Η χειρότερη μηχανή σας

Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5383
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4477 times
Been thanked: 5443 times

Στον αντίποδα του νήματος " η αγαπημένη σας μηχανή " πείτε μας εδω πια είναι η χειρότερη μηχανή σας οχι βέβαια απο θέμα εμφάνισης αλλά καθαρά στον ξυριστικό τομέα. Ποια μηχανή δεν ευχαριστιέστε και είναι χαντακωμένη βαθιά στο ντουλάπι σας , αν βέβαια δεν την έχετε πουλήσει ακόμη..... :megagrin
Εγω αν και δυσκολεύτηκα και δεν μπόρεσα τελικά να επιλέξω στον νήμα " η αγαπημένη σας μηχανή " εδω δεν έχω καμία δυσκολία. Η χειρότερη ξυριστικά μηχανή μου είναι η Gillette Slim adjustable. Οσο και να προσπάθησα με γωνίες , λεπίδες κλπ δεν μου κάνει καθόλου καλό ξύρισμα. Ναι , έχει βελτιωθεί η κατάσταση σε σχέση με τα αρχικά ξυρίσματα αλλά και πάλι δεν..... Βέβαια η μηχανή έχει γίνει κούκλα με την επιμετάλλωση συν το οτι είναι δώρο από φίλο (μέλος του φόρουμ) που τον ευχαριστώ πάρα πολύ οπότε θα κρατηθεί για συλλεκτικούς λόγους .... :megagrin
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Άβαταρ μέλους
stelakis1914
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1241
Εγγραφή: 12 Σεπ 2011, 19:00
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 597 times
Been thanked: 495 times

Η χειρότερη μηχανή που έχω χρησιμοποιήσει είναι η Gillette Superspeed '40s. Η μηχανή δεν ξύριζε ούτε με πίεση μέγγενης!
Εδώ και καιρό δεν είναι στην κατοχή μου.
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10568
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26486 times
Been thanked: 25958 times

Θα συμφωνήσω με τον φίλο Άρη και θα πω ότι και για μένα η χειρότερη ήταν η Slim και με διαφορά από την επόμενη. Δεν την συμπάθησα ποτέ, δεν μου έβγαζε καλά ξυρίσματα, οπότε αν και πέρασαν 2 από τα χέρια μου, χαρίστηκαν σε φίλους.
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Αν και δεν εχω μεγάλη εμπειρία με DE, η χειρότερη μηχανή μου είναι η Gillette Superspeed TTO του 50. Πολύ ήπια, ελαφριά με χοντροκομμένη κεφαλή που κάνει δύσκολο το ξυρισμα κάτω από τη μύτη.
Χάρης
nikos.a

Η Tech BallEnd κι αμέσως μετά η G1000. Είναι οι μόνες Gillette που έχω, αναμνηστικές, αλλά δεν μπορώ να ξυριστώ μαζί τους. Τις έχω πλύνει, καθαρίσει καλά και τις έχω απλά μαζί με τις άλλες.
Άβαταρ μέλους
2petros
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 471
Εγγραφή: 15 Σεπ 2012, 14:38
11
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 248 times
Been thanked: 486 times

Θυμήθηκα μια κινέζικη που είχα πάρει στις αρχές της περιπέτειας, καθαρά από περιέργεια, από τον Hondo γύρω στα 5 ευρώ. ΤΤΟ, ελαφριά, NoName.
Ευτυχώς δεν είχα κοπεί και συνέχισα το ψάξιμο.
•The blade gap is less important than blade exposure for
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5903
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27393 times
Been thanked: 38926 times
Ηλικία: 54

Gillette slim adjustable. Πανέμορφη αλλά μοιραία. Μόνο με τη λεπίδα Nacet υπήρξε γλυκιά μαζί μου...
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
paratairosexthros
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1652
Εγγραφή: 07 Ιουν 2012, 16:42
11
Has thanked: 3384 times
Been thanked: 5292 times

Το αυτό.Απλά δεν ταιριάζουμε.
Τα πάντα θα μπορούσαν να είναι εντελώς διαφορετικά.Αλλά,και πάλι,θα είχαν απολύτως την ίδια σημασία.
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

muhle R41(2013) δεν ηταν ακριβως η χειροτερη απο αποψη αποδοσης ,απλα δεν εκανε για καθημερινο ξυρισμα.και εγω ξυριζομαι νυχθημερον. :D
Άβαταρ μέλους
Petros.Mp
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1704
Εγγραφή: 15 Απρ 2012, 16:22
12
Τοποθεσία: Νίκαια - Πειραιάς - Αθήνα - Κέντρο
Has thanked: 1131 times
Been thanked: 2138 times
Ηλικία: 41

Η μεγαλύτερη απογοήτευση και χειρότερη ξυριστικά στο πρόσωπό μου ήταν με διαφορά η Fatboy. Πριν με λιθοβολήσετε να εξηγήσω. Η μηχανή εμφανισιακά αλλά και σαν κατάσταση ήταν σούπερ, ο μηχανισμός εμφανώς καταπονημένος όχι πολύ αλλά τόσα χρόνια στο κουρμπέτι είχε ως αποτέλεσμα ενώ αλλάζουν οι αριθμοί διαφορά στο ξύρισμα καμία. Στα μεγάλα νούμερα είδα διαφορά αλλά εκεί έγινε σφαγή του Δράμαλη. Απογοητεύτηκα αλλά και προβληματίστηκα παράλληλα.

Και σας ρωτάω τι νόημα έχει να ξυριζόμαστε με vintage μηχανές όταν απουσιάζει το σημαντικό ταίρι της που είναι η vintage λεπίδα ; Τι νόημα έχει να αγοράζουμε vintage ρυθμιζόμενες μηχανές από λιμάνια και σχετικά μέρη ενώ δεν γνωρίζουμε σε τι κατάσταση βρίσκεται ο μηχανισμός ;

Γενικότερα απομυθοποιήθηκε στα μάτια μου μια μηχανή που την είχα πολύ ψηλά και για να είμαι δίκαιος στην κορυφή. Για τη μηχανική της και για το φινίρισμα της φυσικά δεν παίζεται, δεν συγκρίνεται αλλά εγώ δεν είμαι συλλέκτης, για ξύρισμα την ήθελα.
Πέτρος

Ὁ κόσμος μᾶς ἔλεγε τρελλούς. Ἡμεῖς, ἂν δὲν εἴμεθα τρελλοί, δὲν ἐκάναμεν τὴν ἐπανάστασιν.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Double edge razors”