Μικρά πράγματα της μέρας που μας τσατίσανε!

Άβαταρ μέλους
kikos7
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 832
Εγγραφή: 23 Απρ 2015, 07:44
9
Τοποθεσία: Γλυκά Νερά Αθήνα
Has thanked: 6926 times
Been thanked: 5950 times
Ηλικία: 49

Περαστικά όλα! Αυτό μετράει!
Δημήτρης
Άβαταρ μέλους
Γρηγόριος
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 675
Εγγραφή: 21 Ιουν 2020, 08:47
3
Τοποθεσία: Νέα Πολιτεία
Has thanked: 4360 times
Been thanked: 7170 times
Ηλικία: 58

Περαστικά φίλε μου!
Εύχομαι υγεία και μόνιμο χαμόγελο!
Kill the past, come back to life...
⚜️ memento mori memento vivere ⚜️
⚜️ In Hoc Signo Vinces ⚜️
Άβαταρ μέλους
babkoug
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2128
Εγγραφή: 22 Μαρ 2016, 16:32
8
Τοποθεσία: Περιστέρι Αττικής
Has thanked: 8567 times
Been thanked: 11590 times
Ηλικία: 55

Τα ευχάριστα τα είπαμε αντιπηκτικά στοπ, καθώς φαίνεται να επιβεβαιώνεται η αρχική εκτίμηση πως ο πτερυγισμός οφειλόταν σε ίωση. Οπότε χαλαρώνω ελαφρώς, τουλάχιστον μέχρι να έρθει η στιγμή του σπινθηρογραφήματος.
Πάμε στα Άλλα τώρα. Γυρνάει η γυναίκα με το αμάξι από τη δουλειά μετά από τον κατακλυσμό πριν καμιά βδομάδα. Πάει να το πάρει πάλι μετά από τρεις μέρες για να πάει για δουλειά.
-Εδώ έχει νερό στη θέση του οδηγού.
- Κ τώρα το είδες που δε βρέχει;
-Ναι.
-Φωτιά θα πάρει το αμάξι και εσύ θα μιλάς στο τηλέφωνο.
-Καλά
Λούτσα το πατάκι και από κάτω η μοκέτα. Το πάω σε φίλο φαναρτζή, το τσεκάρει, μου λέει πως βάζει από το λάστιχο της πόρτας που έχει σχιστεί άσχημα σε δύο σημεία. Μόνο από κει του λέω; Δεν πιστεύω να βάζει από το παρμπρίζή από τον νεροχύτη γτ είδα νερό στη βέργα του πένταλ κ στο τρομπάκι του συμπλέκτη. Ο νεροχύτης καθαρός μου λέει και ούτε το παρμπρίζ βάζει. Από τα πόδια της θα είναι τα νερά εκεί. Παίρνω τηλέφωνο για λάστιχο πόρτας, παύση παραγωγής εδώ και πέντε χρόνια. Αρχίζω τα τηλέφωνα στους παλιατζήδες. Όλοι μου λένε ότι δεν κάνει από άλλο μοντέλο της alfa romeo και κανένας δεν έχει. Με τα πολλά βρίσκω ένα στη Λιοσίων. Στο δρόμο για εκεί περνάω από ένα κατάστημα επισκευής παρμπρίζ. Λέω δε ρωτάω εδώ; Μου φέρνει ένα μεταχειρισμένο και μου λέει είναι από 159 αλλά κάνει. Είσαι σίγουρος; Ναι ίδιο είναι, να κοιτάξτε φούσκα εδώ φούσκα εκεί φιλέτο εδώ φιλέτο εκεί. Σίγουρα-σίγουρα; Σίγουρα. Αλλά γιατί είστε τόσο αγχωμένος; Γιατί όλοι μου λένε ότι κάνει μόνο από το δικό μου μοντέλο. Μην ανησυχειτε η δουλειά μου είναι. Του λέω είναι φθαρμένο και το λάστιχο πορτμπαγκάζ. Δεν βάζει νερά, αλλά μήπως έχεις να αλλάξουμε και αυτό; Δεν έχω από alfa romeo, αλλά έχω aftermarket καινούργιο. Είναι ίδιο κοιτάξτε φούσκα εδώ φούσκα εκεί, φιλέτο εδώ φιλέτο εκεί. Σίγουρα; Μην είστε αγχωμένος, ό,τι τύχει εδώ είμαι
Ναι αλλά έχει καταιγίδες από ΣΚ. Η αλήθεια είναι πως ήταν πολύ ευγενικός άνθρωπος και αυτό κράτησε μέχρι τέλους... Να τα δοκιμάσουμε και με νερό του λέω;;; Δεν χρειάζεται αφού είναι ίδια, μην αγχώνεστε έτσι. Γυρίζω σπίτι αλλά με έτρωγε. Παρκάρω το αμάξι, βγάζω λάστιχο και μετά βγάζω και τη Γυναίκα για να μπει μες στο αμάξι και να κοιτάζει. Αυτό το τελευταίο δεν έγινε ειρηνικά αλλά τέλος πάντων έγινε. Ρίχνω πρώτα στο πορτμπαγκάζ που ήταν το aftermarket. Ο κακός χαμός πέρναγε από παντού νερό... Πάω και στην πόρτα. Ξεκινάω από χαμηλά στην πόρτα και πάω ψηλά όλα καλά. Με το που φτάνω ψηλά στη γωνία του παρμπρίζ αρχίζει να τρέχει μέσα νερό, stop stop που φωνάζει. Γυρίζω πίσω στον παρμπριζά. Μου βάζει στο πορτ μπαγκάζ το παλιό λάστιχο, το δοκιμάζουμε με νερό τώρα και όλα καλά. Μετά πάμε μπροστά στην πόρτα. Αρχίζει να ρίχνει νερό στο λάστιχο της πόρτας, βγάζει τα πλαστικά εσωτερικά να δει από που έρχεται το νερό, ρίχνει αέρα και σαπουνάδα στο παρμπρίζ για να δει φυσαλίδες, βγάζει την πλαφονιέρα μήπως έχει περάσει από την κεραία. Τίποτα. Του λέω μήπως φταίει το λάστιχο ή το παρμπρίζ; Όχι το δοκίμασα πολλές φορές, το παρμπρίζ δεν βάζει. Πρέπει να βγάλουμε την ταπετσαρία του ουρανού. Εκεί ξύπνησα από τον εφιάλτη κ αντέδρασα. Ωπα Άστο κ βλέπουμε. Μου επέστρεψε τα χρήματα για το πίσω λάστιχο και δεν μου πήρε τίποτα για όλο τον έλεγχο, που του πήρε πάνω από μία ώρα όσο κι αν επέμεινα.
Γυρίζω σπίτι συντετριμμένος.
-Ρε κοριτσάκι μου πού είδες να βάζεις νερό;
-Να εδώ στη γωνίτσα ψηλά που ήταν το γαλάζιο σταυρουδάκι, το πήρε το νερό και χάθηκε κ ήταν τόσο ωραίο.
-Αυτο είναι το Θέμα τώρα;
-Ήταν ωραίο. Από το παρμπρίζ βάζει.
-Μα κ ο παρμπριζάς και ο φαναρτζής μου είπαν ότι δεν βάζει από κει.
-Εγώ σου λέω από δω βάζει από Εκείνη τη γωνίτσα. Κ χάθηκε το γαλάζιο σταυρουδάκι.
-@!@#!!! (εσωτερικός μονόλογος)

