Yaqi shaving brushes !

Άβαταρ μέλους
Χάρης
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: 19 Σεπ 2023, 09:47
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 89 times
Been thanked: 135 times
Ηλικία: 51

Το evil zebra ειναι 26αρι εχω διαβασει ομως οτι το tuxedo του timber ειναι πιο απαλο οποτε σκεφτομαι για αντικατασταση
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος foxtrot την 19 Σεπ 2023, 21:26, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Δεν χρειάζεται παράθεση του αμέσως προηγούμενου post
Tallowας απο κουνια
Άβαταρ μέλους
Χάρης
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: 19 Σεπ 2023, 09:47
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 89 times
Been thanked: 135 times
Ηλικία: 51

Αγοραστηκε λοιπον το timberwolf(26mm)και η πρωτη εντυπωση εξαιρετικη ομορφο και στοιβαρο πινελο ταιριαζει με το μπωλ μου που ειναι μπλε καλο backbone splay τα παντα ολα απαλο και φτιαχνει κρεμα σε δευτερολεπτα σαφως καλυτερο απο evil zebra
Tallowας απο κουνια
Shadow7
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: 24 Δεκ 2023, 14:09
Has thanked: 18 times
Been thanked: 31 times

Καλησπερα στο φόρουμ,ήθελα να ρωτήσω ποια η διαφορά ανάμεσα στις διαφορετικές τρίχες των συνθετικών της yaki,πχ tuxedo ,snow leo,brown mew , cashmere κλπ κλπ.
Υπάρχει κάποια ποιοτική διαφορά και αν ναι με ποια σειρά?Η είναι απλά θέμα χρώματος?
Επίσης κάποιο μέλος που έχει και το συνθετικό της body shop ,θα μπορούσε να κάνει κάποια σύγκριση?
Άβαταρ μέλους
Algebar
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1686
Εγγραφή: 25 Οκτ 2020, 20:03
3
Τοποθεσία: Παλλήνη
Has thanked: 13438 times
Been thanked: 14366 times
Ηλικία: 54

@Shadow7 To site της apshaveco έχει περιγραφές για διάφορα πινέλα και έναν πίνακα με τις ιδιότητες τους. Φυσικά όπως σε όλα τα είδη του ΠΞ τα γούστα διαφέρουν και αν δεν δοκιμάσεις δεν θα μάθεις τι πραγματικά σου αρέσει.
Γιάννης
Gian_Arg
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 85
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2023, 00:42
Has thanked: 1191 times
Been thanked: 691 times
Ηλικία: 34

Προς τα τέλη του Νοέμβρη ανακάλυψα στο Ali τα defect πινέλα της Yaqi (έκανα κατόρθωμα ο Κολόμβος παναθεμα με). Και έτσι αποφάσισα να πάρω το πρώτο μου συνθετικό. Μέσα σε 15 μέρες μου ήρθε το Sagrada Familia με το μόνο ελάττωμα να μη γράφει τίποτα στον πάτο του πινέλου. Με το που το παρέλαβα και το χρησιμοποίησα ενθουσιάστηκα , ειδικά για τα 6€ που έδωσα! Παράλληλα έβλεπα και ένα άλλο χερούλι το οποίο μου άρεσε πολύ και μέχρι να αποφασίσω να το πάρω εξαντλήθηκε σε συνθετικό και έμεινε μόνο με τρίχα χοίρου. Με τον ενθουσιασμό μου δεν το σκέφτηκα καν και έκανα την επόμενη παραγγελία μου. Μετά από 20 μέρες μεσολαβούσαν και τα Χριστούγεννα ήρθε στα χέρια μου και το δεύτερο! Defect χοίρος 22mm με την επονομαζόμενη λαβή Ever Helpful (???) στα 8€. Ως ανυπόμονο ών έτρεξα να το πλύνω για να το έχω έτοιμο για χρήση! Εκεί ήταν η μεγάλη μου απογοήτευση! Το πινέλο άρχισε να μαδάει και να σπάνε οι τρίχες χωρίς ιδιαίτερη πίεση με χλιαρό νερό ενώ είχε μια μυρωδιά καμένου αντί για την κλασική μυρωδιά του χοίρου. Προσπάθησα να μαζέψω ότι μπορούσα από τις τρίχες που έχασε και έβγαλα κάποιες φωτογραφίες. Την ίδια μέρα έκανα dispute στο Ali με τον χαρακτηρισμό poor quality και ζήτησα επιστροφή χρημάτων. Η ίδια η Yaqi προσπάθησε να αρνηθεί αρχικά το πρόβλημα λέγοντας ότι όλα τα πινέλα χάνουν τρίχες στην αρχή! Μετά ήθελε να μου ξαναστείλει το προϊόν αλλά με την ξενέρα που έφαγα δεν το δέχτηκα. Τελικά ανέλαβε το Ali την διερεύνηση του θέματος και το refund εγκρίθηκε! Σε 2 μέρες τα χρήματα είχαν επιστραφεί! Αρχικά θέλω να πω πως τόσο άμεση εξυπηρέτηση δεν βλέπουμε από Ελληνικά καταστήματα (χωρίς να θέλω στοχοποιήσω κάποιο κατάστημα) και κατά δεύτερον για να αποφύγουν το οποιοδήποτε πρόβλημα δεν διστάζουν να προβούν σε επιστροφή χρημάτων χωρίς να ζητήσουν πίσω το προϊόν! Τελικά μου δώσανε τα χρήματα μου πίσω και μου έμεινε και ένα πινέλο με πολύ όμορφη λαβή αλλά με έναν τραγικό θύσσανο. Το έχω χρησιμοποιήσει δύο φορές με την απώλεια των τριχών να έχει μειωθεί κάπως αλλά να παραμένει σε μεγάλο βαθμό. Παραθέτω και κάποιες φωτογραφίες
Εικόνα

