Τι ξυράφι προτείνετε;

Απάντηση
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

το ξυραφι ειναι πολυ προσωπικο θεμα γιατι κατι που λειτουργει αψογα σε μενα σε καποιον αλλο μπορει να δημιουργει προβλημα.παραβλεποντας αυτον τον παραγοντα εγω θα προτεινα bic chrome platinum-για μενα κορυφαιο-και personna platinum που νομιζω ειναι ενα καλο ξυραφι για εισαγωγη στο π.ξ. ;)
Άβαταρ μέλους
Spiros
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 380
Εγγραφή: 13 Αύγ 2013, 15:21
10
Τοποθεσία: Πειραιάς
Has thanked: 3843 times
Been thanked: 3639 times
Ηλικία: 60

....πράγματι πολύ προσωπικό θέμα. Πάντως εμένα μου ταίριαξαν Astra / Gillette 7 o'clock / Bic C.P με την σειρά που έτυχε να τις δοκιμάσω. Οι Personna και Feather δεν...
Επίσης πολύ καλό ξύρισμα με Polsilver τώρα τελευταία. Ακόμα δοκιμάζω. Ο εχθρός του καλού είνει το καλύτερο.
Άβαταρ μέλους
Stam
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 132
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 23:24
10
Τοποθεσία: Νέα Υόρκη
Has thanked: 314 times
Been thanked: 209 times
Ηλικία: 33

Θα μοιραστώ τις δικές μου εντυπώσεις, καθώς δεν έχω βρεί ακόμα λεπίδα που με ικανοποιεί απόλυτα. Ελπίζω κάποιος να μοιράζεται τις ίδιες απόψεις και να μπορέσει να μου προτείνει κάποια άλλη επιλογή, μιας και πλέον το απόθεμά μου εξαντλείται.

Feather: Θεωρώ ότι συνολικά είναι η ποιοτικότερη λεπίδα. Κάποιες φορές υπάρχει όμως μια τραχύτητα που μου κοστίζει σε εκδορές. Από τις 8 που έχω χρησιμοποιήσει, μία συγκεκριμένη ήταν πραγματικά λεπίδα-όνειρο. Βαθύ ξύρισμα και γλυκιά αίσθηση που ενέπνεε σιγουριά και ασφάλεια.

Bic Chrome Platinum: Παρόλο που πολλοί εδώ ορκίζονται στο όνομά τους, με το δικό μου δέρμα δεν έχουν δέσει ιδιαίτερα καλά. Στα θετικά τους η υψηλή αιχμηρότητα, συμπεριφέρονται όμως πολύ απρόοπτα. Κάποιες φορές εμφανίζεται το φαινόμενο "τρακτέρ", όπου η λεπίδα χοροπηδά στην επιδερμίδα και το αποτέλεσμα παραπέμπει στη νύχτα των βρυκολάκων!

Astra Superior Platinum: Σταθερά ικανοποιητικά αποτελέσματα. Ωραία αίσθηση στο ξύρισμα, με πολύ ευχάριστο και έντονο ήχο! Αν ήταν ελάχιστα πιο αιχμηρές θεωρώ ότι θα κατέληγα σε αυτές.

Personna Platinum: Συνεπείς κατασκευαστικά λεπίδες, πολύ γλυκιές. Είναι τόσο ήπιες όμως που ειδικά στα πρώτα περάσματα εκνευρίζομαι και πασχίζω να πάρω λίγο μεγαλύτερο βάθος τεντώνοντας το δέρμα ή πιέζοντας λίγο περισσότερο τη μηχανή (ακόμα και τη FatBoy στο 9). Γενικά εξαντλούν την υπομονή μου, η αλήθεια είναι όμως πως το τελικό αποτέλεσμα είναι συνήθως ικανοποιητικό.

Bic Astor: Τις αγόρασα εκτάκτως το καλοκαίρι. Έχω χρησιμοποιήσει μόνο 2 μέχρι στιγμής, η πρώτη θεώρησα ότι μόνο ελάχιστη αποτελεσματικότητα είχε να ζηλέψει από την chrome, ενώ τη δεύτερη τη χρησιμοποιήσα για μισό πέρασμα, σφάχτηκα και την πέταξα κατευθείαν. Μάλλον επιρρεπείς σε κατασκευαστικές αστοχίες.
Άβαταρ μέλους
Wazzaa
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1226
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2014, 17:55
9
Τοποθεσία: Αθήνα Γαλάτσι
Has thanked: 795 times
Been thanked: 1061 times
Ηλικία: 32

Λοιπόν φίλε μου. Καταρχήν ας πω ότι έχω EJ DE89BL.

Ας σου πω και εγώ την γνώμη μου.

Η feather είναι η μοναδικές που δεν έχω δοκιμάσει ακόμα.....Πάμε στις άλλες
H Βic μου κάνουνε δουλειά. Αλλά σίγουρα δεν μου αρέσανε και τόσο. Δεν κόβανε όπως θα ήθελα. Μερικές φορές έκοβε καλά μερικές άλλες όχι.
Η Astra που όλοι τις θεωρούνε καλές. Έχουνε μια καλή απόδοση αλλά για εμένα είναι μέτρια. Δεν μπορώ να πω ότι με ενθουσιάζει.... Ότι δηλαδή χαίρομαι που κόβει τις τρίχες μου.
Η Personna είναι η καλύτερες που αναφέρεις (- feather που είπα ότι δεν τις γνωρίζω). Κάνουνε πολύ καλό ξύρισμα και είναι κοφτερές όσο πρέπει.
Η Astor είναι άνεφ σχόλιου.... Απλά.... Άνεφ σχόλιου.....

Θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις Gillete Silver Blue, Polsilver, Gillete 7ο clock, Shark. Πρόσφατα που δοκίμασα (ακόμα την δοκιμάζω) την Gillete Silver Blue με έχει ενθουσιάσει!!!
Κωνσταντίνος

Όσο πιο πολλά ενδιαφέροντα έχει ένας άνθρωπος τόσο πιο πολύ καλυτερεύει και τον εαυτό του.

Μου αρέσει να φροντίζω ότι αγαπάω.
Κωνσταντίνος 2015
Άβαταρ μέλους
Roadrunner
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1139
Εγγραφή: 22 Οκτ 2014, 10:20
9
Has thanked: 3611 times
Been thanked: 4505 times
Ηλικία: 47

Ας βάλω εδώ μία απλή ερώτηση που έχω να κάνω, παιδιά, για να μην ανοίγω άλλο thread άσκοπα.

Με την εμπειρία σας, πιστεύετε ότι σε μία μέτριας επιθετικότητας μηχανή όπως η EJ 89 που έχω, κάνει καλύτερη δουλειά μια πιο επιθετική λεπίδα; Εχω δοκιμάσει έως τώρα Bic CP, Astra SP και Personna, έχοντας δει καλύτερα αποτελέσματα με την τελευταία. Η οποία όμως χαρακτηρίζεται απ' όλους ως πιο "γλυκιά".

Προφανώς και ισχύει αυτό που λέτε για το πόσο ρόλο παίζει η επιδερμίδα του καθενός και προφανώς θα πάρω κι άλλες μάρκες για να συνεχίσω τις δοκιμές. Αλλά υπάρχουν λεπίδες που ταιριάζουν καλύτερα σε συγκεκριμένα μοντέλα ξυριστικών μηχανών;
paratairosexthros
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1652
Εγγραφή: 07 Ιουν 2012, 16:42
11
Has thanked: 3384 times
Been thanked: 5292 times

Φίλε Δρομέα,όλα είναι υποκειμενικά που ρωτάς.Αλλά,όσον αφορά την εμπειρία μου,με την EJ 89 που χρησιμοποιώ και εγώ,θεωρώ οτι ταιριάζουν περισσότερο πιο κοφτερές λεπίδες.Οι ήπιες δεν μου δίνουν βάθος,αλλά μόνο ερεθισμούς.
Σταμάτη και υπόλοιποι σε αναζήτηση λεπίδας,η ψήφος μου πάει σε:Permasharp,Shark stainless,Supermax stainless.Αξίζουν δοκιμής.
Τα πάντα θα μπορούσαν να είναι εντελώς διαφορετικά.Αλλά,και πάλι,θα είχαν απολύτως την ίδια σημασία.
maskaras
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 02 Σεπ 2012, 17:27
11
Has thanked: 4 times
Been thanked: 4 times

Με τις Perma sharp μέχρι τώρα είμαι πολύ ευχαριστημένος! Καλό βαθύ ξύρισμα, χωρίς προβλήματα.
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2709
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2649 times
Been thanked: 1670 times

προτείνω personna platinum,astra superior platinum,lord super stainless,shark super stainless,personna lab blue

επειδή εδώ πολλοί τις προτείνουν να κάνω μια ακόμα πρόταση:vikings sword,crystal/personna israeli/qball(αυτές είναι όλες ίδιες και πολλοί τρελαίνονται στο άκουσμά και μόνο του ονόματος!)
Ειδικά οι vikings sword είναι της personna μόνο που είναι εξίσου μαλακές αλλά και πιο κοφτερές όμως.Tσεκάρετε ειδικά όσοι θεωρείτε τις personna όχι πολύ κοφτερές αλλά γλυκές.
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
mag-The barber
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: 09 Μαρ 2014, 19:38
10
Been thanked: 2 times
Ηλικία: 39

Ηθελα να προτείνω και εγω με την σειρα μαου τα ακολουθα ξυραφια:Astra ειναι πολυ καλο ξυραφι μου ταιριαζει απολιτα.επισεις να σας συστησω το Personna Israeli Double Edge Razor Blades, VIKING'S SWORD το οποιο ειναι το αγαπημενο ξυραφι ειναι πολυ επιθετικο κατα της τριχας,,παντα τα παραπανω ειναι προσωπικη μου γνωμη!! :thnx :thnx
Αρσενικός γίνεσαι από τα γονίδια σου. Άντρας από την ηλικία σου, Κύριος, όμως από την συμπεριφορά σου.
mag-The barber
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: 09 Μαρ 2014, 19:38
10
Been thanked: 2 times
Ηλικία: 39

Ηθελα να προτείνω και εγω με την σειρα μαου τα ακολουθα ξυραφια:Astra ειναι πολυ καλο ξυραφι μου ταιριαζει απολιτα.επισεις να σας συστησω το Personna Israeli Double Edge Razor Blades, VIKING'S SWORD το οποιο ειναι το αγαπημενο ξυραφι ειναι πολυ επιθετικο κατα της τριχας,,παντα τα παραπανω ειναι προσωπικη μου γνωμη!! :thnx :thnx
Αρσενικός γίνεσαι από τα γονίδια σου. Άντρας από την ηλικία σου, Κύριος, όμως από την συμπεριφορά σου.
Απάντηση

Επιστροφή στο “To ξυραφάκι”