Την γνώμη σας για πρώτο εξοπλισμό..

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Nomad
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 923
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2015, 17:19
8
Has thanked: 6648 times
Been thanked: 3263 times

Όχι, για κανένα λόγο δεν μειώνει τη ποιότητα της όλης διαδικασίας. Επίσης υπάρχει πλέον και στην Ελλάδα μια φθηνή μηχανή της Feather.

Όποια και να επιλέξεις, πρόκειται για ήπιες μηχανές και κατάλληλες για αρχάριο. Από τη στιγμή που όπως λες δεν έχεις πολύ σκληρά και πυκνά γένια, το πιθανότερο είναι να σε βολέψουν και στο μέλλον, όταν και θα έχεις αναπτύξει τη σωστή τεχνική και θα αναζητάς ξυρίσματα σε βάθος.

Θα σου έλεγα να πάρεις και άλλα ξυραφάκια για να δοκιμάσεις, ώστε να δεις ποια σου κάνουν. Αν θες μπορούμε να σου προτείνουμε μερικά.

Το σημαντικότερο όλων είναι να διαβάσεις προσεκτικά τις οδηγίες για το ξύρισμα που θα βρεις εδώ στο φόρουμ, ωστέ να πετυχαίνεις ωραία και απροβλημάτιστα ξυρίσματα.
Νίκος
Άβαταρ μέλους
Roadrunner
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1139
Εγγραφή: 22 Οκτ 2014, 10:20
9
Has thanked: 3611 times
Been thanked: 4505 times
Ηλικία: 47

Προχώρα άφοβα με την L6 αδερφέ. Στην τιμή που την έχει το wellshaved είναι χάρισμα -όχι ότι αλλού είναι ακρβότερη, αλλά λέμε. Ιδανική για αρχάριο αλλά θα τη χαρείς ακόμα περισσότερο όταν αποκτήσεις μια άλφα πείρα.

Ξυραφάκια πάντως πάρε όσες περισσότερες μάρκες μπορείς, δεν κάνουν όλα σε όλους.
Άβαταρ μέλους
Stelios81
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 15 Μάι 2016, 10:14
7
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times
Ηλικία: 42

Καλημέρα. Ποια μου προτείνετε από αυτές ( είναι πολλές ) και ποια η διαφορά μεταξύ των R89;







Ευχαριστώ.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Antonis την 20 Μάι 2016, 04:56, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Σε παρακαλώ να ενσωματώνεις τα links σε κάποια λέξη. Το πως μπορείς να το κάνεις αυτό, μπορείς να το δεις στις συχνές ερωτήσεις στην υπογραφή μου. Φιλικά, Αντώνης.
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 42
Επικοινωνία:

Καλημέρα Στέλιο,

Οι μηχανές έχουν όλες την ίδια κεφαλή, αυτό που αλλάξει είναι η λαβή και το βάρος.

Πολλοί λένε ότι η μηχανή αυτή είναι ιδανική για να ξεκινήσει κάποιος το παραδοσιακό ξύρισμα, εγώ δεν την έχω.
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
NavalArchitect

Stelios81 έγραψε:Καλημέρα. Ποια μου προτείνετε από αυτές ( είναι πολλές ) και ποια η διαφορά μεταξύ των R89;
...
Ευχαριστώ.
Mild ξυράφια ασφαλείας (safety razors), όλα έχουν την ίδια κεφαλή αν δεν απατώμαι.
Το twist μόνο δεν είμαι σίγουρος, αλλά κάπου εκεί θα είναι κι αυτό.
Πολύ καλή και ποιοτική επιλογή για αρχή.
Άβαταρ μέλους
Stelios81
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 15 Μάι 2016, 10:14
7
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times
Ηλικία: 42

Μπορείτε να μου πείτε αυτό τι είναι open η close comb ?

Η συγκεκριμένη είναι από ebay με 1.50€ ( μην χτυπάτε ). Έκανα μερικά ξυρισματα, το πρώτο πήγε άστα, τα επόμενα τέλεια. Οπότε ήρθε η ώρα για την πρώτη μου.
Είμαι ανάμεσα σε R89 muhle η edwin jagger de89.
Αλλά open η close? Κάνω πολύ αργό και προσεχτικο ξύρισμα.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Antonis την 21 Μάι 2016, 05:41, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Σε παρακαλώ να ενσωματώνεις τα links σε κάποια λέξη. Το πως μπορείς να το κάνεις αυτό, μπορείς να το δεις στις συχνές ερωτήσεις στην υπογραφή μου. Φιλικά, Αντώνης.
paratairosexthros
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1652
Εγγραφή: 07 Ιουν 2012, 16:42
11
Has thanked: 3384 times
Been thanked: 5292 times

Για αρχή,διάλεξε μια closed comb.Η EJ 89 είναι πολύ καλή επιλογή.Nα συνηθίσεις σιγά σιγά και μετά,ανάλογα με το πόσο συχνά ξυρίζεσαι,την σκληρότητα της τρίχας κτλ,μπορείς να πάρεις και μια open comb,που κατά κανόνα είναι πιο επιθετική και,συνήθως,πιο αποτελεσματική.
Τα πάντα θα μπορούσαν να είναι εντελώς διαφορετικά.Αλλά,και πάλι,θα είχαν απολύτως την ίδια σημασία.
Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

Αυτή στις φωτό είναι με safety bar* (TTO-Twist to Open). Αν καταλαβαίνω καλά, πρέπει να έχει πλαστική λαβή. Λογικό είναι να μην δουλεύει σωστά, ακόμα και για πεπειραμένους στον χώρο.

Οι μηχανές Edwin Jagger είναι κατα παραγγελία κατασκευασμένες απο την Mühle και τους έχει γίνει εκ νέου φινίρισμα, στην Αγγλία (μάλλον). Οπότε, πρακτικά, είναι ακριβώς η ίδια μηχανή. Άρα καταλήγουμε στο "οτι αρέσει σε εσένα".

Για να απαντήσω στο προηγούμενο ερώτημά σου, το πιο σωστό θα ήταν να τις πιάσεις στο χέρι σου και να δεις τι σου ταιριάζει. Εδώ ισχύει το "όσα άτομα, τόσες γνώμες".

*τον όρο "close comb" τον θεωρώ τουλάχιστον άτοπο (όχι απο μέρους σου).

ΥΓ: Μήπως είσαι απο την Λέσβο;
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
Άβαταρ μέλους
Stelios81
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 15 Μάι 2016, 10:14
7
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times
Ηλικία: 42

Αυτή στην φωτο (αν φαίνεται ) είναι close? Δεν έχει "χτενα" ακουμπάει μόνο η λεπίδα στο πρόσωπο.
Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

Α! ξέχασα την τελευταία ερώτηση.

Αν ξυρίζεσαι 4-7 φορές την εβδομάδα, μην αγοράσεις closed comb. Αν ξυρίζεσαι 1-3, γιατί όχι; Εγώ τουλάχιστον δεν θα σε απέτρεπα.
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις αρχαρίων”