Νέος με απορίες στο παραδοσιακό ξύρισμα

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10566
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26464 times
Been thanked: 25943 times

Θα συμφωνήσω με τον Τηλέμαχο.

Οι άντρες έχουν την φυσική απολέπιση που λέγεται ξύρισμα, όπου αφαιρείται η εξωτερική στοιβάδα νεκρού δέρματος. Οπότε η καταπόνηση με face scrub και μετά στο καπάκι ξύρισμα μου φαίνεται υπερβολή.

Εναλλακτικά θα πρότεινα ένα απλό καθάρισμα του προσώπου με ένα σαπούνι και νομίζω ότι θα είσαι καλυμμένος.
Άβαταρ μέλους
__Nikolas
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1260
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2015, 17:55
8
Has thanked: 7318 times
Been thanked: 9860 times
Ηλικία: 54

@ Psilos1972
Αν απλά θες να ξυρίζεσαι καλά, συνέχισε με το setup που σου δινει καλο ξυρισμα. Η τεχνική σου σιγά σιγά θα βελτιώνεται. Αν πάλο θες να κάνεις χόμπυ, τότε η πλευρά το Π.Ξ που έχει σχέση με την οικονομία πάει περίπατο.

@Andreas Chronopoulos
Μέρος της καλής προετοιμασίας είναι η "πρόπλυση" το pre-shave που λέμε στα Ελληνικά. Δεν είναι ανάγκη να είναι scrub, αν και υπάρχουν Ελληνικα βιολογικά σαπούνια που είναι ότι πρέπει (Soap Adventure, Faena, Κalliston, Papoutsanis ) για να αναφερω μονο οσα χρησιμοποιώ προσωπικά, είναι σχετικά φτηνα, ευκολα προσβασιμα και με πολύ καλά αποτελέσματα!
any shave you can walk away from, is a good shave!
Andreas_Chronopoulos
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: 29 Μάι 2015, 11:17
8
Been thanked: 35 times
Ηλικία: 54

Ευχαριστώ θερμά.Απο παπουτσανη τι προτείνεις; Αν και δεν μιλάω για preshave με το σαπούνι γλυκερινης, μιλάω γα την εμπειρία σκραμπ.
Από καθαρισμό ξεκίνησα τη νέα σειρά καθαρισμού της frezyderm με σαλικυλικο οξυ και είδα θαύματα στα σπυράκια.
Τώρα για σκραμπ όπως είπα δείγματα δοκίμασα δεν έχω άλλη άποψη. Αλλά αυτό που δοκίμασα μου άρεσε σαν αποτέλεσμα. Όσον αφορά το δέρμα γι αυτό λένε σκραμπ 2 φορές την εβδομάδα μόνο.
Psilos1972
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: 21 Αύγ 2016, 06:56
7
Been thanked: 24 times

__Nikolas έγραψε:@ Psilos1972
Αν απλά θες να ξυρίζεσαι καλά, συνέχισε με το setup που σου δινει καλο ξυρισμα. Η τεχνική σου σιγά σιγά θα βελτιώνεται. Αν πάλο θες να κάνεις χόμπυ, τότε η πλευρά το Π.Ξ που έχει σχέση με την οικονομία πάει περίπατο.

@Andreas Chronopoulos
Μέρος της καλής προετοιμασίας είναι η "πρόπλυση" το pre-shave που λέμε στα Ελληνικά. Δεν είναι ανάγκη να είναι scrub, αν και υπάρχουν Ελληνικα βιολογικά σαπούνια που είναι ότι πρέπει (Soap Adventure, Faena, Κalliston, Papoutsanis ) για να αναφερω μονο οσα χρησιμοποιώ προσωπικά, είναι σχετικά φτηνα, ευκολα προσβασιμα και με πολύ καλά αποτελέσματα!
Αυτό με την οικονομία το κατάλαβα.
Μία χαρά ξυριζομουν με την πλαστική Wilkinson classic αλλά και με την σειρά της proraso.
Τώρα έχω βρει το θέμα σαπούνι (μέχρι να τελειώσει μετά άλλο)
Και δοκιμάζω ξυραφακια.
Άβαταρ μέλους
__Nikolas
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1260
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2015, 17:55
8
Has thanked: 7318 times
Been thanked: 9860 times
Ηλικία: 54

Andreas_Chronopoulos έγραψε:Ευχαριστώ θερμά.Απο παπουτσανη τι προτείνεις; Αν και δεν μιλάω για preshave με το σαπούνι γλυκερινης, μιλάω γα την εμπειρία σκραμπ.
Από καθαρισμό ξεκίνησα τη νέα σειρά καθαρισμού της frezyderm με σαλικυλικο οξυ και είδα θαύματα στα σπυράκια.
Τώρα για σκραμπ όπως είπα δείγματα δοκίμασα δεν έχω άλλη άποψη. Αλλά αυτό που δοκίμασα μου άρεσε σαν αποτέλεσμα. Όσον αφορά το δέρμα γι αυτό λένε σκραμπ 2 φορές την εβδομάδα μόνο.
Έχω 2 από την σειρά Olivia:
Εικόνα
Εικόνα
Kαι το απλο Γλυκερινης πoυ το βρισκεις παντου ειναι οτι πρεπει για preshave. Για την εμπειρία του scrub προτείνω ανεπιφύλακτα το Sahara Soap Adventure από το Etsy. Ελληνικό και artisan scrub! :dance:
any shave you can walk away from, is a good shave!
Andreas_Chronopoulos
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: 29 Μάι 2015, 11:17
8
Been thanked: 35 times
Ηλικία: 54

