Το Ξύρισμα της ημέρας: Νοέμβριος 2012

Απάντηση
ΛΑΡΡΥ
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 154
Εγγραφή: 03 Ιουν 2012, 11:35
11
Τοποθεσία: Χανιά
Been thanked: 35 times
Ηλικία: 48

Καλημέρα.
Σήμερα για λόγους περιέργειας δοκίμασα να ξυριστώ χωρίς ζεστό νερό και χωρίς να έχω πλύνει πρόσωπό μου. Το έκανα γιατί με τη ζωή που κάνω, μπορεί να χρειαστεί και σκέφτηκα να έχω μια προηγούμενη εμπειρία.
-Το σαπούνι De Vergulde Hand shaving stick
-Το πινέλο ο ασβός του HONDOS με την χελώνα
-Ο τρόπος face lathering
-Το ξυράφι MERKUR 34C
-Το ξυραφάκι PERSONA μπλε
-Το after shave SPEICK asl
Καλό βρέξιμο του προσώπου,πέρασμα του stick από το νερό και αρχίζω. Το σαπούνι φέρθηκε αξιοπρεπώς, όπως και αν είχα ζεστό νερό(σχεδόν).
Καλό βρέξιμο του πινέλου (όχι μούλισμα) και στο πρόσωπο.Ο αφρός δημιουργήθηκε αρκετά εύκολα, ζητώντας λίγο παραπάνω νερό. Βέβαια για τον φόβο των Ιουδαίων, παίδεψα το πινέλο στο πρόσωπό μου για κανένα πεντάλεπτο, και έμεινα με τον αφρό γύρω στο δίλεπτο.
Ξέβγαλμα του ξυραφιού και ξεκινάω.Απαλές κινήσεις, ελαφρά πίεση,συχνό βρέξιμο, φορά από πάνω προς τα κάτω. Αισθανόμουν ελαφρό τράβηγμα αλλά όχι κάτι ενοχλητικό.
Μετά το πρώτο χέρι, έβαλα αφρό στα σημεία που ήθελα και τα πήρα τοπικά. Όλα καλά. Δεν ήθελα δεύτερο χέρι γιατί αύριο το πρωί θα ξαναξυριστώ (ξυρίζομαι καθημερινά, δύο χέρια στη φορά της τρίχας), και με λίγη πίεση η 34C κάνει τη δουλειά της με το παραπάνω.
Τελειώνοντας πέρασα ένα χέρι σαπονάδα το πρόσωπο και ξέβγαλμα(μου έχει γίνει συνήθεια). Πίεση της πετσέτας (όχι τρίψιμο) για σκούπισμα και με σχετικά νωπά χερια έβαλα το after shave. Το συνηθισμένο τσούξιμο, τίποτα περισσότερο. Κανένας ερεθισμός.Το μόνο που αισθάνομαι τώρα που γράφω είναι ένα ελαφρό τράβηγμα, προφανώς λόγω ανεπαρκούς ενυδάτωσης. Φαντάζομαι ότι με ένα asb ή με μια ενυδατική διορθώνεται.
Σε γενικές γραμμές δεν ήταν κάτι τρομερό πλην της αίσθησης του κρύου νερού.
Να συμληρώσω ότι το πινέλο είχε σαπουνάδα για δύο χέρια ακόμα.
Ομολογώ ότι αν δε χρειαστεί δε θα το ξανακάνω.
Άβαταρ μέλους
Δημήτρης
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4000
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2010, 15:23
13
Τοποθεσία: Αγρίνιο
Has thanked: 156 times
Been thanked: 181 times

Omega 10018
Gillette Tech
Feather [1]
Mitchell's wool fat
HCC Pre Shave lotion

Είχα καιρό να χρησιμοποιήσω ''φτερό'' και κάτι με έτρωγε να το κάνω. Κάποιες ιδέες να μπει στην 11C έφυγαν από το μυαλό αμέσως μιας και το νοσοκομείο είναι κανένα 10λεπτο με το αμάξι, χρόνος που δεν επαρκούσε σίγουρα για να με προλάβουν από την πιθανή αιμορραγία! Οπότε είπα να δοκιμάσω με μια ήπια μηχανή και η Tech ήταν ό,τι έπρεπε! Όλα κύλισαν μια χαρα, χρησιμοποίησα και το Pre σαν After στο τέλος, το οποίο έχει πάρει και θετικές κριτικές για το άρωμά του!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10580
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26543 times
Been thanked: 26026 times

