Feather

-Dimitris-
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 29 Μάι 2021, 10:51
2
Has thanked: 19 times
Been thanked: 24 times

Αν και είναι καθαρά υποκειμενικό το πώς σου κάθεται μια λεπίδα στο πρόσωπο, η feather είναι πολύ κοφτερή αλλά με μια mild μηχανή την ευχαριστιεμαι πάρα πολύ , σε σημείο που θεωρώ ότι προτείνεται και για αρχαριο χρήστη. Επίσης να αναφέρω ότι κάνει και γλυκό ξύρισμα , σε σημείο που δεν καταλαβαίνω ότι έχει ξυραφάκι η μηχανή φορτωμένο!
Άβαταρ μέλους
mbakurin
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 577
Εγγραφή: 03 Ιουν 2021, 14:32
2
Has thanked: 336 times
Been thanked: 1871 times
Ηλικία: 28

Eμένα που είναι λεπτές οι τρίχες και όχι τρομερά δασεία η τριχοφυία, έχω και λίγο ευαίσθητο δέρμα (όχι σαν κάτι γνωστούς μου που γίνονται... ροζ με το ξύρισμα), αισθανόμουν ότι οι φεδερ σε φεδερ πόπιουλαρ (πολύ μαλακή) μηχανή, είναι ο ορισμός του overkill. Το πρώτο χέρι υπερτερεί έναντι όλων των άλλων πρώτων χεριών που μπορεί να κάνει κανείς, ακριβώς γιατί μιλάμε για την πιο κοφτερή λεπίδα. Όταν έρθει η ώρα για κόντρα, δε συγχωρεί τον αρχάριο. Έστω και με πολύ συντηρητική μηχανή.
De savoir vient avoir.
mangelasakis
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 95
Εγγραφή: 15 Μάι 2020, 15:55
3
Has thanked: 152 times
Been thanked: 611 times

Πριν από 1.5 χρόνο που ξεκίνησα το πξ και είχα μόνο μια μηχανή ένα σαπούνι και ένα πινέλο και άρα η σύγκριση των λεπίδων ήταν πάντα με τις ίδιες συνθήκες και άρα ήταν πιο εύκολο να βγάλω συμπεράσματα θυμάμαι ότι τις feather τις αισθανομουν ως τις πιο αποδοτικές πιο κοφτερές και πιο γλυκές λεπίδες και απορούσα γιατί υπάρχουν οι υπόλοιπες. Ήμουν έτοιμος μάλιστα να τις πετάξω όλες τις υπόλοιπες αφού καμία άλλη δεν μου έκανε καλύτερο ξύρισμα. Αυτό δεν έχει αλλάξει 1.5 χρόνο τώρα. Απλά πλέον επειδή έχω αρκετές μηχανές και γενικότερα πολύ περισσότερη ποικιλία προϊόντων και ασφαλώς περισσότερη εμπειρία στο ΠΞ μπορώ να πω ότι και με τις υπόλοιπες λεπίδες κάνω τέλεια ξυρίσματα και μερικές φορές αν ταιριάξει ο συνδιασμός λεπίδας μηχανής κάνω εξίσου ευχάριστα ξυρίσματα όπως με την feather. Οπότε το συμπέρασμα μου είναι ότι εκτός από την λεπίδα πολύ σημαντικό είναι να ταιριάζει η λεπίδα και με την μηχανή καθώς και η τεχνική μαζί με την εμπειρία. Πάντως την feather σε όποια μηχανή και αν τη εχω βάλει έχω κάνει γλυκο ξύρισμα σαν βούτυρο. Ενώ με κάποιες άλλες λεπίδες έχει και φορές που και τραβήγματα έχω και ερεθισμούς. Ακόμη και με την perma sharp που αρέσει και ταιριάζει στους περισσότερους εμενα δε μου κάθονται το ίδιο καλά με τις feather.
Άβαταρ μέλους
mbakurin
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 577
Εγγραφή: 03 Ιουν 2021, 14:32
2
Has thanked: 336 times
Been thanked: 1871 times
Ηλικία: 28

Εξαρτάται πάντα από την τριχοφυΐα και το δέρμα. Εμένα με λεπτές καστανόξανθες- κόκκινες τρίχες και σχετικά ευαίσθητο δέρμα, οι feather με την feather popular είχαν αίσθηση "λιώνω βούτυρο με G3A3". Too much.

