Είδη Γραφείου

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Johnnie
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: 31 Μάι 2011, 14:33
13
Ηλικία: 32

Ανοίγω το θέμα για δύο λόγους.
Πρώτον, για συζήτηση, άλλα κι άλλα έχει το φόρουμ, να μην έχει ένα για στυλό, πένες και μολύβια, που χρησιμοποιούμε όλοι σχεδόν καθημερινά... Εδώ κάποιοι περνάμε την μέρα μας μ' ένα στυλό στο χέρι, φοιτητές, δάσκαλοι, καθηγητές πρώτοι και καλύτεροι. (Επίσης άνθρωποι σε γραφεία, γιατροί, μεταφορείς για τις φορτωτικές, η θεία Νίτσα για τη λίστα με τα ψώνια.) Δε νομίζω να περνάει μέρα που να μη πιάνουμε τουλάχιστον ένα στυλό ή μολύβι στο χέρι μας!

Δεύτερον, αν τραβήξει ενδιαφέρον, ανεβάζουμε και ξεχωριστή ενότητα! (πως φαίνεται ότι το τελευταίο θέμα που διάβαζα ήταν το: Δημιουργια νεων υποκατηγοριων )


Εισαγωγή τέλος, με το post τώρα!

Προσωπικά, ως φοιτητής μαθηματικού (που πάω στα μαθήματα και κρατάω σημειώσεις :P) Γράφω τουλάχιστον 3 σελίδες την μέρα (ρεκόρ σε 4ώρη αναπλήρωση γεωμετρίας + 2 ώρες τοπολογία + 2 ώρες λογισμό 3 σύνολο 20 σελίδες στριμωγμένες... ακόμα πονάει το χέρι μου) άρα, είμαι αναγκασμένος να "ψαχτώ" στο θέμα γραφικής ύλης!

Έχω βρει την υγεία μου με τα jetstream της uni, βολικά, δε θέλουν πίεση, είναι από-αυτά-που-ανοιγοκλείνουν-κάνοντας-κλικ-κλικ-και-που-δε-ξέρω-πως-λέγεται (δηλαδή δε φοβάμαι μη χάσω κανά καπάκι), αλλά είναι λίγο φουτουριστικά!
Το τελευταίο το γράφω σαν αρνητικό, διότι δε κάνουν καλή αίσθηση σε ένα γραφείο πχ γιατρού!
Παίρνουν ανταλλακτικά τα οποία τα βρίσκω εύκολα, τα στυλό χρειάστηκε να ψάξω λίγο, αλλά έχουν γίνει της μόδας τελευταία και τα βλέπω πιο συχνά!

Έχω επίσης ένα παλιό της μητέρας μου με ρολογάκι επάνω (για την εξεταστική) όμως δεν έχει το παραμικρό διακριτικό (όλο ασημί με μια οθονίτσα.. κάποια στιγμή θα ανεβάσω φωτό) στο οποίο βάζω ανταλλακτικά τύπου parker (faber castel αν βρω ή inoxcrom που μου τα πρότεινε ένας βιβλιοπώλης -στην μισή τιμή απ' τα faber, στο 1/3 απ' τα parker-)
Σημείωση: Η parker το 'χει ξεφτυλίσει με τα μελάνια της, τα ακριβαίνει σταθερά και ρίχνει την ποιότητα εκθετικά!

Τέλος, τι θα είχαμε απογίνει όλοι μας χωρίς τα θρυλικά bic!
Τα bic είναι θρησκεία για 3 λόγους.
1. Είναι bic.
2. Έχουν με διαφορά τον μεγαλύτερο λόγο ποιότητα/τιμή.
3. Τα βρίσκεις παντού.

Μπορεί να μην είναι τα καλύτερα στυλό, αλλά δε φοβάσαι μη τα χάσεις, μπορείς να έχεις ένα σε κάθε δωμάτιο του σπιτιού, του γραφείου και 5-6 στο αυτοκίνητο, χωρίς να μπεις σε έξοδα ΚΑΙ μπορούν να βελτιωθούν!
Τυλίγω το σημείο απ' το οποίο τα κρατάω με λευκοπλάστ (ΟΚ, μοιάζουν λίγο σα στραβοχημένο ξερατό, ειδικά αν είναι το μπεζ λευκοπλάστ, ΑΛΛΑ) αυτό προσφέρει μια πολύ καλή λαβή σε ένα ήδη αρκετά καλό στυλό, με συνολικό κόστος κάτω του 50λεπτου!

