Alum Block

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
ch2700
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1735
Εγγραφή: 28 Μάι 2012, 11:24
11
Has thanked: 672 times
Been thanked: 1639 times

Σε αλλους κανει σε αλλους οχι. Λες να εχει διαφορετικες ποιοτητες? εγω εχω tobs και ηταν ακριβο σχετικα με τα αλλα νομιζω αλλα αυτο ειχε ο Γιωργος τοτε.
Nikos
Robert Williams 8/8, Robert Williams "Purist",Koyei 13/16, C.Mayers & Son 13/16, Friodur 5/8, T.R.Cadman "Bengall", Dubl duck "Special No 1" 6/8, Kropp 13/16, Dovo Best Quality 5/8
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10570
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26490 times
Been thanked: 25964 times

Αυτό δεν το ξέρω Νικ, δεν νομίζω ότι η ποιότητα κάνει την διαφορά. Μάλλον έχει να κάνει με το δέρμα και την σωστή του χρήση. Υποθέτω ότι μάλλον εγώ δεν το εφάρμοσα σωστά, δεν έχω όμως και την διάθεση να το μάθω. Προσωπική μου άποψη (και μόνο) είναι ότι το alum δεν χρησιμεύει/βελτιώνει το αποτέλεσμα.
Άβαταρ μέλους
ch2700
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1735
Εγγραφή: 28 Μάι 2012, 11:24
11
Has thanked: 672 times
Been thanked: 1639 times

Παρε avene after shave fluid απο το φαρμακειο.ακριβο αλλα θαυματουργο.
Nikos
Robert Williams 8/8, Robert Williams "Purist",Koyei 13/16, C.Mayers & Son 13/16, Friodur 5/8, T.R.Cadman "Bengall", Dubl duck "Special No 1" 6/8, Kropp 13/16, Dovo Best Quality 5/8
Άβαταρ μέλους
coccolino
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1023
Εγγραφή: 22 Ιαν 2012, 21:56
12
Τοποθεσία: Athens - London - Edinburgh
Has thanked: 246 times
Been thanked: 205 times
Ηλικία: 56

Το alum είναι κυρίως για να κλείνει τους πόρους μετά το ξύρισμα.

Μετά το ξέπλυμα του προσώπου από τους αφρούς τρίβεις το alum block στο πρόσωπο χωρίς να έχεις σκουπιστεί από το νερό, το αφήνεις 1-2 ή 3 λεπτά (αναλόγως) και μετά ξεπλένεσαι.

That's it, δεν κάνει κάτι ιδιαίτερο δηλαδή. Προαωπικά alum block από τα Sephora δεν θα αγόραζα, λόγω εμπορικής πολιτικής και ζήτησης φυσικά, δεν πιστεύω ότι φέρνουν και το πιο ποιοτικό alum.

My 2 cents :)
Γιώργος

Dovo Best Quality 5/8", Frederick Reynolds 6/8", Frederick Reynolds 13/16", Merkur 15C, Vintage Gillette Eldorado Gold Tech '56
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Δεν είναι σε όλους ανεκτό. Εμένα παλιά μου ήταν ΟΚ και το εκθείαζα πλέον μου κάνεις ερεθισμούς. Το sephora έχω και εγώ, μάπα μου φαίνεται, αλλά όλα αυτά ίδια δεν είναι , υπάρχουν ποιότητες;

Πάντως γενικά συμφωνώ με τον Γιώργο ότι δεν κάνει και τίποτα το ιδιαίτερο.
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
NavalArchitect

To Sephora το έχω, δεν το έχω δοκιμάσει ακόμη όμως. Έχω κόψει τη χρήση του alum block στο πρόσωπο εδώ και μήνες.

Υπάρχουν διάφορες ποιότητες. Για παράδειγμα, αυτό το Ινδικό που έχει ο Πωλ του Connaught είναι πολύ φθηνό, κι αν το παρατηρήσετε έχει λίγο κιτρινωπή χροιά. Αν θυμάμαι καλά η τιμή του είναι περίπου 2.50 Ευρώ. Απεναντίας, το Art of Shaving ή το Muehle (αυτό με το κορδονάκι που φέρνει ο Γιώργος στο Luxe) είναι ποιοτικά πάρα πολύ μπροστά από το φθηνό Ινδικό. Το AoS το είχα, το Muehle δεν το έχω δοκιμάσει ακόμη.

Η διαφορά είναι στη δομή του μπλοκ, στην καθαρότητα αυτής. Τα ακριβά μπλοκς είναι πολύ καθαρά και κρατάνε περισσότερο. Το Ινδικό επειδή είναι λιγότερο 'καθαρό' πρέπει να το βάλεις και να το ξαναβρέξεις και να το ξαναβάλεις πάνω σου για να πάρεις το 70% αυτού που θα πάρεις αν περάσεις μία μόνο φορά το AoS. Αξίζει? Ο καθένας έχει διαφορετική μετάφραση και προτίμηση σε αυτό.

Στην Αγγλία πάνε στα Indian stores και παίρνουν alum από εκεί με 70 πέννες (μην κοιτάτε τον Πωλ που το πουλά 2 λίρες), κι αν τους πεις για τα ακριβά σου λένε ότι είναι πέταμα χρημάτων. Ο καθένας έχει τη δική του οπτική γωνία.

