Περί επιθετικότητας

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10570
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26490 times
Been thanked: 25966 times

Ας επιστρέψουμε στο θέμα μας λοιπόν!

:ty
Άβαταρ μέλους
sakis64
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 174
Εγγραφή: 23 Αύγ 2011, 15:30
12
Has thanked: 94 times
Been thanked: 274 times

elefsina73 έγραψε:Σας αγαπαω ολους!!!
Ειλικρινα χωρις ιχνος εμπαθειας για κανεναν!!!
Προσωπικα γουστα βγαζω,και προσπαθω να μην πειραξω κανεναν.Τωρα αν καμια φορα γινομαι λιγο πειραχτηρας,ζητω ταπεινα συγνωμη.
Τωρα για τα οσα λεω,δεν τα λεω για να περασει η ωρα,τα πιστευω στο 100%,και κανω και μαθηματα δωρεαν.
Ακους εκει,,,,,merkur futur και πρασινα αλογα.
Οι παλεοι ανθρωποι,ξυριζοντουσαν παραδοσιακοτατα με πρασινο σαπουνι,κατι ερειπια με πλαστικες λαβες χωρις χτενια,με ξυραφακια ASTOR και χωρις αλλες προφυλαξεις,
και κανανε και γαμω τα ξυρισματα.
Σημερα το εχουμε κανει θεμα,ποιος θα μας τα αρπαξει καλυτερα!!!!
90 μοιρες 45 μοιρες 2 μοιρες και χεστηκε η φατμε στο γενι τζαμι.Πιασε το ξυραφι στα χερια,και ξυρισμα με το ξυρισμα αναλογα με το ποσο κοβει του καθενος θα την βρεις την ακρη.
Αυτο που φωναζω συνεχεια ειναι (για μηχανες και ξυραφακια) ΜΗΝ ΞΥΛΩΝΕΣΤΕ.
Τα σαπουνια και οι κρεμες ειναι αλλη ιστορια.
Γεια κι από εμένα σε όλους!!
Συμφωνώ και επαυξάνω σε όλα όσα λες!!Δεν βρίσκω με τον νέο editor στα μηνύματα το thumbs up να στο επισημάνω!! Ιδίως για τους παλιούς μου θύμισες και τους 2 παππούδες μου που όταν αρχές 80 έφερναν στην επαρχία κάτι πρώτους εργοστασιακούς αφρούς σαν ας πούμε νέα μόδας, δεν θυμάμαι μάρκες με ένα στόμα-μια φωνή θυμάμαι έλεγαν:"Τί αφροί είναι αυτοί δεν ξυρίζουν καθόλου καλά!!
Βάλτε σαπουνάκι (πράσινο εννοώντας τις περισσότερες φορές) στο κύπελο (shave mug) να σας δεί Θεός!!"
Eχ!! κρίμα που τότε όντες μικροί δεν ασχολούμασταν και ένας θεός ξέρει πού πήγαν τα ξυράφια τους..Ο ένας θυμάμαι είχε DE παλιάς κοπής μπορεί και Ρώσικο!!
Τώρα θα ήταν Vintage εργαλείο!!
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος sakis64 την 17 Αύγ 2015, 15:16, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
sakis64
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 174
Εγγραφή: 23 Αύγ 2011, 15:30
12
Has thanked: 94 times
Been thanked: 274 times

Antonis έγραψε:Ας επιστρέψουμε στο θέμα μας λοιπόν!

:ty
Όντως στο θέμα περί επιθετικότητας επιστρέφοντας, πιο επιθετικό απ'όσα δοκίμασα είναι σαφώς το τύπου slant DE 39c το επονομαζόμενο και Sledgehammer της Μέρκιουρ εντωμεταξύ πάντα με ό,τι λεπίδα κι αν του βάλω (3 piece razor) και όσο καλά να το προσέξω, μου δίνει την αίσθηση ότι στη μια μεριά η λεπίδα προεξέχει ελαφρώς περισσότερο...Δεν έχω πετύχει μέχρι τώρα δηλαδή ίση απόσταση έκθεσης λεπίδας και στις δύο πλευρές..
Τώρα αν πάμε και στην επιθετικότητα στις shavette ως εργαλείο, αν και όχι τόσο έμπειρος σε αυτή, δεν έχω μεταχειριστεί μέχρι στιγμής τίποτα περισσότερο επιθετικό και αλλοπρόσαλο στο ξύρισμα ..
Βέβαια κάνω υπομονή και θα συνεχίσω τις δοκιμές..
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος sakis64 την 17 Αύγ 2015, 15:15, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
nikos.a

