Σαπούνι Αρκάδι Λευκό και Πράσινο

Άβαταρ μέλους
meletios
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 260
Εγγραφή: 17 Σεπ 2013, 14:43
10
Has thanked: 36 times
Been thanked: 57 times

Μπορούν να χρησιμοποιηθούν σε σώμα και μαλλιά;;
Να σημειώσω πως το λευκό περιέχει φοινικέλαιο Επίσης σε κανένα από τα δύο δεν αναφέρονται τα συστατικά του (ούτε στην συσκευασία ούτε στο σαιτ της εταιρίας)
haris
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 17:50
10
Been thanked: 3 times

καλησπερα meletios

κανονικοτατα
Το χρησιμοποιουσα για πανω απο 5 χρονια για σωμα και μαλλια αλλα τωρα εχω παει στο homemade.
Αν δεν σε ενδιαφερει να μυριζεις αρωμα (εξηγουμαι μετα απο τη χρηση να μην εχεις καμια απολυτως μυρωδια - ουτε ευχαριστη - ουτε δυσαρεστη) . Δεν εχω ακουσει για διαφορετικους τυπους δερματος - δυσαρεστες εκπληξεις
οι παιδιατροι το συνιστουν για πλυσιμο βρεφικων ρουχων.
Άβαταρ μέλους
zouve
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 369
Εγγραφή: 02 Ιαν 2013, 13:01
11
Τοποθεσία: Αγία Βαρβάρα
Has thanked: 59 times
Been thanked: 111 times
Ηλικία: 39

μην νομίζεις ότι είναι και ότι καλύτερο σε ποιότητα
στην ίδια κατηγορία (καθαρά σαπούνια) βάζω και του παπουτσάνη από την σειρά ολίβια αυτό με το extra ελαιόλαδο και αυτό με την aloe vera (περιέχει άρωμα όμως)
βέβαια από θέμα αγνότητας βρίσκεται σε πολύ πολύ καλύτερη μοίρα από άλλες λύσεις είτε είναι σαπούνι στερεό είτε είναι υγρό σαπούνι
αν θέλεις να ασχοληθείς με το άθλημα στο ιντερνετ μπορείς να βρεις οδηγίες, συνταγές και να φτιάξεις δικό σου σαπούνι και πίστεψε με θα είναι κλάσης ανώτερο από το αρκάδι
η παρασκευή δεν είναι κάτι το σπουδαίο απλώς το κακό είναι ότι πρέπει να περιμένεις 6-8 εβδομάδες πριν το δοκιμάσεις
ένα πολύ ωραίο βίντεο με το οποίο ξεκίνησα είναι αυτό ο τύπος τα λέει πολύ ωραία και επεξηγηματικά θα σε διαφωτίσει σε πολλά θέματα!
dreamer
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 25 Μάι 2014, 14:37
10
Been thanked: 3 times

μεχρι πριν κατι μηνες και για περιπου ενα χρονο λουζομουν και εγω ,μαλλια και σωμα με το αρκαδι το ασπρο.στην αρχη προτιμησα το πρασινο αλλα κατι δεν μου αρεσε στο δερμα μου στο τριχωτο μετα το πλυσιμο.ετσι αλλαξα σε ασπρο απο φοινικελαιο.καπου ειχα πετυχει τα υλικα του,ισως να τα ειχε παλαιοτερα και στην συσκευασια.σιγουρα εχει φοινικελαιο,sodium chloride,glycerin.
μου αφηνε καλη αισθηση και στο δερμα αλλα και στα μαλλια.
ειδα ομως καπου οτι συνηθως σαυτα τα σαπουνια τα ελαια ειτε απο φοινικα ειτε απο ελαιολαδο ειναι απο τηγανελαια,ανακυκλωμενα.δεν ξερω αν ειναι σωστη αποψη.επισης διαβασα οτι το φοινικελαιο εχει διχασμενες αποψεις για την ωφελεια του απο τους επιστημονες.
dreamer
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 25 Μάι 2014, 14:37
10
Been thanked: 3 times