Προσωπικά στην αρχή χρησιμοποιούσα alum. Το πλεονέκτημα είναι ότι δίνει πληροφορίες, σου δίνει 'feedback' όταν το περνάς βρεγμένο πάνω από το φρεσκοξυρισμένο πρόσωπο. Βλέπεις άμεσα πώς ξυρίστηκες, και βλέπεις καθαρά πού έβαλες πολύ πίεση γιατί σε εκείνα τα σημεία θα σε τσούξει το μπλοκ χωρίς οίκτο.

Το δεύτερο πλεονέκτημα είναι η (ας το πούμε) απολύμανση του προσώπου. Στην πραγματικότητα δεν είναι απολύμανση αλλά το πέρασμα αυτό βοηθά στο να ουδετεροποιείται το πρόσωπο, να καθαρίζουν αρκετά οποιεσδήποτε αμυχές ή πληγές, πολύ περισσότερο από όσο καθαρίζουν με σκέτο νερό. Το πρόσωπο σφίγγει και μετά φυσικά θέλει να ρίξεις άφθονο νερό ώστε να φύγει το alum που έχει κάτσει στο πρόσωπο.

Βασικός κανόνας: 1) ποτέ στα μάτια, 2) ποτέ μέσα στο στόμα (δεν καταπίνουμε κλπ.), 3) πάντα στεγνωμένο μετά τη χρήση με πετσέτα ή χαρτί γιατί αλλιώς απλά θα λιώσει σε μερικές ώρες.

Με βελτίωση τεχνικής μετά από καιρό, δεν πολυχρειάζεται. Λίγο νερό ή ένα after shave δίνει λίγο-πολύ τη γρήγορη λύση.
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10570
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26490 times
Been thanked: 25964 times

Όπως είχα γράψει και παραπάνω, πριν από λίγο καιρό είχα δοκιμάσει το alum block για πρώτη φορά με πολύ άσχημες εντυπώσεις. Ενώ λοιπόν ήμουν έτοιμος να το πετάξω, σκέφτηκα ότι θα ήταν φρόνιμο από μέρους μου να μην βιαστώ, να του δώσω και μια δεύτερη ευκαιρία. Έτσι σήμερα λοιπόν, που είχα ένα καλό ξύρισμα, ήταν η ευκαιρία του να "ρεφάρει".

Μέγα λάθος.

Αυτό το προϊόν είναι ότι χειρότερο έχω χρησιμοποιήσει έως τώρα. Και το εννοώ. Με την πρώτη εφαρμογή μου ερεθίζει το δέρμα, ξεπλύθηκα με σαπούνι τουλάχιστον 3 φορές και ένοιωθα ακόμη εκεί την παρουσία του, μετά την χρήση και το ξέπλυμα το πρόσωπό μου είχε γεμίσει κοκκινίλες.

Είναι προφανές ότι το δέρμα μου δεν σηκώνει τα alum. Γνωρίζω ότι όλα αυτά είναι υποκειμενικά, ενδεχομένως για άλλους να λειτουργεί άψογα και να βελτιώνει το ξύρισμα. Εμένα δυστυχώς μου καταστρέφει ένα καλό ξύρισμα, κάνει το πρόσωπό μου μη παρουσιάσιμο. Εικόνα

Δικαιωματικά λοιπόν πήρε και αυτό μια θέση στο πάνθεον, εκεί που πραγματικά του αξίζει:

Στα σκουπίδια! Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Blade Runner
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: 12 Ιαν 2011, 23:35
13
Τοποθεσία: Καβάλα
Has thanked: 506 times
Been thanked: 372 times
Ηλικία: 46

παιδιά

χρησιμοποίησα για δεύτερη φορά alum block (444)
και δυστυχώς είχα ερεθισμούς (περισσότερους από την πρώτη φορά)
και σε ορισμένα σημεία κάτι σαν έγκαυμα :cry

ξέρω ότι έχω ευαίσθητη επιδερμίδα
αλλά δεν περίμενα τέτοια ζημιά

ίσως του δώσω άλλη μία ευκαιρία
μετά από αρκετα ξυρίσματα όμως...
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10570
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26490 times
Been thanked: 25964 times

Δεν είσαι ο μόνος με πρόβλημα από το alum block. Και σε εμένα δημιουργούσε φουλ ερεθισμό τις 2 φορές που το δοκίμασα, οπότε και απομακρύνθηκε. Γενικά πιστεύω ότι δεν το αντέχουν όλα τα δέρματα.
Άβαταρ μέλους
Blade Runner
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: 12 Ιαν 2011, 23:35
13
Τοποθεσία: Καβάλα
Has thanked: 506 times
Been thanked: 372 times
Ηλικία: 46

όπως τα λες Αντώνη
το ίδιο έπαθα κι εγώ!

μπορεί να λειτουργήσει απλά σαν αιμοστατικό
για τοπική χρήση, μόνο όπου υπάρχει κόψιμο?
Απάντηση

Επιστροφή στο “Pre-, After shave λοσιόν και -κρέμες”