Οι καλύτερες και οι χειρότερες λεπίδες σας

Άβαταρ μέλους
Akist
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 871
Εγγραφή: 27 Σεπ 2017, 15:34
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 4193 times
Been thanked: 2854 times
Ηλικία: 49

Top
Polsilver SI (πάνε πλέον)
Bic cp
Wilkinson Black
Gillette sb
Nacet
Perma sharp

Worst
Personna (όλες)
Astor (τις χρησιμοποιούσα παλιά - αναγκαστικά ήταν οι μόνες που έβρισκα εύκολα στα 90's - οι 3 στις 5 από το κουτάκι έβγαιναν άχρηστες)
κάτι κινέζικες που δεν θυμάμαι καν μάρκα που πήγαν να μου φάνε το δέρμα
Θα πάρω πενταλέπιδο αν το φτιάξουν σαν του avatar μου ...
Άβαταρ μέλους
Algebar
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1685
Εγγραφή: 25 Οκτ 2020, 20:03
3
Τοποθεσία: Παλλήνη
Has thanked: 13432 times
Been thanked: 14357 times
Ηλικία: 54

Αυτή που ξεχωρίζει για μένα είναι η Feather, και λίγο πίσω Nacet μαζί με Bic Chrome/Astor.
Οι υπόλοιπες που έχω δοκιμάσει είναι πάνω κάτω τα ίδια.
Η μοναδική που θα χαρακτήριζα προβληματική είναι η Permasharp καθώς η γλώσσα της "φίλης" και "συμμάχου" γείτονος μου προκαλεί τρομερό οφθαλμικό ερεθισμό :mrgreen:
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
qsplan
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1344
Εγγραφή: 08 Φεβ 2022, 19:21
2
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 6401 times
Been thanked: 5274 times
Ηλικία: 57

Σε μένα, η χειρότερη με διάφορα είναι η Gillette 7o'clock Super Stainless...

Όπου κι αν την έχω δοκιμάσει, όπως κι αν την έχω δοκιμάσει...

Καλύτερες εξακολουθούν να είναι η Gillette η μαύρη (με αυτή κάνω τις δοκιμές σε κάθε νέα μηχανή), Feather, Treet Carbon Steel, Nacet & PermaSharp...
:ty .'. Κώστας .'. ένας vintage έφηβος :thankyou
Visita Interiora Terrae Rectificando Invenies Occultum Lapidem
Άβαταρ μέλους
mbakurin
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 577
Εγγραφή: 03 Ιουν 2021, 14:32
2
Has thanked: 336 times
Been thanked: 1871 times
Ηλικία: 28

mbakurin έγραψε: 22 Σεπ 2021, 17:53 Καλύτερες με βεβαιότητα πλέον, δεν ξέρω αν θα αντιμετέθετα το (1) με το (2). Οι Βοσχοδ είναι οι πιο άνετες, αλλά οι άσκο προσφέρουν μα-κράν το βαθύτερο ξύρισμα που έχω βιώσει, κι ας ερεθίζουν ελάχιστα:
1) Voskhod
2) Lord ASCO πορτοκαλί
3) Rapira Sweedish Supersteel
4) Gilette 7 o'clock πράσινες
5) PolSilver

Χειρότερες:

5) Permasharp
4) Bic (παλιά ήταν για 2ες, αλλά σιγά-σιγά με προσοχή πέφτουν όσο δοκιμάζω καινούριες... πατάτες)
3) Derby
2) ASTRA λαδί
1) ASTRA μπλε

Κι εδώ δεν ξέρω αν θα αντιμετέθετα το (1) με το (2). Ήταν τόσο χάλια αμφότερες άστρα, που δυσκολεύομαι να θυμηθώ ποια μου έκατσε χειρότερα. Έβαλα τη μπλε 1η γιατί έκανα 1χέρι και την πέταξα, ενώ με τη λαδί κατάφερα να ολοκληρώσω ξύρισμα 2 χεριών, παρόλο που έγινε το πρόσωπό μου γης μαδιάμ.
Κουοτάρω τον εαυτό μου για να δουν και οι εντελώς νέοι ότι το ταξίδι συνεχίζεται. Με 1,5 χρόνο έξτρα εμπειρία από αυτή με την οποία έγραψα το ανωτέρω ποστ, έχουν γίνει οι εξής αλλαγές:

1) ΚΑΙ - εκτόπισε βοσχοδ γιατί κερδίζει στα πάντα (βάθος ξυρίσματος - ασφάλεια - διάρκεια) εκτός της τιμής.
2) Voskhod (η καλύτερη και πιο ξεχωριστή λεπίδα σε όλο το ΠΞ, μετά από δοκιμές 40 διαφορετικών σε 7 διαφορετικές μηχανές, εκ των οποίων οι 2 ρυθμιζόμενες. Αυτόματος πιλότος η Βοσχόδ, το θαύμα της ξυριστικής μηχανικής. ΔΕΝ καλύπτει μόνο όσους θέλουν τα αδιανόητα βάθη κοπής που μπορεί να προσφέρει η ΚΑΙ, η ΠΕΡΜΑ και η ΦΕΔΕΡ σε έμπειρα χέρια).
3) Permasharp (τεράστιο plot twist γιατί δεν την είχα δοκιμάσει σε επιθετικές μηχανές, στις οποίες δίνει ξυρισματάρες)
4) Polsilver
5) Rapira Swedish Supersteel ή LADAS. Μοιάζουν πολύ και είναι εξίσου καλές.

