Ξύρισμα και σπυριά!

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
13
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Δε δοκιμάζεις με φαλτσέτα να δούμε τι γίνεται απο πρώτο χέρι :megagrin ?

Ναι το κατευθείαν κόντρα σε μερικούς πειράζει , μπορεί στο σημείο που σου ξέφυγε και πήγε κόντρα να έπαιξε και αυτό ρόλο.Έχεις άσχημες φορές σα και τα δικά μου και καταλαβαίνω καλά τι λές, δώσε και σε αυτό βάση!
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5383
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4477 times
Been thanked: 5443 times

Ηλία αν ξυριστώ με φαλτσέτα έπειτα θα πρέπει να μοιράζω την φωτογραφία μου σε μαμάδες για να τρώνε τα παιδάκια τους το φαγητό τους... :lachtot :megagrin Τώρα είπαμε το παρήγορο είναι οτι σταματήσαν να βγαίνουν και είναι στο πέρασμα(εννοείται οτι κάνω και την θεραπεία).Δεν αλλάζω και το set up για ευνόητους λόγους και βλέποντας και κάνοντας.... :megagrin
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Διάβασα με ενδιαφέρον όλη την πορεία του Άρη, χαίρομαι που τώρα είσαι καλά, βλέπω και τον φίλο DinoSari και γνωρίζω από πρώτο χέρι ότι πολύς κόσμος έχει θέμα με σπυριά ειδικά στον λαιμό αλλά όχι μόνο. Καταρχήν υπάρχουν δύο μεγάλες κατηγορίες:

1. Ιατρικοί λόγοι, μολύνσεις, δερματικές παθήσεις, αλλεργίες κ.λπ. Εκεί μιλούν οι γιατροί και εμείς σταματάμε. Η ένδειξη ότι το θέμα είναι ιατρικό είναι: α/ κάτι που ξεκινάει ξαφνικά,δηλαδή δεν το είχε πάντα (όπως ο Άρης) β/ έχει σταθερή ηή αυξανόμενη ένταση το σύμπτωμα ( όχι δήλαδή μία βγαίνουν μια δεν βγαίνουν). Σε αυτή την περιπτωση απευθυνόμαστε στον Γιατρό, τον οποίο αξκούμε όμως μόνο στα ιατικά θέματα και όχι στο τι AS θα χρησιμοποιήσουμε (έκαστος στο είδος του).

2. Μη ιατρικοί λόγοι. Ο πιο τυπικός είναι: Ευαίσθητο δέρμα σε συχνό ξύρισμα ή σε κόντρα, σε λεπίδες που δεν κόβουν,αν δεν τεντώνεις σωστα γενικά όταν κάτι δεν πάει καλά ερεθίζεσαι και βγάζεις σπυριά. Το έχω εγώ. Λύση: Ζεις με αυτό, κόβεις ότι σε πειράζει. Ψάχνεις ρωτάς δοκιμάζεις. Είναι ευκολο να καταλάβεις αν είσαι σε αυτή την κατηγορία. Απλά κόβεις το ξύρισμα μια εβδομάδα, και τα σπυριά πρέπει να φύγουν. Αν ξυριστείς σωστά όπως αντέχει το δέρμα σου δεν θα τα βγάλεις πάλι. Εννοείται ότι όσοι ανήκουν σε αυτή την ομάδα είχαν πάντα θέμα είτε με πλαστικά είτε με DE είτε με straight.; Όταν κάνεις σωστό παραδοσιακό ξύρισμα στα μέτρα σου διορθώνεις το θέμα κατα 99%.
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5383
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4477 times
Been thanked: 5443 times

Aπόστολε σωστός, περιεκτικότατος,κατατοπιστικότατος..... :thnx :thnx :thnx :thnx
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Άβαταρ μέλους
DinoSari
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: 07 Αύγ 2012, 03:54
11
Has thanked: 7 times
Been thanked: 49 times

Η δική μου κατάσταση παραμένει σταθερή από τότε που έκοψα το «κόντρα» (βασικά πήρε 10-12 μέρες μετά το «κόντρα» για να ηρεμίσουν), δηλαδή έχω σπυράκια κόκκινα, αρκετά και μαραμένα, αλλά όχι σε έξαρση όπως πριν. Ξεκινάω Fucidin σήμερα. Άρη, πόσες φορές τη μέρα σου 'πε ο γιατρός;

