Αποστολές-παραγγελίες μέσω ΕΛΤΑ

Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10620
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26791 times
Been thanked: 26301 times

Ανοίγω αυτό το θέμα, που αφορά γενικότερα τα ΕΛ.ΤΑ., για να γράφουμε ο καθένας μας τις εμπειρίες του, τα παράπονα, τα θετικά κλπ.

Θεωρώ πως τα ΕΛ.ΤΑ. είναι από τις ελάχιστες εξαιρέσεις των ΔΕΚΟ που λειτουργούν σωστά, με βάση πάντα τις δικές μου εμπειρίες. Ποτέ μα ποτέ, είτε έχω παραγγείλει από Κίνα, από Αμερική και Ευρώπη δεν έχει χαθεί κάτι. Επίσης έχω παρατηρήσει ότι πάντα, εκτός απρόοπτων περιπτώσεων π.χ. απεργίας, όταν περιμένω κάτι από εξωτερικό, με το που μπαίνει Ελλάδα (track and trace) το έχω στα χέρια μου μετά από 2 εργάσιμες.

Αξίζει επίσης να αναφερθεί ότι κατά κοινή ομολογία, είναι ο ασφαλέστερος τρόπος παράδοσης για δέματα εκτός ΕΕ, που περνούν δηλαδή τελωνείο, καθώς τις περισσότερες φορές δεν σταματούν για εκτελωνισμό, ή και στην περίπτωση που εκτελωνιστούν η αμοιβή του εκτελωνισμού είναι κατά πολύ χαμηλότερη από αυτές των courrier. Έχω διαβάσει αρκετές περιπτώσεις, όπου οι courrier περνάνε εσκεμμένα τα δέματα για εκτελωνισμό, λόγου της έξτρα αμοιβής του διεκπεραιωτή. Αν θέλει κάποιος φυσικά να αποφύγει την αμοιβή αυτή, θα πρέπει να πάει στο Ελ. Βενιζέλος, να χάσει 2-3 ώρες σε γκισέ και ταμεία για να τα εκτελωνήσει μόνος του, πράγμα που το αποφεύγεις στην περίπτωση των ΕΛ.ΤΑ., μιας και τα εκτελωνίζουν οι ίδιοι.

Προσωπικά ότι έχω παραγγείλει τα έχω λάβει μέσω του ταχυδρομείου και ποτέ δεν είχα θέμα με εκτελωνισμό. Περιμένω να ακούσω και τις δικές σας εμπειρίες.
Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

Θα συμφωνήσω με τον Αντώνη. Ποτέ δεν είχα πρόβλημα σε ότι είχα παραγγείλει. Το ίδιο και κάποιοι φίλοι μου που έχουν πάρε-δώσε με εξωτερικό.
Για αποστολή, μια φορά τα έχω χρησιμοποιήσει, αλλά μαλλον και εκεί δεν υπήρξε πρόβλημα (ε Στέφανε?).
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
Άβαταρ μέλους
Νεκρομάντης
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 463
Εγγραφή: 27 Ιαν 2012, 10:23
12
Has thanked: 148 times
Been thanked: 40 times

Δυστυχώς στα ΕΛΤΑ σε μεγάλο βαθμό η συνέπεια επαφίεται στο φιλότιμο του υπαλλήλου...
Τα έχω πει και σε άλλο φόρουμ (φωτογραφικό), θα τα πω και εδώ:
Είχα επανειλημμένα προβλήματα με τον ταχυδρόμο στην περιοχή μου, αφού είχε αφήσει ακόμα και δικαστική ειδοποίηση για δικαστήριο που εκκρεμούσε σε βάρος μου (παράβαση ΚΟΚ :megagrin) στην δίπλα πολυκατοικία, και μόνο από καθαρή τύχη επειδή κάποιος γείτονας με ήξερε μου το έφερε!!!! :!@#!
Ακόμα περίμενα ένα δέμα (διαφημιστικό παιχνιδάκι για την μπέμπα), το οποίο μου το ξαναέστειλε η εταιρεία αφού το πρώτο (τι περίεργο!!!) είχε χαθεί, και από τύχη κοίταξα ένα δέμα παρατημένο έξω από την δίπλα πολυκατοικία που η συσκευασία του έμοιαζε με αυτό που περίμενα, και ήταν το δικό μου!!!!!!!!!!!
Ευτυχώς έχει αρκετούς μήνες να συμβεί κάτι τέτοιο (μην το γλωσσοτρώω... μάλλον άλλαξε ο ταχυδρόμος στην περιοχή!), αλλά μην εκθειάζουμε και τα ελληνικά ταχυδρομεία. Σίγουρα δεν είναι και τα χειρότερα, αλλά δεν είναι και τέλεια (μην αναφέρω για το πρόβλημα που είχα με την υπηρεσία "πόρτα-πόρτα", που επειδή έρχονταν το πρωί που δούλευα στο σπίτι και ο αποστολέας δεν είχε γράψει το τηλέφωνό μου δεν μπήκαν στον κόπο να μου αφήσουν ειδοποίηση και επειδή δεν ήξερα ότι το είχε στείλει με αυτήν την υπηρεσία έψαχνα το δέμα στα ταχυδρομεία...).
Ακόμα η ξινή που είναι στα δέματα στον Πειραιά, κάθε φορά που πάω να πάρω ένα δέμα μόνο που δεν με βρίζει που την ενοχλώ....
Ας όψεται που δεν υπάρχει άλλος (οικονομικός) τρόπος να παραλαμβάνεις δέματα από το εξωτερικό.
Το θέμα είναι ότι στα συστημένα που είναι μία πολύ ευγενική κυρία, ποτέ δεν είχα πρόβλημα.
Οπότε και εδώ πάει το σλόγκαν "και αν σου κάτσει" (ο άχρηστος υπάλληλος), την έκατσες.
Μανώλης

