Πως έχετε αποθηκευμένα τα σαπούνια ξυρίσματος σας?

Άβαταρ μέλους
qsplan
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1344
Εγγραφή: 08 Φεβ 2022, 19:21
2
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 6398 times
Been thanked: 5273 times
Ηλικία: 57

@stakyr Μαλλον θα εννοει για τα ραφια... που φαινονται, αν και μικρα, πολυ βολικα...
:ty .'. Κώστας .'. ένας vintage έφηβος :thankyou
Visita Interiora Terrae Rectificando Invenies Occultum Lapidem
Άβαταρ μέλους
Akist
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 871
Εγγραφή: 27 Σεπ 2017, 15:34
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 4193 times
Been thanked: 2854 times
Ηλικία: 49

stakyr έγραψε: 14 Ιούλ 2022, 23:04 είναι εύκολα στην τοποθέτηση διότι δεν τρυπάς, έχουν ένα πολύ ισχυρό αυτοκόλλητο και έχουν και τα δύο γύρω στα 40 ευρώ. Λένε ότι σηκώνουν 4,5 κιλά (!) το καθένα και πολύ πιθανό να είναι έτσι, μιας και πραγματικά το αυτοκόλλητο δεν ξεκολλάει με τίποτα
Ας μου επιτραπεί μια γενική παρατήρηση αναφορικά με την τοποθέτηση-μην εμπιστεύστε τα αυτοκόλλητα ειδικά σε χώρο με υγρασίες όπως πχ είναι το μπάνιο.Μπορεί να περάσουν και καποια χρόνια και να είναι σταθερότατα αλλά κάποια στιγμή θα ξεραθεί η κολλα και θα γίνει η ζημιά. Κατανοώ απόλυτα πως το να μπείς με τρυπάνι και ούπατ μέσα στο μπάνιο είναι κοκκινο πανί για την κολώνα του σπιτιού μας ("τι θα βάλεις πάλι / πάλι χαζομάρες ξυριστικές αγόρασες") αλλά better safe than sorry.
Θα πάρω πενταλέπιδο αν το φτιάξουν σαν του avatar μου ...
Άβαταρ μέλους
qsplan
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1344
Εγγραφή: 08 Φεβ 2022, 19:21
2
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 6398 times
Been thanked: 5273 times
Ηλικία: 57

Μια πρόταση, βολική για εργενηδες, μιας και πρέπει να έχει αρκετά χαμηλό WAF, είναι κι αυτό...

Εικόνα

Πιθανώς να μην ενδείκνυται για κρέμες...
:ty .'. Κώστας .'. ένας vintage έφηβος :thankyou
Visita Interiora Terrae Rectificando Invenies Occultum Lapidem
Άβαταρ μέλους
christos_
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 616
Εγγραφή: 01 Οκτ 2017, 14:47
6
Has thanked: 6276 times
Been thanked: 5285 times

Καλά το είπες για εργένηδες. Οι υπόλοιποι τα κρύβουμε όπου βρούμε (συρτάρια, ντουλάπια, πατρικό κλπ) για ευνόητους λόγους :angry-tappingfoot:.
Παρ όλα αυτά είναι πολύ πρακτικό και για άλλες χρήσεις.
Που το βρίσκεις;
Ολα είναι ατμός... Θρασύβουλας!
Άβαταρ μέλους
qsplan
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1344
Εγγραφή: 08 Φεβ 2022, 19:21
2
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 6398 times
Been thanked: 5273 times
Ηλικία: 57

Χρήστο, αν κάνεις αναζήτηση για Κρεμαστή θήκη παπουτσιών, θα σου βγάλει ένα κατεβατο... Αν έπαιρνα, θα προτιμούσα μια διάφανη, καθώς τα χρόνια περνάνε κι η μνήμη έχει καταθέσει αίτηση διαζυγίου...
:ty .'. Κώστας .'. ένας vintage έφηβος :thankyou
Visita Interiora Terrae Rectificando Invenies Occultum Lapidem
Άβαταρ μέλους
babkoug
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2127
Εγγραφή: 22 Μαρ 2016, 16:32
8
Τοποθεσία: Περιστέρι Αττικής
Has thanked: 8560 times
Been thanked: 11587 times
Ηλικία: 55

Από εδώ ας πούμε
Μπάμπης
Άβαταρ μέλους
qsplan
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1344
Εγγραφή: 08 Φεβ 2022, 19:21
2
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 6398 times
Been thanked: 5273 times
Ηλικία: 57

