Έρευνα αγόρας

Το κόσμημα του άνδρα.
Άβαταρ μέλους
AlexFocus
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1122
Εγγραφή: 23 Φεβ 2011, 20:07
13
Τοποθεσία: Νότια Προάστια Αθηνών
Has thanked: 12386 times
Been thanked: 8676 times
Ηλικία: 44

Το εβαλα στο χερι μου και μου αρεσε. Πρωτη φορα παιρνω ακριβο ρολοϊ και θελω να παρω ενα και να το κρατησω ισως και για παντα. Από τιμη μπορώ να φτασω μεχρι το χιλιαρικο και μονο μπρασελε. Τι γνωμη εχετε;
Εικόνα
Ford Focus MkII f/l 2008
Άβαταρ μέλους
Bill the butcher
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 870
Εγγραφή: 17 Μαρ 2020, 13:30
4
Has thanked: 7683 times
Been thanked: 8234 times

Φίλε Άλεξ όσα longines έχω δει από κοντά , είναι πάρα πολύ εντυπωσιακά.
Δυστυχώς από την quartz εποχή κι έπειτα η εταιρεία έχασε πολύ από την αίγλη της. Προσανατολίστηκε στην παραγωγή αρκετών μοντέλων quartz και έτσι απομακρύνθηκε από το λόμπι κατασκευαστών υψηλής ωρολογοποιίας.
Εάν επρόκειτο να επιλέξω ένα οικονομικό ευρωπαϊκό , νομίζω πως θα παρεκαμπτα longines , Tissot , certina κλπ και θα ξεκινούσα από κάποια tag ίσως ή κάποιο μεταχειρισμένο omega ή Tudor ως καλύτερο value και σίγουρα κάποιο πολύ κλασσικό και διαχρονικό σχέδιο/μοντέλο/σειρά.
Το κακό με την αγορά ρολογιών κατά την άποψη μου, είναι ότι υπάρχει μια μεγάλη "τρύπα" στα 800-1000+ με 2000-2500€ . Υπάρχουν καταπληκτικά ρολόγια( για τα χρήματα τους και όχι μόνο) κυρίως από Ασιάτες κατασκευαστές στα 300-1500€ .
Από εκεί κι έπειτα , μέχρι τα 3000€ παρά, υπάρχει αυτή η "τρύπα" κατά την άποψη μου . Σ αυτό το εύρος σίγουρα μπορείς να αγοράσεις ένα πανέμορφο και καλό ρολόι που θα κοσμεί τον καρπό σου για μια ζωή και θα περάσει εύκολα και ως κληροδότημα σε κάποιο αγαπημένο πρόσωπο. Αλλά δεν αγοράζεις αυτή την" αξία" το value ενός μετέπειτα μεταχειρισμένου της επόμενης κατηγορίας η οποία εμπερικλείει οίκους όπως η omega, Tudor (;), Tag Heuer κλπ.
Τώρα εάν δεις ένα ρολόι και το ερωτευτείς , όλα τα παραπάνω , είναι κάτι παραπάνω από περιττά στα αυτιά σου και στα μάτια σου.
Ότι και να επιλέξεις εύχομαι να το χαρείς .
Καλές αγορές.
Άβαταρ μέλους
AlexFocus
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1122
Εγγραφή: 23 Φεβ 2011, 20:07
13
Τοποθεσία: Νότια Προάστια Αθηνών
Has thanked: 12386 times
Been thanked: 8676 times
Ηλικία: 44

Φιλε Βασιλη σε μεταχειρισμενο δεν θα ηθελα να παω. Μπορεις να πετυχεις καλες τιμες αλλα δεν θελω. Τα Tag ειναι και αυτα πολυ ωραια αλλα ξεφευγουμε απο το χιλιαρικο. Παντως οτι παρω θα εχει μεγεθος 41αρι, καθως δεν μου αρεσουν τα μεγαλα, τρεις δεικτες και ημερομηνια.