uni jetstream
τιμή ~ 2.50 - 3.00€
Θετικά: Απίστευτη χρηστικότητα (το καλύτερο στυλό για το χέρι μου)
Αρνητικά: Ακριβό για στυλό της σειράς, Εμφάνιση αν προορίζεται για γραφείο!

bic
τιμή ~0.30€
Θετικά: Τιμή, Χρηστικόττα
Αρνητικά: Κουράζει το χέρι αν γράφεις πολύ ώρα!

bic, τροποποιημένο
τιμή ~ 0.30€ + λίγα εκατοστά λευκοπλάστ (αμελητέο σε μεγάλο πλήθος)
Θετικά: Τιμή, Απίστευτη χρηστικότητα.
Αρνητικά: Μειωμένη εμφάνιση, Δε κλείνει το καπάκι.

Αυτό με το ρολογάκι δε το αξιολογώ γιατί δεν έχω στοιχεία!

Υ.Γ.: bic, υπάρχει και το cristal clic, (με το s σαν το σύμβολο του ολοκληρώματος :megagrin ) που 'ναι κι αυτό κλικ-κλικ, λίγο πιο ακριβο, στα ίδια κυβικά, δε το βρίσκεις κάθε μέρα!


Θα επανέλθω με μολύβια (μηχανικά και συμβατικά), μπλοκάκια και τετράδια, καθώς επίσης και με φωτογραφίες, όταν πάρω το καλώδιο του κινητού για να τις περάσω μέσα!
(Λογικά αυτό θα γίνει μαζί με τα ξυριστικά που έρχονται την Δευτέρα! )

Σημείωση για τα uni: Υπολογίστε τουλάχιστον ένα νούμερο κάτω το πάχος γραφής τους (αν λέει 0.7 είναι σαν 0.5, αν λέει 1.0, είναι σαν 0.7)
Ως μαθηματικό, ορίζουμε ένα είδος οργανικής μηχανής που μετατρέπει την καφεΐνη σε θεωρήματα!
panos12396
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 258
Εγγραφή: 08 Απρ 2011, 17:27
13
Has thanked: 6 times
Been thanked: 1 time
Ηλικία: 27

απο οτι βλεπω το εχεις ψαξει το θεμα
σωστος σε ολα!
:dance :dance
πανος
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Ωραίο θέμα Γιάννη!

Είμαι και εγώ από του λάτρες των ειδών γραφικής ύλης, κακώς δεν είχα ανοίξει θέμα έως τώρα.

Για οικονομικό στυλό νομίζω ότι το Jotter της Parker είναι ότι καλύτερο μπορεί να βρει κανείς. Από € 6 ως € 12 μπορεί κανείς να το βρει οπουδήποτε όπως και τα ανταλλακτικά του. Πολυτελής εμφάνιση, δεν θέλει πίεση. Ανήκει στα στυλό διάρκειας που είναι και τα αγαπημένα μου. Ιδανικό για καθημερινή χρήση, ελαφρύ και αν το χάσεις δεν χάθηκε και ο κόσμος. Με Bic προσωπικά δεν μπορώ να γράψω.

Από μολύβι χρησιμοποιώ το Perfect Pencilτης Faber. Έχει γόμα και καπάκι που προστατεύει την μύτη του, και ενσωματώνει ξύστρα. Περίπου € 35 το αρχικό κιτ και μετά αγοράζεις μόνο τα μολύβια.

Ημερολόγιο και σημειωματάρια αποκλειστικά Moleskine. Τα πληρώνεις χρυσά αλλά αξίζουν καθώς: Είναι πανάλαφρα, το χαρτί τους βοηθάει το στυλό – μολύβι να γλιστρά, είναι ξεκούραστα στο μάτι καθώς δεν είναι λευκά αλλά ώχρα (όπως τα βιβλία)
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
panos12396
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 258
Εγγραφή: 08 Απρ 2011, 17:27
13
Has thanked: 6 times
Been thanked: 1 time
Ηλικία: 27

εγω γραφω συνηθως με οτι βρω δεν εχω ιδιαιτερο προβλημα
για καπ
καποια φαση της ζωης μου εγραφα μονο με parker
ωραια ηταν!
μετα δεν θυμαμε τι εγινε και σπαστικα και δεν ξαναασχολιθικα τωρα μονο με bic (oυτε και εκει ξερω γιατι διαλεξα αυτους)
αλλα ειναι μια χαρα δεν εχω προβλημα
αυτα
πανος
Άβαταρ μέλους
Johnnie
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: 31 Μάι 2011, 14:33
13
Ηλικία: 32

Επέστρεψα!

