Πολεμικές Τέχνες

Πάνω απ όλα φίλαθλοι!
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7391
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11318 times
Been thanked: 10718 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

Το Aikido απ όσο ξέρω είναι μία τέχνη πάλης σώμα με σώμα (χρησιμοποιώντας την ενέργεια του αντιπάλου) ή με την χρήση "σπαθιού".
Όπου ουσιαστικά το αποτέλεσμα πρέπει να είναι η επιβίωση σου απέναντι στον αντίπαλο όχι όμως αφοπλίζοντας τον αλλά "εξουδετερώνοντας" με τρόπους όπως ρίψεις, εξαρθρώσεις, όσο για τα κλειδώματα έχω δει πολύ ελάχιστα και τα χρησιμοποιούν σε περιπτώσεις πολλαπλών αντιπάλων!
Μόνο απαλή τέχνη δεν μπορείς να την πεις αφού μερικές ρίψεις είναι στην κυριολεξία αεροπλανικές!
Χαρακτηρίζετε έτσι, λανθασμένα πιστεύω, γιατί δεν έχει μπουνιές και κλοτσιές (η βία δεν είναι μέσα στη φιλοσοφία του aikido) !
Εδώ θέλω να πω επίσης ότι πιστεύω πως το Aikido κάνει πολύ καλύτερη χρήση της ενέργειας του αντιπάλου σε αντίθεση με το Tai chi όπου το θεωρούν ενεργειακή "chi" πολεμική τέχνη, εξ ου και ο προβληματισμός στην επιλογή μεταξύ αυτών των 2 πολεμικών τεχνών!
Βέβαια δεν είμαι γνώστης ούτε της μίας ούτε της άλλης τέχνης βγάζω "ίσως λάθος" συμπεράσματα με αυτά που βλέπω και διαβάζω από εδώ και από εκεί!


Taichi:
[youtube][/youtube]

Aikido:
[youtube][/youtube]
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Εμένα η διαφωνία μου δεν ήταν στο κατα πόσο είναι ικανή τέχνη για να αντιμετωπίσεις κάποιον στον δρόμο αλλά στο αν φτιάχτηκε για αυτό. Δεν νομίζω ότι καμία πολεμική τέχνη τέτοιου τύπου φτιάχτηκε για αυτό το λόγο.
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
GiorgosG
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: 20 Ιαν 2012, 13:31
12
Has thanked: 5 times
Been thanked: 18 times

Μα ολες οι παραδοσιακες τεχνες φτιαχτηκαν για την προστασια της ζωης και ειναι το μεγαλυτερο ιδανικο για τους βουδιστες.Απλα εμεις οι δυτικοι τις ειδαμε μεσα απο την δικια μας κουλτουρα και το χολιγουντ οποτε εχουμε παρεξηγησει πολλα πραγματα.Στον παραπανω φιλο του προτεινω να παρακολουθησει προπονησεις και να διαλεξει καποια που να ταιριαζει στο σωμα του.Για το ται τσι,εδω στην ελλαδα το διδασκουν για θεραπευτικους σκοπους δεν γνωριζω κανεναν που να κανει πολεμικο.Παντως εαν σε ενδιαφερει κατι αποτελεσματικο για το δρομο σου προτεινω wing chun,jiu jitsu,kenpo karate.
Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7391
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11318 times
Been thanked: 10718 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

Ίσως όλες εκτός από το Ninjutsu! :ninja_hide
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
Άβαταρ μέλους
GiorgosG
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: 20 Ιαν 2012, 13:31
12
Has thanked: 5 times
Been thanked: 18 times

andreas έγραψε:Ίσως όλες εκτός από το Ninjutsu! :ninja_hide
Το ninjutsu για πολλους θεωρειτε η αφροκρεμα καθωε περιεχει τα καλυτερα στοιχεια απο ολες τις ιαπωνικες και φυσικα τις δικες του μυστικες για σπαθια ,αστερακια,γκλομπ κονταρια,μεταμφιεσεων,δηλητηριασεων,κλπ
Άβαταρ μέλους
Δορυφέρων
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2519
Εγγραφή: 13 Δεκ 2010, 17:51
13
Has thanked: 46 times
Been thanked: 147 times
Ηλικία: 57