Σε κάποια που λέει ο Ελευσίνιος φίλος μας, έχει δίκιο. Συμφωνώ. Με μία μόνο μηχανή κάνεις δουλειά. Άλλο που έχουμε ξεφύγει πολλοί, βάζω και τον εαυτό μου μέσα. Με λίγα και καλά είσαι απόλυτα καλυμμένος. Την σημαντικότερη κουβέντα μου την είχε πει ο Γιώργος, την 1η φορά που πέρασα από το γραφείο του, 2 χρόνια πριν. Μ' αυτά είσαι καλυμμένος για πολύ καιρό, μου είπε. Απλά όσο είσαι μέλος φόρουμ, τα διαβάζεις και συμμετέχεις, οι πειρασμοί είναι πολλοί. Ξεφεύγεις πολύ εύκολα.

Επίσης κάτι άλλο. Δεν είναι ωραίο να βλέπουμε κάποια μέλη να τη "μπαίνουν" στον Ελευσίνα. Έχει ένα ιδιαίτερο τρόπο που γράφει, εκφράζεται μέσω του γραπτού λόγου, αν το απομονώσουμε αυτό, κάποια που λέει είναι πολύ σωστά. Δεν νομίζω ότι είναι επιθετικός, ούτε ότι θέλει να προσβάλλει κανέναν. Όπως όλοι μας, έχει έναν δικό του τρόπο.

Στο θέμα μας. Άλλο αποτελεσματική, άλλο επιθετική μηχανή. Λίγες είναι οι αναποτελεσματικές μηχανές, ίσως χρειάζονται 1-2 περισσότερα περάσματα. Η καθεμία με τη χάρη της. Οι επιθετικές όμως μηχανές έχουν το καλό πως με λιγότερα περάσματα και λίγο περισσότερη προσοχή κάνεις τη δουλειά σου γρηγορότερα, βλ. Futur σε υψηλές ρυθμίσεις, R41 κλπ.. Προσωπικά, έχω ιδιαίτερη συμπάθεια στη slant μου, 39C, που ακόμα και με 1 πέρασμα τα "κατεβάζει" όλα, χωρίς να είναι αυτό που λέμε επιθετική μηχανή.
sperman
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 651
Εγγραφή: 26 Σεπ 2014, 22:15
9
Has thanked: 336 times
Been thanked: 190 times

nikos.a έγραψε:. Δεν είναι ωραίο να βλέπουμε κάποια μέλη να τη "μπαίνουν" στον Ελευσίνα. .
ΔΕΝ ΦΤΑΙΩ ΕΓΩ ΑΥΤΟΣ ΑΡΧΙΣΕ!!! :evil:
Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7391
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11318 times
Been thanked: 10718 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

Εγώ δεν έκανα τίποτα! :d =o :angry-extinguishflame:
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
Άβαταρ μέλους
YMMV
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 825
Εγγραφή: 15 Φεβ 2013, 22:49
11
Has thanked: 998 times
Been thanked: 1110 times

Το καλύτερο "επιθετικό" εργαλείο για ξούρισμα το έχει πάντως αυτός ο τύπος ναούμε *
yakoumis έγραψε:Εικόνα
πηγή
* Το ανακάλυψε πρώτος ο φίλος yakoumis εδώ :DD
Γιώργος
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

