Καινούριο πινέλο: Τι πρέπει να κάνω?

Άβαταρ μέλους
Kimbar23
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 63
Εγγραφή: 25 Ιουν 2020, 09:32
3
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 763 times
Been thanked: 654 times
Ηλικία: 32

@nikolakistheg Δεν ξέρω κατα πόσο είναι καλή η υγρασία σε πινέλο, πόσο μάλλον σε κάποιο καλό ασβο. Έχουν βεβαια αναφερθεί παραπάνω αρκετοί συνφορουμίτες οπότε ο καθένας με τον παρά του και το πινέλο του✌
Σωτήρης
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Ο χειρότερος εχθρός των περισσότερων εχθρών του ζωικού θύσανου είναι η έλλειψη υγρασίας και ο αερισμός. Και η μυρουδιά η όντως άσχημη (μερικές φορές δεν υποφέρεται) του ασβού χάνεται σιγά σιγά με τα ξυρίσματα. Χώρια που όταν "δουλεύει" όντας γεμάτος σαπουνάδα δεν μυρίζει.
"Aut viam inveniam aut faciam "
sotiris_georgidis
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: 27 Ιαν 2021, 11:16
3
Has thanked: 53 times
Been thanked: 159 times

Εγω το μονο που κανω με το που αγοραζω ενα κενουργιο πινελο ειναι arko η ενα σαπουνι του den που δεν του δινω σημασια και το ξεκιναω και κανω
lather στο μπωλ μερα παρα μερα οστε να στεγνωνει και περιπου σε 5 φορες το πινελο ειναι ετοιμο .
Άβαταρ μέλους
acidburn
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 18 Ιουν 2021, 15:10
2
Has thanked: 21 times
Been thanked: 10 times

Το πρώτο μου Omega χοίρου από το supermarket το έπλυνα την πρώτη φορά με σαμπουάν και το χρησιμοποιώ ασταμάτητα (12 ξυρίσματα μέχρι στιγμής συν επιπλέον lathering για προπόνηση). Επειδή δε μου φαίνεται να μαλακώνει γρήγορα (όχι ότι με ενοχλεί στο πρόσωπο απλά για το παιχνίδι :) ) πήρα ένα ακόμη omega χοίρου και το έχω σε ένα ποτήρι νερό στο ψυγείο, αφού το βούρτσισα καλά με λίγο conditioner μαλλιών. Αποτελέσματα σε μια δύο μέρες.
_
Ξεσκεπάζω την ψυχοφθόρα βδελυγμία.
Άβαταρ μέλους
merambelo
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 381
Εγγραφή: 26 Σεπ 2015, 14:22
8
Has thanked: 1443 times
Been thanked: 1424 times
Ηλικία: 54

@acidburn

οταν περασει μια μερα, στεγνωσε το καλά με τριψιμο και μετα πιστολάκι στις ακρες

αστο να στεγνώσει

και βαλτο στο repeat

εναλλακτικα, κάνε το ίδιο σε πολυ ζεστό νερό, χωρίς conditioner αυτη τη φορά

μια και εχεις δυο πινελα, αν θες κανε το ενα ετσι και το αλλο αλλιως και πες μας τι δουλεψε καλύτερα
per ardua ad astra
Άβαταρ μέλους
mbakurin
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 577
Εγγραφή: 03 Ιουν 2021, 14:32
2
Has thanked: 336 times
Been thanked: 1871 times
Ηλικία: 28

Μια βδομάδα ψυγείο, τις 3 μέρες σε μαλακτικό και νερό, με συχνό μανιασμένο τρίψιμο σε πετσέτα, 4 μέρες σκέτο νερό. Ενδιάμεσα 3 ξυρίσματα, έχει γίνει το gustav... μέλι. Άμα δε μου σαπίσει, θα είναι το πιο μαλακό γουρουνοπίνελο του πλανήτη.
De savoir vient avoir.
Άβαταρ μέλους
acidburn
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 18 Ιουν 2021, 15:10
2
Has thanked: 21 times
Been thanked: 10 times

merambelo έγραψε: 30 Ιουν 2021, 17:35 @acidburn

οταν περασει μια μερα, στεγνωσε το καλά με τριψιμο και μετα πιστολάκι στις ακρες

αστο να στεγνώσει

και βαλτο στο repeat

εναλλακτικα, κάνε το ίδιο σε πολυ ζεστό νερό, χωρίς conditioner αυτη τη φορά

μια και εχεις δυο πινελα, αν θες κανε το ενα ετσι και το αλλο αλλιως και πες μας τι δουλεψε καλύτερα
Επανέρχομαι.
Μετά από δύο ημέρες στο ψυγείο με μαλακτική μαλλιών, το δεύτερο πινέλο μου έχει έρθει σχεδόν στα ίδια επίπεδα με το πρώτο, το οποίο μετράει περίπου στα 15 ξυρίσματα.
Μια χαρά δουλεύει λοιπόν η μέθοδος για εμένα, ίσως το κάνω μια δύο φορές ακόμη.
_
Ξεσκεπάζω την ψυχοφθόρα βδελυγμία.
georgesarris
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 31 Δεκ 2021, 10:49
2
Has thanked: 12 times
Been thanked: 3 times

Παιδιά έχω πάνω από 20 πινέλα χοίρου 5 αλόγου καμία 8αδα συνθετικά 2 ασβους. Τα χοίρου τα πλένω με ντετολ σαπούνι αφού τα μουλιασω για 10 λεπτά και μετά για να ξεμυρίσουν τα αφήνω όλο το βράδυ με σαπουναδα η αρκο ή ταμπακ απλά θέλουν μετά καλό πλύσιμο και στέγνωμα σε πετσέτα. Τα προφεσιοναλ την ομεγκα τα μεγάλα δλδ σπάνε πιο γρήγορα ενώ τα μικρά ζωρίζουν πιο πολύ. Επίσης του αλόγου θα μυρίζουν και μετά από 20 σαπουναδες συγουρος 😁😁. Αυτό το κόλπο με το ψυγείο το έχω δοκιμάσει αν και στο ιταλικό βίντεο λέει σε θερμοκρασία δωματίου και όχι ψυγείο. Εγώ δεν τα βάζω ψυγείο γιατί φοβάμαι τίς λαβές ειδικά τις ξύλινες.
georgesarris
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 31 Δεκ 2021, 10:49
2
Has thanked: 12 times
Been thanked: 3 times

Το ξύδι επίσης δεν πειράζει τα πινέλα εγώ στη περιοχή μου έχω σκληρό νερό και αφήνει άλατα στα πινέλα οπότε βάζω ξίδι κάθε 5 ξυρίσματα.
Άβαταρ μέλους
qsplan
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1344
Εγγραφή: 08 Φεβ 2022, 19:21
2
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 6401 times
Been thanked: 5276 times
Ηλικία: 57

Καλησπέρα σε όλους!!!

Πήρα σήμερα το Yaqi Shaving Tuxedo R151111S1-26, περισσότερο για να το έχω για κρέμες παρά για σαπούνια, θεωρώντας ότι έχει κάπως πιο μαλακή τρίχα από το χοίρου...

Αν και μάλλον θα έχει απαντηθεί, απλά μήπως υπάρχει και κάτι καινούργιο...

Χρειάζεται να το κάνω κάποια προεργασία πριν το χρησιμοποιήσω?


Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
:ty .'. Κώστας .'. ένας vintage έφηβος :thankyou
Visita Interiora Terrae Rectificando Invenies Occultum Lapidem
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το πινέλο”