Βοηθεια για την επιλογη straight razor και παρελκομενων

geos3
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: 17 Μάι 2012, 07:34
11
Been thanked: 3 times

Καλημερα στην παρεα.Θα ηθελα την βοηθεια σας σχετικα με την αγορα ενος straight razor και των παρελκομενων που χρειαζονται.Εχω διαβασει αρκετα τις τελευταιες μερες στο φορουμ σχετικα με αυτο αλλα δεν εχω καταληξει σε καποιο συγκεκριμενο μοντελο.Θα ηθελα να μου προτεινετε καποιο καθως και απο που να το παρω οπως και για τα παρελκομενα.Θα ηθελα ομως να κρατηθει το κοστος οσο πιο χαμηλα γινετε για κατι αξιοπρεπες που να μου αντεξει.
Ευχαριστω
Γιωργος
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Dovo ‘Bismarck’ razor 6/8προς το τέλος αυτής της σελίδας και και το πρω΄το λουρί με κωδικό 15240001 εδώ. Για αρχή είσαι κομπλέ.
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
ch2700
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1735
Εγγραφή: 28 Μάι 2012, 11:24
11
Has thanked: 672 times
Been thanked: 1639 times

Το Dovo μπορει να ειναι πιο φτηνο ισως. Μια χαρα μας εκατσε το Dovo Best qualiry. Ας ειναι 6/8. Αλλα παλι εαν δεν εχεις θεμα διαφορας χρηματων αυτο που ελλει ο Αποστολος ειναι top.
Nikos
Robert Williams 8/8, Robert Williams "Purist",Koyei 13/16, C.Mayers & Son 13/16, Friodur 5/8, T.R.Cadman "Bengall", Dubl duck "Special No 1" 6/8, Kropp 13/16, Dovo Best Quality 5/8
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
13
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Και εγω προτείνω το bismarck που είπε ο Απόστολος η και το Dovo Silver Steel το οποίο είναι 5/8 , πανέμορφο και πολύ καλής ποιότητας ξυράφι.Ύστερα για λουρί σαν αρχάριος θα πρότεινα να πάρεις ένα paddle strop το κρεμαστό λουρί θα το σακατέψεις και είναι κρίμα!Μετά ένα alum block θα σε βοηθήσει να μη γλυστράνε τα χέρια σου κατα το τέντωμα.
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
geos3
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: 17 Μάι 2012, 07:34
11
Been thanked: 3 times

Ευχαριστω για τις απαντησεις σας.Θα ηθελα να το συζητησουμε λιγακι παραπανω αν δεν εχετε αντιρρηση.
Αυτο το dovo που λεει ο Αποστολος ειχα βαλει στο ματι αλλα δυστυχως δεν με παιρνει για να ανεβω τοσο σε κοστος.Οποτε θα ηθελα να ρωτησω το bismarck με το best quality τι ουσιαστικες διαφορες εχουν?Βασικα θα ηθελα να μου πειτε αν εχουν καποια διαφορα στην λαμα γιατι απ'οτι διαβαζω carbon steel λενε και οι 2.Οι διαφορες που βρηκα ειναι οτι η μια λεει Full shoulderless και η αλλη Half-hollow (εξηγηστε μου αν θελετε τι σημαινουν αυτα τα 2 γιατι με τον μεταφταστη δεν βγαζω ακρη), στο καλυμα της λαμας, και στο χρωμα των γραμματων πανω στην λαμα.
Η διαφορα 6/8 με τα 5/8 ειναι αν μπορω να διακρινω σωστα απο τις φωτογραφιες οτι πχ το 5/8 ειναι πιο μακρυ και οχι τοσο πλατυ σαν το 6/8.Ετσι ειναι?Απο την εμπειρια σας πιο θα με βολεψει καλυτερα?
Θα ηθελα αν ρωτησω και για το λουρι.Εχω δει καποια που ειναι χειρος (αν μπορω να τα πω ετσι) που εχουν μια βιδα για να το τεντωνουν (πως λεγονται αυτα?).Θα μπορεσω να κανω δουλεια με κατι τετοιο?Μπορειτε να μου προτεινετε καποιο?
Γιωργος
Άβαταρ μέλους
ch2700
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1735
Εγγραφή: 28 Μάι 2012, 11:24
11
Has thanked: 672 times
Been thanked: 1639 times

