θα το ήθελα με λίγο πιο πολύ backbone αλλά ακόμα και έτσι είναι ΟΚ!
Θα δείξει και σε κανονικό ξύρισμα το βράδυ... και φυσικά υποθέτω πως θέλει τον χρόνο του γενικότερα

Εικόνα
Μιχάλης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το πινέλο”