ΟΚ, τώρα που (μάλλον) κόπηκα διαφορικές, πάω φουλ διάβασμα λογισμό!

Διάλλειμα για post!

Σημειωματάρια:

+1 στον Απόστολο
ΑΛΛΑ,
οπως είπες είναι τσιμπημένα, δε κάνουν για τη δουλειά που τα θέλω, ξοδεύω δέντρα ολόκληρα σε κάθε εξάμηνο!

Συνήθως δούλευα με συμβατικά σπιράλ τετράδια, (λόγω μεγέθους, τριών, τεσσάρων θεμάτων..) αλλά θέλει λεπτό σπιράλ, γιατί αλλιώς πιέζει άσχημα τον καρπό... Εντάξει, για σημειώσεις δε πιάνεται, αλλά όταν γράφεις 10 κόλες Α4 ημερισίως, κινδυνεύεις να σου γίνει τατουάζ το συρματάκι!
Τον Γενάρη, τσέκαρα σ' ένα βιβλιοπωλείο στην γειτονιά μου κάτι μπλοκ με γραμμές της NEXT, με το σπιράλ από πάνω (!) χοντρό χαρτόνι οπισθόφυλλο (!) χοντρό σύρμα στο σπιράλ (!!) (δε στραβώνει στην τσάντα) μέγεθος περίπου δύο θεμάτων (χωρίς διαχωριστικό όμως) και τιμή 1.70 (!!!) (αν θυμάμαι καλά)

Δεν είναι κάτι ιδιαίτερο από ποιότητα χαρτιού, ούτε κάτι δεύτερο, αν και που και που ξεθωριάζουν οι γραμμές (όχι να μη φαίνονται, δεν είναι ενοχλητικό)

Επίσης έχω ένα κάτι-σαν-ντοσιέ δερμάτινο, παίρνει μπλοκ μέσα θήκη για σελίδες στο πλάι, διάφορες (ψιλοάχρηστες) θηκούλες (που δε χωράνε τίποτα) και κομπιουτεράκι (πήγαινε πακέτο) το οποίο το έχω για πρόχειρο και για να λύνω ασκήσεις... Μάρκας ( τώρα το πρόσεξα :xp1 ) comix!

Εκτιμώ πάρα πολύ κάτι τετράδια με χοντρό εξώφυλλο, σκούρο μπλε, classic λέει στην ετικέτα (δε ξέρω αν είναι η μάρκα). (Μ' αυτά μεγάλωσα ως μαθητής :) )

Τέλος, για καθημερινές σημειώσεις, κουβαλάω (σχεδόν) πάντα μαζί μου, ένα μικρό κίτρινο της salkopaper
writing block No.1 (8χ12 cm). Του οποίου το περιεγχόμενο είμαι ο μόνος που δύναται να κατανοήσει!
(Άθλια γράμματα, γράψιμο στον αέρα, σημειώσεις πάνω από άλλες σημειώσεις, πάνω από άλλες σημειώσεις, πάνω από...)

Έχω και 2 δερματόδετα μπλοκ με λευκές σελίδες (κάποιος κάποτε μου τα 'χε δωρίσει... ούτε που θυμάμαι) τα οποία δε τα χρησιμοποιώ γιατί τα λυπάμαι :P θα καθαρογράψω την εργασία του διδακτορικού που δε θα κάνω εκεί!!! :megagrin

Αυτά νομίζω...