διαβαζωντας τα προηγουμενα posts να πω οτι μεσες ακρες και λιγο πολυ συμφωνω με ολους.
θα μου πει βεββαια καποιος(και θα εχει και δικιο )''πως γινεται αυτο ρε τιτανοτεραστιε,μαγκα,λιμανισε κδσ-και δε συμμαζευεσαι λιγο ασουμε; :dance: ''
εχω την εντυπωση οτι γινεται.και εξηγω:
η επιθετικοτητα μιας μηχανης εξαρταται απο παρα πολλους παραγοντες.καταρχην θεωρω οτι πολυ μεγαλο ρολο παιζει η εμπειρια και η τεχνικη που καποιος διαθετει.αλλιως θα ξυριστει καποιος εμπειρος με την muhle R41 και αλλιως καποιος αρχαριος με την ιδια μηχανη.επισης μεγαλο ρολο πιστευω οτι παιζει και η συχνοτητα που ξυριζεται καποιος, η προετοιμασια που κανει πριν το ξυρισμα,οπως επισης και ο τυπος δερματος,τριχας και σχημα προσωπου που εχει.καποιος που εχει ευαισθητο δερμα ισως να ειναι καλυμενος με μια ηπια μηχανη και λιγα περασματα ενω αντιθετα καποιος αλλος να χρειαζεται πιο επιθετικη μηχανη(π.χ slant,open comb`η adjustable σε μεγαλη ρυθμιση) και περισσοτερα περασματα
σιγουρα υπαρχουν ηπιες και επιθετικες μηχανες αλλα εχω την εντυπωση οτι στο θεμα της επιθετικοτητας παιζουν πολλοι παραγοντες ρολο εκτος απο τις ιδιες τις μηχανες. το ξυραφακι ασφαλειας(de razor blade) επισης θεωρω οτι παιζει μεγαλο ρολο.
τελος και οσον αφορα τις μηχανες θα συμφωνησω οτι για την επιθετικοτητα παιζει ρολο ο τυπος της μηχανης(πχ open,closed comb,adjustable,slant),το ποσο εκτεθειμενη αφηνει την λεπιδα(blade exposure) ,το κενο που αφηνει η μηχανη αναμεσα στη λεπιδα και την βαση της(blade gap)και το ποσο καμπτει την λεπιδα(blade angle).σιγουρα η επιθετικοτητα`η μη μιας μηχανης παιζει μεγαλο ρολο στο ξυρισμα αφου απο εκει εξαρταται σε πολυ μεγαλο βαθμο αν το ξυρισμα μας θα ειναι ανετο και αποτελεσματικο. 8)
Άβαταρ μέλους
Roadrunner
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1139
Εγγραφή: 22 Οκτ 2014, 10:20
9
Has thanked: 3611 times
Been thanked: 4505 times
Ηλικία: 47

Πάντως, ο βασικός λόγος για τον οποίο άνοιξα το τόπικ, είναι για να μην μπερδεύουμε την επιθετικότητα με την αποτελεσματικότητα. Να ξεκαθαρίσουμε, ειδικά προς τους νέους χρήστες που μας διαβάζουν, ότι μία ήπια ή μέτριας επιθετικότητας μηχανή, σαφώς και μπορεί να είναι αποτελεσματική αν μάθεις να τη χειρίζεσαι. Για να μην απογοητευτούν, αν τυχόν τα πρώτα ξυρίσματά τους με αυτές δεν είναι τέλεια.

Επιμένω πάντως ότι ο μέσος χρήστης, αν έχει οποιαδήποτε από τις γνωστές μηχανές μέτριας επιθετικότητας (Edwin Jagger, Lord L6 που έχω και προφανώς και οι Muhle R89-106, Merkur 33c-23c-15c-41c-42c), μπορεί, μόλις τη μάθει, να μη χρειαστεί καμία άλλη για να κάνει τη δουλειά του όπως πρέπει.
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

:text-goodpost: συμφωνω απολυτα με την προηγουμενη αποψη.και εγω με τις επιθετικες μηχανες δεν ταιριαξα.εχω κανονικο προς ξηρο δερμα και λογω του οτι ξυριζομαι καθημερινως(99,9% κοντρα ξουρα)εχω μια ταση προς ερεθισμο.ειχα την muhle R41 grande και την εδωσα γιατι δεν την αντεχε το δερμα μου.την parker r98 την χρησιμοποιω αραια και που και την merkur progress στις ρυθμισεις 1-2,3 το πολυ.οι μονες μηχανες που μπορω να χρησιμοποιω καθημερινα χωρις φοβο ειναι η merkur 42c,η parker 26 & 24c kαι η lord l6.το μονο που κανω ειναι να παιζω(αλλαζω) με τις λαβες.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Double edge razors”