Φίλτρο βρύσης για πόσιμο νερό

Άβαταρ μέλους
christostz03
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2011
Εγγραφή: 29 Νοέμ 2013, 10:11
10
Τοποθεσία: Αρτέμιδα - Αττική
Has thanked: 6352 times
Been thanked: 9776 times
Ηλικία: 43

Kαλημέρα σε όλους.

Πρόσφατα μετακόμισα από Ν.Ιωνία (Αθήνα) στην Αρτέμιδα (παραθαλάσσιο μέρος για όσους φίλους δεν την γνωρίζουν).

Παρατηρώ λοιπόν ότι στην βρύση (στο "διχτάκι" αν μπορώ να το πώ έτσι) αρχίζει να δημιουργείται ένα πορτοκαλί χρωματάκι ένδειξη ότι το νερό δεν είναι και το "καθαρότερο".

Σκέφτομαι να βάλω κάποιο φίλτρο. Υπάρχουν όμως διάφορες εταιρείες, με διάφορες μεθόδους που εφαρμόζουν η κάθε μία από τις οποίες έχει τα θετικά και αρνητικά της, σε τέτοιο βαθμό που δεν ξέρεις που να καταλήξεις.

Επίσης σκέφτηκα και την αγορά εμφιαλωμένου νερού καθαρά και μόνο για πόσιμο αλλά νομίζω ότι σε βάθος χρόνου θα είναι μία λύση αρκετά κοστοβόρα αφενός και αφετέρου δεν μπορώ να είμαι σίγουρος κατά πόσο πραγματικά "καθαρό" είναι το α ή β εμφιαλωμένο νερό ώστε να "δικαιολογήσω" το τελικό κόστος. Βέβαια σε θέματα υγείας δεν τίθεται το ζήτημα κόστος, αλλά εν πάσει περιπτώσει κάπου πρέπει να καταλήξω.

Ποια η άποψή σας και αν κάποιος φίλος έχει δοκιμάσει κάποιο φίλτρο και είναι ευχαριστημένος (αν μπορεί κάποιος αποδεδειγμένα να είναι ευχαριστημένος αφού και πάλι δεν ξέρω κατά πόσο σίγουροι είμαστε ότι με το φίλτρο είναι πλέον καθαρό το νερό) αν θέλει μπορεί να προτείνει κάποια (αν όχι εδώ τότε με pm);
Wet Shaving Rules !!!

"Φορτώστε" σαν να μην υπάρχει αύριο ... Λεφτά για καινούρια κρέμα ή σαπούνι ΠΑΝΤΑ υπάρχουν ...

-- Χρήστος --
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2710
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2651 times
Been thanked: 1671 times

Με το νερό και τη γεύση του έχω θέμα.Οπότε θα σου πώ τι έχω πράξει εγώ και ακούγοντας και άλλες γνώμες καταλήγεις κάπου.Υπάρχουν τα φίλτρα σούπερμαρκετ* τα οποία είναι οικονομικά.Δοκίμασα ένα τέτοιο μια φορά αλλά δεν με κάλυψε,όχι γιατί δεν φίλτραρε αλλά γιατί δεν το είχαν όλα τα σούπερμάρκετ!Για τα λεφτά του έκανε αξιοπρεπή δουλειά.
Εμείς σπίτι μου από τη δεκαετία 90 κι όλας χρησιμοποιούμε τις κανάτες φίλτρου brita που τις βρλισκει κανείς σε πολλά φαρμακεία και σε μεγάλες αλυσίδες σούπερ μάρκετ!Καλή κανάτα που βελτιώνει τη γέυση του νερού.
Τα τελευταία 7 χρόνια χρησιμοποιώ τα εμφιαλωμένα νερά λόγω χώρου στο μικρό ψυγείο που είχα(δε χώραγε άνετα η brita).Τώρα έχει βγεί βέβαια και πιο λεπτή μικρη κανάτα brita!!!Για 4 εξάδες εμφιαλωμένα νερά έδινα περίπου 5€ το μήνα ενώ για ένα φίλτρο brita γύρω στα 7-9 €.
Τα εμφιαλωμένα νερά δε μου βγαίνουν ακριβά,αλλά δεν χρησιμοποιώ όλες τιε μάρκες.Τα καλύτερα είναι:1.Ζαγόρι,Βίκος,Ζαγοροχώρια(Βικος),ΑΒ Βασιλόπουλος(ιδια πηγή με τα προηγούμενα),Ζάρος,Νερά Κρήτης,Ρουβάς και το Υδωρ(Σουρώτη).Τα νερά αυτά έχω ακούσει από δεκάδες κόσμου να λένε οτι είναι τα καλύτερα.Μέχρι και πατέρας φίλου μου γιατρός αν δεν είναι Βίκος ή Ζαγόρι το νερό σε ταβέρνες δεν κάθετε!!!
Προσωπικά απέρριψα τα μεγάλα φίλτρα βρύσης γιατί παρααφαιρούνε συστατικά από το νερό.Η γέυση παρα είναι ψέυτικη και το κόστος μεγάλο!
Τα εμφιαλωμένα νερά δεν είναι ακριβά και η απόδειξη είναι οτι μια εξάδα μπορεί να βρεθεί μέχρι και 0,80€.
Ελπίζω να βοήθησα!



