Mühle Rocca

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Apostolos K
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1102
Εγγραφή: 01 Φεβ 2021, 17:17
3
Τοποθεσία: Εύοσμος
Has thanked: 9950 times
Been thanked: 8028 times

Λοιπον βρηκα την R94 στο ebay απο Ελλαδα και την πηρα, ενω μαλλον θα παρω και την Gamechanger 0,84 εχοντας βαλει αγγελια ζητησης εδω στο φορουμ.
Ανυπομονω να τις δοκιμασω και τις 2. Στο kosmosman που τις ειδα και επιασα απο κοντα σιγουρα η Rocca φαινεται πιο αρχοντικη και σε σχεση με την 3one6 που την καλοεβλεπα επισης.
Ο Αποστολος μου χαρακτηρισε την Rocca ως Porsche. Να δουμε και στο ξυρισμα τι λεει.
Άβαταρ μέλους
Apostolos K
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1102
Εγγραφή: 01 Φεβ 2021, 17:17
3
Τοποθεσία: Εύοσμος
Has thanked: 9950 times
Been thanked: 8028 times

Εχοντας ξυριστει 1 φορα μονο με τη Rocca εχω να πω οτι με ενθουσιασε με την αποτελεσματικοτητα της σε σημειο που σταματησα στα 2 χερια. Ειχα πιο πριν την εμπειρια της χρησης της Razorock Game Changer που δεν μπορεσα να απολαυσω λογω λεπιδας Rockwell που δεν ηταν καλη. Στη δευτερη χρηση της GC με Astra SP τα πηγε σαφως καλυτερα αλλα καποια μικροκοψιματα τα ειχα. Αν και κλινω περισσοτερο προς την Rocca θα κανω μερικα ξυρισματα ακομα για να βγαλω ολοκληρωμενο συμερασμα.
mangelasakis
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 95
Εγγραφή: 15 Μάι 2020, 15:55
3
Has thanked: 152 times
Been thanked: 611 times

Καινούριος κάτοχος και εγώ της Muhle Rocca r94.
Πολύ ωραία μηχανή .
Χθες έκανα το πρώτο ξύρισμα σε γένια 4-5 ημερών. Είπα να βάλω μια silver blue λεπίδα που είναι από τις καλύτερες μου για να την δοκιμάσω και ανοίγοντας το κουτί είδα ότι είχα μία λεπίδα με 5 ξυρίσματα μέχρι τώρα. Οπότε δεδομένο ότι έχω ακούσει πως είναι κάπως επιθετική είπα να βάλω αυτή που δεν θα κόβει και πολύ στο εκτο ξύρισμα της. Ευκαιρία να τεστάρω και την Rocca αλλά και την λεπίδα.
Λοιπόν αν και από την λεπίδα είχα ένα μικρό τράβηγμα που ήταν φυσιολογικό και από τα μεγάλα γένια αλλά και από την πολύ χρήση της παρόλα αυτά σε συνδιασμό με την Rocca μου έδωσε ένα πάρα πολύ καλό ξύρισμα χωρίς παρατράγουδα και χωρίς ιδιαίτερους ερεθισμούς όπως συνηθίζω να έχω λόγο της σμιγματορροϊκής δερματίτιδας(που με το ΠΞ σχεδόν έχει εξαφανιστεί) αλλά και τα σκληρά γένια.
Με εντυπωσίασε πάρα πολύ η Rocca ειδικά με την σκέψη ότι αν βάλω και μια καινούρια και καλύτερη λεπίδα όπως Feather ή ΚΑΙ ή καινούρια silver blue πόσο καλύτερο ξύρισμα θα μου κάνει.

Οπότε από το πρώτο ξύρισμα οι εντυπώσεις είναι πάρα πάρα πολύ θετικές.
Άβαταρ μέλους
babkoug
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2128
Εγγραφή: 22 Μαρ 2016, 16:32
8
Τοποθεσία: Περιστέρι Αττικής
Has thanked: 8560 times
Been thanked: 11590 times
Ηλικία: 55

Πάντως νομίζω πως επικίνδυνη είναι η λεπίδα που δεν κόβει. Στα μαχαίρια τουλάχιστον αυτό ισχύει. Εννοώ στα κανονικά μαχαίρια κ όχι στα ξυριστικά. Στα ξυριστικά δεν έχω εμπειρία.
Σμρ απέκτησα κ εγώ την Rocca R94. Πρώτο ξύρισμα αύριο που θα γίνουν τα γένια δύο ημερών.
Μπάμπης
Άβαταρ μέλους
john1970
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 426
Εγγραφή: 19 Δεκ 2019, 00:46
4
Τοποθεσία: Αγ.Ανάργυροι Αθήνα
Has thanked: 1034 times
Been thanked: 4019 times
Ηλικία: 54

