Καθαρισμός λεπίδας straight razor

Απάντηση
foibos
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 17 Δεκ 2011, 08:41
12

Καλημέρα
Λίαν συντόμως θα παραλάβω ένα straight razor από την νονά μου, το οποίο άνηκε σε έναν θείο μου. Έχει πάνω από 30-40 χρόνια να χρησιμοποιηθεί και πολύ φοβάμαι ότι θα είναι η λάμα του μες τους λεκέδες.
Θα ήθελα να μου πείτε πως και που θα μπορούσα να το καθαρίσω και πόσο θα κοστίσει.
Οσον αφορά στην απολύμανση του έχω δικό μου οδοντίατρο οπότε δεν με απασχολεί.
Επίσης, τί γνώμη έχετε για την αγορά μεταχειρισμένου? Σίγουρα η αισθητική του είναι ανώτερη αλλά από οικονομία? Πόσο κοστίζει ο καθαρισμός, το τρόχισμα ενδεχομένως η αλλαγή λαβής του?
Συγγνώμη για τις πολλέ ερωτήσεις αλλά είμαι λίγο πελαγωμένος
Σας ευχαριστώ εκ των πρωτερων
Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

Φοίβο δεν έχω εμπειρία απο straight, αλλά επειδή δουλέυω σε αποστειρώσεις νοσοκομείων, μπορώ να σου πω για τον καθαρισμό. Να δώσεις προσοχή στο υλικό απο το οποίο είναι κατασκευασμένη η λαβή. Αν είναι φυσικό (π.χ. κέρατο) καλό θα ήταν να μην υποστεί χημική απολύμανση. Αν είναι συνθετικό (π.χ. πλαστικό, celluloid) μπορεί να αποστειρωθεί σε κλίβανο ατμού αλλά στους 121 βαθμούς κελσίου.
Στο forum υπάρχουν μέλη που έχουν επαναφέρει/καθαρίσει/τροχίσει πολλά ξυράφια και θα σου απαντήσουν στα υπόλοιπα.
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
Άβαταρ μέλους
Δημήτρης
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4000
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2010, 15:23
13
Τοποθεσία: Αγρίνιο
Has thanked: 156 times
Been thanked: 181 times

Μόλις το έχεις στα χέρια σου φωτογράφισέ το, και ανέβασε να δούμε τις φωτογραφίες ώστε να αποφανθούμε για το τι χρειάζεται, αν μπορεί να επανέλθει σε σημείο να ξυρίζει κλπ!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
13
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Καλά λέει ο Δημήτρης, ανέβασε φωτό να το δούμε και θα σου πούμε.Όλα τα ξυράφια γίνονται σε όποια κατάσταση και αν είναι , μην ανησυχείς, αρκεί να έχεις λεφτά :bigsmilie !Αν όμως έχει υποστεί λίγη ζημιά τότε ίσως μπορείς να το διορθώσεις και μόνος σου.

Τώρα όσον αφορα τα μεταχειρισμένα , ανάλογα σε τι κατάσταση θα το πάρεις.Όλα τα ξυράφια μου απο 1860 εώς 1950 εδώ είναι σαν καινούργια , έτσι όπως τα πήρα και δε χρειάστηκε να κάνω κάτι.Για αρχή μη ψάχνεις ταλαιπωρημένα ξυράφια για να τα αναπαλαιώσεις , υπάρχουν ήδη και σε πολύ καλές τιμές αν ψάξεις.Τέλος πολλοί υποστηρίζουν και διαπιστώνω και εγώ πως τα παλαιά μέταλλα θεωρούνται πολύ καλύτερα απο τα σημερινά νέα ξυράφια που πουλιούνται.
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
hero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1121
Εγγραφή: 24 Οκτ 2010, 08:34
13
Has thanked: 73 times
Been thanked: 249 times
Ηλικία: 60

Ηλια χαιρομαι που συμφωνεις με την αποψη για το παλια μεταλλα , οποιος ξυριστει με παλιο μεταλλο καλοδιατηριμενο θα καταλαβει μεγαλη διαφορα απο τα συνχρονα σκληρα στην κλιμακα ροκ μεταλλα.
Βεβαι και στα παλια τπαρχουν μουφες οπως καποια φιλαρμονικα που κυκλοφορουν σε απιστευτα ψηλες τιμες και δεν αξιζουν ουτε για διακοσμητικα , καποια ομως ειναι αξεπεραστα σαν ξυραφια . Για αυτο προσοχη οτι παλιο δεν ειναι κατ΄αναγκη και καλο ξυραφι .
Για τον καθαρισμο μπορεις να παιξεις με διαφορες παστες , ντρεμελ και πολλες αλλες λυσεις . Ας δουμε ομως πρωτα φωτο και μετα τα λεμε .
Απολυμανση μορεις να κανεις σε υγρο και εαν φοβασαι την λαβη βουτα μονο την λαμα .Σε αυτοκαυστο
απο 120-132 βαθμους μονο εαν αντεχει η λαβη και αφου εχει καθαριστει καλα απο υπολειματα βρωμιας και
λαδιων απο τις παστες .
Νίκος
"Αδύνατο να μάθεις τα φρονήματα, τη σκέψη, την ψυχή του κάθε ανθρώπου προτού πάρει στα χέρια του εξουσία." Σοφοκλης
foibos
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 17 Δεκ 2011, 08:41
12

Όσον αφορά την αποστήρωση αν είναι είναι με κλίβανο έλεγα να αφαιρέσω την λαβή.
Έχετε δίκιο, καλύτερα είναι να το παραλάβω πρώτα, να ανεβάσω φώτο και στην συνέχεια να ζητήσω βοήθεια. Απλά ο λόγος που δεν ακολούθησα αυτήν την σειρά είναι ότι με έχει πιάσει μεγάλος ενθουσιασμός και θέλω να φτιάχνω στο μυαλό μου τις λύσεις.
Οπότε όταν το πάρω στα χέρια μου σας ενημερώνω.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Συντήρηση - ανακατασκευή”