(Άλλη) μια βοήθεια στον αρχάριο!

Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6984 times
Ηλικία: 49

Συμφωνώ, αλλά την κρούστα μου την τρώει πάντα η κόρη μου!
Χάρης
NikosX
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 587
Εγγραφή: 04 Οκτ 2013, 09:50
10
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 208 times
Been thanked: 895 times
Επικοινωνία:

Για πρώτο σαπούνι δοκιμών, με πινέλο το 1305, one word:
Cella
He shaved evenly and with care, in silence, seriously.James Joyce
Άβαταρ μέλους
iogi
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 4994
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 10:31
13
Τοποθεσία: Αθήνα - Αμπελόκηποι
Has thanked: 22530 times
Been thanked: 7785 times
Ηλικία: 67

Προσωπικά για καπάκι στα πήλινα μπωλάκια (αλλά και στην κούπα της Old Spice) χρησιμοποιώ μεταλικά ή γυάλινα σουβέρ από σούπερ μάρκετ.
ch2700 έγραψε:Για το γαουρτι και την κρουστα δεν συνφωνει κανεις?
Εγώ, εγώ!!!
Γιάννης
minime
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 111
Εγγραφή: 30 Οκτ 2013, 21:52
10
Has thanked: 20 times
Been thanked: 8 times

ΟΚ, αφού λοιπόν 45 κατασκευαστές παραδοσιακών ξυριστών συνιστούν Cella, Cella it is.

Θα κοιτάζω και για μπολάκια όμως. Βασικά έχω ήδη ένα πήλινο που κάνω εκεί τον αφρό μου, αλλά δε με ενθουσιάζει γι' αυτή τη χρήση, οπότε μάλλον θα κρατήσω αυτό για σαπούνι και θα πάρω ένα καλύτερο και πιο όμορφο για τον αφρό.

Θα περάσω αύριο να πάρω τις Feather. Για να δούμε...

Και κάτι άσχετο: Πήρα χτες Bic Metal ξυραφάκια, για άλλη χρήση, όχι ξύρισμα, αλλά είπα να δοκιμάσω ένα μιας που διαβάζω ότι έχουν οπαδούς. Τελικά είναι πολύ καλά! Πολύ κοφτερά, περνούσαν από 3 ημερών γένια και δεν καταλάβαιναν τίποτα. Ούτε κολλούσαν, ούτε στόμωναν. Επειδή ακόμα δεν έχω ξεσυνηθήσει τα Proglide και τα Fusion που χρησιμοποιούσα μέχρι πριν λίγο καιρό, τα οποία και κινήσεις στο γάμο του Καραγκιόζη να κάνεις δεν κόβεσαι, με τα Metal κόπηκα σε 2 σημεία! Δεν κόβομαι με τα ασφαλείας και κόπηκα με τα πλαστικά. Δεν το πίστευα. Βασικά επειδή έχουν σταθερή κεφαλή και κόβουν, θέλουν προσοχή.
Γενικά έμεινα πολύ ικανοποιημένος όμως και (κλασσικά, YMMV, αλλά) θεωρώ ότι είναι μια πολύ καλή λύση για κάποιον που δεν μπορεί/θέλει/φοβάται να έχει μαζί του μια μηχανή ασφαλείας στις εκδρομές ή τα ταξίδια.
minime
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 111
Εγγραφή: 30 Οκτ 2013, 21:52
10
Has thanked: 20 times
Been thanked: 8 times

Update:

Τελικά δε θα σας άκουσα και πήρα ένα MWF και Feather λεπίδες. (Moυ είχαν κολλήσει και άμα μου κολλήσει κάτι...)
Με την Jermyn που έχω δεν μπορώ να κάνω πολύ καλό αφρό - γελάστε ελεύθερα, δεν τρέχει τίποτα, αλλά απλά δεν. Το έλεγα στο Γιώργο και δεν με πίστευε... Είμαι unique όμως γι' αυτό.

Με το MWF τα καταφέρνω πολύ καλύτερα. 2η φορά σήμερα που το χρησιμοποιώ οπότε θέλω λίγη βελτίωση στο θέμα νερού και face lathering, αλλά ακόμα και έτσι ο αφρός μου είναι ικανοποιητικός. Δεν είναι τόσο δύσκολο σαπούνι νομίζω, απλά πρέπει να βρεις τι κάθεται καλύτερα.

