Mitchell's Wool Fat soap ( και ΚΕΝΤ Soap )

Άβαταρ μέλους
Giwrgis
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 542
Εγγραφή: 13 Απρ 2019, 11:24
5
Has thanked: 2412 times
Been thanked: 2661 times

Προφανώς και λειτουργεί το σαπούνι χωρίς πρόβλημα όπως είπε ο @Antonis . Επειδή είναι πιο δύσκολο να το φορτώνεις σε κομμάτια άστο να στεγνώσει καλά και πέρασε το από τρίφτη, κάθε λίγο που θα τρίβεις θα το πατάς- με ένα κουτάλι π.χ. Προφανώς πρέπει να στεγνώσει και να είναι ξερό καλά για να το κάνεις αυτό. ΜΗΝ το αφήσεις σε ήλιο για να στεγνώσει, σε 2-3 μέρες χωρίς νερό και ανοιχτό θα είναι οκ για τρίψιμο.
Embrace the steel..
Άβαταρ μέλους
gkarave
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1544
Εγγραφή: 06 Οκτ 2020, 19:45
3
Τοποθεσία: Thessaloniki
Has thanked: 12961 times
Been thanked: 13611 times
Ηλικία: 42
Επικοινωνία:

Από την μικρή μου εμπειρία, και με απλή επάλειψη απευθείας στο πρόσωπο - face lathering - πετυχημένη "μαρέγκα" προκύπτει... το αφήνεις να στεγνώσει στο μπάνιο και σε δύο μέρες όλα ΟΚ. Μια ακόμη πρόταση...
Άβαταρ μέλους
babkoug
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2128
Εγγραφή: 22 Μαρ 2016, 16:32
8
Τοποθεσία: Περιστέρι Αττικής
Has thanked: 8566 times
Been thanked: 11590 times
Ηλικία: 55

Άστο στο μπωλάκι του. Φόρτωνε το πινέλο όπως παλιά από το μπωλ του, κ όταν τελειώνεις πίεζε τα κομμάτια να ενωθούν. Μια δυο, τρεις, δεκατρείς, θα γίνει ενιαίο. Όπως κ με το απλό σαπούνι, όταν τελειώνει κ δε βολεύει για αφρό, δεν το πετάμε. Το βρέχουμε να μαλακώσει κ το ενώνουμε πιεζοντάς το στην καινούργια πλάκα που είναι επίσης βρεγμένη...
Μπάμπης
AlexB66
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 10 Μαρ 2021, 11:24
3
Been thanked: 1 time

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση από πολλούς φίλους. Δεν θα το πετάξω σίγουρα, για να είμαι ειλικρινής προτιμώ τη λύση να το τρίψω αφού στεγνώσει. Εν πάση περιπτώσει, λίγο έχει μείνει, άρα υγρασία δεν τραβάει καθόλου με τον απλό, παραδοσιακό τρόπο.

Καλά ξυρίσματα !!
pigimakos
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 07 Φεβ 2022, 08:45
2
Been thanked: 4 times

Υπάρχει κάποιο after shave που να ταιριάζει με το Μίτσελ?
Άβαταρ μέλους
gkarave
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1544
Εγγραφή: 06 Οκτ 2020, 19:45
3
Τοποθεσία: Thessaloniki
Has thanked: 12961 times
Been thanked: 13611 times
Ηλικία: 42
Επικοινωνία:

Θεωρώ, λόγω της ήπιας αίσθησης καθαριότητας που αφήνει στην επιδερμίδα, ειναι εύκολος ο συνδυασμός με λοσιόν ή μπαλμ.. προτιμώ τα κλασικά barbershop afsl από : Stirling, A&E...κ.λπ.
Άβαταρ μέλους
babkoug
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2128
Εγγραφή: 22 Μαρ 2016, 16:32
8
Τοποθεσία: Περιστέρι Αττικής
Has thanked: 8566 times
Been thanked: 11590 times
Ηλικία: 55

Είμαι της ίδιας άποψης με τον @gkarave . Αν θες να το ταιριάξεις με το μετά βάλε κάτι μπαρμπέρικο. Αν θες να βάλεις το αγαπημένο σου άφτερ ή ο,τι σου έρθει τέλος πάντων, δε θα υπάρξει αντίφαση.
Προσωπικά το σέταρα με Floid Vigaroso.
Μπάμπης
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5903
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27393 times
Been thanked: 38926 times
Ηλικία: 54

