Pannacrema Nuàvia Blu

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Petros.Mp
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1704
Εγγραφή: 15 Απρ 2012, 16:22
12
Τοποθεσία: Νίκαια - Πειραιάς - Αθήνα - Κέντρο
Has thanked: 1131 times
Been thanked: 2138 times
Ηλικία: 41

Δεν έχω καταλάβει γιατί ένα σαπούνι που είναι μαλακό είναι κακό ; Αν μπορείτε γράψτε λίγα λόγια για προστασία, ενυδάτωση, άρωμα κτλ. Γενικά μου κάνει εντύπωση ότι είναι μοιρασμένες οι απόψεις αλλά χωρίς πολλά επιχειρήματα.
Πέτρος

Ὁ κόσμος μᾶς ἔλεγε τρελλούς. Ἡμεῖς, ἂν δὲν εἴμεθα τρελλοί, δὲν ἐκάναμεν τὴν ἐπανάστασιν.
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Μάλλον ότι τελειώνει γρήγορα.
Πάντως όλα τα σαπούνια τέτοιου είδους είναι ζέστης μεθόδου και βγαίνουν μαλακά. Επίσης, όσο πιο μαλακό, τόσο πιο φρέσκο.
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Αα φρεσκότατο ήταν τότε :DD
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
RAZORBLADE
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 166
Εγγραφή: 22 Απρ 2015, 14:38
9
Τοποθεσία: Αθήνα-Αχαρνές Αττικής
Has thanked: 130 times
Been thanked: 205 times
Ηλικία: 45

Δεν πιστεύω οτι έχει να κάνει με την ποιότητα αν ένα σαπούνι είναι μαλακό ή σκληρό και τα δύο μπορεί να είναι εξίσου καλά.
Εκεί που υπάρχει διαφορά είναι απο οικονομικής άποψης δεδομένου οτι τα σκληρά σαπούνια κρατάνε πολύ παραπάνω άρα συγκριτικά συμφέρουν.
Γιώργος
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

οπως ειπα και σε προηγουμενο post το σαπουνι εχει αρκετα θεματακια σε ολους σχεδον τους τομεις.δεν μου αρεσουν οι συγκρισεις γιατι τα παντα ειναι υποκειμενικα και στην τελικη προκειται για σαπουνι.πλην ομως η αποψη μου ειναι οτι σε κανενα τομεα δεν κανει την διαφορα oυτως ωστε να δικαιολογησει και την αξια του. η προστασια που παρεχει ειναι καλη οχι ομως και η καλυτερη δυνατη.στο ολισθημα της λεπιδας δεν ειδα καποια βοηθεια και η ενυδατωση(που τοσα ειχα ακουσει και περιμενα)πολυ μετρια.εχω την αποψη οτι δυσκολα(για να μην πω καθολου)μπορει να σταθει διπλα σε σαπουνια οπως το MWF,το valobra,το Dimitri's soap`η το tabac κ.α.π.
ισως σε συγκριση με αλλα φυτικα σαπουνια να ειναι καλυτερο αλλα οπως και να εχει αυτο δεν δικαιολογει τιποτα απο αυτα που αναφερα.
αν καποιος νομιζει οτι κανω λαθος σεβαστη η αποψη του και δεν θα χαλασουμε τις καρδιες μας.
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5383
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4477 times
Been thanked: 5443 times

Πλέον μπορώ να πω οτι για διάφορους λόγους προτιμώ τα "μαλακά" σαπούνια περισσότερο απο τα triple mild . Οσον αφορά το Nuavia θα το δοκιμάσω σύντομα οπότε θα μπορώ να εκφέρω γνώμη.
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Ζάχος

Όταν βλέπετε τόσο μεγάλες αποκλίσεις σε κριτικές( που δεν αφορούν αποκλειστικά το άρωμα και την εμφάνιση ενός σαπουνιού/ κρέμας) να είστε σίγουροι και υποψιασμένοι πως κάτι δεν πάει καλά! Ειδικά όταν γίνεται τόσος λόγος για κριτική με συμπεράσματα βγαλμένα από 1 ξύρισμα ή τελοσπάντων πολύ λίγα. Μπορεί να μην ξέρει να κάνει αφρό μέχρι να είναι προκατειλημμένος με την εταιρία και την τιμή του προϊόντος. Εμένα δεν με έχουν πείσει ποτέ τέτοιες κριτικές κι ευτυχώς να λεω γιατί δεν θα είχα δοκιμάσει πολλά εξαιρετικά προϊόντα.
Άβαταρ μέλους
nik16v
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1234
Εγγραφή: 12 Νοέμ 2013, 08:46
10
Has thanked: 8866 times
Been thanked: 3947 times