υ.γ. Η Fucudin μιας και είναι αντιβιοτική αλοιφή ξεχνάω το αλκοόλ, σωστά;
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10571
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26494 times
Been thanked: 25973 times

Φίλτατε έχεις επισκευτεί κάποιον γιατρό; Δεν είναι όλες οι περιπτώσεις ίδιες, μπορεί να κάνεις κακό αν ξεκινήσεις από μόνος σου.
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

DinoSari έγραψε:
υ.γ. Η Fucudin μιας και είναι αντιβιοτική αλοιφή ξεχνάω το αλκοόλ, σωστά;

Τέτοιες ερωτήσεις παρακαλώ μόνο στους γιατρούς. Μη με παρεξηγήσετε, δεν λογοκρίνω, για την ασφάλεια σας το κάνω.

:thnx

Απόστολος
Mod. Team
Mens-Only.gr
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5383
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4477 times
Been thanked: 5443 times

Παιδιά καλησπέρα! Δεν έγραψα κάτι καινούργιο επειδή δεν άλλαξε κάτι συνταρακτικά και είπα να μην σας πρήζω.Η κατάσταση παραμένει σχεδόν η ίδια. Δηλαδή βγάζω και κανα καινούργιο μικρό σπυρί η κοκκινίλα στην παθούσα περιοχή αλλά χωρίς πύον.Περισσότερο φέρνει δηλαδή σε μικρό φουσκωματάκι παρά σε σπυρί , με την έννοια του όρου.Οσο για τα παλιά είναι σε αποθεραπεία,αλλά παιδιά το κόβω να πάρουν πολύ καιρό για να εξαφανιστούν ετσι όπως πάνε.Βέβαια το ξαναλέω, θα δούμε την πραγματική πρόοδο, η το γίνεται τελοσπάντων μόλις σταματήσω την αλοιφή.Βέβαια δεν την βάζω όπως γράφει στις οδηγίες (πρωί βράδυ για 7 μέρες) αλλά όπως είπε η γιατρός.Δλδ αφού της είπα οτι ξυρίζομαι κάθε 2-3 μέρες μου είπε να την βάζω μετά το ξύρισμα (μετά το after shave) για 1 μήνα περίπου. Πάντως για αλκοόλ δεν μου είπε τίποτε.Προφανώς γιατί δεν είναι χάπια να τα παίρνεις απο το στόμα.Αλλά φίλε Dinosari όπως πολύ σωστά είπε και ο Αντώνης και ο Απόστολος καλά θα είναι να πάς και συ σε ενα γιατρό.Δεν είναι όλες οι περιπτώσεις ίδιες και θέλουν άλλη αντιμετώπιση.
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Άβαταρ μέλους
Arisk
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2119
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 19:39
13
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 1273 times
Been thanked: 790 times

Dinosari δεν εχει καμια σχέση η fucidin με το αλκοολ. Αυτή εχει μονο τοπική χρηση κ καμια σχέση με την αντιβιωση που λαμβανεις δια στόματος η ενδοφλεβίως.
Άρης
Άβαταρ μέλους
DinoSari
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: 07 Αύγ 2012, 03:54
11
Has thanked: 7 times
Been thanked: 49 times

Παίδες, έχετε απόλυτο δίκιο, αλλά έχω ξαναχρησιμοποιήσει Fucidin στο παρελθόν, σε μικρομολύνσεις από Piercings και, νταξ', δεν είναι και meculid να τρελλαινόμαστε, αλλά επειδή επρόκειτο για -δημόσιο- φόρουμ καλό είναι να κρατάμε τα προσχήματα και να 'μαστε τυπικοί. Μόνο με συμβουλή γιατρού λοιπόν.

(Δεν έχω επισκεφτεί γιατρό, θα το 'κανα αν έβλεπα έξαρση, αλλά, όπως προείπα, είναι σε ύφεση -πάρα πολύ αργή- και τα βλέπω κάνα μήνα ακόμα κει δηλαδή...)
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το ξύρισμα”