BEAUTY SOAP with glycerine No 1

Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Το σαπούνι ομορφιάς Ν 1 με γλυκερίνη ενυδατώνει και περιποιείται την επιδερμίδα, χαρίζοντας της απαλότητα κι ένα υπέροχο άρωμα φρεσκάδας. Κατάλληλο για κάθε τύπο δέρματος.

Σύνθεση:
Sodium Tallowate, Sodium Palm Kerenelate, Aqua, Glycerin, Parfume, Sodium Chloride, Titanium Dioxide, Butylphenyl Methylpropional, Coumarin, Geraniol, Hexyl Cinnamal, Linalol, Tetrasodium EDTA, Tetrasodium Etidronate.

Παρασκευάζεται και συσκευάζεται από την PLIAS Α.Β.Ε.Ε.


Αγορασμένο από το Carrefour γύρω στο ένα ευρώ. Κάνει γρήγορα πλούσιο αφρό. Έχει άριστη απορρυπαντική δράση αλλά και ικανοποιητική καλλυντική δράση. Είναι φτιαγμένο με tallow και φαίνεται.

Το άρωμα είναι πολύ κοντά στο «αγνό σαπούνι» του Αλεπουδέλη, αλλά πιο ήπιο.

Ένα αξιοπρεπέστατο σαπούνι σε αξιοπρεπέστατη τιμή.

Εικόνα
ΥΣ: από πάνω είναι ένας «Έρωτας», μουσειακό αντίγραφο από εύρημα της Πέλλας, 4ος αιώνας μΧ.
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
dimitris7
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 92
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011, 02:16
13
Τοποθεσία: Ψυχικό
Has thanked: 18 times
Been thanked: 16 times

Slur έγραψε:]

Σύνθεση:
Sodium Tallowate, Sodium Palm Kerenelate, Aqua, Glycerin, Parfume, Sodium Chloride, Titanium Dioxide, Butylphenyl Methylpropional, Coumarin, Geraniol, Hexyl Cinnamal, Linalol, Tetrasodium EDTA, Tetrasodium Etidronate.
Δυστυχώς όμως με αρκετά επικίνδυνα συστατικά... Ωστόσο μάλλον θα το δοκιμάσω κ εγώ κάποια στιγμή.
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Το έχω ήδη χρησιμοποιήσει 4 φορές σε ντους και πολλές φορές για πλύσιμο χεριών και μου αρέσει πολύ.
Προστατευτικός και ευχάριστος αφρός (έχει tallow και φαίνεται), ήπιο αλλά ωραίο άρωμα φρεσκάδας του παλιού καιρού.
Ομοιάζει σαν αφρός αλλά και σαν άρωμα με το «Αγνό Σαπούνι» του Αλεπουδέλη
Θα το εντάξω στις περιοδικές αγορές μου.
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
13
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Δοκίμασα το εν λόγω σαπούνι και έμεινα πολύ ευχαριστημένος, ωραία μυρωδιά και αφρό.Το συνδύασα με το σφουγγάρι μου γιατί χωρίς αυτό νομίζω ότι δεν κάνω μπάνιο.Είμαι συνηθισμένος με αφροντούς μόνο αλλά βλέπω ότι και το σαπούνι κάνει άριστη δουλειά.
Παρατηρώ όμως ότι μετά το ντούς με σαπούνι το δέρμα δε γλυστράει όπως μετά απο ένα αφροντούς , είναι πιο τριζάτο.Που οφείλεται αυτό, στο ότι καθαρίζει πιο καλά?
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Νομίζω ότι αυτό ισχύει γενικά με τα σαπούνια σε σχέση με τα αφρόλουτρα,τουλάχιστον σε εμένα.
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Κάθε τέτοιο προϊόν έχει στοιχεία και συστατικά για δύο πράγματα, απορρυπαντική δράση, και καλλυντική δράση.
Τα αφρόλουτρα έχουν καλύτερη καλλυντική δράση, τα σαπούνια επικεντρώνονται στην απορρυπαντική, αλλά έχουν και αυτά κάποια καλλυντική, κυρίως με την υπερλίπανση που έχουν που κυμαίνεται σε διάφορα ποσοστά, πχ 3-5%.
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Slur, η παρουσία ή όχι του tallow γνωρίζει με ποια απο τις δύο δράσεις έχει σχέση;
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Μα και τις δύο φυσικά.
Για να φτιάξεις ένα σαπούνι χρειάζεσαι κάποιο λίπος, μπορεί αυτό να είναι πχ ελαιόλαδο, ή ζωικό λίπος (tallow) ή άλλης μορφής φυτικό λίπος.
Για μία ποσότητα λίπους, πχ 1000γρ αντιστοιχεί μία συγκεκριμένη ποσότητα καυστικής σόδας (ή καυστικής ποτάσας). Όμως αντί να βάζουνε τη σωστή ποσότητα, βάζουν εσκεμμένα λίγο λιγότερο καυστική σόδα, όσο θα χρειαζότανε δηλαδή για 950γρ λίπους για παράδειγμα. Σε αυτή την περίπτωση σαπωνοποιείται το 95% του λίπους, δηλαδή τα 950γρ και λέμε ότι το σαπούνι έχει υπερλίπανση 5%.
Αυτό γίνεται για να έχει το σαπούνι και καλλυντική δράση εκτός από την απορρυπαντική.

