Την γνώμη σας για πρώτο εξοπλισμό..

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Νώντας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2987
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2013, 23:20
10
Τοποθεσία: Χαλκιδική
Has thanked: 801 times
Been thanked: 6048 times

Παναγιώτη το πινέλο σου όπως όλα τα πινέλα χοίρου θα "στρώσει" σιγά σιγά και θα σου
δίνει καλύτερο αφρό και πολύ. Το Προράσο, το λέω πάντα , ε, θέλει λίγο παραπάνω "φόρτωμα".
Όσο για τη λαβή, και θα τη συνηθίσεις και ίσως αργότερα θελήσεις και πιό κοντή τύπου "bulldog"
Καλά ξυρίσματα
;)
haf
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: 19 Φεβ 2015, 09:11
9
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times
Ηλικία: 60

Wazzaa έγραψε:Θα συμφωνήσω με τον Πέτρο.

Το Floid mentolado Vigoroso είναι φοβερό και αρκετά οικονομικό αν αναλογιστείς την συσκευασία τον 400ml (που δεν τελειώνει ποτέ).

Καλό όμως είναι όπως είπανε όλοι, να πας από κάποιο μαγαζί και να τα δεις!
Σίγουρα πάρε όσες περισσότερες μάρκες ξυραφάκια μπορείς!
Προσωπικά πιστεύω ότι θα ήτανε καλύτερο να πάρεις (και?) μια κρέμα γιατί θα σε βολέψει περισσότερο και θα είναι πιο εύκολο να κάνεις αφρό για αρχή.
Σήμερα παρέλαβα το Floid.... Με το που άνοιξα το καπάκι γύρισα 4 δεκαετίες πίσω απο το άρωμα, σαν να πέρναγα πιτσιρικάς έξω απο παραδοσιακό κουρείο...
Ενθουσιάστηκαν όλοι στο σπίτι απο το άρωμα, γυναίκα, κόρη και κυρίως εγώ...
Σε τι φάση μπήκα.. Σκέφτομαι το αυριανό ξύρισμα....Ιεροτελεστία.
Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

Σε τι φάση μπήκα.. Σκέφτομαι το αυριανό ξύρισμα....Ιεροτελεστία.
Τώρα έχεις μπει και επίσημα στο club...! :D
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
Άβαταρ μέλους
bill3377
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1384
Εγγραφή: 12 Μαρ 2015, 17:27
9
Τοποθεσία: Τρίκαλα
Has thanked: 21734 times
Been thanked: 4038 times
Ηλικία: 47

Για σας κι από εμένα. Βασίλης. Τυχαία ανακάλυψα το forum και με αυτά που διαβάζω, μπήκα στο πειρασμό να δοκιμάσω ξύρισμα με safety razor. Έχω κάποιες απορίες πριν ξεκινήσω να αγοράζω εξοπλισμό. Καταρχήν για καθημερινό ξύρισμα δεν μπορεί να προκαλέσει ευκολότερα ερεθισμούς; Μήπως κάθε πρωί πηγαίνω στη δουλειά με κοκκινίλες ή ακόμα χειρότερα με κοψίματα; Δεύτερο που θέλω να ρωτήσω, η μηχανή παίζει ρόλο; Βρήκα για παράδειγμα μια μηχανή στο ίντερνετ με 13,70 με βάση στήριξης και 12 λεπίδες (Κλασσική ξυριστική μηχανή One Razor Micro Touch)(Είναι στη φωτογραφία) . Θα κάνει δουλειά ή είναι "όσα δίνεις τόσα παίρνεις"; Τρίτον , εκτός από πινέλο, κρέμα, μηχανή και after save, τι άλλο χρειάζεται και γιατί; Αυτά προς το παρόν και περιμένω απαντήσεις σας.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Βασίλης
Η ζωντανή ψυχή τα θέλει όλα!
Άβαταρ μέλους
newinhere
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 617
Εγγραφή: 16 Ιουν 2014, 01:25
9
Has thanked: 62 times
Been thanked: 179 times

Καλησπέρα Βασίλη. Κατ'αρχήν καλώς ήρθες στην παρέα μας!
Το καθημερινό ξύρισμα δεν είναι πρόβλημα όταν βρεις τι σου ταιριάζει, κάνεις σωστή προετοιμασία και φτιάξεις την τεχνική σου.
Η μηχανή παίζει ρόλο στο τι σου ταιριάζει καλύτερα. Εσένα. Στο πρόσωπό σου. Όπως και αντίστοιχα οι λεπίδες.
Είχα πάρει μια παρόμοια με αυτή που δείχνεις από eb και την χάρισα πριν την δοκιμάσω. Δεν μου άρεσε. Προτιμήσεις είναι αυτές όμως.
Λεπίδες θα έλεγα να πάρεις ένα πακέτο με διάφορες μάρκες καλύτερα για να δοκιμάσεις και να επιλέξεις τι σου αρέσει. Δεν κόβουν όλες το ίδιο. Επίσης δεν είναι ίδια η συμπεριφορά της λεπίδας σε άλλη μηχανή ή στο 2ο ή 3ο της ξύρισμα.
Τελειώνοντας, εκτός από αυτά που αναφέρεις, θα μπορούσες να πάρεις κάποιο pre-shave για πριν το ξύρισμα ή/και ένα alum block ή stick/pencil για την περίπτωση που κοπείς. Αυτά προαιρετικά.
Ελπίζω να βοήθησα κάπως.
Νομίζω έχω S.A.D.
“I have come here to chew bubblegum and kick ass…and I’m all out of bubblegum.”
Μην κοιτάς το τι· αλλά το γιατί!
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Βασίλη καλησπέρα και από εμένα...