Εικόνες θα ανεβάσω μαζί με τα ξυριστικά που ήρθαν χτες, όταν πάρω καλώδιο για το κινητό :P

Υ.Γ.: Δε βλέπω πολύ κίνηση στο θέμα και στεναχωριέμαι... Είχα την ελπίδα ν' ανοίξουμε θεματική ενότητα! :crying
Ως μαθηματικό, ορίζουμε ένα είδος οργανικής μηχανής που μετατρέπει την καφεΐνη σε θεωρήματα!
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Η γραφή είναι εξειδικευμένη απόλαυση Γιάννη, δεν τους αφορά όλους.
Σε ότι αφορά τα Moleskine, αν γράφεις τόσο πολύ όντως δεν συμφέρουν.
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7408
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11324 times
Been thanked: 10759 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

Γιάννη ξεκίνα εσύ και όλλο και κάποιος ομοϊδεάτης θα βρεθεί, είμαι σίγουρος!
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

Όπως ανέφερα και σε άλλο post, αγόρασα πρόσφατα τα παρακάτω είδη:
Εικόνα

Πρώτη φορά αγοράζω Moleskine και το επέλεξα για το μικρό του μέγεθος (9cm x 15cm) ώστε να χωράει στην τσέπη της φόρμας εργασίας. Το στυλό επίσης το επέλεξα λόγω της λαβής, για να μην κουράζει τα δάχτυλα. Επίσης χρησιμοποιώ και ένα κλασσικό roller ball της Parker.
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
NavalArchitect

Τα Moleskine είναι μια χαρά, πολυ πρακτικά, cult είδος βέβαια πλέον με σχετικά υψηλές τιμές αλλά όντως ένα καλό προιόν. Τα τελαυταία 6-7 χρόνια είναι το ημερολόγιό μου, με 2 χρόνια που έκανα εξαίρεση και πήρα ένα Ελληνικό (δεν θυμάμαι τώρα τη μάρκα) και πέρυσι που πήρα το Ιταλικό Nava από τον Παπασωτηρίου.

Όπου πάω αγοράζω κι ένα σημειωματάριο - μια φορά βρήκα στο Barnes & Noble στη Νέα Υόρκη κάτι καταπληκτικά Α5 σημειωματάρια από τη Φλωρεντία. Αυτοί οι Ιταλοί δεν παίζονται στο γούστο.

Το χαρτί των Moleskine όμως δεν θεωρείται καλό, ποτίζει πάρα πολύ εύκολα. Αυτοί οι οποίοι γράφουν με πένα χρησιμοποιούν κυρίως είτε Clairefontaine είτε Rhodia - δοκιμάστε με τέτοιο σημειωματάριο (Α4/Α5) σε 90gsm χαρτί και θα με θυμηθείτε.

Είμαι κι εγώ λάτρης των μολυβιών, στυλό αλλά και πενών φυσικά - όπως επίσης και του γραψίματος. Θεωρώ πως το καλύτερο είναι το πιό απλό - κι αυτό είναι το να γράφει κανείς με ένα καλό μολύβι (Β/2Β για μένα). Η πένα είναι άλλη φάση εντελώς, στην κυριολεξία όπως το να ξυρίζεσαι με straight.

Έχω μια μικρή συλλογή με πένες, στυλό και rollers, κυρίως Cartier, MB, Dupont, Lamy αλλά και καμμιά ντουζίνα μελάνια. Όπως και με όλα τα χόμπυ σχεδόν, δεν χρειάζεσαι να έχεις την πένα των 1,000 Ευρώ για να γράψεις καλύτερα. Στα 100 Ευρώ είναι αρκετά καλές, στα 300-350 Ευρώ (τιμές εξωτερικού κι όχι Ελληνικές κοροιδίστικες και υπερτιμημένες) είναι ό,τι καλύτερο μπορείς να βρεις σε ποιότητα γραφής, ανεξαιρέτου μάρκας.

Από 'κει και πάνω πληρώνεις τη λάκα, το δέρμα, την πλατίνα, ή τέλος πάντων οτιδήποτε άλλο έχει πάνω της η πένα. Οι γραφίδες (nibs) 18Κ δεν κάνουν την διαφορά στο γράψιμο όπως πιστεύει ο πολύς κόσμος.

Εικόνα
Louis Cartier fountain pen Limited Edition (1847 κομμάτια) πλατίνα και δέρμα, και Cartier Diabolo στυλό μπλε λάκα

Εικόνα
Το επονομαζόμενο "μάτι της τίγρης" - μια πέτρα (δεν θυμάμαι τώρα ακριβώς τι είδους σπέσιαλ πέτρα είναι) στην πένα LE
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Το κακό με τις πένες είναι ότι αν το χαρτί δεν είναι ειδικό, δεν γράφουν καλά όπως είπες Κωνσταντίνε.
Να πω για τα moleskine ότι είναι ή για μολύβι ή για στυλό διαρκείας.
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Απάντηση

Επιστροφή στο “Είδη γραφείου”