Και αυτό είναι συμπαθητικό...
:ty .'. Κώστας .'. ένας vintage έφηβος :thankyou
Visita Interiora Terrae Rectificando Invenies Occultum Lapidem
Άβαταρ μέλους
mgm
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 325
Εγγραφή: 15 Μαρ 2023, 16:12
1
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 2344 times
Been thanked: 1956 times
Ηλικία: 47

Η δική μου λύση εί ναι ένα μεταλλικό κουτί φαρμακείου. Οι λάμες είναι τοποθετημένες στα δύο κομμάτια της συσκευασίας της KCG, έχει σχεδόν ιδανικό πλάτος αφού έχει και το κουτάκι με τις λεπίδες εξαρχής.
:dance:

Εικόνα

Εικόνα
Ο δεύτερος κανόνας του μάγου:
"Εκ των καλύτερων προθέσεων προκύπτουν οι μεγαλύτερες των καταστροφών." :angry-banghead:
Γιώργος
Άβαταρ μέλους
Akist
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 871
Εγγραφή: 27 Σεπ 2017, 15:34
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 4193 times
Been thanked: 2854 times
Ηλικία: 49

Τα croap artizan και κρέμες που κατέχω , καθώς και τα παλιακά -πλεον unobtainable σαπούνια και επίσης τα balms και lotion είναι σε ένα "φοιτητικό" ας το πούμε ψυγείο.
Διατηρούνται έτσι σε σταθερές θερμοκρασίες και μπορούν να αντέξουν αναλλοίωτα για χρόνια.
(Επίσης γλιτώνω έτσι και γκρίνιες του στυλ "έχει γεμίσει ο τόπος με σαπούνια ρε Άκη , πότε θα τα μαζέψεις".)

Έξτρα tip το "σφράγισμα".
Φιλμ ζελατίνας μαγειρικής χρήσης πάνω σε κάθε σαπούνι (να εξέχει η ζελατίνα για να βιδωθεί-σφηνώσει ), έτσι αποφέυγω και την υγρασία που μπορεί να εκτεθούν μεσα στο ψυγείο η άλλους χώρους (εδώ που μένω έχει και παραπανήσια υγρασία οπότε η ζελατίνα είναι ένας λόγος παραπάνω).
Απαραίτητη προυπόθεση να έχει στεγνώσει εντελώς το σαπούνι (αν φορτώνετε από το puck του- εγώ το αποφεύγω) πριν καλυφτεί πάλι με ζελατίνα και μπει για αποθήκευση.

Σας εγγυώμαι πως έτσι τα σαπούνια σας δεν θα χαλάσουν και δεν θα χάσουν τις νότες τους -ουσιαστικά είναι ενας τρόπος επιμήκυνσης της διάρκειας ζωής τους. Μάλιστα στη χτεσινή συνάντηση του έκανε εντύπωση του Δημήτρη @kikos7 για κάποια άρτιζαν σαπούνια που έφερα και που διατηρούσαν απαράλλακτο το άρωμα μετά από σχεδόν δέκα χρόνια που τα έχω στο den.
Το φιλμ και η σταθερή -χαμηλή- θερμοκρασία είναι η λύση σε όσους τρελούς έχουν αβυσαλλέα rotation και κάπως δυσεύρετα σαπούνια.

Το μειονέκτημα είναι πως δεν μπορείς να κάνεις επιτόπου αλλαγή για να δεις ενα αλλο σαπούνι, αν και εγώ προσωπικά το θεωρώ αβαντάζ γιατί θα δοκιμάσω το ίδιο σαπούνι πολλές μέρες (εώς και μήνες αν μου αρέσει πολυ και ταιριάζει σε κλιματολογικές συνθήκες), μετά θα μείνει να στεγνώσει καμιά εβδομάδα (αν όπως είπα πριν έχω φορτώσει απευθείας) και θα μπει στον "θάλαμο αποθήκευσης"

Ο υπόλοιπος εξοπλισμός σε ξύλινο ντουλάπι με κοντά ράφια που στέκονται τα πινέλα και οι βασικές μηχανές. Εκτός μπάνιου και μακριά από υγρασία.
Θα πάρω πενταλέπιδο αν το φτιάξουν σαν του avatar μου ...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αξεσουάρ”