Για το One Razor Micro Touch και σε αυτήν την τιμή που λες είναι μια χαρά,ήπιο και με σχετικά καλή ποιότητα για τα λεφτά του,αν δεν κάνω λάθος είναι ινδικό,και έρχεται και με βάση+λεπίδες,αλλά με λίγα παραπάνω χρήματα πας στην EJ 89BL η την merkur 34HD που είναι πολύ καλύτερες από αυτήν που διάλεξες.

Για καθημερινό ξύρισμα οι δυο παραπάνω που σου προτείνω είναι μια χαρά,βέβαια υπάρχουν και άλλες σε προσιτές τιμές,
αλλά για να σε βοηθήσουμε ακόμα ποιο πολύ πες μας δυο λόγια για:
Γένια σκληρά-μέτρια-μαλακά-πυκνά-αραιά;
Δέρμα κανονικό-ευαίσθητο;

Πέρνα και από εδώ να μας πεις δυο λόγια για σένα και να γνωριστούμε καλύτερα... :megagrin

Τέλος ρίξε μια ματιά και εδώ θα σε βοηθήσει και θα σου λύσει πολλές απορίες...

Μην φοβάσαι με τις σωστές επιλογές όλα θα πάνε καλά,μην αγχώνεσαι δεν θα πάθεις τίποτα από αυτά που λες,και θετική σκέψη θέλει,και όλα γίνονται Βασίλη εμείς εδώ είμαστε για ότι χρειαστείς...


Πάντα φιλικά αντώνης
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Άβαταρ μέλους
bill3377
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1384
Εγγραφή: 12 Μαρ 2015, 17:27
9
Τοποθεσία: Τρίκαλα
Has thanked: 21734 times
Been thanked: 4038 times
Ηλικία: 47

Ευχαριστώ για τις σύντομες και κατατοπιστικές απαντήσεις σας. Λόγω δουλειάς (Στρατιωτικός) ξυρίζομαι καθημερινά εδώ και περίπου 20 χρόνια. Τα γένια μου είναι σκληρά και σχετικά πυκνά θα έλεγα. Μετά την πρώτη πενταετία, σταμάτησα να ξυρίζομαι κόντρα γιατί ερεθιζόμουν αρκετά. Ξυρίζοντας τα γένια μόνο προς τα κάτω, γλυτώνω βέβαια τους ερεθισμούς, αλλά μέχρι το μεσημέρι αρχίζουνε να αγκυλώνουν. Το κόντρα ξύρισμα τελικά ερεθίζει την επιδερμίδα ή έφταιγαν τα ξυραφάκια που χρησιμοποιούσα; Και κάτι ακόμα. Το ξύρισμα και προς τα κάτω και μετά κόντρα δεν κάνει τα γένια να "αγριεύουν" περισσότερο; Όσο για την μηχανή που σας είπα, μιας και αυτη την εποχή είμαι Αθήνα, θα το ψάξω περισσότερο πηγαίνοντας σε κάποια μαγαζιά που είδα εδώ να προτείνεται.
Βασίλης
Η ζωντανή ψυχή τα θέλει όλα!
Άβαταρ μέλους
yiannischris
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5371
Εγγραφή: 22 Μαρ 2013, 09:22
11
Τοποθεσία: Patras
Has thanked: 8965 times
Been thanked: 17780 times
Ηλικία: 58

Καλημέρα ,πέρνα μιά βόλτα απ'τον Γιώργο στον Πειραιά και θα σε βοηθήσει αρκετά για να ξεκινήσεις !!
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
Petros.Mp
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1704
Εγγραφή: 15 Απρ 2012, 16:22
12
Τοποθεσία: Νίκαια - Πειραιάς - Αθήνα - Κέντρο
Has thanked: 1131 times
Been thanked: 2138 times
Ηλικία: 41

Πήγαινε στον Γιώργο- wellshaved ή στον Γιάννη-hairmaker και θα σου λυθούν όλες οι απορίες, με ελάχιστο κόστος θα ξυρίζεσαι ένα χρόνο και βάλε. Για το πρόσωπο δεν το συζητώ, καμία σχέση φυσικά με πριν.
Πέτρος

Ὁ κόσμος μᾶς ἔλεγε τρελλούς. Ἡμεῖς, ἂν δὲν εἴμεθα τρελλοί, δὲν ἐκάναμεν τὴν ἐπανάστασιν.
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

το ξυρισμα κοντρα στην φορα των τριχων σου δεν αγριευει τα γενια.το θεμα ειναι αν το αντεχει το δερμα σου.εγω θα συνιστουσα 2 περασματα(1 με τη φορα,1 κοντρα). το ξυρισμα με de razor δεν θελει καθολου πιεση-ΚΑΘΟΛΟΥ ΠΙΕΣΗ! και ειδικα στην κοντρα πολυ,πολυ ελαφρια το χερι.επισης να μην περνας το ιδιο σημειο πανω απο 2 φορες.με τον καιρο θα βελτιωθει η τεχνικη σου.τον πρωτο καιρο παντως μην βιαζεσαι και μην ασκεις πιεση στην μηχανη.ελπιζω να βοηθησα λιγο. ;)
υ.γ τα συστημικα ξυραφακια(gillette,wilkinson,bic) επειδη εχουν πανω απο 2 λεπιδες ,στην καλυτερη των περιπτωσεων ειναι σαν να εχεις ξυριστει 4 φορες.οταν η λεπιδα εχει 4-5 λεπιδες αν περασεις το ιδιο σημειο2-3-4 φορες,ειναι σαν να εχεις ξυριστει 8-12-16 φορες.δυσκολα το αντεχει αυτο το δερμα.επισης αυτα τα ξυραφια δεν κοβουν καλα γιατι οι περισσοτερες λεπιδες που εχουν ειναι κακης ποιοτητας.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις αρχαρίων”