Η χειρότερη μηχανή σας

Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

1. H vintage λεπιδα κατα πασα πιθανοτητα δεν θα ειναι πλεον χρηστικη.
2. Η σημερινη "αγαπημενη" σου λεπιδα θα εχει μαλλον πολυ καλυτερα αποτελεσματα απ'ο,τι η fatboy με μια ολοφρεσκια vintage λεπιδα.
3. Αμα δεν την θες, το γραμματοκιβωτιο μου ειναι ανοιχτο! :DD

Να πω οτι ειμαι σε φαση που εχω αρχισει να ξαλαφρωνω απο μηχανες που δεν χρησιμοποιω ή με ειχαν απογοητευσει..


Εχω σουταρει ολες τις adjustable (συνολικα αλλες 4 - 3χ slim adjustable, 1x black beauty) που ειχα, κρατωντας την Fatboy μονο. Ειναι η μονη που με βολευει, και λογο σχεσης μεγεθους/βαρους, αλλα και ποιοτητας στο ξυρισμα (αφου εχει κεφαλη διαφορετικης γεωμετριας σε σχεση με τις αλλες Gillette adjustable). Δεν μπορω να πω οτι την χρησιμοποιω συχνα. Ειναι πιο πολυ για ομορφια. Οχι γιατι το αποτελεσμα δεν με ικανοποιει - καθε αλλο, με την Καλασνικοφ το αποτελεσμα ειναι απο τα καλυτερα ever. Απλα διοτι δεν ειναι Ε1-Ε2 ωστε να μπορεσω να την ανοιξω, να την συντηρησω και απο μεσα. Ειχα την τυχη βεβαια και πετυχα μια μηχανη σε πολυ καλη κατασταση. Αλλα και παλι δεν παιρνω τα ρισκα μου.

Προσωπικα, οι μηχανες (που εχω ακομη) με τις οποιες το ξυρισμα ηταν δραμα, και μαλλον θα παρουν μπουλο, ηταν (ειναι) οι ακολουθες:

* Mια Wardonia βακελιτη αλλα με μεταλλικη ανω κεφαλη. Παρα το οτι εβαλα Καλασνικοφ, ΑSP, Personna, με καμμια δεν εκατσε. Θα παρει μπουλο.
* Valet. Εχω 2 διαφορετικες, εχω χρησιμοποιησει την μια. Με ολοφρεσκια λεπιδα Feather (υπαρχουν στο λιμανι καταλληλες λεπιδες για τις Valet, και ειναι νεας κατασκευης). Ξυριστηκα 4 εκατοστα μαζι της. Παρα το ολοφρεσκο της λεπιδας, με εσκισε. Ισως να θελει οντως στροπαρισμα πιο πριν. Το δερμα και στις 2 ηταν (ειναι) σε δραματικη κατασταση και δεν το χρησιμοποιησα... Ισως βρω καποια στιγμη μια λωριδα και τις δωσω μια ευκαιρια.
* LeCoq. Η γαλλιδα ηταν απογοητευση. Κατι σαν Merkur 11c με λεπιδα χασαπη..
* Μerkur 11c. Kαθαρο ξυρισμα μεν, αλλα πολλοι ερεθισμοι. Θα παρει μπουλο.
* Merkur 34c. Οταν εχω την Myatt Daymark και τις Gillette NOC, τι να το κανω το ματζαφλαρι; Θα παρει μπουλο. Αλλα εχω κατα νου να βρω ενα vintage μοντελλο, το οποιο ηταν πιο καλο και ποιοτικα, και στην αποδοση.
* Rolls Razor. Δυστυχως και οι 4 λεπιδες που πεσαν στ χερια μου δεν διορθωνονταν με την πετρα και το δερμα του σετ. Ισως να τις δωσω για ακονισμα. Για την ωρα, ουτε αερα δεν κοβουν.

Αυτα τα λιγα.. :helt

Φιλικα
Στεφος
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Petros.Mp
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1704
Εγγραφή: 15 Απρ 2012, 16:22
12
Τοποθεσία: Νίκαια - Πειραιάς - Αθήνα - Κέντρο
Has thanked: 1131 times
Been thanked: 2138 times
Ηλικία: 41

Δεν μου κάνει εντύπωση πως σούταρες ότι vintage ρυθμιζόμενες είχες κρατώντας μια που λειτουργεί σωστά, γενικά είναι δύσκολο να πετύχεις σε καλή κατάσταση τον μηχανισμό. Θεωρώ είναι σωστό να το γράφουμε ειδικά για τα νέα μέλη που πάνω στον ενθουσιασμό τους θα πάρουν σβάρνα ότι vintage υπάρχει στο λιμάνι.Για τις λεπίδες πιστεύω αν έβρισκα nos gillette θα είχε διαφορά στο ξύρισμα και ίσως την κρατούσα.
Πέτρος

