Έκλεισα 1 χρόνο στο ΠΞ

Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6984 times
Ηλικία: 49

Όχι βρε Αντώνη. Κάρτα είναι αυτή; Ο γιος του να ξυρίζεται με ηλεκτρική μηχανή; :hystericalbs1

Γιώργο εύχομαι τα δύσκολα να είναι για πάντα πίσω σου και να συνεχίσεις να έχεις τη διάθεση να ασχολείσαι με το ψυχοθεραπευτικό χόμπι μας!
Χάρης
Άβαταρ μέλους
ch2700
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1735
Εγγραφή: 28 Μάι 2012, 11:24
11
Has thanked: 672 times
Been thanked: 1639 times

Αντε καλα ξυρισματα George. Τωρα το νερο μπηκε στο αυλακι there is no way back. Μονο μην αφησεις να σε παρασυρει το ποταμι. :megagrin
Nikos
Robert Williams 8/8, Robert Williams "Purist",Koyei 13/16, C.Mayers & Son 13/16, Friodur 5/8, T.R.Cadman "Bengall", Dubl duck "Special No 1" 6/8, Kropp 13/16, Dovo Best Quality 5/8
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10584
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26571 times
Been thanked: 26047 times

Για την ευχή την έβαλα George, όχι για την μηχανή! :shocking :megagrin
Άβαταρ μέλους
coccolino
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1023
Εγγραφή: 22 Ιαν 2012, 21:56
12
Τοποθεσία: Athens - London - Edinburgh
Has thanked: 246 times
Been thanked: 206 times
Ηλικία: 56

Αντώνη μην φοβάσαι, στα θρησκευτικά αργότερα θα του μάθω και την 11η εντολή "ου ξυριστείς με ηλεκτρική μηχανή ή με πλαστικούρες με 1852 λεπίδες του κερατά" :hystericalbs1

Ευχαριστώ παιδιά :megagrin
Γιώργος

Dovo Best Quality 5/8", Frederick Reynolds 6/8", Frederick Reynolds 13/16", Merkur 15C, Vintage Gillette Eldorado Gold Tech '56
Άβαταρ μέλους
geobarou
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 629
Εγγραφή: 12 Μάι 2012, 15:47
12
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 89 times
Been thanked: 70 times
Ηλικία: 44

Γιώργο, να χαίρεσαι τα ξυράφια σου!!!

Αυτο που έχει μεγάλο νόημα, είναι να μας πεις (όχι ότι δεν ξέρουμε :beah2 ) Πόσο έχει αλλάξει το ξύρισμά σου μέσα σε ένα χρόνο....
Γιώργος
Άβαταρ μέλους
coccolino
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1023
Εγγραφή: 22 Ιαν 2012, 21:56
12
Τοποθεσία: Athens - London - Edinburgh
Has thanked: 246 times
Been thanked: 206 times
Ηλικία: 56

Το ξύρισμα σαν διαδικασία, σαν τεχνική, σαν ότι άλλο μπορείτε να φανταστείτε έχει αλλάξει κατά πολύ.

Άλλη τεχνική κατ' αρχήν στα straight και άλλη στις DE. Άκουγα για muscle memory και δεν καταλάβαινα πλήρως το τι σήμαινε, φυσικά μετά από 1 χρόνο έχω πλήρη επίγνωση του muscle memory και το τι σημαίνει καθώς επίσης και της σπουδαιότητας του:megagrin
Σαν αποτέλεσμα καμμία σχέση το "σήμερα" με το "χθές", πολύ βαθύτερο ξύρισμα πλέον, πολύ καλύτερη η επιδερμίδα, η αίσθηση, χωρίς ερεθισμούς και κοκκινίλες, πλέον αυτό που εξαργυρώνεις είναι πέραν κάθε προσδοκίας αν αναλογιστεί κανείς την επιστροφή σε παραδοσιακά μέσα, που από κάποιον αδαή φαίνεται σαν να πηγαίνουμε αντίθετα με την εξέλιξη (152 λεπίδες/cm) αλλά για μας είναι "back to the future".

Τα ξυρίσματα εκτός του ότι είναι πολύ πιο ποιοτικά από άποψη μέσων, καθώς τα σαπούνια, οι κρέμες, τα διάφορα ξυράφια και όλα τα υπόλοιπα accessories είναι πολύ καλύτερα απ' ότι χρησιμοποιούσα στο παρελθόν (ξυραφάκια Gillette 1-1001 λεπίδες, αφροί & gel της πλάκας, κλπ), είναι πλέον και κάτι που προσμένω να έρθει, η ημέρα του ξυρίσματος.

Έγινε μια θεαματική αναβάθμιση μιας "ρουτίνας", και από "αγγαρεία" έγινε απόλαυση. Πλέον δεν κοιτάω να τελειώσω γρήγορα, αλλά να ευχαριστηθώ περισσότερο την όλη διαδικασία. Τσεκάρεις και 800 διαφορετικές παραμέτρους (θερμοκρασία νερού, το πήλινο είναι αρκετά ζεστό; το πινέλο μούλιασε αρκετά; το σαπούνι μαλάκωσε; να κάνω pre-shave, με τι θα ξυριστώ σήμερα; κοιμηθήκανε όλοι να μην με ενοχλήσει κανένας;;;) :megagrin

Έχω μάθει τόσα νεα πράγματα σχετικά με το ξύρισμα, με τα ξυράφια, με τα μέταλλα, με το ακόνισμα, με τα σαπούνια και τα συστατικά τους, έχω ασχοληθεί ώρες ατελείωτες για πράγματα που αγνοούσα και που σε τελική ανάλυση δεν είχα και καμμία επαφή, και όμως τώρα η γνώση ενω είναι πολύ μεγάλη, την ίδια στιγμή λες δεν ξέρω τίποτα! και συνεχίζεις να μαθαίνεις και να ενδιαφέρεσαι χωρίς να έχει επέλθει κορεσμός (μιλάω για μένα παιδιά, δεν είναι απαραίτητο ότι ισχύει το ίδιο για όλους).