TAG HEUER AQUARACER - €1500

Εικόνα
Ford Focus MkII f/l 2008
Άβαταρ μέλους
Bill the butcher
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 870
Εγγραφή: 17 Μαρ 2020, 13:30
4
Has thanked: 7683 times
Been thanked: 8234 times

Το συγκεκριμένο aquaracer με την ατσάλινη στεφάνη και το μπλέ καντράν είναι πραγματικό κόσμημα. Ήταν κι εμένα κάποτε στη λίστα μου το αυτόματο.
Οι προτεραιότητες άλλαξαν κι αποφάσισα να κάνω λίγο υπομονή - δεδομένων των καταστάσεων - ,ώστε να πάω μελλοντικά σ αυτό που θα με λυτρώσει απ' την " άστοχη " καταναλωτική μανία.
Κράτησα τρεις "Γιαπωνέζους δύτες" ένα αυτόματο και δύο kinetic. Και περιμένω να τραβήξω τη σκανδάλη την κατάλληλη στιγμή. :character-oldtimer:
Αν και έχω πολύ μεγάλο καρπό (περίπου 22cm) :'( , είμαι κι εγώ λάτρης των μικρότερων διαστάσεων και των πολύ λιτών μοντέλων. :handgestures-thumbupright:
Άβαταρ μέλους
AlexFocus
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1122
Εγγραφή: 23 Φεβ 2011, 20:07
13
Τοποθεσία: Νότια Προάστια Αθηνών
Has thanked: 12386 times
Been thanked: 8676 times
Ηλικία: 44

Τελικα πηρα το Tag Heuer Formula 1 οπου με το που το ειδα το ερωτευτηκα αμεσως. Εχει και αυτο το μπλε χρωμα που μαγνητιζει τα βλεμματα. Παντως μου εκανε εντυπωση ολες αυτες τις μερες που δοκιμαζα ρολογια οτι οταν τα βλεπεις απο κοντα και τα βαζεις στο χερι σου εχουν μεγαλη διαφορα σε σχεση με αυτο που βλεπεις σε φοτο, internet κτλ με αποτελεσμα να αλλαζεις γνωμη συνεχως.


Εικόνα
Ford Focus MkII f/l 2008
Άβαταρ μέλους
AlexFocus
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1122
Εγγραφή: 23 Φεβ 2011, 20:07
13
Τοποθεσία: Νότια Προάστια Αθηνών
Has thanked: 12386 times
Been thanked: 8676 times
Ηλικία: 44

Συναδελφοι για αυτο το ρολογακι τι γνωμη εχετε. Θελω αυτοματο, κασα αυστηρα 42 - 43 και σιλικονατο. Τιμη ταβανι €800.

TISSOT T-Sport Seastar 1000 Powermatic 80 Black Rubber
Εικόνα
Ford Focus MkII f/l 2008
Άβαταρ μέλους
stakyr
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 633
Εγγραφή: 28 Ιουν 2022, 12:31
1
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 3576 times
Been thanked: 3399 times
Ηλικία: 42

Ένας πολύ φίλος ωρολογοποιός μου έχει πει ότι τα πιο vfm αυτόματα ρολόγια είναι τα Hamilton. Δες αυτό και βάζεις οποίο λουράκι σιλικόνης θες. Έχει δεκάδες. Αν έπεφτες στα 40mm, έχει ένα συλλεκτικό τούμπανο, πάλι Hamilton, που έρχεται με λουράκι σιλικόνης, αυτό
Σταύρος
:text-nocomment:
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10568
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26482 times
Been thanked: 25951 times

Πιο value for money (γενικά) Ελβετικά ρολόγια, δύσκολα θα βρεις. Έχω Tissot Powermatic 80 και είναι από τα αγαπημένα. Πολύ καλός μηχανισμός, με μικρή απόκλιση για αυτόματο. Θα το έπαιρνα με κλειστά μάτια.
Άβαταρ μέλους
AlexFocus
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1122
Εγγραφή: 23 Φεβ 2011, 20:07
13
Τοποθεσία: Νότια Προάστια Αθηνών
Has thanked: 12386 times
Been thanked: 8676 times
Ηλικία: 44

@stakyr ωραια τα Χαμιλτονακια αλλα τα συγκεκριμενα που μου εδειξες ειναι λιγο «φορτωμενα» σε σχεση με το Τισσο που ζαχαρωνω

@Antonis με φτιαχνεις ασχημα γιατρε μου🤪
Ford Focus MkII f/l 2008
Άβαταρ μέλους
Bill the butcher
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 870
Εγγραφή: 17 Μαρ 2020, 13:30
4
Has thanked: 7683 times
Been thanked: 8234 times

Γειά σου Άλεξ,
Certina Action diver από μένα.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ρολόι”