Ὁ κόσμος μᾶς ἔλεγε τρελλούς. Ἡμεῖς, ἂν δὲν εἴμεθα τρελλοί, δὲν ἐκάναμεν τὴν ἐπανάστασιν.
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Δεν με καταλαβες σωστα.. Ολες λειτουργουσαν τελεια, και ηταν απο μηχανικη αποψη τοπ. Απλα δε με βολευουν οι μακριες λαβες. Γιαυτο και κρατησα τον χοντρουλη. Απο την αλλη, οι μηχανες ειχαν αποκτηθει... οικονομικα, και πωληθηκαν εναντι αξιολογου αντιτιμου στο λιμανι... :DD
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
stratri1
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 450
Εγγραφή: 29 Απρ 2014, 22:12
10
Τοποθεσία: Τριπολιτσά
Has thanked: 1132 times
Been thanked: 720 times
Ηλικία: 52

Προσπαθώ να μην βγάζω βιαστικά συμπεράσματα, γι'αυτό έδωσα αρκετές ευκαιρίες στην Gillette Red Tip. Παρόλα αυτά ποτέ δεν κατάφερα να ευχαριστηθώ ένα ξύρισμα μ'αυτήν.
Έπαιρνα πάντα ένα αξιολογότατο razor burn στην κάτω δεξιά πλευρά του λαιμού, όπου έχω θέμα με την αλλοπρόσαλη φορά της τρίχας. Αλλά και στο υπολοιπο πρόσωπο αισθάνομαι ένα τράβηγμα, μια δυσκολία, μια.... Αυτή η μηχανή δεν "πάει" στο πρόσωπό μου.
Οπότε είναι η χειρότερη για εμένα. (έχω ακόμα μια EJ και μια Gillette New).
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5903
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27390 times
Been thanked: 38923 times
Ηλικία: 54

Προς επιβεβαίωση του κανόνα που αναφέρεται στην υπογραφή μου, η χειρότερη μηχανή που είχα -εκτός απο την Gillette Slim adjustable που προανέφερα- ήταν επίσης η Edwin Jagger DE89LBL. Ναι, ναι γνωρίζω ότι είμαι παγκόσμιο φαινόμενο. Μιλάω για αίμα, δάκρυα κ' ιδρώτα σε κάθε χρήση της DΕ89.
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

σε μενα παντως ασχημη μηχανη απο θεμα αποδοσης δεν ετυχε.σιγουρα καποιες ειναι πιο αποτελεσματικες απο αλλες αλλα καθε μηχανη εχει τα δικα της χαρακτηριστικα.προτιμω επιθετικες μηχανες(slant,open comb,γκιλοτινες,σπαθια,δορατα κτλ.)αλλα και τις ηπιες μηχανες τις αξιοποιω οσο ποιο πολυ γινεται.το τελευταιο διαστημα αλληθωριζω παλι προς την muhle r41.την ειχα,την εδωσα,την θελω παλι.ειμαι ανωμαλος τελικα. XD
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Μάχο, R41 ποιας εσοδειάς;
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

R41 grande 2013.
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Gillette Superspeed Flairtip. Δεν κόβει με τίποτα!
Χάρης
Άβαταρ μέλους
bill3377
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1383
Εγγραφή: 12 Μαρ 2015, 17:27
9
Τοποθεσία: Τρίκαλα
Has thanked: 21668 times
Been thanked: 4017 times
Ηλικία: 47

Αν υπολογίσω, εκτός της συμπεριφοράς στο ξύρισμα και την ποιότητα κατασκευής, μέχρι τώρα δεν έχω βρει χειρότερη από την NPV ΤΤΟ. Ήταν η δεύτερη μηχανή που αγόρασα (μετά την EJ) και τη χρησιμοποιούσα στα πρώτα μου βήματα στο πξ, τα Σ/Κ που πήγαινα Τρίκαλα. Στο ξύρισμα έπρεπε να την πιέσω για να πάρω κάπως καλό αποτέλεσμα, με ότι συνεπάγεται η πίεση. Στην ποιότητα ...άστα... Τα πορτάκια πολλές φορές δεν κλείνανε καλά και μια φορά που ξέχασα τη λεπίδα μέσα στη μηχανή, το επόμενο Σ/Κ που πήγα Τρίκαλα, είδα σκουριά. Εκεί ήταν που την έβαλα και στην άκρη και δεν την ξανακούμπισα.
Οπότε NPV ΤΤΟ δαγκωτό!
Βασίλης
Η ζωντανή ψυχή τα θέλει όλα!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Double edge razors”