Και φυσικά τώρα που έχω κι εγώ έναν μπέμπη που μεγαλώνει, θα έχω να του δώσω αρκετά πράγματα καθώς επίσης και να του μάθω να ξυρίζεται όπως κι εγώ. Κι αυτό θα είναι ωραίο να συνεχιστεί και με τα παιδιά των παιδιών μου :megagrin

Οπότε, μάλλον... θεωρώ ότι ίσως... άλλαξε λιγάκι... το ξύρισμα για μένα :megagrin
Γιώργος

Dovo Best Quality 5/8", Frederick Reynolds 6/8", Frederick Reynolds 13/16", Merkur 15C, Vintage Gillette Eldorado Gold Tech '56
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5387
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4477 times
Been thanked: 5443 times

Μπράβο Γιώργο . Και σε ανώτερα!! Εύχομαι να τα εκατοστήσουμε ολοι εδω μέσα ,και να αυξάνονται συνεχώς οι εμπειρίες μας!! Απο την αύξηση των εμπειριών μας βέβαια εξαιρείται η εμπειρία με τον Τούρκο μπαρμπέρη στο Εδιμβούργο :hystericalbs1 :megagrin
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Άβαταρ μέλους
coccolino
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1023
Εγγραφή: 22 Ιαν 2012, 21:56
12
Τοποθεσία: Athens - London - Edinburgh
Has thanked: 246 times
Been thanked: 206 times
Ηλικία: 56

Άρη, αυτή ήταν Η ΕΜΠΕΙΡΙΑ!!!!

:hystericalbs1 :hystericalbs1 :hystericalbs1
Γιώργος

Dovo Best Quality 5/8", Frederick Reynolds 6/8", Frederick Reynolds 13/16", Merkur 15C, Vintage Gillette Eldorado Gold Tech '56
Άβαταρ μέλους
Value
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 268
Εγγραφή: 03 Μαρ 2012, 20:16
12
Has thanked: 11 times
Been thanked: 117 times

Χμμ... Μέσες-άκρες περίπου έναν χρόνο έχω κι εγώ που "κόλλησα την γρίπη". Αυτό που θα έλεγα ότι κυρίως άλλαξε με την προ π.ξ. εποχή είναι ότι, από αγγαρεία το ξύρισμα έγινε απόλαυση. Τουλάχιστον αυτό μου έρχεται ως πρώτο και σημαντικότερο. Δεν ξέρω αν είναι ο χρόνος που αφιερώνουμε, τα προϊόντα, η προσπάθεια να μάθουμε, ή όλα αυτά μαζί. Σημασία έχει ότι πλέον περιμένω πως και πως τη στιγμή να ξυριστώ. Βέβαια, θέλει μεράκι το πράγμα. Θέλει υπομονή κι επιμονή. Θέλει κι αρκετό διάβασμα. Αλλά αποζημιώνει και με το παραπάνω. Όπως είχε πει ένας γέροντας, "στην εποχή μας πλήθυναν δυστυχώς τα λόγια και τα βιβλία, και λιγόστεψαν τα βιώματα". Στο χέρι μας είναι να το αλλάξουμε αυτό και αυτό το φόρουμ αποτελεί ένα σημαντικότατο βήμα προς αυτή την κατεύθυνση, γι' αυτό και σας ευχαριστώ πολύ όλους.
Βαλάντης
Άβαταρ μέλους
ch2700
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1735
Εγγραφή: 28 Μάι 2012, 11:24
11
Has thanked: 672 times
Been thanked: 1639 times

Μου φαινεται σαν χτες που αρχισα να ψαχνω που θα βρω να αγορασω ενα straight,τοτε το ελεγα φαλτσετα, για να αλλαξει λιγο η ρουτινα του ξυρισματος μου και σας βρηκα. Απο τοτε εμαθα και μαθαινω πολλα και κυριως ευχαριστιεμαι και βλεπω το ξυρισμα σαν μια συνεδρια με τον ψυχολογο (κοστιζει και τοσο νομιζω). Γνωρισα καινουργιους φιλους και παρολο που δεν ειχα την ευκαιρεια μεχρι τωρα να σας δω απο κοντα αισθανομαι οτι ξερω αρκετους ,αρκετα και με τις περισσοτερες παραξενιες σας γιατι εχετε και καποια ηλικια οι περισσοτεροι :xp1
Λοιπον αυτα και του χρονου με υγεια σε ολους και στις οικογενειες μας και πολλα μαχαιρια και σαπουνια και after shave και πετρες και και και ........ ετσι Κωσταντινε?????
Nikos
Robert Williams 8/8, Robert Williams "Purist",Koyei 13/16, C.Mayers & Son 13/16, Friodur 5/8, T.R.Cadman "Bengall", Dubl duck "Special No 1" 6/8, Kropp 13/16, Dovo Best Quality 5/8
Απάντηση

Επιστροφή στο “Διάφορα”