Φιλε μου και τα δυο ειναι καλα. Το bismark ειναι φαρδυτερο και αυτη ειναι η διαφορα 5/8 , 6/8. Και τα δυο μεγεθη ειναι καλα για αρχη. Εγω και καποιοι αλλοι ξεκινησαν με το best quality ακριβως λογω κοστους και δεν ηξερα εαν τελικα θα συνεχισω με μαχαιρι. Το χρησημοποιω στα ξυρισματα μου συνεχως και ειναι πολυ καλο. Θα σου ελεγα να διαβασεις τα νηματα και θα δεις τις ιδιες αποριες και απο μενα και απο αλλους. Τα full και half hallow . Επισης υπαρχη νημα. Καλλιτερα ομως να επικεντρωθεις στην τεχνικη και να δεις πολλα απο τα διαφορα βιντεο. Και ο δικος μας Ηλιας (boltsis) εχει αρκετα και πολυ καλα. Δερμα θα προτεινα το κουπι ,paddle. Ειναι καλο ακομη αυτο εχω και δεν κυνδινευεις να χαλασεις το μαχαιρι σου απο λαθος τεντωμα. Δεν χρειαζεσαι κατι αλλο. Υπομονη επιμονη και διαβασμα. Οι παλιοι εδω μεσα λενε και εχουν δικιο οτι χρειαζονται 100 ξυρισματα για να πεις οτι κατι κατεχεις. Αλλα αξιζει τον κοπο πραγματικα.
Nikos
Robert Williams 8/8, Robert Williams "Purist",Koyei 13/16, C.Mayers & Son 13/16, Friodur 5/8, T.R.Cadman "Bengall", Dubl duck "Special No 1" 6/8, Kropp 13/16, Dovo Best Quality 5/8
geos3
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: 17 Μάι 2012, 07:34
11
Been thanked: 3 times

Εχω διαβασει ηδη παρα πολλα απο αυτα που εχουν γραφτει.Εχω καταλαβει καποια πραγματα αλλα οχι ολα δυστυχως γι'αυτο κ οι τοσες ερωτησεις.
Βρηκα paddle strops αλλα δεν ειμαι σιγουρος πιο πρεπει να παρω.Βρηκα της dovo που το ενα ειναι κοκκινο απ'την μια μερια και κανονικο δερμα απο την αλλη και το αλλο ειναι πρασινο απ'την μια μερια και κανονικο απο την αλλη.Μπορει καποιος να ριξει μια ματια εδω http://thesuperiorshave.com/Strops.html" onclick="window.open(this.href);return false; προς το τελος που τα εχει και να μου πει???Αν δει και κατι καλυτερο απο αυτα ας μου το πει.
Εχει ψωνισει καποιος απο αυτο το site να μου πει την γνωμη του αν ειναι ενταξει??
Γιωργος
Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

Γιώργο καλημέρα και απο εμένα.

Τα paddles που είδες είναι ακριβώς τα ίδια, όσον αφορά την την επιφάνεια που θα χρησιμοποιείς. Δηλαδή το δέρμα. Η άλλη επιφάνεια (πράσινη ή κόκκινη) είναι επικαλυμμένη με μια πάστα (6 & 3 microns, αντίστοιχα) που χρησιμοποιείται για φρεσκάρισμα του ξυραφιού ή τελείωμα μετά απο πέρασμα σε πέτρες. Καλό θα ήταν να μην δοκιμάσεις να περάσεις το ξυράφι σου απο αυτή την επιφάνεια. Τουλάχιστον οχι όσο είσαι ακόμα στην φάση της εκμάθησης. Όταν νομίζεις οτι κατέχεις το ξύρισμα με ξυράφι, μπορείς να αρχίσεις να κοιτάς για πέτρες, πάστες κλπ. Πιστεύω οτι είναι δύσκολο να προσπαθείς να μάθεις ταυτόχρονα και ξύρισμα και ακόνισμα.