Θα το δω σε ευχαριστώ πολύ.
Psilos1972
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: 21 Αύγ 2016, 06:56
7
Been thanked: 24 times

Πως είναι δυνατόν να κάνω καλύτερο ξύρισμα με την πλαστική Wilkinson classic με ξυραφάκια Wilkinson,
Από ότι με την Merkur 23cμε ξυραφακια Astra Platinum ;;
Link.2
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 293
Εγγραφή: 07 Μάι 2016, 07:45
7
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1411 times

1. Η πλαστική μαύρη μηχανούλα WSC είναι πολύ πιο επιθετική από τη Merkur 23C.
Σε υποβάλλει το ότι είναι πλαστική και λες: "Έλα, μωρέ..."
Μπορεί να μη σου γεμίζει το μάτι γιατί το προφίλ της κεφαλής είναι λεπτό (μικρό κενό από κάτω = blade gap), αλλά για δες την από κάτοψη για να δεις την έκθεση της λεπίδας (exposure) και σύγκρινέ την με τη Merkur... μέρα με τη νύχτα.
Και συγχρόνως
2. Η λεπίδα WSC είναι κατά τι πιο κοφτερή από την Astra. Επίσης είναι τριπλά επιστρωμένη με χρώμιο, συνθετικό κεραμικό υλικό και πατενταρισμένο δικό τους PFTE που είναι teflon.
Έτσι έχει καλύτερο συντελεστή τριβής και δεν ερεθίζει, δίνοτας θεωρητικά πιο άνετο ξύρισμα και λιγότερο ερεθισμό ή και ζημιές στα επαναληπικά περάσματα.
Τα δυό τους αποτελούν ένα "σύστημα" δηλαδή είναι κατά κάποιο τρόπο σχεδιασμένα (και σε επίπεδο marketing, ασφαλώς ώστε να προωθούνται οι πωλήσεις της λεπίδας) ώστε να έχουν "συνέργεια" και θα βρεις λίγους φίλους που μποτεί να υποστηρίξουν ότι η WSC μηχανή δουλέυει πολύ καλύτερα με κάποιες άλλες λεπίδες. Για μένα αυτές "οι άλλες" σχεδόν εφάμιλλες λεπίδες είναι -περιέργως- οι Astra!

3. YMMV (μέχρι τώρα σίγουρα θα ξέρεις τι σημαίνει αυτό το ακρωνύμιο...)
Psilos1972
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: 21 Αύγ 2016, 06:56
7
Been thanked: 24 times

Your Milage May Vary.
Αυτό το έχω καταλάβει, κάτι που δουλεύει ωραία σε κάποιον σε εμένα δεν τα πάει τόσο καλά.

Θα την δοκιμάσω την Wilkinson με τα Astra Platinum να δω τι λέει.

Και είμαι ήδη στο ψάξιμο για άλλη μηχανή. Μάλλον σε κάποια adjustable.
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Να αναφέρω κάτι σχετικά με το institute du carite για ευαίσθητα δέρματα. Με ελάχιστο άρωμα όπως είναι φυσικό κάνει έναν πολύ καλό αφρό που αν πετύχεις αναλογία νερού και σαπουνιού και χτυπήσεις καλά και τον βάλεις πάνω σε βρεγμένο πρόσωπο σου δίνει την εντύπωση ότι δεν στεγνώνει και δεν του φεύγει η γλίτσα ποτέ.
Πάντα έκανα λίγο παραπάνω και μετά το τελευταίο πέρασμα έβαζα το υπόλοιπο στο πρόσωπο και μέχρι να τακτοποιήσω τα πράγματα. Μετά τον ξέπλενα και έβαζα after shave. Αυτό γρήγορα διαπίστωσα ότι δεν είχε και τόσο ευεργετικά αποτελέσματα για την επιδερμίδα. Τουλάχιστον όσο θα περίμενε κανείς...
Όμως επειδή ξυρίζομαι μέρα παρά μέρα τη νεκρή μέρα έκανα κανονικόν αφρό και τον άπλωνα στο πρόσωπο για 6-7 λεπτά. Μετά ξέπλυμα. Και είδα ότι σιγά σιγά άφηνε την επιδερμίδα κάθε μέρα και πιο κόκκινη κι ερεθισμένη.
Πάντως θα το σταματήσω και θα αρχίσω το valobra επίσης για ευαίσθητα δέρματα.
"Aut viam inveniam aut faciam "
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το ξύρισμα”