Σήμερα πρωί πρωί πηγαίνω Λιοσίων και παίρνω το άλλο λάστιχο από τον παλιατζή, να σιγουρέψω ότι δεν φταίει το λάστιχο. Τηλ στον φαναρτζή να τσεκάρει πάλι και του λέω που βλέπει η Γυναίκα να μπαίνει νερό. Με παίρνει στο δεκάλεπτο. Από το παρμπρίζ βάζει, έχει ξεραθεί η κόλλα από τον καιρό, έβγαλα τα πλαστικά και το είδα. Άστο εδώ μη γεμίσει νερά κ από Δευτέρα το πας σε παρμπριζά.

Συμπέρασμα, δύο μάστορες κατατρόπωσε γυναίκα ενώ εγώ καταφέρνω να επιβιώνω τόσα χρόνια και να με παίρνει σοβαρά. Νομίζω δηλ κ για τα δύο.
Αυτά με λίγα λόγια, συν πως δε κοιμήθηκα ένα βράδυ μήπως γίνει ο χαμός των μετεωρολόγων κ δεν εχω βρει τι είναι.
Stay tuned.
Μπάμπης
Άβαταρ μέλους
qsplan
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1344
Εγγραφή: 08 Φεβ 2022, 19:21
2
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 6401 times
Been thanked: 5276 times
Ηλικία: 57

Οι διάφοροι κύκλοι που κλείνουν σιγά σιγά...