Eχω την R94 V4 μερικους μηνες.
Απο οσες μηχανες εχουν περασει απο τα χερια μου, η rocca και η progress μου δινουν τα καλυτερα ξυρισματα. Με την rocca εχω ενθουσιαστει πολυ απο την ποιοτητα κατασκευης,εμφανηση,και αποτελεσματικοτητα της,τοσο που αποκτησα και την R96 (μαυρο χερουλι)
Και στο καθημερινο ξυρισμα δεν εχω κανενα προβλημα. Με permasharp για μενα ειναι το καλυτερο ζευγαρι.
Η rocca αν συνδιαστει με ενα καλο σαπουνι,η κρεμα οπως Tabac,Cyril R. Salter,Tobs,Mitchell’s Wool Fat οπυ εχω δουλεψει,δινει ενα αποδοτικο,εξαιρετικο και χωρις ερεθισμους ξυρισμα.
Τα μόνα που έχεις στη ζωή σου είναι η τιμή σου και ο αυτοσεβασμός σου! Αν τα χάσεις, αν τα πετάξεις από πάνω σου ή τα ξεπουλήσεις, τότε δεν έχεις τίποτα πια…
Άβαταρ μέλους
gkarave
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1544
Εγγραφή: 06 Οκτ 2020, 19:45
3
Τοποθεσία: Thessaloniki
Has thanked: 12953 times
Been thanked: 13611 times
Ηλικία: 42
Επικοινωνία:

Έχω την Rocca R96 V4, όντως, εξαιρετική μηχανή, αποτελεσματική με τους περισσότερους συνδυασμούς λεπίδας που δοκίμασα. Νομίζω με Bolzano & Rockwell είχα θέμα, γιατί νόμιζα ότι μου έγδερνε την επιδερμίδα. Όμως, έχω πάντα ζήτημα στην κόντρα με τη συγκεκριμένη μηχανή. Δύσκολα αποφεύγω τους ερεθισμούς, ιδιαίτερα κάτω από το πηγούνι και στο λαιμό χαμηλά.
Άβαταρ μέλους
amakod
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: 05 Σεπ 2021, 13:20
2
Τοποθεσία: Kozani
Has thanked: 59 times
Been thanked: 62 times
Ηλικία: 60

Παντως για καθημερινο ουτε η Rocca κανει ουτε η Blackbird, γιατί την επομένη μερα δεν υπαρχουν και πολλα γενια να ξυρίσουν!!!!
Εγω προσωπικα , το κανω μερα παρα μέρα , και αλλαζω και λεπίδες για ποικιλία....
Νάφε και μέμνασο απιστείν
Άβαταρ μέλους
babkoug
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2128
Εγγραφή: 22 Μαρ 2016, 16:32
8
Τοποθεσία: Περιστέρι Αττικής
Has thanked: 8560 times
Been thanked: 11590 times
Ηλικία: 55

Γενικά μιλώντας, νομίζω πως υπάρχουν γένια κ γένια, επιδερμίδες κ επιδερμίδες, σαπούνια κ σαπούνια, τεχνικές κ τεχνικές, ξυρίσματα της προηγούμενης μέρας κ ξυρίσματα της προηγουμένης μέρας κλπ κλπ. Για την BB δεν ξέρω γτ δεν την έχω. Αλλά την Rocca όποτε την έχω χρησιμοποιήσει σε καθημερινό δεν είχα θέμα Νομίζω δλδ 🤔. Κ προς το παρόν 😁. Αύριο μπορεί να :hb
✌️✌️✌️
Μπάμπης
Pansellinas
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 21 Αύγ 2021, 23:50
2
Has thanked: 2 times
Been thanked: 12 times

Γεια χαρά και πάλι. Παιδιά η Rocca είναι άλλο πράγμα. Έχω πολλές μηχανές και αρκετές από αυτές είναι ανοξείδωτες άρα ακριβές, αλλά η Rocca με έχει κατακτήσει. Νιώθεις ωραία το χέρι σου όταν την κρατάς! Την παίζω στα χέρια όταν βλέπω τηλεόραση (μη παρερμηνευτώ ε?) και έχει τη ζεστασιά κεχριμπαρένιου κομπολογιού! Και μην ακούω ότι δεν συγχωρεί. Στον αγώνα Σουηδία-Ελλάδα έκανα τυφλό ξύρισμα στον καναπέ και δεν είχα καμία δαγκωματιά. Και κάτι ακόμη αν έχει βέβαια σημασία. Αφού την ...ξεσκόνισα στη μελέτη, δοκίμασα τη μαγνήτιση και είδα ότι η λαβή έλκεται από μαγνήτη ενώ η κεφαλή όχι. Προφανώς υπάρχει άλλη σύσταση στο κράμα και αυτό μπορεί κανείς να το φανταστεί και από τη μικρή διαφορά στην απόχρωση. Η κεφαλή είναι κατά τι πιο σκούρα από τη λαβή.
Άβαταρ μέλους
babkoug
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2128
Εγγραφή: 22 Μαρ 2016, 16:32
8
Τοποθεσία: Περιστέρι Αττικής
Has thanked: 8560 times
Been thanked: 11590 times
Ηλικία: 55

Μάλλον η κεφαλή κατασκευάζεται από ωστενιτικό χάλυβα για μεγαλύτερη αντοχή στη διάβρωση αλλά κ για επιθυμητή σκληρότητα γι' αυτό κ δεν έλκεται, ενώ η λαβή από φερριτικό ή μαρτενσιτικό ίσως για πιο εύκολη κατεργασία κ γι' αυτό έλκεται. Ή κάτι άλλο 😁. Αυτοί τα ξέρουν. Εμείς απλώς την χαιρόμαστε.
Μπάμπης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Double edge razors”