andreas έγραψε:Βασικά αυτό δεν είναι ξύλο!
Είναι μέθοδοι θανάτου!
Ρεαλιστικη πρακτικη εκαναν σε συλληφθεντες Παλαιστινιους ή ακομη και σε αντιδρωντες σε ελεγχους περιπολων
Ηταν το πιο ευκολο θυμα ας το πουμε
Στην αρχη οι Παλαιστινιοι δεν ηξεραν τι ειναι και το ονομαζαν "καρατε" αργοτερα με το ιντερνετ εγινε γνωστο.

Απο την αλλη ακουω να λεμε "πολεμικη τεχνη" το Kick Boxing,προς θεου ενα μαχητικο σπορ ειναι
Μητερα ολων αυτων ειναι το Παγκρατιο.
«ΟΥΚ ΕΙΘΙΣΤΑΙ ΤΟΙΣ ΕΛΛΗΣΙ ΠΡΟΣΚΥΝΕΕΙΝ»

Blog: http://ksyrisma-shaving.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
xiopc
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: 28 Αύγ 2012, 21:21
11
Has thanked: 5 times
Been thanked: 1 time

Αν θέλει κάποιος να ασχοληθεί με τις πολεμικές τέχνες θα του πρότεινα με την εξής σειρά τα παρακάτω:

Ελληνορωμαϊκή
τζούντο
πυγμαχία
Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7391
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11318 times
Been thanked: 10718 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

Φίλε xiopc καλά αυτά που λες, αλλά είμαι λίγο μεγάλος, και "ανεπαρκής" και για τα 3.
Χώρια που η πυγμαχία δεν νομίζω πως είναι πολεμική τέχνη αλλά όπως προείπε και ο φίλος Δορυφέρων πιο πάνω για το kick boxing, έτσι και για την πυγμαχία, είναι μαχητικό σπορ.
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
xiopc
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: 28 Αύγ 2012, 21:21
11
Has thanked: 5 times
Been thanked: 1 time

Καταλαβα τι ενοεις, αλλα το kick boxing δεν μπορει να χρησιμοποιηθεί σαν πολεμικη τεχνη, γιατι χρειάζεται να εχεισ κανει ζέσταμα για να μπορείς να χρησιμοποιείς τα ποδιά σου, ενω αντίθετα την πυγμαχία μπορείς να την χρησιμοποιήσεις οποιαδήποτε στιγμή, αν θέλεις κάτι πιο απλό και περιορισμένο φυσικά, γιατι αντίθετα με οτι πιστεύει ο κόσμος δεν υπάρχουν " μαγικές συνταγές" θα σου πρότεινα Daito ryu jujutsu,( επειδη βλεπω οτι σου αρεσει ) το Αικιδο δεν ειναι πολεμικη τεχνη ειναι θρησκεια και το Ninjutsu eνας μυθος.. Να έχεις υπ οψιν σου ομως οτι το aiki no jutsu ηταν γι αυτούς ειχαν ηδη περάσει την πιο κάτω στρατιωτική τους εκπαίδευση ... βλέπε Judo.

επομένως έχει μικρή ίσως κ καθόλου αξία να πας κατευθείαν εκεί
Άβαταρ μέλους
coccolino
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1023
Εγγραφή: 22 Ιαν 2012, 21:56
12
Τοποθεσία: Athens - London - Edinburgh
Has thanked: 246 times
Been thanked: 205 times
Ηλικία: 56

Φίλε xiopc τι εννοείς όταν λές ότι το Aikido είναι θρησκεία;
Γιώργος

Dovo Best Quality 5/8", Frederick Reynolds 6/8", Frederick Reynolds 13/16", Merkur 15C, Vintage Gillette Eldorado Gold Tech '56
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αθλητισμός”