Ατυχήματα με ξυριστικό εξοπλισμό

Άβαταρ μέλους
Algebar
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1683
Εγγραφή: 25 Οκτ 2020, 20:03
3
Τοποθεσία: Παλλήνη
Has thanked: 13428 times
Been thanked: 14348 times
Ηλικία: 54

Πολύ κρίμα Αντώνη !!!
Εγώ είχα κάποιες πτώσεις πινέλων και μηχανών αλλά ευτυχώς χωρίς ζημιά.
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5383
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4477 times
Been thanked: 5443 times

Antonis έγραψε: 02 Οκτ 2021, 10:59 Έτσι, τόπικ ζημιών χωρίς εμένα πως θα γίνει; Ζεστά νέα, μόλις βγήκαν από τον φούρνο...

Πριν καμιά ώρα, έχω έξω για στέγνωμα στην βάση της απλώστρας το πανέμορφο Steve Woodhead scuttle που έχω από το 2014. Σήμερα το έβγαλα για πρώτη (και τελευταία πλέον) φορά και σκεφτόμουν κατά την διάρκεια του ξυρίσματος, πόσο ωραία αίσθηση είναι ο ζεστός αφρός στο πρόσωπο.

Περνάει ο πατέρας μου, πάει να απλώσει κάτι, δεν τον προλαβαίνω και... το κακό είχε ήδη γίνει. Άκουσα απλά τον ήχο που έσπαγε από την πτώση. Καλά να πάθω, ποιος μου φταίει; Ο έρμος στεναχωρήθηκε, αλλά προσπάθησα να τον καθυσηχάσω.

Ήδη παραγγέλθηκε αντικαταστάτης από Ιταλία μεριά. Ακριβό μεν, αλλά τα γούστα πληρώνονται...
Κανόνισε να το κρεμάσεις και αυτό στα μανταλάκια ....... :D Μεγειά φίλε , πανέμορφο το καινούργιο!!!
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10568
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26482 times
Been thanked: 25946 times

Merci φίλε!
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10568
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26482 times
Been thanked: 25946 times

Ο καιρός πλέον έχει ζεστάνει για τα καλά και αρχίζει να γίνεται επικίνδυνος. Σήμερα τα ξημερώματα, ακούω μες τον ύπνο μου ένα κρακ όπως σπάει ένα γυαλί. Δεν είμαι σίγουρος αν το άκουσα πραγματικά ή μου φάνηκε, καθώς έχω καλό ύπνο και υπερισχύει έναντι του ήχου (που δεν είμαι σίγουρος αν όντως άκουσα). Το πρωί που ξυπνάω, νιώθω μια πολύ ευχάριστη μυρωδιά και γνώριμη ταυτόχρονα, αλλά δεν μπορώ να προσδιορίσω τι είναι. Ανοίγω την ντουλάπα που έχω τα ξυριστικά, για να πάρω τον φορτιστή του κινητού μου. Η μυρωδιά γίνεται ακόμη πιο έντονη. Βλέπω να έχει μουλιάσει για τα καλά το χάρτινο κουτάκι της Barbon, πιστεύω ότι φούσκωσε και "ξέρασε" η κρέμα (μου έχει συμβεί στο παρελθόν λόγω ζέστης). Πάω να σκουπίσω και διαπιστώνω ότι δυστυχώς έσπασε το μπουκάλι που είχα την αμερικάνικη Aqua Velva. Τα έχει κάνει παντού λούτσα. Μετά από 12 και ώρες, ακόμη μυρίζει AV το δωμάτιο.

Προφανώς έσπασε λόγω διαστολής από τις υψηλές θερμοκρασίες, αλλά και η ποιότητα του μπουκαλιού μάλλον ήταν κακή. Προς γνώση και συμμόρφωση άλλη φορά.
Άβαταρ μέλους
Algebar
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1683
Εγγραφή: 25 Οκτ 2020, 20:03
3
Τοποθεσία: Παλλήνη
Has thanked: 13428 times
Been thanked: 14348 times
Ηλικία: 54

Κρίμα που πήγε χαμένη η AV, πάντως οι μεταβολές της θερμοκρασίας εντός του σπιτιού δεν δικαιολογούν σπάσιμο εκτός αν είχε ήδη ράγισμα οπότε θα έσπαγε σύντομα με τον ένα ή άλλο τρόπο.
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10568
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26482 times
Been thanked: 25946 times

Όντως έτσι είναι, η AV είναι από τα αγαπημένα μου after shave. Και εγώ καταλήγω ότι είναι θέμα κακής ποιότητας, γιατί τόσα χρόνια δεν έσπασε άλλο μπουκάλι. Έφυγε όλος ο πάτος! :shock:
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10568
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26482 times
Been thanked: 25946 times

Και μπορώ να ανακηρυχθώ επίσημα ως ο πιο ζημιάρης του forum. Μόλις κατέρριψα νέο ρεκόρ, αφού έσπασα την λαβή του Yaqi Ocean που μετρούσε λίγες ώρες στα χέρια μου. Πως τα κατάφερα;

Αφού το έπλυνα και το στέγνωσα, έψαχνα να δω αν ταιριάζει κάποια από τις βάσεις πινέλων που είχα. Η μόνη που το χωρούσε, ήταν μια ατσάλινη του Frank Shaving Που είχα από το 2011. Ήθελε όμως άνοιγμα της υποδοχής, οπότε αφού την άνοιξα, έβαλα το πινέλο για δοκιμή. Προφανώς δεν έκατσε σωστά και έφαγε ένα μεγαλοπρεπές πέσιμο από αρκετό ύψος στο πάτωμα με αποτέλεσμα να σπάσει η λαβή του σε ένα σημείο σε αρκετά μικρά θρίματα (που το καθιστούν για πέταμα). Μα πόσο βλάκας είμαι πια... :angry-cussingblack: :angry-banghead: :angry-tappingfoot:
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5903
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27385 times
Been thanked: 38923 times
Ηλικία: 54

Ώρα για ευχέλαιο Αντώνη. :d

Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Algebar
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1683
Εγγραφή: 25 Οκτ 2020, 20:03
3
Τοποθεσία: Παλλήνη
Has thanked: 13428 times
Been thanked: 14348 times
Ηλικία: 54

Κρίμα Αντώνη, αν δεν έχει διαλύσει ίσως με κάποια εποξική κόλα μπορέσεις να το σώσεις.
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
babkoug
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2127
Εγγραφή: 22 Μαρ 2016, 16:32
8
Τοποθεσία: Περιστέρι Αττικής
Has thanked: 8559 times
Been thanked: 11587 times
Ηλικία: 55

Κρίμα, καινούργιο πράμα.
Κατι ξέρει ο Βαβους που δεν τα κρεμά ανάποδα. Κ μένα μου έχουν φύγει αρκετές φορές από τη βάση κάποια πινέλα, αλλά ευτυχώς δεξιά κ αριστερά δεν υπάρχει χώρος οπότε έχουν πέσει στον νιπτήρα. Εξαίρεση μια φορά, όταν είχα σηκωσει τη βάση με μηχανή κ πινέλο για να καθαρίσω αποκάτω κ έφυγε εκτός γηπέδου ένα Yaqi 2b Red marble. Σχίστηκε μια φλούδα περίπου μισό εκατοστό, αλλά λόγω κυματισμών του χρώματος κ ότι το χρώμα δεν είναι επιφανειακό αλλά εμποτίζει τη λαβή σε όλο το βάθος της, δεν φαίνεται σχεδόν τπτ...
Μπάμπης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το ξύρισμα”