Και η αναγκαστική αγρανάπαυση...
:ty .'. Κώστας .'. ένας vintage έφηβος :thankyou
Visita Interiora Terrae Rectificando Invenies Occultum Lapidem
Άβαταρ μέλους
mbakurin
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 577
Εγγραφή: 03 Ιουν 2021, 14:32
2
Has thanked: 336 times
Been thanked: 1871 times
Ηλικία: 28

Κάπως είχα ξεγελάσει τον κόβιντ ως τώρα, αλλά ο συνωστισμός του Άμστερνταμ δε μου χαρίστηκε. Τελοσπάντων, πήγα να χαρώ που έπεσε ο πυρετός χωρίς να μου έχει κάνει κάτι ο ιός πέρα από ένα 3ήμερο γεμάτο 38-38,5άρια. Ούτε σοβαρό βήχα, ούτε πονοκέφαλο, ούτε κάποια τρομερή κόπωση. Πάω λοιπόν, γεμάτος αδημονία, να σπάσω τον no shave February, όπως κατέληξε να γίνει, και διαπιστώνω ότι ΜΕΤΑ την πτώση του πυρετού σήμερα... δε μυρίζω παρά λίγα πράγματα. Το tabac μου είναι κάτι σαν ελαφρύ αρωματάκι, η LEA δεν έχει καν μυρωδιά. Οπότε, όπως ήταν, τα φύλαξα τα υλικά και θα ξαναδοκιμάσω μεθαύριο...

Και γεύση έχω χάσει, αλλά όχι τόσο όσο την όσφρηση.

Το εντυπωσιακό είναι πως τις φυσικές οσμές, τις μυρίζω πολύ καλύτερα. Δηλαδή, το nivea αποσμητικό που κανονικά με σκοτώνει, δεν το αντιλαμβάνομαι σχεδόν καθόλου, ΑΛΛΑ άνοιξα ένα βάζο με μέλι και μυρίζει... μέλι (αν και πολύ ελαφρύτερα του κανονικού). Το λάδι μυρίζει λάδι, το κοτόπουλο που έφαγα το μεσημέρι κάτι κάνει κλπ κλπ. Η Aqua Velva Musk δε μυρίζει τίποτα!

Κι αφού... βρήκαμε παπά, ας θάψουμε 5-6, είπα να δοκιμάσω με αυτόν τον τρόπο ποια σαπούνια μου έχουν φυσικές μυρωδιές. Μαντέψτε, τα MDC είναι όντως τόσο φυσικά, όσο λένε! Μέσα στην τραγωδία και την αγωνία της απώλειας των 2 σημαντικών αισθήσεων, το vetiver και το agrumes μυρίζουν όντως ακόμα (αν και κατά τι λιγότερο) ... γρασίδι και εσπεριδοειδή. Το ίδιο συμβαίνει και με το αμυγδαλάκι της CELLA. Στον αντίποδα, tabac, vergulde hand, LEA, palmira, έχουν μυρωδιά φελιζόλ.
De savoir vient avoir.
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10568
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26489 times
Been thanked: 25960 times

Περαστικά σου, όλοι μας λίγο πολύ περάσαμε ή θα περάσουμε. Το καλό είναι πλέον ότι είναι πιο ήπιος ο ιός, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν πρέπει να προσέχουμε.
Άβαταρ μέλους
mbakurin
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 577
Εγγραφή: 03 Ιουν 2021, 14:32
2
Has thanked: 336 times
Been thanked: 1871 times
Ηλικία: 28

Ευχαριστώ θερμά!

Είναι γεγονός πως πλέον είναι ελαφρύτερος από μία κακή γρίπη (πχ την Η3Ν2 που κόλλησε φέτος η αγαπημένη μου δεσποινίς και είχε 5 μέρες 39 πυρετό που έπεφτε μόνο με αλγκοφρεν). Αλλά είναι και πολύ διαφορετική η εμπειρία νόσησης από αυτόν, σε σχέση με άλλους. Εγώ κατάλαβα ότι είχα covid με το που είχα τα πρώτα συμπτώματα, γιατί δεν έχω ξανανιώσει ποτέ να αρρωσταίνω με αυτό τον τρόπο. Τεράστια πνευματική σύγχυση, "brain fog" που δε σου επιτρέπει να βάλεις σκέψεις σε μία σειρά, αλλόκοτοι μικροί πόνοι στο θώρακα και την πλάτη πριν ξεκινήσει ο βήχας, ιδιαίτερη αίσθηση καταβολής. Α, και περίεργα μοτίβα πυρετού! Κάνει εξάρσεις και υφέσεις εκεί που δεν είναι τόσο αναμενόμενες (πχ τη μία πέφτει βράδυ και ανεβαίνει πρωί, την άλλη μέρα το αντίστροφο).