"the blind are leading the blind are leading the blind"
Άβαταρ μέλους
Δορυφέρων
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2519
Εγγραφή: 13 Δεκ 2010, 17:51
13
Has thanked: 46 times
Been thanked: 147 times
Ηλικία: 57

wolfy έγραψε: Έχω διαβάσει αρκετές περιπτώσεις, όπου οι courrier περνάνε εσκεμμένα τα δέματα για εκτελωνισμό, λόγου της έξτρα αμοιβής του διεκπεραιωτή.
Οι courier ειναι πο "σφιχτες" και για την ασφαλεια τους
Μη τυχον μεταφερεις κατι που δεν επιτρεπεται πχ απο αμερικη αλκοολ και εχουν προβλημα σε τυχον "στραβη"
Ομως ορισμενοι υπαλληλοι στα γκισε και ταχυδρομικοι ειναι απο για πολλες κλωτσιες μεχρι και πολυ παραπανω.
«ΟΥΚ ΕΙΘΙΣΤΑΙ ΤΟΙΣ ΕΛΛΗΣΙ ΠΡΟΣΚΥΝΕΕΙΝ»

Blog: http://ksyrisma-shaving.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Δορυφέρων έγραψε:[...] Ομως ορισμενοι υπαλληλοι στα γκισε και ταχυδρομικοι ειναι απο για πολλες κλωτσιες μεχρι και πολυ παραπανω.
Συμφωνω απολυτα... :gun
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Γενικά τα ΕΛΤΑ είναι των άκρων όπως όλη η Ελληνική κοινωνία. Έχω στείλει Αθήνα- Άργος και παραδόθηκε την επομένη, και έχω στείλει Αθήνα - Αθήνα και έχει κάνει μία εβδομάδα. Έχω παραλάβει από connaught σε 2 μέρες από την αποστολή και απο το ίδιο κατάστημα έχει κάνει 4 εβδομάδες.
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
Δορυφέρων
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2519
Εγγραφή: 13 Δεκ 2010, 17:51
13
Has thanked: 46 times
Been thanked: 147 times
Ηλικία: 57

Εαν δε ειναι και περιοδο αδειων πχ καλοκαιρι/χριστουγεννα/πασχα τοτε την πατησες
Ο εποχιακος ή ο καλυπτων απο αλλη περιοχη τα κενα τα γραφει ολα κανονικα
Δεματα-φακελα με αντικειμενακια δεν ερχονται και ξαφνικα οταν ξαναρχεται ο παλιος ταδυδρομος εμφανιζονται σωρο.
«ΟΥΚ ΕΙΘΙΣΤΑΙ ΤΟΙΣ ΕΛΛΗΣΙ ΠΡΟΣΚΥΝΕΕΙΝ»

Blog: http://ksyrisma-shaving.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10620
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26791 times
Been thanked: 26301 times

Μάλλον μετράνε τρεις σημαντικοί παράγοντες για την σωστή ή μη εξυπηρέτηση από ΕΛ.ΤΑ. από ότι έχω αντιληφθεί.

1) Η περιοχή, ανάλογα δηλαδή με την περιοχή και το πόσο εξυπηρετικοί/ευσυνείδητοι είναι οι υπάλληλοι του τοπικού καταστήματος.
2) Η περιοχή με τον γεωγραφικό όμως όρο, αν δηλαδή είναι σε αστικό κέντρο ή σε απομακρυσμένη περιοχή
3) Η περίοδος αποστολής ή παραλαβής, αν πέφτει δηλ. σε γιορτές, σε περίοδο με φόρτο εργασίας, σε απεργίες, αργίες κλπ.
Άβαταρ μέλους
Νεκρομάντης
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 463
Εγγραφή: 27 Ιαν 2012, 10:23
12
Has thanked: 148 times
Been thanked: 40 times

Δορυφέρων έγραψε:και ξαφνικα οταν ξαναρχεται ο παλιος ταδυδρομος εμφανιζονται σωρο.
Αν εμφανιστούν εγώ πάλι ευχαριστημένος θα είμαι!!! :megagrin
Το πρόβλημα είναι αν δεν εμφανιστούν ποτέ.... :cry :!@#!
Μανώλης

"the blind are leading the blind are leading the blind"
Άβαταρ μέλους
Δορυφέρων
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2519
Εγγραφή: 13 Δεκ 2010, 17:51
13
Has thanked: 46 times
Been thanked: 147 times
Ηλικία: 57

Εαν υπαρχει tracking number τοτε ζητας να μαθεις τον αριθμο που πηρε οταν εφτασε στα ΕλΤα
Οταν ερχεται ενα δεμα απο εξω στο κεντρο διανομης του δινουν εναν εξτρα αριθμο σαν "πρωτοκολλου" ας το πουμε
Απο εκει μεσω τηλεφωνου θα μαθεις ποτε εφτασε στο ταχυδρομειο της περιοχης σου και με αυτο θα πας και θα κανεις μανουρα αν υπαρχει καθυστερηση
Μπορει να το βρουν σε καμια γωνια ξεχασμενο,δεν χανεται απλα παραπετιεται στην ακρη.
«ΟΥΚ ΕΙΘΙΣΤΑΙ ΤΟΙΣ ΕΛΛΗΣΙ ΠΡΟΣΚΥΝΕΕΙΝ»

Blog: http://ksyrisma-shaving.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Απάντηση

Επιστροφή στο “Διάφορα”