Merkur 41c

Απάντηση
GIKARADI
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 131
Εγγραφή: 03 Ιαν 2012, 10:03
12
Been thanked: 5 times

Να προσθεσω για την εν λογω μηχανη οτι
περαν του οτι σαν merkur και open κοβει καλα και καθαρα (και good looking-κουκλακι)

ΔΕΝ κοβεσαι αν δεν θες !!εντυπωσιακο (σε αντιθεση με την 11αρα-καλο εργαλειο δεν λεω)δηλαδη μπορεις να πατησεις την μηχανη πανω στο προσωπο αυτη παραμενει <<ευγενεστατη>>

Αυτο που αποκομησα απο την εμπειρια μου με τις de ειναι:παταμε ναι αλλα α-ρ-γ-α (κ σταθερα) : :hellas
Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2145
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2479 times
Been thanked: 4529 times
Ηλικία: 47

Την παρήγγειλα και εγώ διότι δεν υπήρχε φθηνή μηχανή πχ η 42c και επειδή πότε πότε αφήνω γένεια 5 ημερών. Είναι η πρώτη μου μηχανή και από το κατάστημα μου είπαν για αρχή να ξεκινήσω από ήπια ξυράφια. Τους είπα για feather και με αποτρέψανε για αρχή τουλάχιστον μέχρι να πάρω τη ρέγουλα. Μέχρι τη Δευτέρα θα την έχω...
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2145
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2479 times
Been thanked: 4529 times
Ηλικία: 47

Μόλις μου ηρθε η 41c.
H χρωμίωση και η κατασκευή γενικότερα φαίνεται άψογη. :dance
Αρκετά κοντό το χερούλι όμως. Εντάξει ευτυχώς τα χέρια μου είναι σχετικά μικρά.

Πήρα και κρέμα Nivea, ξυραφάκια Persona platinum, ένα φθηνό πινέλο Ωmega και ένα στυπτικό.
Με πόσων ημερών γένεια είναι καλύτερο να την δοκιμάσω για αρχή?

Επίσης μπορώ να βρώ κάπου σχετικά φθηνό μακρύτερο χερούλι που να της ταιριάζει? :confused
Aς δω πρώτα πως θα πάει γενικώς με το wet shaving και θα δώ μήπως αξίζει να δοκιμάσω και κανένα feather popural...
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Συγγνωμη, μας διεφυγε Παναγιωτη!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2145
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2479 times
Been thanked: 4529 times
Ηλικία: 47

Ευχαριστώ παιδιά.
Έκανα και το πρώτο μου ξύρισμα! :dance5
Λεπίδα Persona chrome platinum - Ήπια την βρήκα
Kρέμα Nivea "απαλή" - δεν πολυγλυστρούσε
Πινέλο Ωmega 1066. ( Το προετοίμασα με ζεστό νερό με λίγο ξύδι και ακόμα δύο χέρια μούλιασμα νερό με ava. Φτηνιάρικο μου φάνηκε...)

Επιθετική μηχανή?? Δε νομίζω...
Τόσο ευαίσθητο δέρμα έχετε?


Με γένια 1,5 μέρας που σε εμένα είναι πολύ πολύ σκληρά, η μηχανή στα μάγουλα ήταν πανεύκολη. Έκανα 3 περάσματα χωρίς πολύ πίεση (προς τα κάτω, κόντρα, πλάι προς τα μέσα)
Κανένα κόψιμο στα πρώτα 2. Μόνο στο πλάινό πέρασμα είχα κανα-δύο μικρά ματώματα και λίγο ερεθισμό στη βάση του λαιμού. Με λίγη στύψη και μια ενυδατική κρεμούλα μια χαρά.
Η αλήθεια είναι ότι κάποιες φορές και με mach3 / fusion μπορεί να το πάθω αν πάω πλάι προς τα μέσα. Απλά θα το αποφύγω και όλα καλά.