Συμφωνώ με τους κυρίους, δεν υπάρχει λοσιόν με ολόιδια μυρωδιά. Κάποιο κλασσικό άφτερ ταιριάζει περισσότερο.
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
kkapag
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: 01 Ιουν 2023, 09:55
Has thanked: 115 times
Been thanked: 107 times
Ηλικία: 49

Να πω και εγώ την άποψη μου,
Ήταν το πρώτο "σοβαρό" σαπούνι που αγόρασα μετά την κρέμα prosar όπου και δοκίμασα πριν περίπου 8 μήνες για πρώτη φορά "παραδοσιακό ξύρισμα".
Δεν αντιμετώπισα ποτέ πρόβλημα στην δημιουργία αφρού. Πως κατάλαβα ότι έκανα καλό αφρό όντας άπειρος; Δημιουργήθηκε ένα ομοιόμορφο στρώμα σε όλο το πρόσωπο, το ξυράφι (6c, πλάκα 4, λεπίδα astra πράσινη) δεν κατάλαβα κάτι παράξενο, άρα πήγε καλά. Όταν τελείωσα την μια πλευρά, υπήρχε αφρός ακόμη στην άλλη, όποτε δεν χρειάστηκε να περάσω το πινέλο ξανά. Ήταν η τύχη του πρωτάρη; Ίσως. Έκανα ότι έβλεπα σε βίντεο. Χλιαρό νερό μέσα στο πήλινο μπολ, άδειασμα του νερού αυτού στο πρόσωπο και πινέλο το τίναξα μια φορά πριν αρχίσω να φορτώνω.
Αργότερα αγόρασα LPL oud sandal, E&S barber, Lea stick, μόνο και μόνο στο να καταλήξω ότι θα έχω πάντα ένα refill διαθέσιμο.
Σαν after save, εφόσον δοκίμασα Floid, δεν κοίταξα ποτέ πίσω, παρόλο που έχω τα αντίστοιχα LPL και E&S με τα σαπούνια.
Γενικότερα, επειδή είναι αδύνατον να δοκιμάσω ότι υπάρχει εκεί έξω διαθέσιμο, προσανατολίζομαι στο να καταλήξω τελικά σε δυο σαπούνια, το ένα crop, μια κρέμα αλλά και 3 λεπίδες, μόνο.
Ξέρω πως ίσως ακούγεται….κάπως, αλλά δεν γίνεται να συνεχίζω να αγοράζω, επιπλέον γιατί αγοράζω "τυφλά" λόγω απόστασης από τα γνωστά καταστήματα. Ωραίες οι παρουσιάσεις και οι γνώμες αλλά δεν έχουμε τις ίδιες προτιμήσεις. Κάποιες γενικές πληροφορίες σίγουρα βοηθούν, αλλά μέχρι εκεί.
Ένα συν σε μένα είναι ότι δεν έχω ιδέα τι θα πει ερεθισμός. Ακόμη και με τον χειρότερο συνδυασμό σε μένα μέχρι τώρα που ήταν κρέμα TOBS centar, R41 με feather σε πρώτη χρήση. Απλά το ξύρισμα ήταν το ακριβώς αντίθετο από απόλαυση.
Ελπίζω να μην κούρασα.
Κώστας
Άβαταρ μέλους
rufous
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: 21 Ιαν 2023, 22:59
1
Has thanked: 30 times
Been thanked: 50 times

Ψάχνομαι να αγοράσω refill Mitchell's Wool Fat για να το δοκιμάσω για 1η φορά και εντόπισα ότι είναι New Formula, στην οποία έχουν αντικαταστήσει κύρια χαρακτηριστικά του (π.χ. tallow) με άλλα. Ακόμη και το άρωμα του έχει αλλάξει λέει.
Ενδεικτικά σχόλια εδώ:
https://theshaveden.com/forums/threads/ ... ion.67349/

Κάποιος έμπειρος χρήστης του παλιού υπάρχει που να έχει δοκιμάσει το καινούργιο, ώστε να μας πει αν αξίζει να το δοκιμάσουμε;
Ευχαριστώ!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και σαπούνια ξυρίσματος”