Κοντρα ξυρισμα

Άβαταρ μέλους
Algebar
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1686
Εγγραφή: 25 Οκτ 2020, 20:03
3
Τοποθεσία: Παλλήνη
Has thanked: 13438 times
Been thanked: 14369 times
Ηλικία: 54

Ανδρέα πριν αυτή τη συζήτηση θα ορκιζόμουν ότι BBS χωρίς κόντρα είναι αδύνατον, τελικά στο Π.Ξ. το μόνο που ισχύει πάντα είναι το "εξαρτάται" :) :)
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
Theo 1985
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: 21 Ιαν 2021, 10:02
3
Has thanked: 227 times
Been thanked: 594 times
Ηλικία: 39

Εγώ σας ζηλεύω εσάς που παίρνετε BBS χωρίς κόντρα. Όσο επιθετική και να είναι η μηχανή αν δεν κάνω κόντρα είμαι πολύ μακριά.
Μονο κάποια σαβετα θα μπορούσε να δώσει bbs με αρκετό τεντωμένο δέρμα στην δική μου περίπτωση.
Άβαταρ μέλους
BP1011
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: 21 Ιαν 2021, 10:24
3
Has thanked: 914 times
Been thanked: 280 times

Επειδή έχω παρόμοιο πρόβλημα θα σου πρότεινα το εξής αν δεν το έχεις δοκιμάσει. Εγώ αφού ξυριστώ WTG κάνω δύο περάσματα XTG με αντίθετη φορά το ένα από το άλλο. Η διαφορά είναι ότι στα XTG με το ένα χέρι κρατάω τη μηχανή με το άλλο τεντώνω το δέρμα ώστε η τρίχα να έρθει όσο γίνεται πιο κάθετη στο δέρμα. Η τεχνική μου έχει μείνει από όταν ξυριζόμουν με φαλτσέτα και ομολογώ ότι με βοηθάει αρκετά και με τη DE μηχανή. Δυστυχώς είναι τέτοιο το δέρμα μου που όσες φορές επιχείρησα κόντρα γεμίζω ερεθισμούς. Οπότε με τον παραπάνω τρόπο έχω πετύχει ένα αρκετά ικανοποιητικό αποτέλεσμα. Θα έλεγα 90% BBS.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Antonis την 30 Ιούλ 2021, 15:44, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Δεν χρειάζεται να κάνεις ολική παράθεση όταν απαντάς στο αμέσως προηγούμενο μήνυμα. Φιλικά, Αντώνης.
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Vavous έγραψε: 29 Ιούλ 2021, 06:31 Αντώνη μου, μέχρι κάποιο σημείο καλά τα λες αλλά το γενικό σου συμπέρασμα "Ξύρισμα χωρίς κόντρα στην φορά τις τρίχας και BBS δεν γίνεται, με την καμία όμως, είναι μία αυταπάτη που βασίζεται στο πως χαϊδεύεις το δέρμα." στην περίπτωσή μου δεν ισχύει και σίγουρα ούτε για κάποιους άλλους.
Ναι φίλε μου Ανδρέα ok, αλλά χωρίς να το θέλεις βρήκες το ευαίσθητο σημείο μου, κι αυτό είναι μείον μου :hb :D
Το γνωρίζεις ότι σε συμπαθώ πολύ, από την 1η μέρα που ήρθες, αλλά σε μία δημόσια συζήτηση, που διαβάζουν πολλοί, πρέπει και να τα λέμε όπως είναι.!

Ας το πάρουμε από την αρχή λοιπόν, μέχρι το σημείο που τα λέω καλά συμφωνούμε ναι;
Στο γενικό μου συμπέρασμα είναι όπου διαφωνούμε, δυστυχώς όμως δεν είναι δικό μου το συμπέρασμα, άρα και δεν μπορώ και να το διαπραγματευτώ.

Προσδιορίζεται ως σταθερά, και είναι ένας νόμος από όλα τα Ιταλικά μπαρμπέρικα και όχι μόνο, όπου οι νέοι και επίδοξοι μπαρμπέρηδες σπουδάζουν το αντικείμενο, ώστε αργότερα να μπορέσουν να εξασκήσουν το σπάνιο πλέον αυτό επάγγελμα του νεο - μπαρμπέρη.

Για λόγους που δεν χρειάζεται να αναλύσω, η τεχνική της κόντρας έπαψε να διδάσκεται, στα σύγχρονα μπαρμπέρικα θα σε περιποιηθούν βέβαια, αλλά όχι με τον τρόπο που το έκαναν οι παλαιοί μπαρμπέρηδες, θα σε ξυρίσουν θα σε αρωματίσουν, με το αζημίωτο βέβαια, και στο τέλος θα φύγεις αξύριστος (εμένα ρώτα).

Ο ενδεδειγμένος τρόπος μάθησης και εφαρμογής είναι πλέον διαφορετικός, και βασίζεται σε 14 ξυραφιές, aka «The 14 stroke shave»
ανεξαρτήτως της φοράς τρίχας, που ο καθένας έχει και διαφορετικό μοτίβο, κατάργησαν τις φαλτσέτες και μετά το κόντρα πέρασμα.