Μετά βεβαίως στο μίγμα προστίθενται και ένα σωρό άλλες ουσίες για να του δώσουν περαιτέρω καλλυντική δράση, χρώμα και φυσικά αρώματα.

Δες λίγο αυτό το σάιτ, έχει ένα παράδειγμα απλό και σύντομο.
http://www.ftiaxno.gr/2008/01/blog-post_25.html" onclick="window.open(this.href);return false;
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
13
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Φοβερό το video :eek !!
Οπότε υπάρχει κάποιο σαπούνι που να μου δίνει και καλλυντική δράση, δηλαδή να μην "τρίζει το σώμα μου μετά απο ντούς ,και αν ναι ποιο προτείνεις (Ελλάδα και σούπερμαρκετ ώστε να μη παραγγέλνουμε απο έξω)?
Υπόψιν ότι θα το δουλεύω με σφουγγάρι που πιστεύω χρειάζεται καλό αφρό!
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

boltsis έγραψε:Οπότε υπάρχει κάποιο σαπούνι που να μου δίνει και καλλυντική δράση
Όλα τα σαπούνια έχουν και καλλυντική δράση. Αυτό λέμε.
Πρέπει εσύ να επιλέξεις ποιο σου ταιριάζει καλύτερα, και ποιά είναι η καλύτερη σχέση για εσένα στο τρίπτυχο:
Απορρυπαντική δράση-Καλλυντική δράση-Άρωμα




Το συγκεκριμένο σαπούνι σε αυτό το νήμα έχει δυνατή απορρυπαντική δράση και μικρότερη λιπαντική.

Τα σαπούνια ελαιολάδου για παράδειγμα, (αν και υπάρχουν διαφορές μεταξύ τους και δεν είναι όλα το ίδιο) έχουν πολύ περισσότερη καλλυντική δράση και πολύ πιο αδύναμη απορρυπαντική. Αν τα χέρια σου είναι μέσα στα λάδια και προσπαθείς να τα καθαρίσεις με ελαιοσάπουνο, θα πρέπει να τα πλύνεις 3 φορές για να καθαρίσουν.

Ο λόγος που τα ελαιοσάπουνα έχουν περισσότερο καλλυντική δράση όμως δεν είναι και τόσο ευγενής. Είναι διότι δεν φτιάχνονται από ελαιόλαδο αλλά από λάσπη ελαιοτριβείου και μούργα και άρα έχουν ένα σωρό αηδίες μέσα, παράγωγα του ελαιοτριβείου που δεν σαπωνοποιούνταν αλλά προσφέρουν δήθεν στην καλλυντική δράση του σαπουνιού. Για αυτό και βλέπεις αυτά τα σαπούνια να λασπώνουν στη σαπουνοθήκη και μερικοί πωλητές φτάνουν στο σημείο να σου προτίνουν να το καθαρίζεις και να το στεγνώνεις με πανί ή χαρτί το ελαιοσάπουνο μετά τη χρήση, σιγά να μη του βάζω και προδέρμ…
Για αυτό δεν τα χωνεύω τα ελαιοσάπουνα.



Επίσης να δηλώσω ότι δεν είμαι ούτε ειδικός στα σαπούνια ούτε έχω κάποια επαγγελματική δραστηριότητα που να σχετίζεται με αυτά ώστε να έχω ιδιαίτερες γνώσεις.
Αυτά που λέω είναι η προσωπική μου εντύπωση και γνώμη, μπορεί να είναι λανθασμένη αλλά έχω δικαίωμα να τη λέω.

Αυτά προς αποφυγή παρεξηγήσεων αν κάποιος ειδικός κάποτε διαβάσει το νήμα.
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Απάντηση

Επιστροφή στο “Καθαριότητα και περιποίηση σώματος και μαλλιών”