Ναι και εγώ νομίζω ότι η tech θέλει φτερό.
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6983 times
Ηλικία: 49

Δημήτρης έγραψε:
Είχα καιρό να χρησιμοποιήσω ''φτερό'' και κάτι με έτρωγε να το κάνω. Κάποιες ιδέες να μπει στην 11C έφυγαν από το μυαλό αμέσως μιας και το νοσοκομείο είναι κανένα 10λεπτο με το αμάξι, χρόνος που δεν επαρκούσε σίγουρα για να με προλάβουν από την πιθανή αιμορραγία! Οπότε είπα να δοκιμάσω με μια ήπια μηχανή και η Tech ήταν ό,τι έπρεπε!
Δημήτρη, εγώ ξυρίζομαι με την r41 με feather και μου αρέσει. Απλά νομίζω ότι θέλει λιγο ακόμα περισσότερη προσοχή και όχι βιασύνη.
Χάρης
Άβαταρ μέλους
Δημήτρης
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4000
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2010, 15:23
13
Τοποθεσία: Αγρίνιο
Has thanked: 156 times
Been thanked: 181 times

Θαρραλέο σε βρίσκω Χάρρυ! Σε γενικές γραμμές δεν μου κάθεται καλά η συγκεκριμένη λεπίδα, προτιμάω τις Personna, είναι πιο ήπιες σε μένα τουλάχιστον!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ch2700
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1735
Εγγραφή: 28 Μάι 2012, 11:24
11
Has thanked: 672 times
Been thanked: 1639 times

New forest finest
MWF
C.Mayers & Son
Tobs as

Μετα απο τεσσερεις μερες αξυρισιας επιστρατευσα το τανκς και μετα απο δυο περασματα ειμαι wow. Απιθανο. Επειδη ειχα παροτρηνση για να μην πω γκρινια απο την συζυγο οτι εχω παρατησει την πρωινη μου γυμναστικη απο τοτε που αρχισα το μαχαιρι ειπα μετα απο εικοσι χρονια να αλλαξω το πρωινο ξυρισμα με βραδυνο. Δεν μου πολυ αρεσει διοτι θα χασω την πρωινη φρεσκαδα αλλα θα δουμε πως θα παει. Μπορω βεβαια να πω οτι ισως με το βραδυνο να φευγει η κουραση της ημερας. Θα δουμε.
Nikos
Robert Williams 8/8, Robert Williams "Purist",Koyei 13/16, C.Mayers & Son 13/16, Friodur 5/8, T.R.Cadman "Bengall", Dubl duck "Special No 1" 6/8, Kropp 13/16, Dovo Best Quality 5/8
GIKARADI
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 131
Εγγραφή: 03 Ιαν 2012, 10:03
12
Been thanked: 5 times

omega
coctail marenga-->proraso red+dove soap +glycerine +menthol
feather
shavette συρταρωτη κ merkur41c
axe
ξεκινησα με σαβετα αλλα μαλλον δεν ειχα την υπομονη να την <<παιξω>>με την feather(θελει πολυυυ προσοχη) οποτε μετα απο λιγο συνεχισα με merkur 41c(1904 open) και παλι feather .ολα pico bello ασπρισε κ εφεξε το προσωπο -BBS 1st class


μαλλον η feather παει κατ ευθειαν για 1η θεση στην καταταξη των λεπιδων μου οπως τα τραγουδια του Elvis στα charts (λεμε τωρα) :megagrin :ninja_hide
λιγο τεσταρισμα ακομη επιβαλλεται

ΥΓ. H ιστορια του ξυρισματος θα πρεπει να μετραται σε προ feather και μετα feather
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Cella Soap
Merkur 34C
Personna
Omega 48
ASL Blue Stratos
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

- Σαπούνι Ξυρίσματος Formula 31 Coconut
- Πινέλο Ξυρίσματος Χειροποίητο Bristle
- Straight Razor “G.Myers & Son”
- ASL Formula 31 Vanilla

Καλή εβδομάδα να έχουμε!
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
NavalArchitect

Δευτέρα 26/11

Δεν είχε ξύρισμα σήμερα, εχθές ξυρίστηκα κατά τις 1-2 το μεσημέρι, οπότε...

Καλή εβδομάδα σε όλους, και καλή τύχη George.

Εικόνα
Κοντά στην Οκαγιάμα, επαρχία Έχιμε. Ιαπωνία, Νοέμβριος 2012.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το ξύρισμα της ημέρας”