παρασκευή πράσινου σαπουνιού από ζωϊκό λύπος

Απάντηση
Λυδία Σακ
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 30 Νοέμ 2012, 10:14
11

Καλημέρα στην παρέα !!!!!!!!!!!
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Καλημέρα, αλλά δεν μας λες τίποτα σχετικά με τον τίτλο του θέματος. Μήπως απλά θέλεις να συστηθείς, οπότε να το μετακινήσω στην κατάλληλη ενότητα;
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Λυδία Σακ
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 30 Νοέμ 2012, 10:14
11

Φιου σαν να βρήκα τώρα πως μπορώ να επικοινωνώ ...
Λυδία Σακ
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 30 Νοέμ 2012, 10:14
11

Καλημέρα Αποστόλη και χαίρω πολύ .... θα ήθελα να μάθω πως γίνετε η παρασκευή σαπουνιού από ζωικού λύπος
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Καλησπερα και καλως ηρθες, πρωτα.. Οταν λες "πρασινο σαπουνι", εννοεις χρωματικα, ή "καθαρο"? Και παλι θα πρεπει να διευκρινησεις τι θεωρεις εσυ "καθαρο", μιας και το tallow για παραδειγμα, για καποια ατομα δεν θεωρειται "καθαρο". Για καποιους αλλους, η χημεια δεν θεωρειται καθαρη. Αρα πρεπει να δωσεις καποιες πληροφοριες παραπανω.

Δεν θα ελεγα οτι εχουμε πολλα ατομα που θα μπορουσαν να σου πουνε, γιατι σε αυτον τον τομεα βρισκομαστε στα πρωτα σταδια. Απο την αλλη, το βρισκω λιγο.. "καπως". Τα παιδια που ξεκινησαν με το αθλημα κανουν πειραματα, δοκιμες επι δοκιμων, με αποτυχιες κλπ. Οταν βγει ενα σαπουνι οπως το θελουν, σιγουρα δεν ειναι με την πρωτη φορα, με αλλα λογια, το παλεψαν πολυ για να βρουνε τη "σωστη" συνταγη. Οποτε θα ηταν αδικο να την "ξεπουλησουν" στο ετσι, χαραμιζοντας τοσες πολλες ωρες, χρημα, διαθεση, κλπ κλπ κλπ - ουτε και συ θα το εκανες. Εαν θες γενικοτερες οδηγιες, μπορουν να σε πουν τα παιδια τις βασικες αρχες, αλλα απο εκει και μετα θελει διαβασμα, διαβασμα, ΔΑΙΑΒΑΣΜΑ και το Google ειναι ο καλυτερος σου φιλος! Μην ξεχνας οτι και αυτα ετσι ξεκινησανε!
Εικόνα
Λυδία Σακ
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 30 Νοέμ 2012, 10:14
11

Κάποτε στο χωριό μου ( περιοχή Καρδίτσας )φτιάχνανε σαπούνι από χοιρινό λύπος ... βέβαια ρωτώντας τους γονείς μου κανένας δεν θυμάτε πως το κάνανε ( όλοι οι παλιοί έχουν φύγει πλέων και όπως είναι φυσικό κανένας δεν αξιώθηκε να κρατήσει σημειώσεις ).... από μια κουβέντα που είχα με φίλους μπήκα στην διαδικασία να ψάξω στο διαδίκτυο μήπως και μπορέσω να βρώ κάτι και έτσι έπεσα απάνω στην δικιά σας ανάρτηση ..... δεν κατάλαβα οτι είναι εργασία κάποιας ομάδος θεώρησα οτι ήταν μια ανάρτηση κάποιας φίλης που έτυχε σε μια εκδρομή να βρει την συνταγή .... και βέβαια αν είναι εργασία και κόποι κάποιων ανθρώπων και εγώ δεν θα ήθελα να μου πουν την ανακάλυψή τους ..... οπότε Αποστόλη και αυτό που μόλις έγραψα δεν χρειάζεται να το αναρτήσεις στην ομάδα ......
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10590
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26610 times
Been thanked: 26101 times

Καλησπέρα Λυδία και από εμένα.

Χαιρόμαστε κατ' αρχήν που ήρθες στην παρέα μας και ελπίζουμε να συμμετέχεις όσο μπορείς και θέλεις. Είναι σημαντικό νομίζω να ακούγεται και η γυναικεία άποψη. Έχουμε άλλωστε ολόκληρη κατηγορία αφιερωμένη στην γυναίκα και ελπίζουμε να μας δώσεις μερικές ιδέες για δώρα προς το έτερον ήμισυ, τώρα ειδικά που έρχονται και γιορτές.

Δεν μας είπες όμως τι σαπούνι θέλεις να φτιάξεις, σαπούνι σώματος ή ξυρίσματος; Το θέλεις για προσωπική χρήση ή σε ενδιαφέρει να το προωθήσεις και παραπέρα; Είμαι σίγουρος ότι όσα παιδιά ασχολούνται με την παραγωγή σαπουνιών, θα μπορούσαν ίσως να σου δώσουν μερικές συμβουλές και πληροφορίες.

Και πάλι καλώς μας ήρθες και καλή διαμονή!
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
12
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Λυδία καλησπέρα και καλώς όρισες.
Σαπούνι με βάση το λαρδί δεν ξέρω αν φτιάχνει κάποιος εδώ στο φόρουμ. Έχω διαβάσει διάφορες συνταγές σαπουνιού με λαρδί τις οποίες έχω βρει στο δίκτυο, αλλά οι περισσότερες συνταγές σαπουνιού με ζωικό λίπος είναι με βοδινό λίπος (tallow).
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Άβαταρ μέλους
StavrosM
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 68
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2012, 13:15
11
Τοποθεσία: Αθήνα, Λαμία, Βόλος
Has thanked: 8 times
Been thanked: 14 times
Ηλικία: 48

Για να φτιαξεις σαπουνι με λαρδι(χοιρινο λιπος) οι διαδικασιες ειναι δυο, η θερμη και η ψυχρη.
Για την θερμη δεν μπορω να σε βοηθησω αλλα για την ψυχρη θα σου πω τι να κανεις.

Χρειαζεσαι :
Α. Καυστικη σοδα NaOH : 141 γραμμαρια
B. Χοιρινο λιπος : 1000 γραμμαρια
Γ. Νερο απεσταγμενο : 320 γραμμαρια

Ανακατευεις τη σοδα και το νερο και τα αφηνεις να κρυωσουν στους εως τους 35 βαθμους.
Ζεστενεις το λιπος μεχρι τους 35 και αυτο και μετα τα ανακατευεις με το αλλο μιγμα εως ωτου γινουν μια παχυρευστη κρεμα.

Το βαζεις σε καλουπι και εισαι οκ
Εχεις φτιαξει ενα σαπουνι που μετα απο 2 μηνες μπορεις να χρησιμοποιησεις και δεν κανει καθολου αφρο.

ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ χρειαζονται πολυ καλες προφυλαξεις ειδικα με την παρασκευη της σοδας.... Ψαξε στο google και θα δεις τι πρεπει να προσεξεις (γραφω απο κινητο και δεν ειναι ευκολο να σου εξηγησω)

Καλη επιτυχια σε εσενα και σε οποιον αλλο απο τα παιδια εδω το προσπαθησει
"Ουδείς Επικυνδυνέστερος Εχθρός εκ του Ευεργετηθέντος Αχάριστου"
Απάντηση

Επιστροφή στο “Καθαριότητα και περιποίηση σώματος και μαλλιών”