Δοκίμασα και τις Feather μαζί. (Δεν αλλάζουμε πολλά πράγματα μαζί - το θυμάμαι, αλλά...)
Πολύ καλός συνδιασμός. Οι Feather μου έκατσαν καλύτερα από όσες έχω δοκιμάσει. Είναι πιο κοφτερές και δουλεύουν καλύτερα στα $%^γένια μου, με λιγότερα περάσματα. Έχω λίιιγο κάψιμο, αλλά με την βελτίωση αφρού / τεχνικής θα εξαλειφθεί σίγουρα.

Γενικά είμαι ικανοποιημένος από τις αλλαγές και παρατηρώ ότι και η τεχνική βελτιώνεται. Κάθε ξύρισμα είναι καλύτερο από το προηγούμενο!

Το πινέλο δε με βολεύει πολύ όμως. Νομίζω ότι οι τρίχες του είναι αρκετά μεγάλες και δε με βολεύει στο πρόσωπο και απορροφάει και πολύ αφρό νομίζω. Κοιτάζω για κάτι μικρότερο, ποιοτικό και σχετικά οικονομικό.
Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

Τι έχει ο αφρός της κρέμας? Καταρρέει, είναι νερουλός, ξεραίνεται?

Αφρό πως κάνεις, στο πρόσωπο ή σε bowl/scutle? Με τι πινέλο?
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
minime
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 111
Εγγραφή: 30 Οκτ 2013, 21:52
10
Has thanked: 20 times
Been thanked: 8 times

Σε μπολ κάνω, με ένα 1305. Ακριβώς όπως σ' αυτό το βίντεο. H κρέμα μου απλά δεν κάνει αφρό.
Προσθέτω ελάχιστο νερό σιγά - σιγά, αλλά κα πάλι... Μέχρι που θα γίνει νερουλή. Πριν χαλάσει φτάνει σε ένα σημείο που μπορώ να ξυριστώ, αλλά δεν είναι ο ουάου αφρός. Ή θα είναι ψιλοστόκος ή θα είναι νερουλός. Φαίνεται σαν το πινέλο να απορροφάει όλον τον αφρό. Υπάρχει μέσα του, αλλά δεν είναι καλός.
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5387
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4477 times
Been thanked: 5443 times

Φώτη το πινέλο θέλει στρώσιμο. Ποτέ δεν βγάζουμε συμπέρασμα για ενα πινέλο χοίρου αν δεν το στρώσουμε πρώτα. Το στρώσιμο βέβαια απο πινέλο σε πινέλο (χοίρου πάντα) διαφέρει .Πινέλα μου έχουν στρώσει απο το τέταρτο test lather και άλλα κατά την 23η με 24η χρήση (semogue 2000).Μόλις όμως στρώσουν μεταμορφώνονται. Μαλακώνουν οι τρίχες , δεν κρατούν μέσα τους αφρό , κλπ κλπ. Οπότε λίγο υπομονή .
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10585
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26579 times
Been thanked: 26051 times

Παληκάρια ας συνεχιστεί η συζήτηση αυτή στα κατάλληλα νήματα, το παρόν έδωσε ότι είχε να δώσει (τις πρώτες βοήθειες στα ερωτήματα).

:thnx
minime
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 111
Εγγραφή: 30 Οκτ 2013, 21:52
10
Has thanked: 20 times
Been thanked: 8 times

Αντώνη, για να συνεχιστεί η συζήτηση σε άλλο νήμα, θα έπρεπε να μεταφέρει κάποιος πρώτα και τα αντοίστιχα μηνύματα εκεί.
Θα πάω στο άλλο νήμα να απαντήσω και μετά θα έρθω εδώ να πω στον κόσμο που ρωτάει ότι τους απάντησα σε άλλο νήμα; Και στο 2ο νήμα θα υπάρχει μια απάντηση ξεκάρφωτη; Χωρίς συνέχεια;

Άρη, το πινέλο φαίνεται να είναι σχεδόν ΟΚ. Έχει ανοίξει και έχει κάνει ψαλίδα και αυτό είναι που με τρελαίνει. Αλλά ας αφήσουμε το θέμα για άλλη φορά.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το ξύρισμα”