Δηλαδή Ζάχο θεωρείς ότι η "ακριβή" λεπίδα Feather πρέπει να ταιριάζει σε όλους και να μη βρεθεί δυσαρεστημένος "πελάτης", ενώ στις Nacet πχ το να είναι μοιρασμένοι δικαιολογείται λόγω τιμής;
Όλα τα αυτοκίνητα τρίζουν, όταν όμως αγοράσεις το Mercedes το θέλεις τέλειο. Έχεις αυξημένες απαιτήσεις λόγω ονόματος. Το marketing έχει και υπέρ και κατά.
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

δυστυχως ορισμενοι`η δεν θελουν να καταλαβουν`η οντως δεν καταλαβαινουν.σαφεστατα και το σαπουνι ειναι ακριβο(πανακριβο) για αυτα που προσφερει.εγω δεν ειπα οτι ειναι κακο σαπουνι.για τα λεφτα του ομως περιμενω να κανει''παπαδες''.δυστυχως η πραγματικοτητα ειναι αλλη.και κατι τελευταιο και το σταματαω εδω γιατι δεν νομιζω οτι προσφερει κατι η κουβεντα.αν ειναι να αρχισουμε επιθεσεις επι προσωπικου για προκαταληψεις και για τον αν καποιος γνωριζει να κανει αφρο `η οτιδηποτε αλλο την παμε αλλου την κουβεντα.δυστυχως δεν θα ακολουθησω αυτη την τακτικη.
Ζάχος

Όχι Νίκο αυτό είναι άλλο που λες. Οι λεπίδες είναι υποκειμενικό θέμα. Ακριβές ή φτηνές δεν έχει καμία απολύτως αξία. Τα πρόσωπα είναι διαφορετικά όπως και οι επιδερμίδες. Το ότι είναι ακριβές σε σχέση με άλλες δεν μου λέει κάτι. Επίσης δεν θεωρούνται οι καλύτερες αλλά από τις πιο κοφτερές. Άλλος θέλει πολύ κοφτερές άλλος θέλει ήπιες και νορμάλ. Συγκρίνεις λίγο ανόμοια πράγματα.
Στα σαπούνια και τις κρέμες όμως οι καλές ιδιότητες, η ευκολία αφρισμού είναι περισσότερο αντικειμενικά. Όταν ένα σαπούνι έχει σχεδόν απόλυτη αποδοχή σε ορισμένους τομείς από την πλειονότητα αυτών που το δοκίμασαν αλλά ένας/ δύο το μειώνουν τόσο πολύ με τόσες λίγες χρήσεις ή ακόμα και μία, εμένα με βάζει σε σκέψεις. Δείτε λίγο αν θέλετε και τι λένε σε ένα passaround στο Badger and Blade. Όταν οι περισσότεροι από αυτούς έχουν χαλάσει τρελά ποσά για ξυριστικά και το κατατάσσουν χαλαρά σε τόσο υψηλή θέση κάτι πάει να πει αυτό. Αξίζει. Κάνουν κριτικές αναλυτικές εξηγώντας τα πάντα. Πως να δεχτεί κάποιος μια κριτική για ένα σαπούνι τόσο υψηλής ποιότητας όταν μάλιστα δεν γίνεται καμία σωστή ανάλυση πληροφοριών αλλά μπαίνει στη διαδικασία κιόλας να πει ότι λατρεύει ένα τόσο μέτριο σαπούνι όπως το Σπλέντιτ. Γνωρίζουμε ότι μπήκε γιατί έπαιξε αυτές τις μέρες μετά τα τελευταία, αλλά τουλάχιστον κάνε μια αναλυτική κριτική. Άμα κάποιοι βγάζουν έτσι εύκολα συμπεράσματα από την πρώτη χρήση να με συγχωρείτε αλλά δεν έχει να προσφέρει για μένα κάτι αυτή η κριτική.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και σαπούνια ξυρίσματος”