Η χειρότερη μηχανή σας

Άβαταρ μέλους
stakyr
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 633
Εγγραφή: 28 Ιουν 2022, 12:31
1
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 3576 times
Been thanked: 3399 times
Ηλικία: 42

Μακράν χειρότερη που έχω δοκιμάσει η gillette king c. Την πουλάνε για αρχάριους και όντως είναι, υπό την προϋπόθεση ότι θες να μην ασχοληθούν ξανά ποτέ με το ΠΞ και να γυρίσουν στα σαφώς πιο κερδοφόρα πλαστικά ξυραφάκια και τους αφρούς. Μην την παίρνετε δώρο σε γνωστούς και φίλους, θα έχετε το αντίθετο αποτέλεσμα απ αυτό που επιδιώκετε. Μια μηχανή που δεν ξυρίζει ούτε με τις πιο κοφτερες λεπίδες, θα την είχα μόνο για λυση ανάγκης σε ταξίδια, στο στρατό και γενικά σε μέρη και καταστάσεις που μπορεί να κλαπεί - χαθεί και δεν θα σας νοιαξει πολύ μιας και κοστίζει κάτω από 20 ευρώ.

ΥΓ Και για διακοσμητική είναι καλή, έχει όμορφο γυαλιστερό χρώμα και ενα οικόσημο της gillette στο cap της που την κάνει να φαίνεται πιο ακριβή απ ότι είναι.
Σταύρος
:text-nocomment:
Άβαταρ μέλους
qsplan
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1344
Εγγραφή: 08 Φεβ 2022, 19:21
2
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 6401 times
Been thanked: 5274 times
Ηλικία: 57

Καμμία... Όλες έχουν την χάρη τους κι επιτελούν τον ρόλο τους...

Είναι πολύ διαφορετικο το αν μια μηχανη είναι χειρότερη ή όχι, με το αν βόλεψε ή όχι κάποιον...

Ποιες δεν με βολεψαν??? Οι ανοιχτής χτενας καθώς και ο κλώνος της Futur....
:ty .'. Κώστας .'. ένας vintage έφηβος :thankyou
Visita Interiora Terrae Rectificando Invenies Occultum Lapidem
Άβαταρ μέλους
NYC1920
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1401
Εγγραφή: 15 Ιαν 2019, 19:42
5
Τοποθεσία: Βόλος
Has thanked: 11522 times
Been thanked: 9173 times
Ηλικία: 47

-Timeless ανοξείδωτη :
Νταξ ,εκείνα δεν ήταν μόνο ξυρίσματα αλλά και
ασκήσεις για δικέφαλο ,τρικέφαλο ,δελτοειδή και πύχη .
Βαριά ( 140 gr ) και ογκώδεις .
Ο Οβελίξ των DE .

Muhle Rocca v2,v3 :
Πλείστα κατασκευαστικά λάθη από τους Γερμανούς ,
τουλάχιστον σε αυτές τις δύο εκδόσεις που είχα στην κατοχή μου.
Λαβές που δεν "πατάνε" ίσια ,caps στραβοχυμένα ,βίδες και blade studs
να ξεκολλάνε .Κόντρα πέρασμα αδύνατο ,γιατί η λεπίδα πετάριζε σαν
κολιμπρι .Από εμφάνιση κούκλα ,από ξύρισμα πανούκλα .

Fatip Retro :
Έντονο θέμα ευθυγράμμισης της λεπίδας που σε συνδυασμό με ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή ,μπορεί να ωθήσει κάποιον πάσχοντα στα πρόθυρα νευρικού κλονισμού.Η επιμετάλλωση είναι κακής ποιότητας .
"Όταν πέφτεις με κάποια γιαπωνέζα ,εύχεσαι να έσπρωχνες κάποια ιταλίδα.Κι όταν σπρώχνεις κάποια ιταλίδα ,εύχεσαι να έπεφτες με κάποια γιαπωνέζα".Οι ( παλιοί ) μηχανόβιοι ξέρουν πολύ καλά τι εννοώ.
makridisp
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 61
Εγγραφή: 24 Ιουν 2020, 17:04
3
Been thanked: 164 times
Ηλικία: 49

Στέφανε -Timeless (titanium) 0.95 open comp είναι φανταστική
Άβαταρ μέλους
NYC1920
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1401
Εγγραφή: 15 Ιαν 2019, 19:42
5
Τοποθεσία: Βόλος
Has thanked: 11522 times
Been thanked: 9173 times
Ηλικία: 47