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
babkoug
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2128
Εγγραφή: 22 Μαρ 2016, 16:32
8
Τοποθεσία: Περιστέρι Αττικής
Has thanked: 8560 times
Been thanked: 11590 times
Ηλικία: 55

@Gian_Arg Έπρεπε να ρωτήσεις φίλε μου, γιατί ήταν απίθανο να εχεις πέσει πανω στο δικό μου ποστ με την ανάλογη φόλα. Έβγαλα τον θύσανο κ κράτησα την λαβή που μου άρεσε, μήπως κάποια στιγμή πάρω κάποιον θύσανο σκέτο. Αυτό το Yaqi με τη γουρουνίσια τρίχα είναι το μοναδικό που με έχει απογοητεύσει-εκνευρίσει.

Προστέθηκε μετά από 4 λεπτά 18 δευτερόλεπτα:
Ούτε στη διαδικασία refund μπήκα από το ξενέρωμα. Πάντως συμφωνώ πως το Ali είναι άψογο στα θέματα refund, όπως έχω διαπιστώσει από άλλες περιπτώσεις...
Μπάμπης
Gian_Arg
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 85
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2023, 00:42
Has thanked: 1191 times
Been thanked: 691 times
Ηλικία: 34

@babkoug Η αλήθεια είναι ότι μέσα σε τόσες σελίδες δεν ήμουν τυχερός να πέσω στο δικό σου post , ούτε και ο τότε ενθουσιασμός μου , μου άφησε περιθώριο να κάνω την όποια συζήτηση! Τέλος καλό όλα καλά πάντως (όχι ότι ήταν και κανένα σοβαρό το ποσό) αλλά όπως και εσύ είπες η απογοήτευση σε συνδιασμό με τον εκνευρισμό δεν μου καθόταν καθόλου καλά να το αφήσω έτσι! Δεν καταλαβαίνω όμως τον λόγο που το συγκεκριμένο πινέλο ενώ είναι χοίρος το έχει στην κατηγορία με τα συνθετικά και όχι μαζί με τα αντίστοιχα γουρουνάκια!
Είναι κάποιος άλλος που να έχει δοκιμάσει πινέλο χοίρου από την Yaqi εκτός αυτού για να μας πει την γνώμη του ?
Άβαταρ μέλους
babkoug
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2128
Εγγραφή: 22 Μαρ 2016, 16:32
8
Τοποθεσία: Περιστέρι Αττικής
Has thanked: 8560 times
Been thanked: 11590 times
Ηλικία: 55

Όπως είπα ήταν απίθανο να πέσεις πάνω της. Αλλά η Ζωή κάνει τα απίθανα πιθανά και το αντίστροφο. Αυτή ήταν η αναφορά μου. Δεν είμαι καθόλου σίγουρος πως πρόκειται για γουρούνι. Σαν πετονιές ήταν οι τρίχες του. Όπως βλέπεις δεν είναι το δικό σου, απλά έχει την ίδια τρίχα. Άρα θα έλεγα μακριά απο τα Yaqi με την συγκεκριμένη τρίχα.
Μπάμπης
Gian_Arg
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 85
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2023, 00:42
Has thanked: 1191 times
Been thanked: 691 times
Ηλικία: 34

Όσο τυχερός και αν ήμουν δεν έχω την εξουσιοδότηση να δω την αναφορά σου οπότε μέχρι και οι πιθανότητες ήταν εναντίον μου 😭! Αν έτυχε σε εμένα αλλά έχει τύχει και σε εσένα μπορώ να φανταστώ ότι έχει τύχει και σε πολλούς ακόμα και επίσης δεν πιστεύω να είμαι ο μόνος που τους έχει ζητήσει τα χρήματα πίσω! Αυτοί ενώ ξέρουν το ελάττωμα του προϊόντος το πουλάνε με το δήθεν πρόβλημα στην λαβή που είναι το μόνο σωστό στην κατασκευή του! Δεν έχουν μπεί στον κόπο να αλλάξουν έστω μια περιγραφή αν όχι να αποσύρουν αυτό το δήθεν πινέλο ξυρίσματος! Κρίμα γιατί η Yaqi είναι μια πολύ καλή ευκαιρία με πολύ ποιοτικά προϊόντα και με κάτι τέτοιο υποβιβάζει έστω και λίγο το όνομα της!
Άβαταρ μέλους
babkoug
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2128
Εγγραφή: 22 Μαρ 2016, 16:32
8
Τοποθεσία: Περιστέρι Αττικής
Has thanked: 8560 times
Been thanked: 11590 times
Ηλικία: 55

Αυτό ήταν το δικό μου.

Εικόνα
Μπάμπης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το πινέλο”