merkur 15c vs muhle r101

mixalis kal
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 55
Εγγραφή: 29 Δεκ 2014, 20:43
9
Has thanked: 34 times
Been thanked: 18 times

Είμαι έτοιμος να αγοράσω ένα από τα δύο ξυράφια για καθημερινό ξύρισμα. Το ερώτημα είναι ποιο..
Θα ήθελα να μου προτείνετε μια από τις δύο με βάση όλα τα κριτήρια που μπορούν να ληφθούν υπόψη.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Άβαταρ μέλους
Νώντας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2987
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2013, 23:20
10
Τοποθεσία: Χαλκιδική
Has thanked: 801 times
Been thanked: 6048 times

Μιχάλη νομίζω έχεις την R41, έτσι δεν είναι; Η 101 έχει την ίδια κεφαλή.
Από την άλλη για την 15c άν έχεις ρίξει μιά ματιά σε όσα έχω γράψει για τη δική μου,
είναι πολύ ήπια μηχανή άν και Open COmb (γιά μένα αλλά και απότι έχω διαβάσει και για πολλούς άλλους).
Ναί κάνει για καθημερινό ξύρισμα, αλλά δεν θα σου κάνει το ξύρισμα που παίρνεις με την 41.
Εμένα δε με βόλεψε, και χρησιμοποιώ καθημερινά μηχανές με μπαρα (EJ-Weber) και σκέφτομαι και για μιά
λίγο πιο επιθετική των δύο αυτών, πάλι με μπάρα.
Το θέμα Open Comb - Μπάρα Ασφαλείας, προσωπική άποψη που έχω σχηματίσει είναι ότι δεν έχει
σχέση απαραίτητα και με επιθετικότητα-βαθύτερο ξύρισμα.
Δοκίμασε και μιά με μπάρα πχ την Merkur 34c ή μιά Jagger ή Muhle 89 για κάθε μέρα.
Ή μια Parker 94 ή 97r που είναι ένα σκαλί πιό κοντά στην R41 σου
Άβαταρ μέλους
yiannischris
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5371
Εγγραφή: 22 Μαρ 2013, 09:22
11
Τοποθεσία: Patras
Has thanked: 8965 times
Been thanked: 17780 times
Ηλικία: 58

Καλησπέρα ,μιάς και έχω την 11C και την R106 που είναι η αδελφή της σε κλειστή έκδοση, θα σου πω από την εμπειρία μου ότι η 11 έιναι αρκετά "γλυκιά" και πιό ήπια από την 106 ,πόσο μάλλον από την 101.Αν όμως έχεις την 41 που έχει την ίδια κεφαλή με την 101 ,τότε για μένα πάρε την 106 και θα μπορείς να την χρησιμοποιείς και με τις δύο κεφαλές και κλειστη και ανοιχτή !!
Γιάννης
mixalis kal
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 55
Εγγραφή: 29 Δεκ 2014, 20:43
9
Has thanked: 34 times
Been thanked: 18 times

Πράγματι έχω την R41 και έχει ανεβάσει πολύ το επίπεδο των ξυρισματων τόσο που είμαι πολύ επιφυλακτικος για την επόμενη αγορά.
Για την r89 το έχω σκεφτεί σοβαρά,μάλιστα θα μου έρθει και πιο φθηνά αφού μπορώ να προσαρμοσω μια close comb κεφαλή (20ευρω) στην λαβή της r41.και έτσι θα έχω την r89 grande.
Όσο για την 34c hd δεν έχω καμία άποψη παρόλο που μου αρέσει εμφανισιακά, και είμαι πρόθυμος να το ρισκάρω.
Άβαταρ μέλους
Νώντας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2987
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2013, 23:20
10
Τοποθεσία: Χαλκιδική
Has thanked: 801 times
Been thanked: 6048 times

Μιχάλη καλά το σκέφτηκες και δεν πέρασε από το δικό μου μυαλό.
Αφού έχεις τη λαβή...Πάρε μια κεφαλή με μπάρα της Muhle να δοκιμάσεις (R89).
Πολύ γλυκό αλλά και καλό ξύρισμα όπως και η ξαδέλφη της E.Jagger 89.