Και έχει το μισό βάρος από την ανοξείδωτη.
Άλλο 60-70 γραμ και άλλο 135-140 γραμ. .Βγάλανε και slim εκδόσεις.
Άβαταρ μέλους
mbakurin
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 577
Εγγραφή: 03 Ιουν 2021, 14:32
2
Has thanked: 336 times
Been thanked: 1871 times
Ηλικία: 28

Kάποτε μου είχε δοθεί δανεική η yaqi excalibur. Δεν τα βρήκαμε καθόλου, έκανα ένα κακο-ξύρισμα και την επέστρεψα όπως ήταν. Με άλλες single edge δεν είχα πρόβλημα, η συγκεκριμένη ήταν που με έκανε να πω ότι δεν παίρνω Κινέζικη αν δεν λένε σχεδόν όλοι ότι είναι τουλάχιστον καλή.

Από "δικές μου- δικές μου", η rockwell 6c. Κάτι έλεγε η πλάκα 4 ή η 5 , δε θυμάμαι, αλλά οι υπόλοιπες 5 πλάκες ήσαν αδιάφορες, κακές ή αναποτελεσματικές. Τώρα θυμήθηκα ότι πρέπει να την πουλήσω, 1 χρόνο κάθεται στο κουτάκι της. Όποιος θέλει ας στείλει pm, βαριέμαι να βγάλω φωτός για να ανεβάσω τυπική αγγελία. :p
De savoir vient avoir.
Geoxras
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 30 Δεκ 2022, 10:32
1
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

Fatip lo storto open slant καθαρά για τη δυσκολία που έχω στο να κεντράρω τη λεπίδα!
Αποστόλης
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 14 Σεπ 2023, 16:07
Τοποθεσία: Athens
Been thanked: 43 times
Ηλικία: 59

Καλημέρα σας.
Αν εξαιρέσω μια Gillette και μια Wilkinson TTO του σούπερ-μάρκετ , που αγόρασα από περιέργεια για να δω αν δουλεύουν (όχι και πολύ αποτελεσματικά , απευθύνονται σε πολύ αρχάριους , είναι υπερβολικά ντροπαλές και η Wilkinson μου δημιουργούσε και ερεθισμούς ) και δεν τις χρησιμοποιώ πλέον, η μηχανή που με ¨απογοήτευσε¨ είναι η Razorock SLOC.
Έχοντας κάνει αρκετή έρευνα πριν κάθε αγορά (είναι η μισή χαρά 😁) έχω αποφύγει δυσάρεστες εκπλήξεις.
Το πρόβλημα με την SLOC (Self Lubricating Open Comb ) ,για εμένα είναι πως είναι υπερβολικά Lubricating.
Αισθάνεσαι πολλές φορές τη λεπίδα να αγγίζει τις τρίχες αλλά να γλιστράει από πάνω τους ,αναγκάζοντας σε να εφαρμόσεις μεγαλύτερη πίεση ,με αποτέλεσμα ερεθισμούς . Πρέπει να τεντώνεις καλά το δέρμα για να βρίσκεις τις τρίχες για να πάρεις βαθύ ξύρισμα . Από την άλλη κρατάει ολισθηρότητα σε συνεχόμενα περάσματα .
Αυτή η αίσθηση της λεπίδας να αγγίζει τις τρίχες και να ¨σερφάρει ¨ πάνω τους με μια αίσθηση γλίτσας, με έχει ξενερώσει 😁.
Δεν είναι κακή μηχανή ,είναι ιδιόμορφη . Σε κάποιον άλλο μπορεί να αρέσει αυτή η ιδιομορφία. Την χρησιμοποιώ ακόμη κάποιες φορές κυρίως για το κεφάλι ,που δεν πάω για BBS.
teokim
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 21:05
1
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 92 times
Been thanked: 178 times
Ηλικία: 42

Jifuli!!! Ευτυχώς δεν ήταν η πρώτη μου μηχανή γιατί θα είχα παρατήσει το ΠΞ
Άβαταρ μέλους
Sattva_
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: 11 Φεβ 2024, 15:05
Has thanked: 150 times
Been thanked: 187 times

Asylum single edge, Version 1.

Ήλθε στα χέρια μου πέρυσι από ένα φίλο που εργάζεται στο Ηνωμένο Βασίλειο.

Υπερβολική, ακατανόητη (τουλάχιστον για ένα αρχάριο σαν εμένα) επιθετικότητα για τα δικά μου μέτρα.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Double edge razors”