Παρατηρήσεις για την μηχανή:
1. Τελικά κάποια σημεία στη μέσα πλευρά της κεφαλής δεν έχουν το σωστό πάχος επινικέλωσης. Φαίνεται από κάτω ο μπρούτζος να κιτρινίζει ελαφρώς. Στα ορατά σημεία της όμως είναι εντάξει και πανέμορφη.
2.Υπάρχει τζόγος όταν βάζεις το ξυραφάκι και πρέπει να το κεντράρεις σωστά πριν σφίξεις τελείως την λαβή. Αφού είδα ότι με το απόλυτο κεντράρισμα η λεπίδα κρυβόταν πολύ και σχεδόν δεν έκοβε, την έσπρωξα να μείνει εκτεθιμένη προς την μία πλευρά της μηχανής και ξυρίστηκα μόνο με εκείνη την πλευρά.
3.Η λαβή είναι κοντή μεν, αλλά δεν με δυσκόλεψε, αφού έχω μετρίου μεγέθους χέρια. Την έπιασα με τρία δάκτυλα σχεδόν σαν στυλό. Θα ήθελα πάντως κάτι μακρύτερο.
4. Η σωστή γωνία είναι πανεύκολο να επιτευχθεί με λίγη προσοχή, αφού η μηχανή κόβει μόνο σε ένα πολύ μικρό εύρος γωνίας.

Ώντας πραγματικά πρωτάρης στο wet shaving, είμαι πραγματικά χαρούμενος για το αποτέλεσμα. Το μόνο αρνητικό είναι ο χρόνος... Ξύρισμα πλέον μόνο αποβραδίς :xp1

Eίμαι σίγουρος ότι όταν την δεί ο πατέρας μου στην πατρίδα θα με βάλει να του παραγγείλω μια με μακριά λαβή!
Σόρρυ για το παραλήρημα και ευχαριστώ για την υπομονή σας.
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
Άβαταρ μέλους
coccolino
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1023
Εγγραφή: 22 Ιαν 2012, 21:56
12
Τοποθεσία: Athens - London - Edinburgh
Has thanked: 246 times
Been thanked: 205 times
Ηλικία: 56

Μπράβο Παναγιώτη για το πάθος που δείχνεις :megagrin
Θα του πάρεις τον αέρα σε χρόνο ρεκόρ.

Μπράβο σου!
Γιώργος

Dovo Best Quality 5/8", Frederick Reynolds 6/8", Frederick Reynolds 13/16", Merkur 15C, Vintage Gillette Eldorado Gold Tech '56
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10568
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26486 times
Been thanked: 25955 times

Είναι όντως μεγάλο το "κόλλημα" που τρως με το πξ. Είναι ευχάριστο το ότι σου έκατσε καλά και συνέχισε δυναμικά!
Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2145
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2479 times
Been thanked: 4529 times
Ηλικία: 47

Ω ναι! Αν και λόγω ελλείψεως χρημάτων και χώρου δεν υπάρχει περίπτωση να φτιάξω τις συλλογές κάποιων εδώ μέσα. Ψάξιμο σε φτηνά σαπούνια και διαφορετικές λεπίδες, αλλά μέχρι εκεί!
Αλλά πραγματικά καταλαβαίνω γιατί αυτές οι κούκλες μηχανές μπορούν να γίνουν personal collectables!
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
fask
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: 02 Οκτ 2012, 13:02
11
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 6 times
Been thanked: 8 times

και για μενα ηταν η πρωτη μου μηχανη, και δεν ειχα κανενα προβλημα !
Άβαταρ μέλους
Αλέξης
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1101
Εγγραφή: 12 Ιαν 2013, 18:54
11
Has thanked: 59 times
Been thanked: 190 times

Πρώτο ξύρισμα με Merkur! Τα αποτελέσματα εδώ.

Η μηχανή κρατιέται εύκολα σχετικά από κάποιον με κανονικού μεγέθους χέρι. Ίσως της λείπει λίγο για να κάθεται καλά το μικρό δάχτυλο αλλά αν το βάλεις από κάτω από τη λαβή για σταθεροποίηση είναι οκ.

δεν έχω χρησιμοποιήσει άλλες για να συγκρίνω αλλά αυτή η μηχανή σίγουρα δεν είναι επιθετική. συγχωρεί πολλά λάθη, στα δικά μου χέρια (ενός πρωτάρη) έκοβε τέλεια, δεν άφηνε κοψίματα και την χρησιμοποίησα και σε συνεχόμενα περάσματα και με ελάχιστη πίεση και με (αναπόφευκτα) λάθη. το χτενάκι καθοδηγεί τα γένια στη λεπίδα, η οποία κάνει έναν χαρακτηριστικό ήχο όταν κόβει.

Εγώ προσωπικά θα την συνέστηνα σε κάποιον νέο με πυκνά και σκληρά γένια που σκέφτεται τι safety razor θα αγοράσει γιατί με πιο ήπια ίσως μείνει και αξύριστος.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Double edge razors”