Και διά του λόγου το αληθές και το ασφαλές
Εικόνα Εικόνα Εικόνα

Προσωπικά έχω δοκιμάσει τα πάντα, ώστε να γλιτώσω την κόντρα, πολλά χρόνια το παλεύω αλλά δεν το κατάφερα όμως.
Και για να το συζητήσουμε και με παραδείγματα, θα ήθελα αν κάποιο μέλος μας μπορεί να πετύχει BBS* χωρίς κόντρα ας το γράψει παρακαλώ εδώ.

*BBS στο 100% και όχι πχ: 80-90% ο λόγος που έγραψα είναι ότι σχεδόν 35 χρόνια παιδεύομαι και εκ-παιδεύομαι και με ενδιαφέρει πάρα πολύ.
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Άβαταρ μέλους
babkoug
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2128
Εγγραφή: 22 Μαρ 2016, 16:32
8
Τοποθεσία: Περιστέρι Αττικής
Has thanked: 8566 times
Been thanked: 11590 times
Ηλικία: 55

Λαιμός κ μάγουλα δεξιά-αριστερά κ λίγο κάτω από το στόμα, σε μένα θέλουν κόντρα με οποία μηχανή έχω κ με όποια λεπίδα. Ακόμα κ με R41 με feather, οπότε κοντρα κ με αυτήν μόνο εκεί, απλά πολύ απαλά. Μετά φόβου Θεού που λένε. Κυρίως στον λαιμό χωρίς κόντρα φαίνεται κ με το μάτι το ζήτημα, όπως κ στην ακρη του δεξιού χείλους. Καλά από το δεξί χείλος συνήθως παραιτούμαι γτ περισσότερες πιθανότητες υπάρχουν να γρατζουνιστώ, παρά να ξυριστώ όπως στο υπόλοιπο πρόσωπο. Τι κόντρα, τι πλάγια, τι γλώσσα απομέσα. Ενα μυστήριο.
Μπάμπης
Άβαταρ μέλους
Giwrgis
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 542
Εγγραφή: 13 Απρ 2019, 11:24
5
Has thanked: 2412 times
Been thanked: 2661 times

Προσωπικά, δεν μου φαίνεται περίεργο που κάποιοι συνξυριστές αναφέρουν BBS χωρίς κόντρα και δεν έχω και κανέναν λόγο να μην το πιστέψω. Ξεκάθαρα έχει να κάνει με τις μεταβλητές της εκάστοτε επιδερμίδας καθώς και τον τύπο γενειάδας στον καθένα. Εαν δεν έχεις πολύ σκληρά γένια, πρόσωπο χωρίς μεγάλες γωνίες και μη λιπαρή επιδερμίδα τότε ναι δεν το θεωρώ απίθανο. Εγώ που τα γένια μου είναι σύρματα, πυκνά και το πρόσωπό μου με έντονες γωνίες σε σαγόνι και σύνορα μάγουλων-λαιμού δεν θα γίνει ποτέ χωρίς κόντρα, με καμία μηχανή. Ίσως τα πράγματα να είναι διαφορετικά με φαλτσέτα ή σαβέτα, δεν είμαι γνώστης, καλό θα ήταν να ακούσουμε και απο κάποιον που ξυρίζεται με αυτόν τον τρόπο να καταθέσει την άποψή του.
Embrace the steel..
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5903
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27393 times
Been thanked: 38926 times
Ηλικία: 54

Ο @Tony είναι σχολείο.
Και μην ξαναδιαβάσω από τίποτις βέβηλους ότι το παραδοσιακό ξύρισμα δεν είναι 'επιστήμη'. :angry-nono:
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Drnick33
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: 10 Σεπ 2020, 16:38
3
Has thanked: 1 time
Been thanked: 42 times

Εγώ πλέον προτιμώ να μην κάνω κόντρα έτσι ώστε να ξυριζομαι πιο συχνά μπας κ τελειώσει κανένα σαπούνι 😂
Άβαταρ μέλους
Kritikos
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 167
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2021, 18:29
2
Has thanked: 3155 times
Been thanked: 1267 times
Ηλικία: 54

Τα πράγματα είναι για μένα απλά.Το πρώτο πέρασμα στη φορά της τρίχας.Το δεύτερο πέρασμα κόντρα.Αν το κόντρα δημιουργεί προβλήματα,πολύ πιθανό,δεν το κάνεις.
Άβαταρ μέλους
Roadrunner
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1139
Εγγραφή: 22 Οκτ 2014, 10:20
9
Has thanked: 3611 times
Been thanked: 4505 times
Ηλικία: 47

Από τότε που άρχισα το παραδοσιακό ξύρισμα, έκοψα και το κόντρα ξύρισμα και βρήκα την υγεία μου. Κάνω μόνο ένα επιπλέον πέρασμα, με φορά από το πιγούνι μέχρι το αυτί και είμαι κομπλέ. Ναι, δεν πετυχαίνω BBS, αλλά δεν με ενδιαφέρει. Αλλωστε δεν έχω πυκνά γένια και για δύο ημέρες τουλάχιστον δεν έχω θέμα.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις αρχαρίων”