Πόσες μέρες να μην ξυριστώ;

roaming
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 02 Νοέμ 2014, 20:17
9
Has thanked: 47 times
Been thanked: 25 times

Καλημέρα,
ξυρίστηκα σήμερα με την Muhle R89 Grande χρησιμοποιώντας το ξυραφάκι που ήρθε μαζί με την μηχανή (για δεύτερη φορά) και το αποτέλεσμα ήταν να έχει ερεθιστεί όλο το δεξί μου μάγουλο και λίγο ο λαιμός κυρίως γύρο από το λεγόμενο ''μήλο του Αδάμ" (ήταν κόκκινα όταν τελείωσα μετά από τρία περάσματα).
Βέβαια δεν είμαι σίγουρος αν φταίει η λεπίδα ή ο αφρός (παίζει να φταίει και ο αφρός) αλλά στο επόμενο θα βάλω personna platinum μήπως και δω βελτίωση..Στο θέμα μας όμως..Δεδομένου ότι ξυρίστηκα σήμερα αν ξυριστώ την Κυριακή θα είμαι εντάξη ή να αφήσω το δέρμα μου να ηρεμήσει και να ξυριστώ Δευτέρα;
Δεν ξέρω αν έχει ιδιαίτερη σημασία αλλά μετά το ξύρισμα χρησιμοποίησα Prosar after save lotion..

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας,
Τάσος.
Άβαταρ μέλους
Petros.Mp
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1704
Εγγραφή: 15 Απρ 2012, 16:22
12
Τοποθεσία: Νίκαια - Πειραιάς - Αθήνα - Κέντρο
Has thanked: 1131 times
Been thanked: 2138 times
Ηλικία: 41

Μέχρι να ηρεμήσει το πρόσωπό σου από τους ερεθισμούς, μετά ξυρίζεσαι άνετα. Ποια λεπίδα χρησιμοποίησες ; Η personna γενικά είναι ήπια και κάνει σε πολλά πρόσωπα, μήπως άσκησες πολύ πίεση ; Να θυμάσαι ότι στο π.ξ δεν θέλει καθόλου πίεση απλά να βρεις την γωνία ξυρίσματος,επίσης αφρό όταν λες τι εννοείς ;
Πέτρος

Ὁ κόσμος μᾶς ἔλεγε τρελλούς. Ἡμεῖς, ἂν δὲν εἴμεθα τρελλοί, δὲν ἐκάναμεν τὴν ἐπανάστασιν.
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Τάσο, κατά πάσα πιθανότητα έφταιγε η λεπίδα που ήταν μέσα. Να υποθέσω ότι ήταν Derby;
Επίσης πρόσεξες να μην βάζεις πίεση στη μηχανή; Χρησιμοποίησες σωστές γωνίες στη μηχανή;

Γενικά θα καταλάβεις εσύ πότε το δέρμα σου είναι έτοιμο. Για εμένα πχ αρκούν 2 μέρες για να ηρεμήσει μετά από ένα κακό ξύρισμα.
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5383
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4477 times
Been thanked: 5443 times

Τάσο καταρχήν τι λεπίδα είχε μέσα στην συσκευασία της μηχανής , μήπως ηταν Derby ? Βέβαια πολλά μπορεί να συντέλεσαν ώστε να έχεις αυτό το αποτέλεσμα . Μπορείς να άσκησες μεγαλύτερη πίεση απο το κανονικό στην μηχανή , κακή ποιότητα αφρού κλπ κλπ.
Μόλις δείς οτι έχουν φύγει οι όποιοι ερεθισμοί μπορείς να ξυριστείς χωρίς πρόβλημα. Αυτό βέβαια θα το διαπιστώσεις μόνος σου με την πάροδο των ημερών.
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Άβαταρ μέλους
ch2700
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1735
Εγγραφή: 28 Μάι 2012, 11:24
11
Has thanked: 672 times
Been thanked: 1639 times

Οτι ειπαν οι απο πανω αλλα γιατι τρια περασματα? τοσο πολλα γενια ειχες?
Nikos
Robert Williams 8/8, Robert Williams "Purist",Koyei 13/16, C.Mayers & Son 13/16, Friodur 5/8, T.R.Cadman "Bengall", Dubl duck "Special No 1" 6/8, Kropp 13/16, Dovo Best Quality 5/8
roaming
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 02 Νοέμ 2014, 20:17
9
Has thanked: 47 times
Been thanked: 25 times

