Νεος και 2η μηχανη αλλα τι μηχανη;

Αγησίλαος
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 158
Εγγραφή: 18 Ιούλ 2015, 19:26
8
Has thanked: 72 times
Been thanked: 79 times

Χαιρετω το forum (που με εκανε να νοσταλγησω και να ξαναασχοληθω με το πξ)

Ξεκινησα να ξυριζομαι παραδοσιακα κλασσικα με την safety razor του παππου μου, αλλα για καποιο λογο που δεν μπορω να θυμηθω το ειχα παρατησει. Αποφασισα μετα απο 18 χρονια να το ξαναπιασω.
Η φοβερη ερωτηση που διαρκως ξεπηδαει ειναι "γιατι το ειχα αφησει";
Βρηκα το παλιο μου πινελλο, το μπρουτζινο μου μπολακι, πηρα μια proraso, αλλα η μηχανη πουθενα :cry
Με μια γρηγορη ματια σε μερικα μαγαζακια βρηκα μια κινεζικη ΤΤΟ, GILLETE ξυραφια και παμε παλι απο την αρχη.
Αμαν ρε παιδια τι μου θυμησε παλι η διαδικασια... αυτο ειναι ξυρισμα.

Μετα απο αλλα δυο ξυρισματα πηρα ξυραφια astra και dorco και derby για δοκιμη
Πινελο, γουρουνι semogue 1438 + βαση για να μην εχω τα γνωστα και παλια ξεκολληματα
Αιμοστατικο ειχα, δεν μου χρειαστηκε.
After shave Brut, υπηρχε
Σαπουνι la toja
Αυτα για αρχη...

Το μεγαλο μου προβλημα ειναι η μηχανη, (μια χαρα ξυριζει και η κινεζικη βεβαια) θα ηθελα μια καλυτερη, αλλα υπαρχει ενας βασικος περιορισμος, δεν θα ηθελα γερμανικη. :hellas

Καποια προταση;
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5383
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4477 times
Been thanked: 5443 times

Φίλε Αγησίλαε καλώς ήρθες στην παρέα μας !
Εκείνο που θέλω να σου επισημαίνω είναι οτι η μηχανή παίζει καθοριστικό ρόλο στο π.ξ. και καλό θα ηταν να πάρεις μια ποιοτική μηχανή και κατά την γνώμη μου μην ασχολείσαι με κινέζικες μηχανές . Αυτό βέβαια θα το καταλάβεις και μόνος σου οταν με το καλό αγοράσεις και την δεύτερη μηχανή που αναζητάς .
Απο την στιγμή που δεν θέλεις γερμανική μηχανή (σεβαστή η άποψη σου) πιστεύω οτι πρέπει να κινηθείς προς την αγορά μιας Edwin Jagger (Αγγλική) χωρίς να ψάχνεσαι πολύ πολύ με άλλες επιλογές και μπερδευτείς παραπάνω καθότι είσαι αρχάριος ακόμη στο π.ξ.
Πρόκειται για μια καταπληκτική μηχανή με φοβερή ποιότητα κατασκευής η οποία κάνει πολύ γλυκό ξύρισμα , την βρίσκεις Ελλάδα και σε πολύ καλή τιμή μάλιστα. Επίσης υπάρχει σε αρκετά σχέδια (πάντα με την ίδια κεφαλή) ώστε να διαλέξεις αυτήν που σου αρέσει .
Μια άλλη επιλογή ίσως θα ηταν και οι Parker αλλά απο την στιγμή που δεν έχω καμία δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη...
Η δική μου η ψήφος πάντως πάει δαγκωτή για την Edwin Jagger !
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Από την στιγμή που αποκλείεται η Γερμανική κατασκευή προτείνω και εγώ Edwing Jagger, μοντέλο 89L.
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Δεν ξερω ποσο αυστηρος εισαι στο "οχι Γερμανικη κατασκευη" αλλα μιας και ο Edwin Jagger ειναι μεταπωλητης (πινελα, βασεις, κεφαλες) της Γερμανικης Muhle, ισως μια Parker 97R ή 94R ακομα και μια Feather Popular να ηταν εξισου καλες επιλογες.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 42
Επικοινωνία:

Καλημερα και καλωσορισες στο mens-only.gr.

Δεν αναφερεις το ποσό που είσαι διατεθημένος να ξοδέψεις για καινούργια μηχανή. Στην αγορά υπάρχουν μηχανές για ολα τα βαλαντια.

Parker (Ινδία)
έχουν αρκετα μοντέλα σε προσιτές τιμές και τις βρίσκεις στην Ελλάδα. Εχω την 26C η οποία θεωρείται επιθετική μηχανή και είμαι πολύ ευχαριστημένος.

Feather (Ιαπωνία)
Ακριβές μηχανές φτιαγμένες απο 100% ανοξείδωτο ατσάλι. Απ'όσα διαβάζω στα φόρουμ θεωρούνται ήπιες μηχανές και δουλεύουν καλύτερα με τα ομόσταυλα ξυραφάκια. Επίσης η Feather βγάζει και ένα πλαστικό μοντέλο την Popular.