Ακόμα, νομίζω οτι το "Herold #57Ri Strop" που είναι το προ-τελευταίο στην σελίδα, είναι το ιδανικό για πρώτο δέρμα. Έχει 2 ίδιες επιφάνειες και αν είσαι προσεκτικός, θα χαλάσεις μόνο την μια.
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
Άβαταρ μέλους
ch2700
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1735
Εγγραφή: 28 Μάι 2012, 11:24
11
Has thanked: 672 times
Been thanked: 1639 times

The invisible edge ειναι το σαιτ. Εγω εχω αυτο με δερμα στην μια πλευρα και κοκκινο στην αλλη.
Nikos
Robert Williams 8/8, Robert Williams "Purist",Koyei 13/16, C.Mayers & Son 13/16, Friodur 5/8, T.R.Cadman "Bengall", Dubl duck "Special No 1" 6/8, Kropp 13/16, Dovo Best Quality 5/8
geos3
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: 17 Μάι 2012, 07:34
11
Been thanked: 3 times

Fotakas έγραψε:Γιώργο καλημέρα και απο εμένα.

Τα paddles που είδες είναι ακριβώς τα ίδια, όσον αφορά την την επιφάνεια που θα χρησιμοποιείς. Δηλαδή το δέρμα. Η άλλη επιφάνεια (πράσινη ή κόκκινη) είναι επικαλυμμένη με μια πάστα (6 & 3 microns, αντίστοιχα) που χρησιμοποιείται για φρεσκάρισμα του ξυραφιού ή τελείωμα μετά απο πέρασμα σε πέτρες. Καλό θα ήταν να μην δοκιμάσεις να περάσεις το ξυράφι σου απο αυτή την επιφάνεια. Τουλάχιστον οχι όσο είσαι ακόμα στην φάση της εκμάθησης. Όταν νομίζεις οτι κατέχεις το ξύρισμα με ξυράφι, μπορείς να αρχίσεις να κοιτάς για πέτρες, πάστες κλπ. Πιστεύω οτι είναι δύσκολο να προσπαθείς να μάθεις ταυτόχρονα και ξύρισμα και ακόνισμα.

Ακόμα, νομίζω οτι το "Herold #57Ri Strop" που είναι το προ-τελευταίο στην σελίδα, είναι το ιδανικό για πρώτο δέρμα. Έχει 2 ίδιες επιφάνειες και αν είσαι προσεκτικός, θα χαλάσεις μόνο την μια.
Καλημερα Φωτη.Δεν προσπαθω να μαθω τα παντα ταυτοχρονα. :bigsmilie Θα ηταν πολυ δυσκολο αλλωστε.Το ειπα με το σκεπτικο οτι θα μου χρειαστει στο μελλον καποιο δερμα με επικαλλυψη παστας.Το εχω διαβασει και σε καποια ποστ αυτο.Οτι δηλαδη μετα απο καποια χρηση πρεπει αν περαστει απο εκει.Σε ποσο καιρο περιπου θεωρεις αν και εφοσον το ξυραφι ειναι αριστα ακονισμενο απο την αρχη και το συντηρω μονο με το κανονικο δερμα θα χρειαστει περασμα απο παστα ή πετρες??
ch2700 έγραψε:The invisible edge ειναι το σαιτ. Εγω εχω αυτο με δερμα στην μια πλευρα και κοκκινο στην αλλη.
Εισαι ευχαριστημενος απο το δερμα?
Γιωργος
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά για τα straight razors”