Δερματολόγος: Το παλιό ξυράφι προσφέρει ανώτερο ξύρισμα

Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Από: The Telegraph

… Which leads to the prickliest question of all: how many blades does a razor really need? Both Gillette and Wilkinson Sword now have razors with six blades – where will it all end?

It seems that these models might, shockingly, be a triumph of marketing over substance. Dr Andrew Wright, a dermatologist with the British Skin Foundation, says the quality of steel is more important than the number of blades. "The better the steel the sharper the blade can be, which is why the old cut-throat razors often give the best shave."
Έναυσμα νήματος: SRP
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Και ποια ειναι η αποψη σου? Ή τι θελεις να μας πεις εδω?


Προσεξε, το κανω για να δεις οτι κατι λειπει απο το αρχικο ποστ σου..
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Δεν το έβαλα για να πω την άποψή μου αλλά για να δείξω και στα υπόλοιπα μέλη ένα χρήσιμο άρθρο όπου ένας επιστήμονας με εδίκευση στο δέρμα και τα εξαρτήματά του (τρίχες) υποστηρίζει ότι το παλιό καλό ξυράφι είναι ανώτερο των μηχανών συστήματος.

Το άρθρο έρχεται ως μία ακόμα επιβεβαίωση στα πιστεύω της κοινότητάς μας (αδερφοι τω ξυριοσμάτι, όπως είχες πει) ότι το κλασσικό ξύρισμα είναι ποιοτικότερο.

Μπορεί εμείς τα μέλη εδώ μέσα να είμαστε πεποισμένοι, όμως είμαστε μειοψηφία στην κοιονωνία και αυτό φαίνεται από τα νήματα που συζητάμε το πως μας βλέπουν οι άλλοι όταν τους μιλάμε για κλασσικό ξύρισμα. Αυτό το άρθρο μας δίνει ένα ακόμα επιχείρημα και μπορεί να είναι έναυσμα για συζήτηση.

Αν νομίζεις ότι δεν προσφέρει τίποτα διέγραψέ το, πραγματικά δεν με ενοχλεί. Στα δικά μου τα μάτια ήταν χρήσιμο, μπορεί στων υπολοίπων να μην είναι.

Τώρα να προσθέσω κάτι του τύπου "Εγώ συμφωνώ, εσείς τι λέτε;" μου φαίνεται ανούσιο. Τα ευκόλως εννοούμενα παραλοίπονται ...



ΥΣ: Παρεπιμπτόντως, το ήξερες ότι έχουν βγει μοντέλα με 6 λάμες ; Εγώ πρώτη φορά το ακούω, είχα μείνει στις 5 του fusion.
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Ναι απο την Dorco (Νοτιος Κορεα). Υπαρχουν εδω με αλλη ονομασια βεβαια, αλλα ο παραγωγος ειναι ο ιδιος.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Δορυφέρων
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2519
Εγγραφή: 13 Δεκ 2010, 17:51
13
Has thanked: 46 times
Been thanked: 147 times
Ηλικία: 57

Εικόνα

Ειναι απο βιντεακι η φωτο.

:bigeek
«ΟΥΚ ΕΙΘΙΣΤΑΙ ΤΟΙΣ ΕΛΛΗΣΙ ΠΡΟΣΚΥΝΕΕΙΝ»

Blog: http://ksyrisma-shaving.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Μην αγχωνεσαι εινααι Photoshop και κανονικα πρεπει να μπει στην κατηγορια "Cult" με αλλα παλαβα. ΘΑ το βαλεις εκ νεου εσυ, ή να το μεταφερω?
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Stefanos έγραψε:Ναι απο την Dorco (Νοτιος Κορεα). Υπαρχουν εδω με αλλη ονομασια βεβαια, αλλα ο παραγωγος ειναι ο ιδιος.

Το άρθρο λέει ότι η Gillette και η Wilkinson έχουν καινούργια μοντέλα με 6 λάμες. Στην Ελλάδα δεν έχω δει πουθενά.
Both Gillette and Wilkinson Sword now have razors with six blades
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
spyoly
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 69
Εγγραφή: 06 Μαρ 2011, 14:26
13
Been thanked: 12 times

Η ιδεα παντως ειναι αρκετα παλια
http://razorland55.free.fr/razor_great01.htm" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

:eek :eek :eek

ούτε που θα το φανταζόμουν
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
Αλέξουρος
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 476
Εγγραφή: 25 Ιαν 2011, 10:42
13
Has thanked: 3 times
Been thanked: 9 times

Slur έγραψε:ΥΣ: Παρεπιμπτόντως, το ήξερες ότι έχουν βγει μοντέλα με 6 λάμες ; Εγώ πρώτη φορά το ακούω, είχα μείνει στις 5 του fusion.
Ίσως εννοούν το Fusion που έχει 5 λεπίδες μπροστά και μία στην οπίσθια όψη, 6 στο σύνολο.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ενημέρωση”