Λουρί απο eBay

Tommy h
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 119
Εγγραφή: 20 Φεβ 2012, 19:36
12
Has thanked: 24 times
Been thanked: 7 times

Γνωρίζει κανείς κάτι η εχει αγοράσει το συγκεκριμένο λουρί απο eBay
Εικόνα
Ο τύπος εχει πουλήσει περίπου 200 μέσα σε αυτούς και εγώ που το παρήγγειλα σήμερα,το να αγοράσω ενα καλό και ποιοτικό ξυράφι το καταλαβαίνω αλλα δεν είδα πουθενά τον λόγο να αγοράσω ενα λουρί στην τριπλάσια τιμή όπως το dovo π.χ ,επίσης δεν γνωρίζω εαν μπορεί ενα οχι και τόσο ποιοτικο λουρί να κανει ζημιά στο ξυράφι η δεν παίζει ρόλο?
θωμάς
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Το συγκεκριμένο λουρί δεν το γνωρίζω. Ζημιά στο ξυράφι δεν μπορεί να γίνει ούτε από χαμηλής ποιότητας λουρί. Το θέμα είναι αν κάνει την δουλειά του. Προσωπικά δεν έχω δώσει ποτέ πολλά λεφτά για λουρί. Έχω ένα απλό χειροποίητο δώρο, και ένα φτηνό φιλαρμόνικα. Δεν διαπίστωσα ποτέ ότι αν είχα κάποιο π.χ. dovo ¨όπως λες ότι θα έκανα την δουλειά μου καλύτερα. Άλλα ας μιλήσουν οι πιο γνώστες...
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
iogi
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 4993
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 10:31
13
Τοποθεσία: Αθήνα - Αμπελόκηποι
Has thanked: 22450 times
Been thanked: 7782 times
Ηλικία: 67

Μήπως θα έπρεπε να μεταφερθεί το post σε άλλη ενότητα? Shavette και λουρί απλά δεν...
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

υπάρχει ένα τεχνικό θεματάκι και δεν μπορώ να κάνω την μεταφορά....
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
13
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Φίλε μου το το δέρμα είναι μια λεπτή υπόθεση πιστεύω.Τώρα για το συγκεκριμένο λουρί δε γνωρίζω, είχα ενδιαφερθεί και εγώ για αυτά του ebay αλλά όλοι ήτανε αρνητικοί.Δεν νομίζω και εγώ να κάνεις ζημιά στο ξυράφι αλλά το θέμα είναι αν θα κάνει τη δουλειά που πρέπει.Πολύ καλής ποιότητας δέρμα είναι το paddle strop που έχει ο xenos και ο Τσόμπαρης αν δε κάνω λάθος.Για αρχάριους είναι ιδανικό αν και λίγο μικρό!Μετά απο πολύ καιρό πήρα ένα κρεμαστό Tony Miller που είναι λίγο διαφορετική η επιφανειά του, σίγουρα το ευχαριστιέμαι περισσότερο να το περνάω σε αυτό λόγω του ότι είναι μεγαλύτερο αλλά θέλει προσοχή μη το τραυματίσεις.
Για το συγκεκριμένο θα ήθελα μόλις το πάρεις να μας πεις εντυπώσεις και αν μπορείς κάποιες καλές φωτό.Επίσης για τα δέρματα του ebay καλό θα ήτανε να έχεις κάποιες συστάσεις απο τα διάφορα ξένα forum αν έχει ειπωθεί κάτι για κάποιον συγκεκριμένο πωλητή η κομμάτι.
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Tommy h
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 119
Εγγραφή: 20 Φεβ 2012, 19:36
12
Has thanked: 24 times
Been thanked: 7 times

Οταν με το καλό το παραλάβω ,θα ανεβάσω μερικές φωτογραφίες ,για κριτική επειδή δεν έχω κάποιο μέτρο σύγκρισης δεν μπορώ να γράψω πολλά πράγματα, μονο κάποιες οπτικές εντυπώσεις η παρατηρήσεις.
θωμάς
NavalArchitect

Το λουρί είναι πολύ σημαντική υπόθεση, θέλει προσοχή στην επιλογή και χρήση του, κι ακριβώς όπως είπε ο Ηλίας τα λουριά από το eBay καλό είναι να αποφεύγονται.

Είχα δει μόνο τον τίτλο του νήματος, τώρα διάβασα τις απαντήσεις. Απ'ό,τι φαίνεται ήδη τό'χεις πάρει, οπότε με το καλό να έρθει και βλέπουμε. Το ότι αυτός έχει πουλήσει 200 απ'αυτά δεν σημαίνει απολύτως τίποτα.

Η στιγμή που θα καταλάβεις αν ήταν χρήματα που έδωσες και έπιασαν τόπο θά'ρθει όταν το βάλεις δίπλα-δίπλα σ'ένα Tony Miller ή Neil Miller και στροπάρεις.
Tommy h
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 119
Εγγραφή: 20 Φεβ 2012, 19:36
12
Has thanked: 24 times
Been thanked: 7 times

Αυτο ειναι το λουρί που παρέλαβα σήμερα, Length 49cm, Width 4.5cm
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
θωμάς
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10568
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26486 times
Been thanked: 25956 times

Μεγειά σου. Θα μας μεταφέρεις και τις εντυπώσεις σου ή δεν το δοκίμασες ακόμη;
Tommy h
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 119
Εγγραφή: 20 Φεβ 2012, 19:36
12
Has thanked: 24 times
Been thanked: 7 times

Ακομα δεν το εχω δοκιμάσει , μόλις το δοκιμάσω θα γράψω και τις εντυπώσεις μου, δεν εχω ξανα χρησιμοποιήση straight ,έκανα μια πρώτη απόπειρα πριν λίγες μέρες αλλα έβλεπα το ξυράφι να σκαλώνει στα γενιά και να μην κόβει (ειναι πάντως shave ready απο dovo razors.uk) σίγουρα πρεπει να βρω την σωστή γωνία και να εξασκήσω την τεχνική , βλέποντας και κάνοντας λοιπόν.
θωμάς
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αξεσουάρ”