Above The Tie (Αμερική)
Ακριβές μηχανές που φτιάχνονται στην Αμερική.

iKon (Αμερική)

Fatip (Ιταλία)
Νομίζω κάπου έχω διαβάσει ότι είναι επιθετικές μηχανές. Αν κανω λάθος παρακαλώ διορθώστε με. Πωλούνται σε πολύ λογικές τιμές. Δεν γνωρίζω εαν θα τις βρεις στην Ελλάδα.

Lord (Αίγυπτος)
Λένε οτι η κεφαλή ειναι αντίγραφή από Gillette Tech. Πρόσφατα απέκτησα την L6 αλλά δεν την έχω χρησιμοποιησει ακόμα. Από αυτές που γράφω εδώ είναι η φθηνότερες και υπάρχουν στην Ελλαδα.

Παλιές Gillette
Έχω αρκετές τέτοιες και καμία δεν με έχει απογοήτευση. Τις πήρα από παλαιοπωλεία και μερικές από το διαδίκτυο.Προσοχή γιατί ειναι μερικές made in Germany.

Επίσης ρίξε μια μάτια στο ευρετήριο του mens-only
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2709
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2649 times
Been thanked: 1670 times

Αν δε θες με τίποτα Γερμανική μηχανη στο μυαλό μου ήρθε η lord l6.Κανει 10 ευρώ περιπου αλλά αξίζει πολλαπλάσια.Αιγυπτιακή είναι αν αυτό μετράει για σενα.
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

οι καλυτερες επιλογες σε ηπιας επιθετικοτητας μηχανες ειναι edwin jagger( αγγλικη,κορυφαια) και lord l6(αιγυπτιακη,πολυ καλη και VFM) .αν ψαχνεις πιο επιθετικη μηχανη δες τις parker closed comb(ινδια).
Αγησίλαος
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 158
Εγγραφή: 18 Ιούλ 2015, 19:26
8
Has thanked: 72 times
Been thanked: 79 times

Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας
:thnx
herco έγραψε:Δεν ξερω ποσο αυστηρος εισαι στο "οχι Γερμανικη κατασκευη" αλλα μιας και ο Edwin Jagger ειναι μεταπωλητης (πινελα, βασεις, κεφαλες) της Γερμανικης Muhle, ισως μια Parker 97R ή 94R ακομα και μια Feather Popular να ηταν εξισου καλες επιλογες.
Οποτε καηκε και η jager?
Αρα εχουμε

jager: ειναι αγγλογερμανικη;

lord: δεν ειναι και ασχημη και ειναι και αρκετα οικονομικη
feather: μου αρεσει ειναι και ιαπωνικη, αλλα πλαστικη λαβη;
parker:και αυτη μου αρεσει, απο ποιοτητα τι λεει;

Σε καποιο online ειδα και gillete, λεει τιποτα;
Άβαταρ μέλους
Νώντας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2987
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2013, 23:20
10
Τοποθεσία: Χαλκιδική
Has thanked: 801 times
Been thanked: 6048 times

Αγησίλαε αφού δε θές Jagger-Muhle-Merkur, τότε Parker.
Οι Parker με ανοιγόμενο μηχανισμό (ΤΤΟ-"πεταλούδα") λένε πώς είναι αρκετά "ήπιες", όπως και η Feather Popular
που σου άρεσε.
Οι Open COmb της, όπως η 26c είναι στα ίδια επίπεδα επιθετικότητας νομίζω με τις Lord και τις Jagger.
Για τις παραπάνω ότι γράφω είναι όσα έχω διαβάσει, κριτικές και γνώμες.
Οι με μπάρα ασφαλείας, όπως η 94 που έχω εγώ, είναι πιό επιθετικές, αυτό δε σημαίνει ότι είναι για να τις φοβάσαι.
Κάθε άλλο, με λίγο προσοχή στα πρώτα ξυρίσματα μέχρι να τη μάθεις,
και μετά θα σου δίνει βαθειά, γλυκά ξυρίσματα, ακόμη και κάθε μέρα.
Εγώ έχω που έχω και Jagger και Weber, με Πάρκερ ξυρίζομαι καθημερινά και εναλλάξ με την Matador.
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

Αγησίλαος έγραψε:
Οποτε καηκε και η jager? :thnx

Αρα εχουμε

jager: ειναι αγγλογερμανικη;

lord: δεν ειναι και ασχημη και ειναι και αρκετα οικονομικη
feather: μου αρεσει ειναι και ιαπωνικη, αλλα πλαστικη λαβη;
parker:και αυτη μου αρεσει, απο ποιοτητα τι λεει;

Σε καποιο online ειδα και gillete, λεει τιποτα;
Αγησιλαε,η edwin jagger ειναι καθαρα αγγλικη εταιρια με εδρα το sheffield.οι μηχανες κατασκευαζονται και επιμεταλλωνονται εξ ολοκληρου στην αγγλια . δεν ειναι γερμανικη εταιρια. πιστευω οτι ειναι η καλυτερη επιλογη.ολες αλλες επονται.
η lord ειναι καλη μηχανη ,αλλα ποιοτικα κατωτερη της e.jagger.
η feather καλη κατασκευη,ηπια μηχανη αλλα και αυτη ενα κλικ πιο κατω.
η parker open comb ειναι καλή επιλογη αλλα ειναι ενα κλικ πιο επιθετικη απο την e.jagger.
η parker closed comb ειναι επιθετικη μηχανη και απαιτει προσοχη,αν ομως θες τετοια μην κοιτας αλλου. ;)
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις αρχαρίων”