Οι καλύτερες και οι χειρότερες λεπίδες σας

Άβαταρ μέλους
qsplan
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1344
Εγγραφή: 08 Φεβ 2022, 19:21
2
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 6401 times
Been thanked: 5276 times
Ηλικία: 57

Φίλε @kkapag το μόνο που πρέπει να λαμβάνεις υπ'οψιν είναι η δική σου επιδερμίδα... Σαφώς και βοηθάει μέχρι κάποιο βαθμό, αλλά τα πάντα στο ΠΞ είναι τόσο υποκειμενικά, πόσο μάλλον οι λεπίδες...

Τις Astra (τις πράσινες) οποτεδήποτε τις δοκίμασα σε "κανονικό" ξύρισμα ήταν ένα δράμα, αλλά θαρρείς μεταμορφώνονται στο ξύρισμα του κεφαλιού...

Κι επειδή οι λεπίδες είναι μια τόσο ευμετάβλητη παράμετρος, πλέον σαν καλύτερες σε μένα είναι οι αμερικανικές Personna, Feather & Gillette black...
:ty .'. Κώστας .'. ένας vintage έφηβος :thankyou
Visita Interiora Terrae Rectificando Invenies Occultum Lapidem
Άβαταρ μέλους
kkapag
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: 01 Ιουν 2023, 09:55
Has thanked: 115 times
Been thanked: 107 times
Ηλικία: 49

Συμφωνώ απόλυτα! Χαίρομαι πραγματικά που υπάρχουν τόσες επιλογές και ο κάθε ένας σέβεται την άποψη και εμπειρία του άλλου! Πραγματικά μου κάνει εντύπωση πως κανείς δεν παρεξηγεί τις επιλογές του άλλου. Μακάρι να συνέβαινε αυτό και σε άλλα forums που ακολουθούσα. Σήμερα χρησιμοποίησα άστρα πράσινη και δεν με χάλασε καθόλου. Σιγά σιγά όμως καταλήγω σε κάποιες επιλογές.
Κώστας
Άβαταρ μέλους
The_Pianist
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: 22 Μάι 2020, 00:28
3
Τοποθεσία: Χολαργός, Αττική
Has thanked: 779 times
Been thanked: 355 times

@kkapag ρίξε μια δοκιμή, αν δεν το έχεις κάνει ήδη, και με την Astra την μπλε. Προσωπικά, μου φαίνεται και πιο γλυκιά και πιο κοφτερή από την αντίστοιχη πράσινη. Γενικά πάντως είναι αλήθεια, πως αν ρωτήσεις 100 άτομα ποια είναι η "καλύτερη" λεπίδα, θα ακούσεις τουλάχιστον 100 απόψεις. Π.χ. εγώ τις voskhod δε θέλω ούτε να τις βλέπω, ενώ αρκετοί πίνουν νερό στο όνομά τους. Το αντίθετο συμβαίνει με την Astra την μπλε καλή ώρα.
Wir müssen wissen, wir werden wissen - David Hilbert
Άβαταρ μέλους
kkapag
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: 01 Ιουν 2023, 09:55
Has thanked: 115 times
Been thanked: 107 times
Ηλικία: 49

Ο πιο πιθανός τρόπος να την δοκιμάσω είναι αν την συμπεριλάβει σαν δώρο κάποιο κατάστημα σε επόμενη αγορά. Μπορεί να είναι όπως τα λες, αλλά νομίζω είναι αδύνατο να δοκιμάσω ότι είναι διαθέσιμο στην αγορά.
Κώστας
Άβαταρ μέλους
qsplan
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1344
Εγγραφή: 08 Φεβ 2022, 19:21
2
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 6401 times
Been thanked: 5276 times
Ηλικία: 57

Υπάρχουν και οι περιπτώσεις που μπορείς να αγορασεις ένα πακετακι (ακόμη και μια λεπίδα) με οσες λεπίδες, που θέλεις να δοκιμάσεις...
:ty .'. Κώστας .'. ένας vintage έφηβος :thankyou
Visita Interiora Terrae Rectificando Invenies Occultum Lapidem
Άβαταρ μέλους
foxtrot
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3117
Εγγραφή: 07 Μάι 2015, 12:39
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 28076 times
Been thanked: 29344 times
Ηλικία: 64