Petros.Mp έγραψε:Μέχρι να ηρεμήσει το πρόσωπό σου από τους ερεθισμούς, μετά ξυρίζεσαι άνετα. Ποια λεπίδα χρησιμοποίησες ; Η personna γενικά είναι ήπια και κάνει σε πολλά πρόσωπα, μήπως άσκησες πολύ πίεση ; Να θυμάσαι ότι στο π.ξ δεν θέλει καθόλου πίεση απλά να βρεις την γωνία ξυρίσματος,επίσης αφρό όταν λες τι εννοείς ;
H λεπίδα ήταν Muhle όπως και η μηχανή..Όταν λέω αφρό εννοώ αυτόν που έφτιαξα εγώ.. Χρησιμoποίησα κρέμα prosar regular..
aris22 έγραψε:Τάσο καταρχήν τι λεπίδα είχε μέσα στην συσκευασία της μηχανής , μήπως ηταν Derby ? Βέβαια πολλά μπορεί να συντέλεσαν ώστε να έχεις αυτό το αποτέλεσμα . Μπορείς να άσκησες μεγαλύτερη πίεση απο το κανονικό στην μηχανή , κακή ποιότητα αφρού κλπ κλπ.
Μόλις δείς οτι έχουν φύγει οι όποιοι ερεθισμοί μπορείς να ξυριστείς χωρίς πρόβλημα. Αυτό βέβαια θα το διαπιστώσεις μόνος σου με την πάροδο των ημερών.
Θα μπορούσε να είναι ο αφρός;Αλλά και πάλι τόσο πολύ;Αν έτσι ήταν όμως γιατί ένιωθα να ζορίζεται στον λαιμό (σαν να μην γλίστραγε εύκολα η μηχανή σε κάποια σημεία)
dimitris έγραψε:Τάσο, κατά πάσα πιθανότητα έφταιγε η λεπίδα που ήταν μέσα. Να υποθέσω ότι ήταν Derby;
Επίσης πρόσεξες να μην βάζεις πίεση στη μηχανή; Χρησιμοποίησες σωστές γωνίες στη μηχανή;

Γενικά θα καταλάβεις εσύ πότε το δέρμα σου είναι έτοιμο. Για εμένα πχ αρκούν 2 μέρες για να ηρεμήσει μετά από ένα κακό ξύρισμα.
Πίεση δεν νομίζω αλλά δεν είμαι και σίγουρος..Τώρα για την γωνία έχω κάποιες αμφιβολίες..
ch2700 έγραψε:Οτι ειπαν οι απο πανω αλλα γιατι τρια περασματα? τοσο πολλα γενια ειχες?
Ήθελα βαθύ ξύρισμα λόγο μιας υποχρέωσης που είχα...Ευτυχώς με το after save έφυγε η κοκκινίλα και δεν φαινόταν οι ερεθισμοί..
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

μην ξυριστεις για 1-2 μερες και μην κανεις 3 περασματα, 2 ειναι καλα για αρχη.σημαντικο ειναι να μην βαζεις πιεση στη μηχανη,οτι παρει με το βαρος της.
Άβαταρ μέλους
Giannis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2537
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 16:13
15
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 1249 times

Μέχρι να βρεις τις ισορροπίες σου αυτά θα συμβαίνουν.
Δούλεψε λίγο πάνω στις κινήσεις, την πίεση και αλλαγές λεπίδων μέχρι να βρεις τι σε βολεύει.
Αυτά τα έχουμε περάσει όλοι στα αρχικά στάδια.
Πάντως καλό είναι να μην χρησιμοποιείς τις λεπίδες συσκευασίας, ξεκίνα με κάτι σε Personna ή Astra .
if you have a great shave you have a great day
roaming
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 02 Νοέμ 2014, 20:17
9
Has thanked: 47 times
Been thanked: 25 times

Έγινε..Αν αυτά συμβαίνουν σε όλους στην αρχή θα το υποστώ..Σχετικά με τις λεπίδες συσκευασίες είδα και σε άλλα post ότι δεν είναι και ιδιαίτερα καλές..Δυστυχώς τα διάβασα σήμερα μετά το ξύρισμα..Όσο για την πίεση την επόμενη φορά θα προσέχω ποιο πολύ μήπως και φταίει αυτό..Σας ευχαριστώ πάντως όλους για τις άμεσες απαντήσεις..
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Oι λεπιδες που προσφερονται με τις μηχανες ειτε της Mühle, ειτε Merkur, ειναι για μπατσες, γιατι ειναι Β διαλογης και βγαλε.. Ασε το δερμα να ηρεμησει, και μετα δες τι παιζει.. Αλλαξε λεπιδα, και διαβασε τις οδηγιες για ενα σωστο και καλο ξυρισμα.

Και μην ξεχνας, προετοιμασια, προετοιμασια, ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΙΑ!

Φιλικα
Στεφος
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις αρχαρίων”