Χειρότερες δεν άλλαξαν τόσο:

5) BIG BEN
4) London Bridge
3) Derby
2) ΑΣΤΡΑ Λαδί
1) ΑΣΤΡΑ Μπλε (τις χάρισα όλες, όπως και τις λαδί).

Προσθέτω και δύο εύφημες μνείες, που ενώ είναι καλές, δεν μπαίνουν 5άδα: 1) TREET, που αν και βγάζουν 1-2 ξυρίσματα μετά βίας, η τιμή - χώμα τους σε συνδυασμό με το decent ξύρισμα ΣΕ ΟΛΕΣ τις μηχανές που τις έβαλα, είναι καλή ευκαιρία να βάζεις και να πετάς όταν θες να δανείσεις μηχανή σε κάποιο φίλο ή μέλος της οικογένειας που χρειάζεται 1 ξύρισμα για κάποιο λόγο. 2) FEATHER, που παρόλο που είναι δύστροπες και ενίοτε ερεθιστικές, όσο ανεβαίνει η εμπειρία δίνουν και καλύτερα αποτελέσματα. Θα τις έβαζα στη θέση 6 ή 7.
De savoir vient avoir.
Άβαταρ μέλους
zach
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 136
Εγγραφή: 04 Ιαν 2018, 21:47
6
Has thanked: 1943 times
Been thanked: 1202 times
Ηλικία: 54

Καλώς σας βρήκα και πάλι!

Καλύτερες:
Bic Astor,
Dorco HQ (ST301),
Treet Platinum.

Χειρότερες:
Bic Chrome Platinum,
Astra Stainless,
Rapira Platinum Lux.

'Άβυσσος η ψυχή του ξυριζόμενου..
Όλα πρέπει να γίνονται όσο πιο απλά είναι δυνατόν, αλλά όχι απλούστερα.
Albert Einstein
Άβαταρ μέλους
lozioditalia
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 168
Εγγραφή: 25 Ιαν 2021, 08:10
3
Has thanked: 122 times
Been thanked: 927 times

γεια σε όλους τους Έλληνες φίλους μου.
Δεν ξέρω πώς μου ήρθε η ιδέα να αγοράσω αυτές τις λεπίδες από την Κίνα, αγόρασα δύο πακέτα και όταν δοκίμασα μια λεπίδα σε οποιοδήποτε ξυραφάκι απλά δεν έκοψε.
Αν μια μέρα σου έρθει στο μυαλό η σκέψη να αγοράσεις αυτές τις λεπίδες με το λογότυπο του καρχαρία, ξεχάστε το, είναι απλά λεφτά πεταμένα.
Τα έβαλα στα σκουπίδια την ίδια μέρα αμέσως αφού τα δοκίμασα!


Εικόνα
Κρυφό περιεχόμενο
This board requires you to be registered and logged-in to view hidden content.
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10568
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26486 times
Been thanked: 25954 times

Αυτά έχουν οι "τυφλές" αγορές!
Άβαταρ μέλους
lozioditalia
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 168
Εγγραφή: 25 Ιαν 2021, 08:10
3
Has thanked: 122 times
Been thanked: 927 times

Διορθώνω τον εαυτό μου ότι είναι ξιφίας, ο καρχαρίας είναι το λογότυπο του Αιγύπτιου Shark, αυτά είναι εξαιρετικά ξυραφάκια για μένα.

Added in 7 minutes 46 seconds:
Antonis έγραψε: 27 Φεβ 2023, 11:48 Αυτά έχουν οι "τυφλές" αγορές!

καλησπέρα @Antonis , δεν κατάλαβα το νόημα του μηνύματός σου.
μπορείς να μου εξηγήσεις καλύτερα;
Κρυφό περιεχόμενο
This board requires you to be registered and logged-in to view hidden content.
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10568
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26486 times
Been thanked: 25954 times

@lozioditalia Εννοώ, πως πάντα υπάρχει το ρίσκο να μην μας αρέσει όταν παίρνουμε κάτι χωρίς να το έχουμε δοκιμάσει πριν ή να το έχουμε ψάξει. Δεν πειράζει, μια από τις χαρές του χόμπι μας είναι και οι δοκιμές! :D
Άβαταρ μέλους
kkapag
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: 01 Ιουν 2023, 09:55
Has thanked: 115 times
Been thanked: 107 times
Ηλικία: 49

Το χειρότερο ξύρισμα που έκανα ποτέ, ήταν R41 με feather στην πρώτη χρήση. Δεν δοκίμασα καν δεύτερη.
Να πω εδώ πως ο "ερεθισμός από το ξύρισμα" είναι για μένα άγνωστες λέξεις. Απλά "τραβούσε" πάρα πολύ, σε σημείο το ξύρισμα να γίνει ανυπόφορο. Με σαβετα ήταν πολύ καλύτερα τα πράγματα.
Πρώτη σε προτίμηση για μένα είναι η Astor, μετά η BIC chromium και στην επόμενη αγορά θα πάρω σίγουρα super iridium wizamet γιατί σε ένα δείγμα που μου έστειλαν, μου άρεσε πάρα πολύ.

Αυτό το έχετε δει; Αν ναι το λαμβάνετε υπόψιν;

https://www.refinedshave.com/razor-blad ... s-testing/
Κώστας
Απάντηση

Επιστροφή στο “To ξυραφάκι”