Κύριοι, ας σταματήσει εδώ το off topic !
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
babkoug
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2128
Εγγραφή: 22 Μαρ 2016, 16:32
8
Τοποθεσία: Περιστέρι Αττικής
Has thanked: 8567 times
Been thanked: 11590 times
Ηλικία: 55

Σε ένα update:
Οι καλύτερες.
1. Personna Med Prep
(σε κάποια απόσταση)
2. Personna Lab Blue
(λίγο ακόμα απόσταση)
3. Feather
4. Gillette 7 O'clock Permasharp
5. Κ άλλες κ άλλες.

Οι λιγότερο καλές.
1. Treet, όσες έχω δοκιμάσει. Οχι τόσο λόγω κακού αποτελέσματος, όσο λόγω της χοντροκομμένης αίσθησης που έχουν.
2. Κάποια λίγα κομμάτια Astor. Τα υπόλοιπα μπορούν να παίξουν κ στις καλύτερες.
Μπάμπης
Άβαταρ μέλους
Fir3wind
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 16 Οκτ 2023, 11:41
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Has thanked: 5 times
Been thanked: 110 times
Ηλικία: 36
Επικοινωνία:

Θα γράψω κι εγώ τις επιλογές μου βάση την μέχρι τώρα εμπειρία μου.
Υπόψην κρίνω βάση της εμπειρίας μου με χρήση σαβέτας που είναι και το βασικό εργαλείο που χρησιμοποιώ και λιγότερο τη χρήση σε de.
Για σαβέτα προτείνω μέχρι νο.4
Τα υπόλοιπα είναι αδύνατη η χρήση τους με τη σαβέτα και σε de είχαν αρκετά αδιάφορη έως κακή απόδοση.

1)Gillette Nacet και Permasharp, κοφτερές και γλυκές με τους λιγότερους ερεθισμούς.
2)Feather Platinum, σουπερ κοφτερές, χωρίς ερεθισμούς αλλά εχουν μεγάλη πιθανότητα για κόψιμο με την παραμικρή απροσεξία σε χρήση σαβέτας. Σε DE είναι αυτές νο.1 και nacet/perma νο.2.
3)Gillette 7 oclock πράσινη καλή για αρχή και σκληρά γένια σαν τα δικά μου αλλά μου κάνει λίγους ερεθισμούς μετα το πρώτο χέρι. Τα βγάζω πέρα με διπλό και τριπλό lathering και ανανέωση μέσα στο ξύρισμα.
4)Gillette Wilkinson σαν την 7 oclock αλλά ένα κλικ λιγότερο κοφτερή.
5)Astra Platinum πράσσινη, μακριά από σαβέτες μόνο σε de - δεν είναι κοφτερή και θέλει πολλά περάσματα με αποτέλεσμα να ερεθίζει. Γίνεται να ξυριστεί κανείς απλά θέλει πολλά περάσματα και καλό lathering για να μην τραβάει και κάνει ερεθισμούς. To αποτέλεσμα είναι μετριότατο αλλά τουλάχιστον δε κόβομαι.
6)Treet γκρι κουτάκι, κύνδινος μακριά δεν κόβει, μόνο τραβάει κακή σε όλα δεν συνίσταται για ξύρισμα. Δεν έχω καταφέρει να ολοκληρώσω ξύρισμα με αυτές τις λεπίδες γιατί πάντα τις πετάω στη μέση του πρώτου περάσματος.
Life is too short for bad coffee.
Άβαταρ μέλους
apnik
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 77
Εγγραφή: 08 Σεπ 2022, 16:49
1
Has thanked: 353 times
Been thanked: 822 times

Χειρότερες 👎
1.Tiger Platinum
2.Merkur Stahlwaren Platinum
Καλύτερες 👍
1.Feather 1η χρήση
2. Muehle
3. Gillette platinum
Takakis1983
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 04 Φεβ 2021, 10:58
3
Has thanked: 12 times
Been thanked: 72 times

Καλύτερες
-Gillette Perma-sharp
-Gillette Nacet
-Voskhod

Χειρότερες
-Astra Platinum
-Feather
-Derby Extra
Απάντηση

Επιστροφή στο “To ξυραφάκι”