Τελοσπάντων, στα της όσφρησης, σήμερα μύρισα το ολοκαίνουριο ... μεταχειρισμένο σαπούνι + aftershave mediterranean citrus των πρώην Occult (ΝΑΙ, ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΤΑ ΒΡΗΚΑ) και μου μυρίζει λίιιιιγο καλύτερα-περισσότερο από χθες. Με το που πήρα το αγαπημένο μου ως τώρα άρωμα ΠΞ, έχασα την οσμή μου χωρίς να προλάβω να το δοκιμάσω. Η γκαντεμιά μου τείνει στο συν άπειρο.

Τουλάχιστον αισθάνομαι αυτή την απελευθέρωση από την προσοχή των τελευταίων 3 ετών. Ειδικά από τότε που η πανδημία με πέτυχε φαντάρο, μου εμφυσήθηκε μέγας φόβος, γιατί τα στρατόπεδα ήταν οι πρώτοι χώροι υπερμετάδοσης, δεν υπήρχε λοκδάουν (και ορθώς, στρατός είναι). Προοδευτικά πρόσεχα λιγότερο, αλλά πάντα απέφευγα τους τρελούς συνωστισμούς, κι αυτό με είχε βγάλει ως τώρα ασπροπρόσωπο. Ε, όσοι έχετε πάει στο Άμστερνταμ, θα έχετε ήδη διαπιστώσει αυτό που είδα κι εγώ με το που προσγειώθηκα εκεί: Δεν τη γλιτώνεις από οποιονδήποτε ιό του αναπνευστικού κυκλοφορεί εκεί πέρα. Όλοι σαν τα ζώα ο ένας απά στον άλλο, 0 εξαερισμός, ούτε χέρι στο στόμα δε βάζουν όταν βήχουν, υγιεινή υποδεέστερη γεμάτου λεωφορείου στην Αθήνα. Γενικά, πρέπει να αναθεωρήσουμε πολλά θετικά στερεότυπα που έχουμε για τη "διαφωτιζμένη" Δύση, αλλά δεν είναι της παρούσης...
De savoir vient avoir.
Άβαταρ μέλους
stakyr
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 633
Εγγραφή: 28 Ιουν 2022, 12:31
1
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 3576 times
Been thanked: 3400 times
Ηλικία: 42

Σήμερα δεν φύσαγε και δεν πέταξε ο χαρταετός. Τσάμπα οι δύο ώρες προσπάθειας..
Σταύρος
:text-nocomment:
Άβαταρ μέλους
babkoug
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2128
Εγγραφή: 22 Μαρ 2016, 16:32
8
Τοποθεσία: Περιστέρι Αττικής
Has thanked: 8567 times
Been thanked: 11590 times
Ηλικία: 55

Στακύρ για κάτι τέτοια όταν ήμουν μικρός πετούσαμε αετό για 2 βδομάδες πριν την καθαρά Δευτέρα κ άλλη μια μετά. Τελειώναμε το σχολείο, παίρναμε τον αετό στην πλάτη, πηγαίναμε στα χωράφια που ήταν λίγο πάνω από το σπίτι μου κ γυρνούσαμε όταν βράδιαζε.
Μπάμπης
Άβαταρ μέλους
VOODOO
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 577
Εγγραφή: 15 Ιούλ 2021, 12:40
2
Has thanked: 7165 times
Been thanked: 7620 times
Ηλικία: 41

Εικόνα
Καταστροφή :hb :hb χτύπησε το den μου την καθαρα Δευτερα!!!
Από την στεναχώρια μου τσάκισα τα καλαμαράκια :) :) :)
Μάλλον ήρθε η ώρα να φτιάξω λαβή ξύλινη
Καιρό το σκεφτομουνα όποτε όταν βρω χρόνο θα ξεκινήσω εργασίες
Παράλληλα θα αντικαταστήσω το Manchurian με ενα Silvertip που εχω βαλει στο ματι καιρο τωρα :D
όλα καλά θα πάνε..... }:) }:)
Απάντηση

Επιστροφή στο “Διάφορα”