σε συνεχεια του προηγουμενου ποστ ηθελα να ανφερω οτι εχω δοκιμασει πολλα αφρολουτρα και σαμπουαν.καποια στιγμη επαθα μια δερματιτιδα και μπηκα στο ψαξιμο για πιο ουδετερα και υγιεινα προιοντα.ετσι αρχισε η αναζητηση για γνωση πανω στα χημικα.μεχρι τοτε χρησιμοποιουσα απιβιτα και κορρε και νομιζα οτι ημουν στον σωστο δρομο.οκ,σε σχεση με του σουπερ μαρκετ ειναι μερα με την νυχτα στα χημικα αλλα εμαθα οτι δεν ειναι και τοσο αθωα.παλιοτερα ηταν πιο ''αγνα''.τωρα η ποιοτητα τους εχει πεσει.
οποτε σκεφτηκα τα σαπουνια που μπορει να φτιαχνονται μερικα απο τηγανολαδα αλλα τουλαχιστον δεν πολλα χημικα οπως αλλα.υπαρχουν βεβαια και υγρα προιοντα με 2-3 χημικα ελαχιστα βλαβερα αλλα εμενα τα σαπουνια με βολεψαν και προτιμησα να ταλαιπωρουμαι λιγο με το μειονεκτημα που εχουν στην εφαρμογη τους αλλα να κερδιζω σε υγεια οσο γινεται περισοτερο.
θυμαμαι να με πλενουν μικρο με πρασινο σαπουνι,το σκληρο και τρελλαινομαι.ομως ελα που τωρα καταλαβαινω οτι ηταν οτι καλυτερο.γιατι τωρα εχουμε χημικα για ευκολια αλλα μηδεν υγεια.ειρωνει παντως να εχουμε τοση αυτογνωσια και τεχνολογια και να φτιαχνουμε τοσο ανθυγεινα προιοντα στο ονομα του κερδους και της υπερκαταναλωσης.
για χειοποιητο σαπουνι ουτε λογος.δεν εχω ορεξη αλλα θελει και προσοχη,γιατι ουτε ολα τα δερματα ειναι ιδια και αν δεν ξερεις μπορει να κανεις καμμια ζημια και κατα τη διαρκεια προετοιμασιας αλλα και κατα την ωριμανση.δεν ειναι και πολυ δυσκολο ειναι ομως δουλεια που απαιτει προσοχη και υπομονη,και δεν εχω καθολου.
Άβαταρ μέλους
Petros.Mp
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1704
Εγγραφή: 15 Απρ 2012, 16:22
12
Τοποθεσία: Νίκαια - Πειραιάς - Αθήνα - Κέντρο
Has thanked: 1131 times
Been thanked: 2138 times
Ηλικία: 41

Ψάχνοντας σε ένα κατάστημα στην Καλλιθέα καλέντουλα κρέμα για τον μικρό, πρόσεξα σε μια γωνία το λευκό σαπούνι αρκάδι. Πήρα μια πλάκα για δοκιμή. Το ίδιο βράδυ την χρησιμοποίησα σε σώμα και μαλλιά με εξαιρετικά αποτελέσματα. Είχα πρόβλημα με λιπαρότητα στα μαλλιά αλλά μετά από λίγες χρήσεις εξαφανίστηκε. Στα μαλλιά δυναμώνει την τρίχα και στο σώμα έχει εξαιρετικό αποτέλεσμα. Πραγματικά έχω ενθουσιαστεί με την ποιότητα, το μόνο μειονέκτημα είναι ότι δεν έχει άρωμα αλλά εντάξει δεν με χαλάει και τόσο. Έχει χρησιμοποιήσει κάνεις άλλος το λευκό ;
Πέτρος

Ὁ κόσμος μᾶς ἔλεγε τρελλούς. Ἡμεῖς, ἂν δὲν εἴμεθα τρελλοί, δὲν ἐκάναμεν τὴν ἐπανάστασιν.
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5388
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4477 times
Been thanked: 5443 times

Πέτρο στα συστατικά τι αναφέρει ? Απο τι είναι φτιαγμένο ? Πριν αρχίσω εγω να φτιάχνω σαπούνια είχα πάρει ενα Αρκάδι που ηταν σε ελαφρύ μπέζ χρώμα. Εκείνο ηταν απο 100% Φοινικέλαιο με αποτέλεσμα να ξηραίνει ελαφρώς την επιδερμίδα. Αλλά τότε δεν γνώριζα....
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Άβαταρ μέλους
Petros.Mp
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1704
Εγγραφή: 15 Απρ 2012, 16:22
12
Τοποθεσία: Νίκαια - Πειραιάς - Αθήνα - Κέντρο
Has thanked: 1131 times
Been thanked: 2138 times
Ηλικία: 41

Είναι από Φοινικέλαιο αλλά συστατικά δεν έχει, γενικά δεν γράφει κάτι, μπήκα στο site και το είδα ότι είναι από Φοινικέλαιο. Σε μενα δεν ξηραίνει ευτυχώς.
Πέτρος

Ὁ κόσμος μᾶς ἔλεγε τρελλούς. Ἡμεῖς, ἂν δὲν εἴμεθα τρελλοί, δὲν ἐκάναμεν τὴν ἐπανάστασιν.
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5388
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4477 times
Been thanked: 5443 times

Αρα είναι αυτό που είχα πάρει και εγω. Πάντως αφου είσαι ευχαριστημένος με αυτό αν δοκίμαζες ενα χειροποίητο σαπούνι για λούσιμο που να περιέχει οπωσδήποτε ελαιόλαδο ,δαφνέλαιο , καστορέλαιο και τα ανάλογα αιθ. έλαια και βότανα όπως δεντρολίβανο , χαμομήλι , φασκόμηλο κλπ κλπ θα πάθαινες πλάκα..... :megagrin
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Άβαταρ μέλους
Petros.Mp
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1704
Εγγραφή: 15 Απρ 2012, 16:22
12
Τοποθεσία: Νίκαια - Πειραιάς - Αθήνα - Κέντρο
Has thanked: 1131 times
Been thanked: 2138 times
Ηλικία: 41

Σίγουρα, αλλά που να το έβρισκα ; :)

Πάντως είμαι πολύ ευχαριστημένος και φαίνεται "καθαρό", δεν ξέρω βέβαια αν είναι.
Πέτρος

Ὁ κόσμος μᾶς ἔλεγε τρελλούς. Ἡμεῖς, ἂν δὲν εἴμεθα τρελλοί, δὲν ἐκάναμεν τὴν ἐπανάστασιν.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Καθαριότητα και περιποίηση σώματος και μαλλιών”