Εκεί που πραγματικά δεν έχουν αντίπαλο, ακόμα και για μένα, είναι ότι αν γίνει σωστά το 1ο χέρι, με τη φορά της τριχοφυΐας, το αποτέλεσμα είναι αντίστοιχο με 2 χέρια στη φορά της τριχοφυΐας με οποιαδήποτε άλλη λεπίδα. Πλησιάζουν, αλλά δε φτάνουν εκεί, οι bic chrome platinum.
De savoir vient avoir.
Άβαταρ μέλους
τασος9322
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 845
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2016, 16:40
7
Τοποθεσία: Πειραιας
Has thanked: 7622 times
Been thanked: 6915 times
Ηλικία: 45

Feather Carbon Steel

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εκ πρωτης οψης, αρκετα εντυπωσιακες και αν λαβουμε υποψιν και την τιμη, 7 ευρω για 10 τεμαχια, ειχα αρκετες προσδοκιες αλλα τελικα αποδειχτηκαν μαπα, αυτες δεν κοβουν ουτε βρεγμενες εφημεριδες, απο τι πρωτο κατεβασμα ειχα πολυ τραβηγμα,οποτε πεταξα την πρωτη λεπιδα, βαζω αλλη, τα ιδια.
Κριμα, πρωτη φορα βλεπω τετοια χαλια συμπεριφορα σε λεπιδα και μαλιστα σε τετοια τιμη και απο τετοιο brand.
κατα τον δαιμονα εαυτου
Άβαταρ μέλους
babkoug
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2128
Εγγραφή: 22 Μαρ 2016, 16:32
8
Τοποθεσία: Περιστέρι Αττικής
Has thanked: 8567 times
Been thanked: 11590 times
Ηλικία: 55

@τασος9322
Υπάρχει thread στο budger & blade για αυτές. Οι περισσότεροι αν όχι όλοι, τα λένε όπως τα λες και εσύ. Κάποιοι βέβαια λένε πως δεν είναι καν για ξύρισμα οι συγκεκριμένες, αλλά εργαστηριακή χρήση. Το έχω δει να γράφεται κ αλλού το τελευταίο, αλλά δεν το έχω ψάξει παραπάνω. Πάντως από την τιμή τους ισως παραπέμπουν σε άλλη χρηση. Είναι εύκαμπτες ή τις βλέπεις κάπως παχιές;
Μπάμπης
Άβαταρ μέλους
τασος9322
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 845
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2016, 16:40
7
Τοποθεσία: Πειραιας
Has thanked: 7622 times
Been thanked: 6915 times
Ηλικία: 45

παρα πολυ ευκαμπτες,λυγιζουν και σπανε αρκετα πιο ευκολα
κατα τον δαιμονα εαυτου
Άβαταρ μέλους
babkoug
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2128
Εγγραφή: 22 Μαρ 2016, 16:32
8
Τοποθεσία: Περιστέρι Αττικής
Has thanked: 8567 times
Been thanked: 11590 times
Ηλικία: 55

Υπάρχουν αυτές ας πούμε που μοιάζουν αλλά δεν είναι ξυριστικές...
Κ όπως βλέπεις σπάνε στη μεση για να χρησιμοποιηθούν.

Εικόνα
Μπάμπης
Άβαταρ μέλους
VOODOO
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 577
Εγγραφή: 15 Ιούλ 2021, 12:40
2
Has thanked: 7165 times
Been thanked: 7620 times
Ηλικία: 41

@τασος9322 αυτες οι λεπιδες δεν ειναι για ξυρισμα, τις χρησιμοποιουν σε μηχανηματα εργαστηριακων μελετων οπως το Pelco easiSlicer,Vibratome και το Mcllwain Tissue Chopper που αναφερεται στην αναρτηση του φιλου @babkoug
Την έχω πατήσει και 'γώ γιατί θεώρησα ότι θα είναι κάτι σαν τις Persona super prep που ειναι για νοσοκομειακη χρηση και ειναι εξισου ακριβες αλλα κοβουν σαν νυστερι και πωλουνται σε μοναδες
όλα καλά θα πάνε..... }:) }:)
Άβαταρ μέλους
τασος9322
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 845
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2016, 16:40
7
Τοποθεσία: Πειραιας
Has thanked: 7622 times
Been thanked: 6915 times
Ηλικία: 45

Οποτε τα ξυριστομαγαζα γιατι τις διαθετουν ; ; ;
κατα τον δαιμονα εαυτου
Απάντηση

Επιστροφή στο “To ξυραφάκι”