Κατά πάσα πιθανότητα δε θα μείνεις μόνο με αυτές τις μηχανές/κεφαλές,
οπότε αργότερα δοκιμάζεις και μιά 34άρα Merkur (και άλλες... :devil )
mixalis kal
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 55
Εγγραφή: 29 Δεκ 2014, 20:43
9
Has thanked: 34 times
Been thanked: 18 times

Αυτό με την κεφαλή σκέφτομαι πολύ σοβαρά να το κάνω.
Και ανάλογα με το χαρτζιλίκι ίσως σύντομα αποκτήσω και την 34αρα..
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2709
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2649 times
Been thanked: 1670 times

H muhle r101 δεν κυκλοφορεί πια.Κατα τα άλλα μιλάμε για 2 ίδιες κεφαλές.Εμένα η 15c με έχει βολέψει πολύ.Έκανα όμως τον κόπο να βρώ την τεχνική της και βάζω κοφτερές λεπίδες συνήθως.Είναι πολύ γλυκιά και ακόμα και με όχι τόσο κοφτερές λεπίδες κάνει τη δουλειά.Κάτι που πολλοί ξεχνάνε:κάθε μηχανή έχει τη γωνία της αν τη βρεί κανείς όλα εντάξει!
Από την άλλη αν θες μια επιθετική μηχανή υπάρχουν και οι τύπου slant.
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Τηλεμαχε μηπως την μπερδευεις με καποια αλλη ? η R101 διατιθεται κανονικα.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2709
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2649 times
Been thanked: 1670 times

Εικόνα
Για αυτήν μιλούσα φίλε herco έχεις δίκιο δεν το διευκρίνισα.Και αυτή 101 λέγεται αλλά έχει την κεφαλή της 15c,εξού και έκανα τη σύνδεση!
Για όσους έχουν ψάξει η muhle r41 πριν το 2010 είχε κεφαλή 15c.
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
NavalArchitect

Ο Τηλέμαχος έκανε καλά κι έβαλε την φωτό. Αυτό είναι το pre-2011 open comb, που είναι πολύ ξεχωριστό ξυράφι για αυτά που κάνει.

Η προσωπική μου άποψη είναι πως οι επιλογές είναι πολλές, αλλά το θέμα R41 θέλει προσοχή γιατί είναι αδικαιολόγητα επιθετικό (aggressive) ως safety razor. Ναι μεν κάνεις ξύρισμα κανονικό αν έχεις εμπειρία και αν ήδη έχεις αναπτύξει αρκετά την τεχνική σου, αλλά ουσιαστικά δεν χρειάζεται.

Με την πάροδο των ετών και την βελτίωση της τεχνικής σε ένα πολύ καλό επίπεδο, θα δεις πως ένα R89 ή ένα 34C/G είναι ό,τι περισσότερο μπορεί να χρειαστεί κανείς. Το πρώτο είναι λίγο πιό mild as a shaver από το δεύτερο, και το συνηθίζεις εύκολα. Το δεύτερο (HD) είναι βέβαια ένα πάρα μα πάρα πολύ κλασικό ξυράφι, κυρίως λόγω της καταπληκτικής κατανομής βάρους που διαθέτει.

Μόνες εξαιρέσεις, αν θέλει κανείς να πάει σε R41, είναι αν έχει πολύ σκληρά ή πυκνά γένια, τα οποία βγαίνουν ξανά γρήγορα.

Το 15C δεν έχει την συνολικότητα του pre-2011 R101, οπότε κανονικά και για τους περισσότερους χρήστες θα πρέπει να βγει απ'έξω. Το 11C είναι ωραίο, σε HD 'βάση' αλλά πάλι η κατανομή βάρους (όπως και στο 15C) έχει χαλάσει λίγο.

Κατά συνέπεια προτείνω R101 και 34C (ειδικά το δεύτερο πρέπει να υπάρχει σε κάθε συλλογή). Αυτά από τα σύγχρονα, γιατί αν μιλήσουμε για vintage πάμε σε ακόμη πιό δυνατές/εξεζητημένες επιλογές.

Να προσθέσω πριν κλείσω ότι τα travel της Merkur, 933CL / 985CL είναι εξαιρετικά και για κάθε μέρα, με μεγαλύτερη προτίμηση στο closed comb 933CL.



Επίσης θα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις αρχαρίων”