*το έχω βρεί σε γαλαξία και μεγάλα carrefour!
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
Άβαταρ μέλους
Arisk
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2119
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 19:39
13
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 1273 times
Been thanked: 790 times

Εχω αλλαξει 3-4 φίλτρα αλλά απο τοτε που έβαλα το ιαπωνικό torayvino δεν παιρνω τιποτα αλλο. Compact , αριστη απόδοση , οικονομικό αφου αλλαζει το φιλτρο καθε 6 μηνες με κόστος περιπου 25€. φθηνότερο και ασύγκριτα καλύτερο νερό από ότι τα μπουκάλια. το μεγάλο πρόβλημα με τα πλαστικά μπουκάλια είναι η έκθεση τους στον ήλιο το οποίο είναι ότι χειρότερο για την ποιότητα νερού.
Άρης
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5387
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4477 times
Been thanked: 5443 times

Εγω πάντως έχω εδω και χρόνια κανάτα Brita και είμαι πολύ ευχαριστημένος


Εικόνα
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
NavalArchitect

Είχα Brita στην Κορέα. Τη χρησιμοποιώ ακόμη.

Εικόνα

Στη Σιγκαπούρη όμως πήρα αυτήν, η οποία είναι η Ιαπωνική Toray (είναι καλύτερη):

Εικόνα

Για τη δική μου γεύση, πιό ωραίο νερό.
Άβαταρ μέλους
christostz03
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2011
Εγγραφή: 29 Νοέμ 2013, 10:11
10
Τοποθεσία: Αρτέμιδα - Αττική
Has thanked: 6352 times
Been thanked: 9776 times
Ηλικία: 43

Παιδιά, από ότι φαντάζομαι η διάρκεια ζωής ή μάλλον για να το θέσω σωστότερα η διάρκεια ορθής λειτουργίας εξαρτάται από το πόσο "νεροφίδα" είναι ο καθένας.

Εγω, για παράδειγμα, πίνω σχεδόν 2 λίτρα κάθε μέρα χειμώνα καλοκαίρι (το καλοκαίρι σίγουρα κάτι παραπάνω).

Κάθε πότε λοιπόν, στο περίπου, θα πρέπει να αλλάζω φίλτρο;
Wet Shaving Rules !!!

"Φορτώστε" σαν να μην υπάρχει αύριο ... Λεφτά για καινούρια κρέμα ή σαπούνι ΠΑΝΤΑ υπάρχουν ...

-- Χρήστος --
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5387
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4477 times
Been thanked: 5443 times

Ο κατασκευαστής αναφέρει 1 μήνα . Εμείς τον χειμώνα το αφήνουμε 2 μήνες (2 άτομα) και το καλοκαίρι την αλλάζουμε συχνότερα . Το καινούργιο φίλτρο maxtra το βρίσκεις και με 5 €
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Άβαταρ μέλους
FotisPl
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 146
Εγγραφή: 05 Δεκ 2012, 16:17
11
Has thanked: 112 times
Been thanked: 252 times
Ηλικία: 45

Επειδή πέρασα από αυτή την κατάσταση λόγω τρέλας συζύγου τότε με τα μωρά, τι πίνουν, τι τρώνε... Έχει κάτι μόνιμες λύσεις της culligan που τις έχουμε εδώ στα ξενοδοχεία του νησιού. Το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι ότι συνήθως "ξεχνάς" και μετά από λίγο καιρό βαριέσαι να αλλάζεις τα φίλτρα με το αποτέλεσμα να είναι χειρότερο από αυτό που περιμένεις. Αν δεν έχεις πρόβλημα χώρου η εγκατάσταση φίλτρου για τα άλατα και το χλώριο και άλλα μέταλλα θα στο πεί ένας χημικός αν ψάξεις εκεί που είσαι και του πας ένα δείγμα από το πόσιμο νερό για το ελέγξει. Προτίμησα της culligan γιατί ξέρω ότι δε θα μείνει ποτέ από φυσίγγια φίλτρων που συνήθως είναι το πρόβλημα στις τόσες εταιρείες που υπάρχουν αλλά και επειδή είναι leader στο χώρο όσο αφορά πισίνες κτλπ. Όσο αφορά τώρα το αποτέλεσμα φυσικά έχει διαφορά στη γεύση και σε άλλα ανάλογα το πρόβλημα σου... αλλά η παροχή στη κουζίνα (το γελοίο το βρυσάκι...) δε φτάνει για να καλύψει άλλα προβλήματα όπως νερό στο ντους, στα πλυντήρια και σε άλλα, οπότε το πρόβλημα σου παραμένει. Αν δε σκέφτεσαι για μόνιμη λύση παροχής τότε η λύση των εμφιαλωμένων για το πόσιμο νερό σου είναι μονόδρομος αν και εκεί αν το πολυψάξεις θα βρεις στα επιτραπέζια παπάδες... Ξεκίνα με έναν απλό έλεγχο νερού της παροχής σου σε ένα χημείο να δεις το κυρίως πρόβλημα και μετά ξεκινάς να το μαζεύσεις σιγά- σιγά...
“Civilization begins with distillation,” William Faulkner
Άβαταρ μέλους
stelakis1914
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1241
Εγγραφή: 12 Σεπ 2011, 19:00
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 597 times
Been thanked: 496 times

Κι εγώ ευχαριστημένος με την κανάτα brita και χαίρομαι που υπάρχουν στο forum μας τόσα μέλη που την χρησιμοποιούν. Από όσα έχω μελετήσει τόσα χρόνια είμαι υπέρ της θεωρίας του τρεχούμενου νερού και κατά των εμφιαλωμένων κυρίως λόγω των συνθηκών μεταφοράς και αποθήκευσης.
Άβαταρ μέλους
Arisk
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2119
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 19:39
13
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 1273 times
Been thanked: 790 times

Την brita την ειχα στις αρχες αλλα βαριόμουν την συχνη χρηση φιλτρου καθε μηνα γιατι η συζυγος την χρησιμοποιουσε κ για το μαγειρεμα. Αλλωστε η διαφορα τιμης με το μονιμο φιλτρο ειναι ελάχιστη
Άρης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Διάφορα”