Οmega 48 Pro

Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Εδω ομως μιλαμε για το Omega 48 - στο βιντεο ο Παολο βρεχει το 34αρι συνθετικο της Figaro (Razorock).
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
civ-shaves
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 97
Εγγραφή: 01 Αύγ 2019, 10:16
4
Has thanked: 3018 times
Been thanked: 495 times

Ήμουν σίγουρος πως θα το πείτε. Εν τούτοις, μπορώ να σας παραπέμψω σε βίντεο με το συγκεκριμένο πινέλο (Ω48), όπου ο μπαρμπέρης έχει ένα μπολάκι με νερό όπου απλώς το βουτάει. Το ανωτέρω βίντεο το επισύναψα για να δει ο φίλος τον τρόπο μουσκέματος του πινέλου κάτω από τη βρύση. Όποιος επιθυμεί, μπορεί να δει στο YouTube τον ιταλό μπαρμπέρη Franco Alfonso (από το Παλέρμο). Τέλος, γνωρίζω εξ εμπειρίας και συζητήσεων με παλαιούς, πως ποτέ δεν μούλιαζαν το πινέλο για ώρα, απλώς το "κατάβρεχαν" κάτω από τη βρύση. Ή αν χρησιμοποιούσαν "τη σκόνη" (Σπλέντιτ), έβαζαν σε μπολάκι νερό και σκόνη και κατευθείαν με στεγνό πινέλο ξεκίναγαν τη σαπουνάδα. Μετά, απλό ξέπλυμα κάτω από τη βρύση και άφηναν το πινέλο να στεγνώσει (χωρίς να το βάζουν σε βάση). Και μιλάμε για "γουρουνίσια" πινέλα και όχι συνθετικά. Και δεν πάθαιναν τίποτε. Τα είχαν για χρόνια.
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Νομιζω καπου τα μπερδευεις. Τα συνθετικα απλα τα βρεχεις κατω απο τη βρυση - εδω μιλαμε για γουρουνισιο πινελο.

Τα γουρουνισια πινελα των μπαρμπεριδων δεν ειναι τα δικα μας πινελα - και εννοω την κατασταση τους. Εχουν εκατονταδες ή και χιλιαδες χρησεις - λογω δουλειας - ειναι πολυ πιο "στρωμενα" και "μαλακα". Το πινελο που αγορασες πχ το Omega 48 θα ερθει σε αυτη την κατασταση - ειδικα αν εχεις και αλλα πινελα - σε περιπου 5 - 7 χρονια.

Ας βρεξεις το γουρουνισιο ή και απο ασβο πινελο σου κανα 5λεπτο σε μπωλακι με νερο. Δεν παθαινει κανεις τιποτα - απλα αυξανεις την δαρκεια ζωης της τριχας του.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
civ-shaves
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 97
Εγγραφή: 01 Αύγ 2019, 10:16
4
Has thanked: 3018 times
Been thanked: 495 times

Φυσικά και μιλάμε για γουρουνίσια πινέλα. Κατέθεσα την προσωπική μου εμπειρία, καθώς και το τί έκαναν οι παλαιότεροι τη δεκαετία του 50 και 60, όπου τότε όλοι οι άντρες ξυρίζονταν παραδοσιακά και με γουρουνίσια πινέλα. Απ' εκεί και πέρα, ο καθένας μπορεί να κάνει ό,τι τον βολεύει.
Άβαταρ μέλους
bill3377
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1383
Εγγραφή: 12 Μαρ 2015, 17:27
9
Τοποθεσία: Τρίκαλα
Has thanked: 21668 times
Been thanked: 4017 times
Ηλικία: 47

Οι προσωπικές εμπειρίες διαφέρουν από άνθρωπο σε άνθρωπο, γι' αυτό και λέγονται προσωπικές :D Εγώ θυμάμαι τον παππού μου να ζεσταίνει νερό σε ένα μπρίκι και να μουλιάζει το πινέλο για λίγα λεπτά. Ομοίως στον μπαρμπέρη που κουρεύομαι (ο οποίος είναι άνω των 70) και τον βλέπω να ξυρίζει κόσμο πολλές φορές, πάντα μουλιάζει το γουρουνοπίνελο που έχει για λίγα λεπτά. Ο καθένας με τις εμπειρίες του!
Βασίλης
Η ζωντανή ψυχή τα θέλει όλα!
Άβαταρ μέλους
civ-shaves
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 97
Εγγραφή: 01 Αύγ 2019, 10:16
4
Has thanked: 3018 times
Been thanked: 495 times

Δεν διαφωνώ. Απλώς ανέφερα ότι όλοι όσους ερώτησα, κανείς τους δεν μούλιαζε το πινέλο. Και μάλιστα τους φαινόταν παράξενο. Μεταξύ αυτών και συνταξιούχος μπαρμπέρης ετών 90. Τέλος, να πω πως έχω 3 γουρουνοπίνελα. 2 της Ω και 1 Semogue. Ποτέ δεν τα μουλιάζω, απλώς τα καταβρέχω με ζεστό νερό κάτω από τη βρύση και είναι πολύ μαλακά. Αλλά, ως γνωστόν, περί ορέξεως κολοκυθόπιτα.
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

Μιλάμε για τις λαβές νομίζω.
Θεωρώ ότι καλό είναι να μην ακουμπάει η λαβή στο ζεστό νερό.
Όπως αναφερε και ο Ηρακλής υπάρχει κίνδυνος να χαλάσει η λαβή.
Όπως αναφερα και πιο πάνω μουλιαζω τα 2/3 της τρίχας σε νερό (σχεδόν πάντα κρύο) για 2-3 λεπτά.
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Ολοι δικιο εχουμε - ας επιστρεψουμε ομως στο θεμα μας που ειναι το ωραιοτατο πινελο της Ομεγα :)
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
babkoug
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2127
Εγγραφή: 22 Μαρ 2016, 16:32
8
Τοποθεσία: Περιστέρι Αττικής
Has thanked: 8560 times
Been thanked: 11588 times
Ηλικία: 55

Omega 48 backstage.
Ας μου επίτρεψει ο συνξυριστής τη μετάδοση της απόκρυφης γνώσης...


Εικόνα

Εικόνα
Μπάμπης
Άβαταρ μέλους
SrTv
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 567
Εγγραφή: 13 Οκτ 2020, 20:30
3
Has thanked: 3675 times
Been thanked: 3399 times

To 48 το εκτιμώ ιδιαίτερα. Μια χαρά κατασκευή για τα χρήματά του.

Είχα πάντα την αίσθηση ότι το κέντρο βάρος του είναι λίγο ψηλά. Θα του προσθέσω κάποια ρητίνη στο εσωτερικό και θα γίνει «πολύ μανιτζέβελο». Άσε που μπορεί να είναι και μυστική κρύπτη πολύτιμων λίθων κτλ. :)
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το πινέλο”